Elektro Gitara Başlıyorum Tavsiye,Yardım

'Müzik Endüstrisi' forumunda Somatizas tarafından 5 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. sdf

Son düzenleme: 4 Haziran 2014
  2. Selam arkadasım...Valla ben ne kursa gittim ne kitaplatan öğrendim.3 senedir kendi kendime gitar calıorum.Ve bayağı iyi calıyorum diyebilirm.Tabiiki nota bilgim veya armoni bilgim yok inşallah ilerde onlarıda halledicem.ben 3 senede Metallica One,Master of Puppets ,Battery gibi parcaları sololarıyla birlikte tamamen calabiliyorum ancak bunu hergün en az 1.5 saat egzersize borcluyum.Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Ben sana kitaptan okuma ya da kursa gitme demiyorum ama kendin calıstığın zaman da yaklasık 2 senede gitarı çözmeye baslayabilrsin.

3. O kitapla kendi başına da öğrenebilirsin fakat olmak istiyorum dediğin adamlar sadece gitar çalmıyorlar onlar müzisyen. Müzisyen olmakta ekstra şeyler gerektiriyor misal diğer arkadaşımızın kaçırdığı o nota ve armoni bilgisi. İyi bir hoca sana şu an farkedemeyeceğin ama ilerde karşına çıkabilecek bir çok şey hakkında yardımcı olacaktır. Fakat zorunlu değil tabiki.

Son olarak o 1 aylık parmak egzersizlerini steve vai,joe satriani vs. hala yapıyor. Bence sende yapsan işine yarar.

4. öncelikle tavsiye için teşekkürler :wink: şimdi amacım öyle 5-6 parça öğrenmek değil , parça heryerde öğrenilebilir nota bilgisi ile işi ilerletmek istiyorum düşündüm de evde kendi başıma öğrenmek daha doğru takıldığım yerlerde de müzik ile uğraşan arkadaşlara başvururum. parmak egzersizleri de gerekiyormuş evet araştırdım baya . diğer sorun ekipman sorunum yani bu işi bu ekipmanla götürebilirmiyim ? yukarıda da belirttiğim gibi düşük kalite ekipman ile iyi ekipmanın değerini anlamak amacım binevi hırs yapmak ve bu 2 senelik öğrenme süresince para biriktirip sağlam birşeyler ayarlamak kısacası bu elimde olan gitara bir ayar çektirtsem işimi görür mü :?:

5. Evet bence olur.

6. Arkadaşlar bende klasik gitarı bayağı iyi çalıyorum ve şimdi elektro'ya geçtim. Yarın amfi geliyor çalışmalara başlıycam fakat bn tek telden iyi çalaniliyorum ve diğerlerine çok hızlı bir şekilde geçiş yapamıyorum ne tavsiye edersiniz?

7. Egzersiz ve etüdlerle aşağı yukarı tel geçişlerini geliştirebilirsin zamanla. Aşağı yukarı 1-2-3-4 bile iyi gelir.

8. valla o 1234 herkesin her gün yapması gereken bişe, sonra 1-2-4 1-3-4 die gider inisli cikisli. onun dısında gamları da in cık yapmak cok faydalıdır majör minör 7 dia vsvs hepsini ardı ardına in cık. cok yararı olur.

9. İnternetten ustaların gitar eğitim videolarını indirerek onlara çalışman da çok faydalı olur.Yalnız adamların çıktığı hıza ve uygun tuşeye ulaşman çok uzun zaman alacaktır sadece korkma yapmaya çalış:) Onun dışında teori bilgisi olarak da gitarın klavyesindeki tüm notaları ezberlemelisin.İlk zamanlar arızasız gamları(bemol ve diyezsiz gamlar) kullanman faydalı olur (Örnek:la minör,do majör vs)Böylelikle klavyeyi ezberlemen kolaylaşır.
    İyi çalışmalar.

10. Ben 5 senedir elektro gitar çalıyorum.ondan önce klasik gitar ve flamenko deneyimim var.sana tavsiyem kendini geliştir ve EGZERSİZLERİ kesinlikle boşlama.internette herşeyi araştırıp bulabilirsin eskisi gibi değil artık.youtube de videosuna kadar var tekniklerin.Ayrıca donanımını kafana pek takma 2-2 bucuk sene.150 milyonluk markasız gitarlarla destanlarda yatarılabilir bunu untma.sadece biraz klavyesi rahat bi gitar alman senin için iyi olurdu.

onun dışında 2-2.5 sene kendin ilerlettikten sonra maddi durumun elverişliyse bi hoca tutmanı kesinlikle öneririm. bazı teknikler vardır ne anlatılır ve izleterek olur anca birebir eğitimle.ama önce sen egzersizlere başla.şarkı çalmak birşey değildir önemli olan başka şeyler var müzikte.kesinlikle ilk planın bi kaç şarkı öğreneyimde çalayım olmasın.ha elbette tatmin olmak gaza gelmek için şarkıda çalacaksın coverda yapacaksın ama onlara kaptırma kendini.bak örnek aldığın gitaristler dünyaca en iyi kabul edilen gitaristler bu yolda ilerle.

o dip gürültüsü topraklamadan olabilir yada single manyetikdeysen olabilir.ve özellikle monitör veya televizyona yakın biryerde çalarsan yapar.biraz uzun oldu ama inşallah iyice anlatabilmişimdir.

11. arkadaşım bak bu tür kitaplar genellikle adım adımdır kesinlikle sırayı şaşırma(ör:aaa bu daha guzel dahada kolay bunu calıyım)kurs imkanın varsa git gayet faydalı olur bence bu işin sırları önce 1-2-3-4 tekniğiyle parmaklar gelişir sonra işin sırrı kalıbı pentatonikle devam eder ve giderr... unutma ki önemli olan 1 yada 2 parça değil ne çaldığını bilmelisin o teknikler ilk başta insana sıkıcı gelir fakat bir gun bakarsın zevk alarak şarkılarda kullanırsın aldığın kitabın gayet iyi olduğunu düşünüyorum fakat unutma herşey adım adım
    videolardan da mümkün olduğunca yararlanmanı tavsiye ederim
    saygılar plaROCK

12. Herkes birçok şey yazmış ben sana sadece sabır diliyorum ve kolay gelsin diyorum ..
    Tavsiye istersende ne bilmem kimin bilmem ne teknikleri ne bilmem ne şarkılar bu tarz kitaplara gözünün ucuyla bakma bile . Nota öğren, gitarın notalarını öğren sonra gamları öğren sonra pentatonik dizileri, harmonik melodileri, armoni bilgisi vs vs şeyleri öğren ..
    ve ölene kadar parmak antrenmanlarını yap ..
    kolay gelsin .. allah sabır versin ;)

13. bence hiç başlama sonra 7 -8 sene sonra hayallerin gerçekleşmesse çok pişman olursun

14. parmak alıştırmalarını kesinlikle önemse.ilk önce bi çaldığın enstrumani tanı.notadır armonidir bunlara sonra girişirsin bence.kimse senden 1 yıl içinde G-3 e çıkmanı beklemiyor zaten.yavaş yavaş ilerle.oturtarak.bir tekniği tam başarmadan diğerine geçme,acele etme.ben bunu yapıyorum artık diyerek boşlama.çalış sürekli.kolay gelsin

15. Tavsiyeler için çok teşekkürler yorum yapma nezaketinde bulunmuşsunuz .Götürebildiğim yere kadar tek başıma çalışmayı düşünüyorum ve evet dediğiniz gibi bazı noktalar vardır 1'e 1 yapılmalıdır o zaman bir kursa baş vurabilirim .Yavaş ama sağlam en güzeli dediğiniz gibi :roll:

16. dostum kerry' den kastin kerry king ise onu bosver ama bi satriani bi steve olacam diosan günde 700 milyon saat gitar egzersizleri yapmalısın.Armoni dersleri hariç!!.1 aylık parmak egzersizleri ile uğraşmak istemiyorum demişsin kimse istemez ama çoğu müzisyende bilmiyordurki 60 metronomda sekizlik nota çalmak 1 sn yi tam iki eşit parçaya bölmek demek olduğunu.TAM İKİ EŞİT PARÇA! bu çok önemli birşey.. ne demek istedimi anlamışsındır umarım..iyi çalışmalar

17. arkadaslar 1 yıldır bas gitar calıyorum yaptıgım müzik turu thrash metal dir. bas gitar konusundada 3-4 yıldır gitar calanlara göre prof. sayılırım . bas gitarı kendi kendime ögrendim evde tek basıma
    Electroya gecmeyi düsünüyorum almak istedigim gitar
    Bcrich v kasa(kerry kingin ilk gitarı) sıfır fiyatı 200 ytl bunu alsam nasıl olur prof işi sayılır bunu alınca yanında procesör falan olmadan ögrenebilirmiyim bu işin kabasını acaba kursa falan gitmeden kendim evde

Bu Sayfayı Paylaş