Sanctuary

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda -motorhead- tarafından 31 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

 1. Sanctuary 1985 yılında Washington,Seattle’da kurulmuş bir heavy metal grubudur.Grubun kadrosu Warrel Dane (vokal), Lenny Rutledge (gitar), Sean Blosl (gitar), Jim Sheppard (bas) ve davulda Dave Budbill şeklindedir.

  Sanctuary’de çalmaya başlamadan önce Warrel Dane, heavy metal gruplarından Serpent’s Knight’ın vokalistiydi ve bu grupla beraber 1983 yılında birde albüm çıkarmıştı.1985 yıllarında ise Jim Sheppard, vokalist Layne Staley (sonradan Alice in Chains’e geçti) ile birlikte hair metal gruplarından Sleeze’de çalıyordu.

  Grup 1986 yılında bir demo yayımladı.Bu demo başarılı bir çalışmaydı ve 1987 yılında grup Epic Records ile anlaşma imzaladı.Aynı yıl grup ilk albümleri olan Refuge Denied’ı yayımladı.Bu albümün prodüktörlüğünü tanınmış thrash metal gruplarından Megadeth’in lideri Dave Mustaine yaptı.Peşindende Megadeth ve Alman grup Warlock ile beraber yapılan bir turne geldi.

  Turneden sonra 1990 yılında grup, ikinci ve son albümleri olan Into the Mirror Black’i çıkarmak için stüdyoya girdi.Albümdeki Future Tense isimli parça için klip çekildi ve bu klip MTV’nin Headbanger’s Ball isimli programında yayınlandı.Tur esnasında (Forbidden ve Death Angel grupları ile yapılan) gitarist Sean Blosl gruptan ayrıldı ve yerine Jeff Loomis getirildi.

  Kısa süre sonra, git gide büyüyen Seattle grunge sahnesine ayak uydurması için Epic Records’un grup üzerine baskı yapması,grup üyeleri arasında anlaşmazlıklar doğurdu(grubun müzikal anlayışı konusunda).Ve sonrasında 1991 yılında grubun resmi olarak dağıldığı açıklandı.Epic Records son olarak Into the Mirror Live adında bir live albüm yayımladı ve anlaşmayı bitirdi.

  Grubun dağılmasından sonra Warrel Dane, Jim Sheppard ve Jeff Loomis 1992 yılında Nevermore adlı grubu kurdu.Dave Budbill dine yöneldi.Bununla birlikte Warrel Dane’in solo projesinde çalışıyor.Sean Blosl ise bağımsız olarak müzik ve film işleriyle uğraşıyor.Lenny Rutledge müzik prodüktörlüğü yapıyor ve kendisine ait bir stüdyosu var.Ayrıca Nevermore’a 1999 yılında çıkarmış oldukları Dreaming Neon Black isimli albümün demo kısımlarında yardım etti.

  Klasik Kadrosu

  Warrel Dane - Vokal
  Lenny Rutledge - Gitar
  Sean Blosl - Gitar
  Jim Sheppard - Bas
  Dave Budbill - Davul

  Diskografya

  Refuge Denied (1987)
  Into the Mirror Black (1990)
  Into the Mirror Live (1991)
   
 2. warral dane'in thrash zamanları. refuge denied değil ama into the mirror black çok iyi albümdür, politik lirikleriyle dikkat çeker, future tense hayatımın şarkılarından biridir...
   
 3. "Refuge Denied" albümleride çok sağlam bende..warrel dane ve jeff loomis bunlar..kötü bişey çıkması beklenemez değilmi ;)
   
 4. o zamanlar star1 vardı...
  boş yayınları kliple doldururlardı
  orada çalardı future tense..
   
 5. Ben de Taste Revenge 'e hastayım...
   
 6. Refuge Denied albümünü dinledim. Çok sevmedim ama fena da değil.
   
 7. 2005 yazında Didim Altınkum'da bir cd dükkanında kabından hiç çıkmamış bir In To The Mirror Black kaseti bulmuştum.
  Böyle bir klasiği kaçırmamıştım. Şimdi orijinal kaset arşivimde duruyor. :)
   
 8. Vaybe hemde didim de.
   
 9. jeff sanctuary için tur gitaristliği yaptı. zamanın ötesinden bunu da ekleyeyim. sanctuary ayrıca nevermore'dan daha efektif bir gruptur bence. 2 albümle çok şey anlatmışlar nevermore yıllardır zırvalıyor. her albümde iki güzel şarkı yapacak diye bekliyoruz.
   
 10. Yeniden biraraya gelip yeni albüm yapacaklar.
   
 11. o orjinal kaset olayının tadı bambaşkadır damnation :wink: ..gerçi yeni nesil anlamazda biz gibi 30 u geçkin kişiler için apayrı yeri ve hatırası vardır :wink:
   
 12. Son zamanlarda şu yeni albüm haberi kadar hiç bir şeye sevinmemiştim. En son Nevermore albümünde görüldüğü üzere Warrel'ın sesi de mükemmel durumda. Sabırsızlıkla bekliyorum albümü.
   
 13. warrel dane sanctuary ile tekrar biraraya mı geliyormuş, vay anasına harika haber.
  umarım eski günleri hatırlatırlar bizlere.
   
 14. Hem de tek fire ile orjinal kadro :)
   
 15. Askerden dönmemin şerefine bir araya geliyorlar, yanlış olmasın beyler huuoop. :D

  Lan hakikaten süper bir haber. Dün rainbow adamı ile ben yokken çıkan albümleri, gerçekleşen konserleri filan konuştuk, lan herkes bir şeyler çıkarmış ya da çıkaracak; kendimi bir İsmail YK fanı kadar yabancı hissediyorum bu aralar. Isıtın yeniden beni! Arkadaş, Accept bile yeni beste yapmış; lan o nedir, ismini görmesem Vendetta filan diyecektim. :)

  Güzel şeyler oluyor güzel. Overkill'le, Anthrax'la, Artillery ile, Onslaught (Bkz: Önslöüüğt) ile geçsin bu yaz! :metalhead
   
 16. Onslaught telaffuzu epik yalnız; "önslöööğt". Popüler şarkıları da Welcome To Dying; "vookam tu dayen" :)

  Warrel Dane çok başarılı bir dönem yaşıyor, solo albümü çok iyiydi. Ardından gelen Nevermore albümü de vokal açısından kanımca gene mükemmel. Jeff Loomis, albüm öncesi bir demecinde "Warrel'ın sesini daha özgürce sergileyebileceği bir albüm olacak" demişti. Çıktığından beri ayıla bayıla dinliyorum vallahi.

  Durum böyleyken, çıkacak bir Sanctuary albümünden tek beklentimiz, hatta kaygımız sound yönünde olacaktır sanırım. En güncel örnek bu konuda Overkill. Ironbound çok başarılı bulduğum bir albüm. Prodüktörlüğünü de Peter Tagtgren yaptı. Bu adam nordik müzik dehası, uzaylı türkücü, çok da severim ama Overkill albümünde ortaya çıkan "modernize" gitar tonları çoğu kişinin hoşuna gitmedi.
  Into The Mirror Black'e olabilecek en yakın soundu istiyoruz biz Sanctuary'den. Gerekirse Dave Mustaine'i kafalasınlar, aynı şartları oluştursunlar. Bilemiyorum.

  Şunu da belirtmek isterim ki; dear Canstandya, Nevermore'un çok başarılı bir video çalışması olan Year Of The Voyager dvdsi şahsınıza hususi kıyağım olacaktır. Saygılar.
   
 17. kenan aga, sen ironbound'u ilk çıktığında acaip methetmiştin, hatta yanılmıyorsam onslaught'un in search of sanity albümüne benzetmiştin, emrah ta "beni nasıl bir beklentinin içine ittiğinin farkında mısın" gibilerinden tiriplere girmişti :) fakat ben ironbound'u beğenemedim gitti :( killbox 13'ten beri yaptığı hiçbir albümü beğenemiyom overkill'in.

  sanctuary'nin tekrar biraraya gelip bir albüm yapacak olamaları ise bu sefer beni acaip bir beklentinin içine soktu :)

  warrel dane'in tekrar sanctuary ile biraraya gelmesi nevermore'u nasıl etkileycek acep? nevermore bitiyor mu yoksa warrel dane, nevermore'un dışında sanctuary'e katılımı bir yan proje olarak mı görüyor? ve sanctuary sadece 1 albüm için mi biraraya geliyor? bunlar mühim sorular :)
   
 18. Nevermore bitmez yahu, öyle bir şey hiç aklıma gelmemişti. :)

  Ama yine dün konuştuğumuz üzere; bu yeniden bir araya gelişlerin önünü açan 2 çok başarılı albüm vardır: Tempo of the Damned ve Enemy of God. Bunlar müzikal açıdan zaten çok iyi albümlerdi ama zaman geçtikçe bir de diğer mola vermiş Thrash gruplarına yeniden cesaret vermeleri açısından da ne kadar önemli olduklarını idrak ettik. Bugün bu kervana bunca önemli ve sevdiğimiz grup katılıyorsa bu iki albümün payı büyüktür diye düşünüyorum.
   
 19. Dostum Gökhan, Overkill albümünü In Search of Sanity değil de Killing Peace albümüne benzetmişimdir, yenilenmiş gitar tonları yüzünden ve sağlam bir geri dönüş olarak gördüğümden. İlk günlerin, ilk dinleyişlerin gazı da etkili tabi bu iddialarımda :) Onslaught, Artillery ile beraber çok etkili döndü şaka maka.

  "Warrel ile konuştum, haberler iyi" :) Sanctuary albümü için açıklama yapılırken, Nevermore'un bundan etkilenmeyeceği, herhangi bir kopmanın söz konusu olmadığı belirtildi diye biliyorum. Kenan Doğulu'ya Kenan der gibi bu adama da Warrel deyip duruyoruz ya, o da ayrı güzel :) Yeni albüm için konu sıkıntısı da çekeceklerini sanmıyorum. Dünyanın içinde bulunduğu mevcut durum, olası bir Sanctuary albümü için maden gibidir bence :) Bu ortamdan Queensryche nasıl yararlanamadı, Operation Mindcrime adını kullanmak yerine yepyeni bir konsept ile nasıl patlamadılar, hayret ediyorum ama o ayrı bir hikayenin konusu :)
   
 20. haa pardon killing peace'e benzetmiştin, şimdi hatırladım bak ben de, o lafımı geri alıyorum kenan aga, en yakın zamanda buluşmak dileğiyle, kuru etler benden ;) :)
   

Bu Sayfayı Paylaş