tremolo kolu kıvamını ayarlama

aslında soru sorucam ama bıcok bunu bılmeyıp ıcıne atan bıcok arkadasın (benımle bırlıkte) dertlerıne deva olucaktır bu sorunu cevabı.. bu ısten anlayan arkdasların cvplarını beklıorm..

floyd rose lu br gıtarda tremolo kolunun bası bos hareket etmesı nasıl engellenır?? nası durdururum demıyorum herkesın bıldıgı gıbı steve vai ızlerken tellere paralel konumlarda tremolo kolu sankı bıseye takılmıs gıbı duruo hareket ederken.. onun dısında cok rahat donuo..

o steve vai de o yuzden demeyın bıcok amatorde gordum bunu ben...

ıbanez prestige 2550z gitarım war.. floydrose umun kalıtelı olduguna ınanıyorum.. o yuzden degıstır demeden bunun caresını bulan arkadasa 5 adet jazzIII alabılırım odul olarak :D:D

abi dediğin sorunu anlamadım.ama aklıma gelen şu oldu. Mesela sabit köprülü gitarların tremolosu sonuna kadar döner ve orda tıkanır/sabitlenir.ve steve vai sabit köprü gitarlar kullanır. floyd rose larda bu durum farklı.floyd rose kolunu sonsuz kere döndürebilirsin ve sabitlenmez.bu bi sorun teşkil etmez aslında ama bellki seni rahatsız etmiş.bende s470 ibanez var zr tremolo köprülü.bu köprüde ayarlayabiliyorum sıkılığını yani başı boş sallanmıyor ama her floyd da olacak diye birşey yok bu.bu bnm köprümün seninkinden iyi olduğunu göstermez sadece + birşey eklemişler.

uzun lafın kısası floydrosen gayet kaliteli.sabit köprülü bi gitar olmadığı için sallanması doğal. hatta ben severim esnek olmasını :D

eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sanırım kendımı anlatamamısım tremolo cesıtlerını bılıorm ama sorunum su..

ornegın tremolo elınde solo atıyosun steve vai ın yaptıgı gıbı (bu arada steve vai sabıt koprulu gıtar kullanır dıınce afalladım bence bı yanlısın war :D ) penasız tremoloya bastırarak vau vau sesını cıkarmak ıstıyorum.. yalnız tremolodan elımı cektıgım anda dusuyo..

bılmem anlatabıldım mı sorunum tamamen bu..

trustmac demiş ki:
sanırım kendımı anlatamamısım tremolo cesıtlerını bılıorm ama sorunum su..

ornegın tremolo elınde solo atıyosun steve vai ın yaptıgı gıbı (bu arada steve vai sabıt koprulu gıtar kullanır dıınce afalladım bence bı yanlısın war :D ) penasız tremoloya bastırarak vau vau sesını cıkarmak ıstıyorum.. yalnız tremolodan elımı cektıgım anda dusuyo..

bılmem anlatabıldım mı sorunum tamamen bu..

pardn ddn gibi yanlısım olmus orda :p sorununu yine analmadım ama inş yardım etmeye calısan biri cıkar öreniriz:)

tremolo kolunu floydrose un arka kısmından (yayların olduğu kısımdan) küçük bir vida yardımıyla sertleştirebiliyorsun sanırım hatırladığım kadarıyla durum buydu lakin emin olmak için birazdan gitarımın arka kısmını biraz kurcalayacağım =D durumu bildiririm ;D

evet problemin çözümüne gelebiliriz =)

elimde halihazırda bulunan ibanez rg 320 fm gitarın floydrose unu gevşettiğimde (tremolo koluyla) alt tarafında (yayların orada değilmiş =) ) küçük bir vida olduğunu keşfettim bu küçük vidayı sıkarak tremolo kolunun salınımını dahada sıkılaştırdım ve artık kendi kafasına göre hareket etmiyor benim bulundurduğum pozisyonda sabit kalıyor ve sonsuz kere tur atabiliyor

photo0001xv5.jpg

fotoğrafta görüldüğü üzre gitar dik durmasına rağmen kol aşşağıya düşmemekte

photo0005be4.jpg

problemine çözüm olduysa ne mutlu bana =)

photo0003fv6.jpg

iyi çalışmalar

gitartiz teşekkürler.demek istediğim bununla alakalıydı aslında.her gitarda aynımıdır bilmiyorum bu yaptığın işlem mesela dediğim gibi benimki kolun girdiği yerde kucuk bi aparat var elinde sıkılığını gevşekliğini ordan ayarlayabiliyorsun.

sende böylece yapmışsın bakalım arkadaşa yarayacakmı=)

her tremolo kolu aynı şekilde takılmıyor.vai nin kullandığı köprü lo pro edge. onun tremolo sisteminde kolu oturtmak için çevirme falan yapılmıyor.bir nevi soketli o sistem.sadece yuvasına oturtuyor.ama gevşekliğini sıklığını nasıl ayarlıyor bilmiyorum.hiç o tarz bi köprü kullanmadım çünkü.

yutup123458 demiş ki:
her tremolo kolu aynı şekilde takılmıyor.vai nin kullandığı köprü lo pro edge. onun tremolo sisteminde kolu oturtmak için çevirme falan yapılmıyor.bir nevi soketli o sistem.sadece yuvasına oturtuyor.ama gevşekliğini sıklığını nasıl ayarlıyor bilmiyorum.hiç o tarz bi köprü kullanmadım çünkü.
bahsettiğin sistem yukarıda gitartiz arkadaşımın kullandığı sistem bende rg320 fm kullanıyorum direk içine takıyorsunuz sitemde bir yere takılıyor ve siz istemedikçe de çıkmıyor :)

Bu soru ve cevap benim de derdime derman oluyor.

Edge-pro'lu ibanezim var ve tremolo kolu baya gevşek hareket ediyor.
Yayların olduğu arka kısımda bir vida vardı; tam tremolo kolunun yuvasının alt kısmında.
O vidayı sıkıp gevşettiğimde tremolo kolunun yuvaya giriş mesafesinin (yuvanın derinliğini) ayarladığını farkettim ama tremolo kolunun sertliğini arttıramadım.

Floydrose'un kenarında o tip bir vida yerinin olduğunu bilmiyordum doğrusu. Eve gidince hemen deneyeceğim.

Rg 2570 e var bende. Eskiden vai abi deki gibi istediğim konumda bırakırdım kolu bi gün kol arkadaşta kaldı ve o gün kol'a ne yaptıysa :D o günden sonra kolum bir daha sertleşmedi :p ...
Edge pro tremolosu olan arkadaşlar bilir kolun üzerinde iki adet beyaz plastik halka mevcut onları değiştirince düzeleceğini düşünmüştüm ve tam hatırlamıyorum ancak değiştirdikten sonra bir iki saat sabit durmuştu ve kol ardından tekrar sallanmaya devam etmişti..
Alıştıktan sonra çok sinir bozucu oluyor kolun sallanması, bende çözüm arıyorum, bi forumda çözüm olarak floyd rose'u değişitirmeyi önermişti bi arkadaş ve ibanez için değer demişti ancak zaten bu floyd-rose bildiğim kadarıyla ikinci el güzel bi ibanez e bedel :D
Birazdan tornavidalarla dalıcam gitarın içine, bi çözüm üretebilirsem hemen not düşerim buraya ...

Edge proların cogunda o kolun salımını sabitleme olayı, Jackson ların köprüleri mesela öyledir vidayla döndürmeli şekildir, benim gitarımın öyle mesela jt580lp köprüsü ...

Olm ne demişin anlaşılmıyo İlker:D, edge pro candır diyorum. Bol bol o plastikten bulundurun , pena gibi değiştirin işte , çok takıp çıkarılırsa tabi daha az sürede yalama oluyo ki plastikler aşınıyor. Zuhal müzikte bulunabiliyor o beyaz plastikler.

Dostum ben epi zakk kullansamda eski gitarım strat kasa onda son dönme noktasına geldiği zmn telle paraler şekle getir kalır öle ...Dönmeside öle zorlamaz yani...

Floyd-rose'u söktüm inceledim kurcaladım birazda çizdim velhasıl çözdüm sorunu ya da çözemedim ancak geçici çözüm buldum, :D nasılmı dibine parça sıkıştırarak :p
Kanımca sorun ya tremolo konumun aşınmasıyla ya da içeriden bir parçanın kaybolmasıyla ilgili olmalı, halen kalıcı bir çözüm arayışındayım, parça değiştirmek 450tl'ye patlıyor, bu bir çözüm değil :) yalmış yutmuş ustadlardan cevap bekliyorum...

soulwalker demiş ki:
Olm ne demişin anlaşılmıyo İlker:D, edge pro candır diyorum. Bol bol o plastikten bulundurun , pena gibi değiştirin işte , çok takıp çıkarılırsa tabi daha az sürede yalama oluyo ki plastikler aşınıyor. Zuhal müzikte bulunabiliyor o beyaz plastikler.

Tarayıcı açık kalmıştı yenilemeyince cevabını görmemişim.

O plastik parçaları değiştirince kesin düzeliyor mu ?? Eğer öyleyse hemen bi koli sipariş veriyim :D

Benim case'te iki adet yedek plastik parça vardı bi gün değiştirdim de sanki işe yaramamış tı acaba takarken zarar mı verdim plastiklere de olmadı??

Evet bende de o yedekler duruyo daha takmadım ama ilk taktığımda gayet güzeldi, sonra kolu takıp çıkarınca bi çok kez, aşağıya düşmeye başladı yine. Eğer değiştirdiğin halde olmadıysa o zaman bilemiyorum.

Ben RG2550'deki edge pro köprüde tremolo koluna bir kaç tur teflon bant sararak tremolo kolunun yuva içerisinde bıraktığım konumda sabit kalmasını sağladım.

Tavsiye ederim; ucuz ve etkili bir yöntem :D

bende de S470dx var. bu tip, floydrose kolunun vida ile sabitlenen cinslerinde köprünün üstündeki, kolun girdiği delikte vida vardır ve kolun üstünde de halka şeklinde bir somun vardır. bu somun kolu, konik sıkma mantığı ile sıkar. ancak çok fazla çıkarıp takma sonucunda burdaki vidalar yalama olursa şayet istediğiniz kadar sıksanızda artık vidalar yalama olduğu için konik sıkma işlevini göremeyeceğinden dolayı kol sabit durmayacaktır.
Burdaki en ucuz yol kolun üstünde bulunan vidaların üstüne kağıt, bant, veya su tesissatçıların kullandığı flastere benzeyen beyaz bir bant vasıtasıyla, çok fazla kalın olmamak şartıyla sarmanız.
Vai amcanın kullandığı köprüyü kullanmadım, ancak videolarda görüldüğü üzere geçmeli (sıkma yok) bir sistem. o yüzdxen bunun hakkında yorum yapamayacağım.

Geri