neck-thru vs. bolt on farkları, karşılaştırılması

Sustain ve ton gibi şeyler için olabilir diye düşündüm ben . :) Mesela maun gövde, bolt-on, sap maple bi gitar ile yine maun gövde, neck-thru, sap maple bi gitar. Burada(neck -thru) bilindiği gibi gövdeye kadar gidiyo maple, ton açısından ne gibi bir farklılık olur mesela bir diğerinden. Geri kalan şeylerinde(manyetik,köprü vs.) aynı olduğunu düşünürsek.

Niye uğraşıp, zaman harcayıp hiç bir şekilde detay vermeden ortaya atılmış bir soruya cevap verelim ki? Sallıyorum, Plain Enamel mi Formwar mı, karşılaştırın diye ortaya bir soru attım... Niye, neden, ... Hiç bir detay olmadan...

Salla cidden.

Hem aynı gitarın hem bolt on'u hem de neck throughsu mu var ki karşılaştıralım.

Abesle iştigal.

Ama elbette senin dediklerin doğru, da ben ortada adam gibi soru ve meramını anlatma hadisesi görmüyorum. Normalde hiç cevap yazmazdım da neyse sanırım tersime geldi.

B ;)

drb dostum çok haklısın. Valla adam gibi sorsalar seve seve anlatırdım ama hiç yazasım gelmiyor şimdi.

Benimde bi sorum olacak. Alet bolt-on olduğu zaman sustain azalıyor derler doğrumudur :?:

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından düzeltilmiştir. "V" yerine "W ya da F" , "Z" yerine "S", "K " yerine "Q" kullanmayınız ve kelimeler üzerinde gereksiz kısaltmalar yapmayınız. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

yavrucuk sende ayrıntı anlatmamıssın sanada cevap vermesınler olurm? ole sey olurmu ya adam sormus bılıyorsanız soyleyın ıste nolacak ne farkı vardır dıye sormus bılıyorsan soyle bılmıyorsan bahaneler uydurma ayrıntı vermemis gibi.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. "V" yerine "W ya da F" , "Z" yerine "S", "K " yerine "Q" kullanmayınız ve kelimeler üzerinde gereksiz kısaltmalar yapmayınız. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Neck-thru bir gitarda sap ağacı tonda daha dominant bir etkiye sahiptir. Bolt-onlarda ise pek böyle değil durum.

Gitarın üzerindeki hareketli parça sayısı ile sustain ters orantılı evet. Yinede kötü yapılmış bir neck-thru iyi bir bolt-on u geçmez. Gitar sadece ordan oluşmuyor.

ya ne kadar gereksiz konuşmalar içine giriyorsunuz adam 2 türün arsındaki farkı sormuş bilen varsa adam akıllı anlatsın.anlatmıyacaksanda gereksiz yere laf kalabalığı yapmayın..

neck-thru olayı açılmısken sormak istiyorum...

Neden Fender Neck-Thru bir strat yada tele üretmedı hiç? yada bildigim kadarıyla fender'in neck-thru gitarı Yok...

bunun sebebi şirket politikasımıdır yoksa adamlar sevmıyormu bunu:) neden acaba?

geyik olarak algılanmayıp bilen kişiler tarafından ciddeye alınırsa sevinirim...

Ciddi anlamda uzuun süredir aklımda olan bir sorudur bu

Teşekkürler

Ze_uS demiş ki:

Neden Fender Neck-Thru bir strat yada tele üretmedı hiç? yada bildigim kadarıyla fender'in neck-thru gitarı Yok...

bunun sebebi şirket politikasımıdır yoksa adamlar sevmıyormu bunu:) neden acaba?

geyik olarak algılanmayıp bilen kişiler tarafından ciddeye alınırsa sevinirim...

Teşekkürler

Bence Fender şöyle bir mantığa sahip olabilir ömürlük gitar satıyor ve ilerde sap olsun gövde olsun gitarınızın başına bişey gelirse aynı parçalarla kolaylıkla değiştirip tekrar işinizi görebiliyorsunuz. Fakat neckthru bir gitar ekstra özen istiyor bikere kırdınızmı yamulttunuzmu olay eski tadını vermeyebilir. Düşünceleri bu diye düşünüyorum.

Ayrıca Fenderde customshop neckthrular var diye biliyorum

Ozzfish demiş ki:
Bence Fender şöyle bir mantığa sahip olabilir ömürlük gitar satıyor ve ilerde sap olsun gövde olsun gitarınızın başına bişey gelirse aynı parçalarla kolaylıkla değiştirip tekrar işinizi görebiliyorsunuz. Fakat neckthru bir gitar ekstra özen istiyor bikere kırdınızmı yamulttunuzmu olay eski tadını vermeyebilir. Düşünceleri bu diye düşünüyorum.

Acaba olay bu değil de ses karakteri olabilir mi?

Ozzfish hocam aslında ömürlük gitarlar açısından bakınca belki bir yere kadar böyle düşünülebilir ama Gibson olsun ya da başka firmalar olsun Bolt on - Neck thru gitarlar üretmekteler... Ki bu gitarlarda ömürlük aletler...

3 4 yıldır eBay'de fenderlere bakarken hiç rastlamadım bu duruma açıkcası. Yanı Fender CustomShop logosu altında üretilmiş bir neck thru bir gitar görmedem daha. Tabi gözden kaçırmış olma durumumda olası...

Bence firmanın kendi çizgisiyle alakalı bir durum olabilir...

janmoreye demiş ki:
Ozzfish demiş ki:

Acaba olay bu değil de ses karakteri olabilir mi?

tabiki olay bu , leo fender amca bu aleti yaratırken böyle düşünmüş olabilir anlamında söyledim, işlevsellik anlamında

detayını vereyim arkadaşım
alacagım gitar hem neck -thru hem de bolt on olarak piyasada mevcut (esp m2)
ayrıca ayrıntı vermememin nedeni, konunun kişisel olarak algılanmayıp, daha genel bakış açısı ile, daha analitik incelenmesidir.

önce iyi niyet diyorum..
teşekkürler...

Ze_uS demiş ki:

Teşekkürler

Fender in neck thru değil ama set neck gitarları var(bkz. Showmaster serisinin bazı mensupları).belki neck-thru da vardır da ben görmedim hiç

Geri