Gitarı sağ elle mi sol elle mi çalmalıyım?

'Elektro Gitarlar' forumunda ssssss tarafından 28 Nisan 2004 tarihinde açılan konu

1. selam
    hemen sıralıyom.
    1-ben solak gitaristim.şimdiye kadar hiç zorlanmadım.fakat elektroya geçince kafam karıştı.acaba solak mı devem edeyim?yoksa sağ düzene mi başlayayım?solak çalmam iyi.iyi solo yaparım.fakat sağda hiçbirşey yok.bi gitar tutuyom o kadar.ne yapayım??
    2-güzel doğaçlama ile ilgili örnekler nereden bulurum??

2. Bence solak devam et yani illaki sag olsun diye kendini zorlama nasıl rahat ise oyle devam et...

3. Bu arada "güzel doğaçlama" örnekleri derken neyi kastettin ????

4. bencede solak devam et, madem sol ile iyi çaliyosun. bi tek gitar alirken zorlanirsin. zira solaklar icin gitar bulmak cok zor.. hadi kolay gelsin.

5. Kafana göre takıl.
    :)

6. doğaçlama örnekleri derken solo doğaçlama ilgili tablar notalar demek istedim.solo ve doğaçlama çalışıyorum da. (bu arada bu sağ el tablarını okumak solaklara zor geliyor yani benim için öyle / :D

7. ne farkı var ki sağ elle çalmakla sol elle çalmanın, nota veya tab okumada?
    Bilmediğimden soruyorum solak arkadaşlar için mantıken bir farkı olmaması gerekiyor gibi geliyo,sonuçta simetrik??

8. yok zaten..
    arkadasin bahsettigi akor sekilleri galiba..

9. sol devam et kasma kendini.
    bende solağım.. En iyi verimi bu şekilde alırsın.

10. Bizim grubun diğer gitaristi de solak ama sağ pozisyonda çalıyor. Gayet hızlı (benden hızlı) çalabiliyor. Gitar alırken zorlanmıyor, tab okuyor. İyi yani...

11. İngilizcen var ise Art Of Improvisation adlı kitaba bir göz atabilirsin. Adı üstünde doğaçlama, ne tabı :)

Bol bol sevdiğin, benzemek istediğin gitaristlerden oturup birşeyler çıkart. 1 e 1 e gitmek yerine kafana göre takıl, onları çıkartırken kendi licklerini yarat.

Emprovisazyona giden yol budur.

12. iki elinle de calmalısın bir elinle penaya vururken diger elinle de sapı tutman gerek

13. Bir arkadaşım solaktı sağ başlattım zorla.Gayet iyi çalıyor, başlarda çok bocalıyorsun sonra alışıyorsun.Her gitarı çalabilirsin solak bulma derdin olmaz hem.

14. ygt

ygt

169
    0
    300
    solak gitarlar daha pahalı oluyorlar galiba maddi durum açısından düşünürsek

15. başlık 2004 yılına ağit arkadaşlar :) adam şimdiye kadar karar vermiştir sanki :)

16. Yav ne biliyim gördüm yazdım :D .Yeni üye olan arkadaşlar bizden daha iyi kullanıyorlar arama butonunu.Bir de tarihlere baksalar.

17. harbiden ha hiç zamana bakmamışız aceba nasıl bir seçim yaptı arkadaş? :D

18. Ben konuştum arkadaşla iki eliyle de çalıyormuş. :D :D

Şöyle ki: bir eli klavyede, diğer eli de pena buruşu yapılan, ritm atılan diğer bölümde :p

( çok kötü oldu yav bu :p )

19. Michael Angelo gibi çalıyor olabilir mesela.Çift saplı bir şey yaptırmıştır, istediğinde çalıyordur.

20. ygt

ygt

169
    0
    300
    3 sene içinde sağlak çalmayıda sökmüş olabilşr :)

Bu Sayfayı Paylaş