Dİkkat aldığınız gitarın orjianlliğinden emin olun!

Merhaba arkadaşlar bir araştırmadan sonra maalesefki piyasadaki bir çok Fenderin, Gibsonun bire bir sahtelerinin olduğunu ve kullanıcılarının dahi haberinin olmadığını gördük!.. Dolandırıcılar bu yolla 300 dolara aldığı üzerinde USA etiketi olan fakat Çin yapımı gitarları orjinal diye satıp haksız kar sağlıyorlar. Bunla ilgili örnekler sunacağım şimdi size...

İşte birebir görünen bir çin yapımı

GIBSON CUSTOM SHOP 57 LES PAUL GOLDTOP REISSUE ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_150&products_id=5621

GIBSON LES PAUL MENACE ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_114&products_id=5137

GIBSON CUSTOM SHOP LES PAUL JOE PERRY SIGNATURE ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_150&products_id=5679

FENDER VG STRAT 3-COLOR SUNBURST ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_26&products_id=4168

FENDER AMERICAN VINTAGE 1957 LIMITED EDITION COMMEMORATIVE STRATOCASTER ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_26&products_id=5969

FENDER AMERICAN TELECASTER ;

http://www.bazaarofchina.com/produc...cts_id=4206&osCsid=tl0pkhufckdkr7hgegcq1rutc3

FENDER JAZZ BASS MARCUS MILLER SIGNATURE ;

http://www.bazaarofchina.com/product_info.php?cPath=20_26&products_id=4227

Sitedeki satıcıyla iletişime geçtik ürünlerin birebir yüksek kalite taklitleri olduğunu söylüyor. Türkiye' ye girişi oldumu bu gitarların sorumuzada müşteriler hakkında bilgi vermiyorum dedi. Ürünler gördüğünüz gibi maksimum 320 $. Türkiye' ye kargo ücreti 130 $ . Gümrüktede en fazla 400 ytl ödeseniz gitar gerçek fiyatının yarısından daha ucuza mal edilmiş oluyor ve kolaylıkla herhangi bir forumdan şehir dışına satış yapılabilir! Gitarın orjinalliğini test etmek amaçlı genelde seri numarası istenir ama maalesefki çekik gözlü kardeşlerimiz bunuda düşünüp seri numara yazmışlar gitarlara. E foto çekip Fender ' e yollayalım desek zaten birebir ve seri numarasıda tutuyor. Oyuzden başka şehirden mümkün oldukça denemeden ve güvendiğimiz bir kişi olmadan almamak gerektiğini düşünüyorum. Tabiki güvendiğimiz bir dostumuzda bu gitarın orjinalliğini anlamamış ve size satıyor olabilir. Biz zaten Turkrock ahalisi olaraktan en küçük şeyden nem kaparız bilirsiniz. Oyuzden 'ucuza' satılan bazı ürünlerin
orjinalliğinden emin olmadan test etmeden almamakta fayda var.
saygılar.

böyle bi bilgiyi paylaştığın için gerçekten cok teşekkürler.yine böyle bi olay bi ara tartışılmıştı forumda alım-satım bölümünde...gercekten birebir aynısını yapmışlar zaten bu aralar americadan getirdim satıyorum diyen birwsürü eleman cıktı ortaya şüphelenmemek elde değil.kimse üstüne alınmasın şahsi konuşmuyorum...
teşekkürler & saygılar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu başlık dürüst insanlara yol göstereceği gibi kötü niyetli insanlarada yol gösterecektir muhakkak. Bu sebepten ötürü vereceğim kayıplar için özür diliyorum ama birinin vermesi gerekiyordu bu yazıyı heleki şu son dönemde (!) ...

_poulles_ demiş ki:
Bu başlık dürüst insanlara yol göstereceği gibi kötü niyetli insanlarada yol gösterecektir muhakkak. Bu sebepten ötürü vereceğim kayıplar için özür diliyorum ama birinin vermesi gerekiyordu bu yazıyı heleki şu son dönemde (!) ...

Haklısın ama bu paylaşımın sayesinde dediğin gibi dürüst insanlar alacakları gitarı eline almadan denemeden görmeden almayacaklardır.Duyarlılığın için teşekkürler..İnsanların zarar görmesini engellemek amacıyla açılan bu konudan kötü niyetli insanların kendilerine ekmek çıkarmaya çalışmaları ihtimalini düşünmek bile istemiyorum :?

aaronian demiş ki:
_poulles_ demiş ki:

Haklısın ama bu paylaşımın sayesinde dediğin gibi dürüst insanlar alacakları gitarı eline almadan denemeden görmeden almayacaklardır.Duyarlılığın için teşekkürler..İnsanların zarar görmesini engellemek amacıyla açılan bu konudan kötü niyetli insanların kendilerine ekmek çıkarmaya çalışmaları ihtimalini düşünmek bile istemiyorum :?

ya gerçekten çok dikkat etmeli artık sahtesini bile ayıramayacak kadar güzel yapıyorlar. hadi çinlilerin işçilikleri kötü vs ama o gitarları türkiye gibi eli düzgün taklitçi adamlar yaparlarsa daha zor olur ayırd etmesi bence. Ki serial olayına da çare bulmuşlar baksanıza.merak ettiğim gövdeyi saptan söküp oralara falan mı bakalım yoksa bildiğiniz başka çakallıklar var mı:D

kolay gelsin...

ya gerçekten açıklansa bu konu bilen biri tarafından ne güzel olur geçen bi deluxe strat sattım bende anlamam bu orjinallik işlerinden adama bıraktım bütün işi anlar mı anlamaz mı diye hani çinde varsa böylesi amerikadan getirtiyorum diyede güven olmaz orda da kar etmek isteyen dolandırıcılar vardır elbet

• Konu Sahibi Konu Sahibi
zetiman demiş ki:
aaronian demiş ki:
_poulles_ demiş ki:

ya gerçekten çok dikkat etmeli artık sahtesini bile ayıramayacak kadar güzel yapıyorlar. hadi çinlilerin işçilikleri kötü vs ama o gitarları türkiye gibi eli düzgün taklitçi adamlar yaparlarsa daha zor olur ayırd etmesi bence. Ki serial olayına da çare bulmuşlar baksanıza.merak ettiğim gövdeyi saptan söküp oralara falan mı bakalım yoksa bildiğiniz başka çakallıklar var mı:D

kolay gelsin...

abi gitarlara baksana sen buna kötü işçilik diyorsan iyisini düşünemiyorum :D biz 1-2 sipariş verip değerlendireceğiz gelen ürünleri sahte ve orjinallerini karşılaştırıp ne gibi fark olduğunu belirtiriz gene buradan saygılar...

_poulles_ demiş ki:
zetiman demiş ki:
aaronian demiş ki:
_poulles_ demiş ki:

kolay gelsin...

abi gitarlara baksana sen buna kötü işçilik diyorsan iyisini düşünemiyorum :D biz 1-2 sipariş verip değerlendireceğiz gelen ürünleri sahte ve orjinallerini karşılaştırıp ne gibi fark olduğunu belirtiriz gene buradan saygılar...

yok buradakilere kötü işçilik demedim. Ama çin mallarının klasik olayıdır incelendiğinde birçok hatası veya kötü işçilik yerlerini kolayca anlar görürsün-hatta Türk olduğumuzdan buna bir çakallık bile düşünür bununla mutlu oluruz :p:p- ama işçiliği iyi olan-yukarıda da belirttim- art niyetli insanlar da bu işe girerlerse o zaman gerçekten zor bir iş bizi bekliyor... Çünkü bir gibson ortalama 2500-3000$ a gidiyor, iyi modelleri daha da fazlaya gidiyor. Yani dandik edevat ve parçalarla yapıldığında zaman ayrıldığında minimum 1500 - 2000 YTL lik bir kar size kalıyor. Bunun için de işçiliğine güvenip de yapacak adam çıkacaktır illa :D

kolay gelsin...

obican demiş ki:
gerçek bir gibson les paul standartta bile saçma sapan üretim hataları ve sorunlar olabiliyorsa ne kadar güvenebiliriz ki işçilik konusuna?

polemik yaratmak için değil gerçekten merakımdan soruyorum :) orjinal les paul de ne gibi hatalar gördün ya :) hani yarın paramız olur da alırsak satıcıya "bu sahte lan adamı hasta etme" diyip rezil olmayalım :twisted:

bir arkadaşta 2006 les paul standart var, amerikadan geldi. gözüme çarpan iki sorun var gitarda. bunlar:

1. gitarın üzerindeki maple cap kısmı alttaki maun kısımla tam hizada değil, yarım milimetre, belki daha da az miktarda kaymış. boyanın üzerinden bakınca net şekilde belli oluyor.

2. les paullerin kafaları biraz hassastır, bilinir. kolayca kırılabilirler. bu gitarın kafası da kırılmış, ancak üzerinde orjinal boyası var ve gitar sıfır. yani tahminen fabrikada kırılan kafayı geri yapıştırıp satmışlar.

bunları saymazsak şimdiye kadar denediğim hemen hemen tüm gibson les pauller denge olarak birbirinden farklıydı, bazılarında sap ağır, bazılarında gövde ağır, bazıları tamamen dengeli. ton olarak da çok farklı olanları çıkabiliyor, çok kötü lp standartlar veya çook çok iyi studiolar rastlanmadık şeyler değil.

öncelikle bazaar of china daki görseller korsan-kopya gitarların kendi görselleri değil orjinal ürünlerin görselleri ama bu demek değildir ki çinliler 1e1 aynısını yapamıyorlar.
üstelik gibson değil artık her gitarın 1-1 kopyasını yapabilir haldeler fakat gibsonlara daha fazla özen gösteriyorlar.

musoland.com.cn adresinden hakiki sahte fotolarına bakabilirsiniz, bazıları sahte olduğu anlaşılıyor (3 vidalı truss rod kapağı, yanlış basılmış marka logo, finish hataları, binding fretteki kötü işçilik) bazıları ise hakikaten orjinale çok yakın derece iyi yapılmış.

Gibson kendi sitesinde aradaki farkları sıralamış
http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/CounterfeitGibsons/

üstteki gitar, bolt on les paul kasa bir alet. 250 liraya mı ne satılıyordu ikinci el. fotoğraf malesef pek net değil, ama gövdede önde ve arkada 3ply binding, kafada da aynen. klavyede de aynen binding var. sedef blok inlayler, kafada yine sedef logo. bolt on olması ve marka olmaması haricinde gibsonlardan hemen hiç farkı yok aletin. işçilik olarak da gayet iyiydi, gördüğüm bazı gibsonlardan da daha iyi olabilir.

sonuçta bolt on ve markasız bir alet, gibsonla karıştılacak hali yok ama şu dandik gitara bile bu kadar işçilik yapmaktan çekinmemişler. bu arada gitarın gövdesi de kontrplak :)

obican demiş ki:

üstteki gitar, bolt on les paul kasa bir alet. 250 liraya mı ne satılıyordu ikinci el. fotoğraf malesef pek net değil, ama gövdede önde ve arkada 3ply binding, kafada da aynen. klavyede de aynen binding var. sedef blok inlayler, kafada yine sedef logo. bolt on olması ve marka olmaması haricinde gibsonlardan hemen hiç farkı yok aletin. işçilik olarak da gayet iyiydi, gördüğüm bazı gibsonlardan da daha iyi olabilir.

sonuçta bolt on ve markasız bir alet, gibsonla karıştılacak hali yok ama şu dandik gitara bile bu kadar işçilik yapmaktan çekinmemişler. bu arada gitarın gövdesi de kontrplak :)

çok doğru bir saptama bence elimde benim de 90lardan kalma sanırım bir J&D LP custom var üstünde dandik artec manyetikler taktırdım ağır gülle gibi Gibson vintage mahogany ile rahat kapışıyor ki kalite manyetik taksam süper bir gitar olur (düşünüyorum paralanınca)

Kaldı ki vaktinde (70ler) yapılmış Yamaha,Ibanez,Tokai,Greco,Edwards vs vs. bunun gibi markalar günümüzde yapılan Gibson Lp Standartlarla (chambered olanlar) havada karada kapışır. Bence gibson'ın tek esprisi seçme ağaç kullanması o da sadece belli özel modelde. Artık uzak doğulular gerçekten iyi iş çıkartıyorlar. Tabi şu an için konuşuyorum 5-6 sene önce böyle değildi durum

R7%20Front%202.jpg

şunun klavyesine bi bakın mesela. gül ağacının dokusuna. monitörün parlaklığını biraz arttırın gerekirse, resmen iki ton olduğunu göreceksiniz. kalın tellerin orda daha açık, sağ tarafta daha koyu oluyor ağaç. böylesine kalitesiz bir işçilik hangi gibsonda olur ki? bu gitar sahte öyleyse, anlaması da bu kadar kolay.

resim custom shop bir 57 reissuedan alınmıştır

Geri