Chickenfoot

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Spacetimereality tarafından 13 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

 1. Uzun süredir beklenen Van Halen birleşmesinin kaybeden tarafları olarak Sammy Hagar ve Michael Anthony görülüyordu ama onlar sayesinde yeni bir süpergrup daha doğdu arkadaşlar,

  Grup,
  VAN HALEN'ın yıllarca frontmanliğini yapan Sammy Hagar,
  Yine VAN HALEN'ın efsanevi basçısı Michael Anthony,
  Ünlü gitar virtüözü Joe Satriani,
  ve RED HOT CHILI PEPPERS davulcusu Chad Smith'den oluşuyor. (Hatırlayacak olursak Chad Smith son 1-2 yıldır Glenn Hughes ile takılıyordu)

  Sammy'nin açıklamasına göre sound olarak Led Zeppelin'e oldukça benziyormuş. Eylülde albüm kaydına gireceklermiş
   
 2. Bu arada ilk başta soyadlarını okurken davulcu olarak Smith yazdığını görünce davulları Steve Smith çalacak diye heyecanlandım ama böylesi de iyiymiş :)
   
 3. Bu arada Hagar - Satriani - Anthony - Smith'den yola çıkarak adını HSAS da koyabilirlerdi ama sanırım eski HSAS'in anısına saygıdan yapmadılar. (Eskisi Hagar - Schon - Aaronson - Shrieve şeklindeydi)
   
 4. çok sıkı bir grup oldular chad'in jazz grubundan sonra ikinci grubu olucak... diğer rhcp elamanlarıda çok dağıldı bu aralar umarım bu dönem fazla uzamaz :)
   
 5. Acaip bir kadro.
   
 6. Blogumda Chickenfoot hakkında yazılmış bir yazı vardı, onu paylaşayım ben de naçizane:

  Van Halen'in eski üyeleri Sammy Hagar ve Michael Anthony Voltran'ı oluşturmak için güçlerini gitar virtüözü Joe Satriani ve Red Hot Chili Peppers'ın davulcusu Chad Smith ile birleştirir ve ortaya 2009'un "en süper" grubu çıkar: Chickenfoot. Grubun kökeni aslında Hagar'ın Van Halen'i 2005 yılında -ilk değil ama- son kez terketmesi ile ortaya çıkmaya başlamıştır bile. Yine eski bir VH üyesi olan Anthony ile The Waboritas ve The Other Half (Van Halen'in öteki yarısı gibi) maskesi altında çalan ekibe Smith de eklenir ve iş yavaştan ciddiye binmeye başlar. Grubun Chad Smith ile ilk performansı yeni yıl arifesinde bir gece kulübünde olur; Smith her ne kadar Hagar'ı "Pek fazla Van Halen şarkısı bilmem" diye uyarsa da, ilk Montrose albümün ezbere bilmesi sayesinde tüm albüm konser boyunca çalınmıştır. Grubun tam kadro ilk konseri ise bir Sammy Hagar konseri esnasında olur ve bu performans esnasında Zeppelin'in Rock and Roll ve Traffic grubunun Dear Mr. Fantasy gibi klasikleri de çalınır.

  Şunu da hatırlatmak gerekir ki, Hagar ve Satriani daha önceden, 2003 yılında, Planet US adlı proje için de zaten bir araya gelmişlerdi. Hagar bu yeniden birleşmeyi "iki günde sekiz şarkı yazdık ve sonra hep bir araya gelip bir kaç şarkı daha yazdık ve böylece bir grup haline dönüştük" şeklinde anlatır. Yalnız konu Chickenfoot ve elemanları olunca Hagar'ın açıklamalarda biraz ipin ucunu kaçırdığını görebiliriz. Mesela gruba bir gitaristin alınması gündeme geldiğinde "dünyadaki en iyi gitaristin Satriani" olduğunu söylediği gibi, 5 Haziran'da çıkartacakları debut albümü için de "kaydettiğim en müthiş albüm" açıklamasını yapmıştır. Gerçi böyle bir açıklamayı yapması için gerekli sebebi de var, zira grup albümün prodüksüyonu esnasında, daha önceden Zeppelin, The Rolling Stones, Free ve Jimi Hendrix gibi isimlerle çalışmış olan prodüktör Andy Johns'un da yardımını almış. Ancak albümün prodüksüyonu esnasında Johns hastalanınca onun yerini AC/DC, Metallica ve Aerosmith gibi; Johns'un çalıştığı gruplara kıyasla daha "yeni jenerasyon" grupları ile çalışan Mike Fraser almak zorunda kalmıştır.

  Grup hakkında albümleri çıktıktan sonra daha detaylıca bir yazı yazarız, ancak şu an yapabileceğimiz tek şey çıkacak albümün şarkı listesini vermek ve grubun bulunduğumuz ay içerisinde bir Kuzey Amerika turuna başlamış olduğu. Ancak tüm yaz boyunca Avrupa'da olup, daha az mesafe katederek onları görme şansını da bize tanımış olacaklar.
  Şarkı listesi demiştik değil mi:

  01. Avenida Revolution
  02. Soap on a Rope
  03. Sexy Little Thing
  04. Oh Yeah
  05. Runnin' Out
  06. Get It Up
  07. Down the Drain
  08. My Kinda Girl
  09. Learning to Fall
  10. Turnin' Left
  11. Future in the Past
   
 7. bu arada chickenfoot muhabbeti bir süredir van halen başlığında devam ediyordu. burası daha iyi tabii ama çok da fransız değildik konuya...

  ekip turneye başladı abd'de.. konserler küçük mekanlarda veriliyor ama hepsi sold olut oluyor. sadece chickenfoot parçaları çalınıyor. bir tane de sammy'nin solo döneminden parça...

  bu arada yukarıya ek.. keşke davulda gerçekten steve smith olsaydı.
   
 8. oh yeah radyo odtu'de de çalmaya başladı.

  bu arada küçük bir club turnesine çıkmışlardı. o bitmiş. conan o'brien'ın programına çıkacaklarmış önce. sonra da daha büyük bir turne geliyormuş.

  eylül ayında chad kendi grubuna dönecekmiş yeni albüm kayıtları için.. ocakta tekrar bir araya geleceklermiş.
   
 9. Cumartesi gecesi Conan O'brien'a çıktılar. Satriani çaldığı gitarı Conan'a hediye etti. Davulcu Chad'in üstünde de 'I m not Will Ferrel' yazan bir tişört vardır. :)
   
 10. Rolling Stone'un chickenfoot ile ilgili başlığı güzel: Van Halen is back!! Bu this time Alex and Eddie are out.
   
 11. Albümü dinleyen varmı? Varsa nasıl? Myspace adresinden dinlediğim şarkılar gibiyse hepsi... bu albüm kesin alınır, arşive katılır. :)
   
 12. albümün tamamını dinledim müzikal olarak aşmış kusursuz doyurucu fakat duygu ve bütünlük olayını pek yakalayamamışlar sanki :/
   
 13. ynx

  ynx

  Aslında şarkıları ilk defa dinlediğimde bayağı beklentilerimin altındaydı. Zamanında en çok beğendiğim şarkılar Soap On a Rope ve Down the Drain'dı (2:27 ve 3:43'ü dinleyin!). Artık şimdilerde dinlediğimde şarkıların aslında sözlerinin bazen eğlenceli bazen de Learning to Fall şarkısındaki gibi duygu yüklü olduğunu farkettim. Özellikle Future is the Past şarkısını süper, kendi deyişleriyle "funky" melodisine bayılıyorum. Gitarda çalınca insan yerinde oturamıyor, dans ediyorsunuz :)

  Bas bazen çok çok sönük kalmış ancak bazı şarkılarda tonikten takılmak ve lead'i takip etmek yerine çok güzel figürler çalınmış, mesela, Down the Drain'de 2:27deki figürden sonra, pre-solo/refrain'a girdiği zaman (2:49)'da müthiş bir bas gücü var :) Bir tane şarkıda daha vardı; ancak böylesine güzel rifflerin basçı tarafından yetersiz çalınmasını iyi karşılamadım :roll:

  Davul'da Mike Portnoy'u dinlediğim gibi vay be müthiş çalıyor diyemedim. Beni şaşırtan hiçbirşey çalmadı Chad. Evet, tonu güzel ve iyi bir baterist, bunu inkar etmiyorum :) Eğer cidden söylediklerine göre birkaç şarkılarında hücum kayıt ve hücum doğaç takılmışlarsa bunun da etkisi olabilir. Ama Jeff Capitelli'yi daha çok beğendiğimi belirtmem lazım, o aşmış zaten :)

  Satriani'ye gelince, ton çok güzel çok hoş :) Bazen Eb'ye akortlu olmaları eşlik ederken canıma tak ediyor, çünkü her çaldıkları şarkıda kalın mi telinden bolca istifade ediyorlar :D

  Yalnız bu grupta kardeşim sayesinde dikkatimi çeken olay, gitar ve vokallerin ses düzeylerinin birbirine fazlaca yakın olduğu. Kendisi ondan beğenmediğini söylemişti. Ben genellikle hep Satriani'ye yoğunlaştığım için (bunun sözlerini asla öğrenemeyeceğim, şerefsizim :D ) işime geliyor :D :D

  Favorilerim:

  Soap on a rope,
  Down the drain,
  Learning to fall,
  Future is the past
   
 14. 2009 basında bir araya geldiklerini düşünürsek albümün aceleye geldiği ortada. satriani ve hagar gibi üst düzeyde sarkı yazabilen adamların daha saglam is cıkartması gerektiğini düşünüyorum.keske biraz daha zamana yayabilselerdi.
   
 15. ynx

  ynx

  Artık ikinci albümü hit yaparlar 8)
   
 16. Daha once yazilip cizildi mi kontrol etmedim ama ilk klibi cektiler. Bi zaman once izlemistim, hazir aklimdayken yazayim. İzlememis olanlar izlesin.
   
 17. Bende izlemiştim. Çocuklar gibi eğlenmişler klipte. :D
   
 18. bu arada izlenimlerim değişmeye başladı albümü dinledikce.. favori parçalarım down the drain, sexy little thing, runnin' out, turnin left.. aslında hemen hepsini sevdim diyebilirim. komik olan albümü dinlerken sanki 14 yıl sonra sammy hagar'lı yeni bir van halen albümü dinliyormus gibi hissediyorum.
   
 19. learning to fall da eski whitesnake havası sezdim güzel olmuş.genel kanı olarak tek eksikliğin genel grup soundu oluşturmada zayıf kaldığını söyleyebilirim.toplama bir albüm gibi olmuş.konsept ilerleyiş hoşuma gitmedi.ama tek tek parça bazında gayet sağlam albüm.
   

Bu Sayfayı Paylaş