lambalı ampli çıkış gücü (1x4 ohm, 2x8 ohm , 2x16 ohm)

arkadaşlar lambalı amplilerle tecrübem pek fazla olmadığından ve elekronikten de anlamadığımdan yardımızı rica edeceğim.
almanyadan abime 120 watt lambalı bir ampli aldırmayı düşünüyorum(koch powertone II head, umarım alabilirm).evde ses sorunum yok ama 120 watt çok fazla.sonuna kadar açamayacağım tabi.....
sormak istediğim şey amplilerde farklı çıkış alternatiflerinin olmasının nedeni nedir? asıl sormak istediğim ben bu kafayı 1x4 ohm ve 2x16 ohm luk iki farklı kabine bağlasam.volume, gain....ayarları aynı düzeyde olsa.aralarında ki tek fark ses seviyelerinin farklı olması mı olacak? ses kalitesi aynı mı olacak? şayet böyle ise 1x4 ohm luk bir kabinle çevremdekileri daha az rahatsız ederek, 2x16 ohm luk bir kabinin vereceği ses kalitesini yakalayabilirm(tek fark ses düzeyi olmak üzere) bunu diyebilirmiyiz?

sorularım nedeni lambalı amplilerde düşük volume deki ses kalitesi sorunu...mininmum ses çıkışıyla maksimum kalite nasıl yakalanır bunu merak ediyorum...

Arkadaşın da dediği gibi sana bir power attenuator lazım, aklıma gelenler: THD Hot Plate, Marshall Power Brake, hatta amfiyi koch alacaksan takım olsun bari Koch Loadbox II al :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ona da baktım ama çok pahalı arkadaşlar(300-400euro).ayrıca tonu da değiştiriyo gibi yorumlar aldım.o yüzden ikinci planda kalsın dedim.....
aslında ses konusunda çok problemim yok ama 120 watt olması korkutuyor beni.yukarda sorduklarımı bilen birisi teyit ederse kafamda ki soru işaretleri kalkacak. düşük ohm lu bir kabin alıp idare edebilirm.......

Düşük ohm'lu kabin aldığın zaman senin düşündüğün gibi olmayacak işler. Power katındaki lambaları zorlamak istiyorsan, bunu sesten etkilenmeyerek yapmanın 2 yolu var. Ya izolasyonlu kabin alacaksın, ya da attenuator kullanıcaksın. İzolasyonlu kabin daha çok kayıt işleri için tercih edilecek birşey. Yani istediğini yapmak için attenuator kullanman gerekiyor.

Weber MiniMass veya THD HotPlate bakabilirsin. İkisininde seveni boldur. Sesi bozma olayı biraz göreceli. Ama bu aletler üzerinde ufak EQ ayarları yapılmasını sağlayan düğmeler falan da var. Onlarla olayı dengeleyebilirsin. Hem kazancın kaybından çok daha yüksek olacaktır. Yani ben olsam amfimin hiç zorlanmamış haliyle çalmaktansa, lambalarına yüklenmiş ama attenuator yüzünden hafifi colorize olmuş sesini duymayı tercih ederdim.

Buarada 120watt all-tube bir amfi için çok büyük bir güç demek oluyor. Attenuator bile dikkatli seçmen lazım. Mesela THD'ler 185watt RMS destekler. Daha fazlasını kaldıramaz. 120watt gerçekten gerekli mi senin için?

Perfectionist demiş ki:
Düşük ohm'lu kabin aldığın zaman senin düşündüğün gibi olmayacak işler. Power katındaki lambaları zorlamak istiyorsan, bunu sesten etkilenmeyerek yapmanın 2 yolu var. Ya izolasyonlu kabin alacaksın, ya da attenuator kullanıcaksın. İzolasyonlu kabin daha çok kayıt işleri için tercih edilecek birşey. Yani istediğini yapmak için attenuator kullanman gerekiyor.

Weber MiniMass veya THD HotPlate bakabilirsin. İkisininde seveni boldur. Sesi bozma olayı biraz göreceli. Ama bu aletler üzerinde ufak EQ ayarları yapılmasını sağlayan düğmeler falan da var. Onlarla olayı dengeleyebilirsin. Hem kazancın kaybından çok daha yüksek olacaktır. Yani ben olsam amfimin hiç zorlanmamış haliyle çalmaktansa, lambalarına yüklenmiş ama attenuator yüzünden hafifi colorize olmuş sesini duymayı tercih ederdim.

Buarada 120watt all-tube bir amfi için çok büyük bir güç demek oluyor. Attenuator bile dikkatli seçmen lazım. Mesela THD'ler 185watt RMS destekler. Daha fazlasını kaldıramaz. 120watt gerçekten gerekli mi senin için?

aslına bakarsan gerekli değil.uzun zamandır lambali ampli bakıyorum.iki ampli arasında kalmıştım.biri koch powertone II, diğeri orange rockerverb 50.orange da çok güçlü ama koch kadar değil.orange belki daha mantıklı bir seçim olacak.kafamda diezel einstein 50 de vardı ama o 300euro falan daha pahalı. almanyadan ampli getirme olayı bir kere yapılacak bir şey.o yüzden iyi değerlendirip ömürlük bir şey almak istiyorum....bir daha fırsatta zor olur para da veremem zaten...

Koch, Diezel gibi markalara bakıyorsan Bogner'i de göz ardı etme bence. Duende, Shiva ya da yeni çıkan Alchemist'lerden edinebilirsin belki? Senin fiyat aralığını bilmiyorum ama ben olsam Bogner denemeden kaliteli amfi seçimi yapmazdım.

Buarada kullanım alanın nedir? Eğer evde çalarım arada 1-2 ufak konsere çıkarım diyorsan 50watt amfi bile çok güçlü. Lambalı olduktan sonra 15-20watt amfi bile evde zor kullanılıyor. Ama attenuator ile 50watt'ı kontrol etmek tabi 100wattlık bir güce göre daha rahat olacaktır. Hem bu high-end amfilerin çoğunun arkasında watt seçimi/tüp seçimi/diode seçimi için switchler falan oluyor. Biraz daha incele bence baktığın modelleri. Belki attenuator'a bile ihtiyacın kalmayabilir tam isteklerine yönelik bir model bulabilirsen.

benim bütçe maksimum 1500euro, daha çok ev için alıyorum ama sık olmasa da arada bar-konser olayları oluyor.bu aralıktaki Hughes&Kettner lara baktım , aynı aralıkta diğer markalarda daha iyi ampliler vardı.almanya da bile 2000 eur üzeri bir çok üst model Hughes&Kettner.
bogner Alchemist dikkatimi çekmişti benim.iyi bir ampliye benizyordu çok fazla yorumun olmaması(yeni çıktığını sizden öğrendim) ve diğer bogner lerle arasında çok fazla fiyat farkı olması (heralde bu uzakdoğu falan diye düşünmüştüm,ne yapımı olduğunu öğrenmek lazım) kıllandırmıştı beni.ama aletin sesini hiç duymadım daha fazla araştıırmak lazım, alet iyi ise fiyatı da diğerlerine göre uygun aslında eur900-100 arası ve üzerinde dediğin gibi switch de var.böyle bir şey almak aslında daha mantıklı.ama iyi araştırmak lazım....

bir sorum daha olacak THD Attenuator lara bakıyorumda ohm değerlerine göre ayırmışlar(hepsi de aynı fiyat).tam olarak anlayamadın bu neyi ifade ediyor?bu aleti aldığımız ampliye göremi alacağız?farklı çıkışları olan ampliler için kullanılamazmı...

ali_k demiş ki:
bir sorum daha olacak THD Attenuator lara bakıyorumda ohm değerlerine göre ayırmışlar(hepsi de aynı fiyat).tam olarak anlayamadın bu neyi ifade ediyor?bu aleti aldığımız ampliye göremi alacağız?farklı çıkışları olan ampliler için kullanılamazmı...

Amfinin çıkışı neyse o modeli alman gerekiyor ne yazık ki. Kabin alırmış gibi düşünüp ona göre THD'nin uygun ohm'a sahip modelini seçmelisin. Eğer farklı ohm seçenekleri istiyorsan Weber tercih etmen daha iyi bu konuda. Onların üzerinde farklı ohm değerlerini seçmen için bir ayar düğmesi var.

Perfectionist demiş ki:
ali_k demiş ki:

Amfinin çıkışı neyse o modeli alman gerekiyor ne yazık ki. Kabin alırmış gibi düşünüp ona göre THD'nin uygun ohm'a sahip modelini seçmelisin. Eğer farklı ohm seçenekleri istiyorsan Weber tercih etmen daha iyi bu konuda. Onların üzerinde farklı ohm değerlerini seçmen için bir ayar düğmesi var.

çok teşekürler..
ben biraz da bunları araştırıyım.burdan tekrar paylaşırım ....

swanpro diye bir marka var, çok ama çok düşük volume de bile oldukça dolgun bir ses verebilecek şekilde tasarlanmış modelleri, gece bile tek başına çalabilirsin neredeyse. ayrıca adamların iki modeli var zaten, onlar da 20 ve 40 watt. böylece ufak bir bar ortamında bile power lambalarını oldukça zorlayabiliyorsun, nasıl olsa mikrofonlandığı için 100 watt 150 watt gibi güçlere ihtiyaç duyulmuyor.

onun haricinde ikinci el triamp bakabilirsin, 1500€ civarı sanırım.

http://www.swanproamps.com/

Bende şunu ekliyim, Ohm un güçle sizin düşündüğünüz gibi bir ilgisi yoktur. Ohm olarak belirtilen direnç değeri cihazın empedansıdır. Bu kısım biraz elektroniğe girdiği için kısa kesiyorum.
Ama birçok lambalı anfide değişik empedanslarda çıkışlar yada seçim yapmayı sağlayan bir sistem bulunur. Bunlar arasında da tonal bir fark teoride yoktur. Pratikte de trafonun yapısından, eskimeden, hatalı tamirden dolayı çok çok küçük farklar olabilir ama bunlarda kişiyi rahatsız etmez.

arkadaşlar her şey için çok teşekür ederim, son bir sorum olacak....
50 wattlık bir lambalı ile 100 watt lık bir lambalı arasındaki volume farkı watt gücüne dayanarak 2 kat diyebilirmiyiz? mesela aynı amplinin iki ayrı modeli var.tek farkları biri 50 diğeri 100 watt.ikisindede volume ve gain i 12 ye getirdiğimde dışarıya verdikleri ses farkı da 2 kat mı olur?yoksa bu kadarlık bir fark olmaz mı?ayrıca ton aynı mı olur?
biraz karışık oldu kusura bakmayın, pratiği veya elektrik bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim...

deliturko demiş ki:
Sadece 3db ses farkı.

yani 100 watt tan 50 watt an çıkan sesin yüzde kaçı kadar daha fazla ses çıkıyor?asıl sormak istediğim 50 ve 100 watta tonların değişip güzelleştiği volume eşikleri farkı sanıldığı kadar fazla değilmi?ikiside neredeyse aynı gürültüyü yaratacak yani......

100 watt yanında 15 watt ile kendini duyurabilirsin.Lambalı amfiler için diyorum.Tabi kullandığın hoparlörler de önemli.Olay headroomda,yani watt arttıkça sesin kırılmaya başlaması gecikiyor ve verilen değerlerin amfinin güç katı henüz overdrive a uğramadan ürettiği değer olduğunu unutma.100 watt Plexi rahatlıkla 150 watttan fazla güç üretebiliyor son seste.Aynı amfinin farklı güçteki modelleri arası ton farkı elbette var ama amfin basit ise var.Modern amfiler için bu pekte geçerli değil.Trafolar farklı olduğundan oluyor buda.Hiç bulaşma bu konuya bence :p

Evde 20 watt üstü gereksiz güçlü.20 watt bar için bile gereksiz güçlü.Amfinin sesini fazla açacağını varsayıyorum.Bütçen yüksek ise düşük wattlı butik amfilere yönel.

100wattla 10 watt arasında sadece iki kat ses farkı var,çıkış gücü ses basıncının karesiyle orantılı olduğu için böyle.

Evde kullandığım 1 wattlık lambalının sesini sonuna kadar açamıyorum mesela.Hoparlör verimliliğini de hesaba katmakta fayda var aslında baya etkili çünkü.

20 watt ev için çok fazla, bar için yeterli.

Çıkıştaki ohm değerleriyle güç arasında bağlantı kurmak da yanlış. ne yazıyosa o değerde bi hoparlör kullanmak gerekli,yoksa lambalara zarar verip sesi bozarsınız.

teşekürler arkadaşlar bu yorumlardan sonra yüksek watt lı lambalı almaktan tırstım açıkcası. sanırım orange tiny terror gibi bir ampli olacak...

Geri