aktif emg ve seymour duncan blackout arasındaki farklar?

iyi kötü kıyaslaması yapmak sadece zevkle alakalı olduğundan böyle bir açıklama burdaki kimseye fayda sağlamaz sen single clean in seviosundur ben humbucker clean i severim sen emg81 distortionı seversin tb4 ü çok daha fazla severim mesela ama bu birinin iyi diğerinin kötü olduğunu göstermez.bu arada çok değerli bilgiler aktarılmış tava olayı mesela:D bence oldukça açıklayıcı olmş tava diyince teneke gibi direk ton kulağımda canlandı:D

Elimde Duncan Blackout set var. Satma veya EMG alma gibi bir planım şu an yok, ancak herhalde EMG aktif manyetiklerle kıyaslamak herkes istiyordur. Sağlam, kaliteli bir gitarı olan varsa gelsin, nasıl olsa Blackoutların soketleri EMG ile aynı, 1 dakikada değiştirir değiştirir kullanırız. Sonuçları da foruma yazarız, herkesin bir fikri olur.

Tercihen sağlam gitarlarla gelin, elbette Cort kx1 üzerindeki performansı da önemli ancak iki manyetiği kıyaslamak için bir ESP, Gibson tercih ederim.

Daha önce bu kıyaslamayı evde yapanlar var ancak MG-15 gibi bir amfi yerine daha sağlam bir amfiye takıp sesi açıp kıyaslamak daha net sonuçlar verecektir. Amfi ve mekan benden.

Blackout set bende de var ltd ex-350 gitarımın üzerinde evvelde HZ set kullanıyordum. Aktif emg ile bildiğim kadarıyla eq farkı yok çıkış farkı var HZ setin(yanlışım olabilir pek detaycı değilim manyetiğin çocukluğuna inmedim farklar var ise bilgilendirebilirsiniz)
Benim gördüğüm farkları yazayım

Blackoutlarda
-Tizler inanılmaz yüksek drive ile çalarken cayır cayır ton, yanıyor!!! Bunu sevende var sevmeyende ben bayılıyorum. Çok parlak clean tonlar alınabiliyor ama ben daha yuvarlak köşesiz yumuşak clean tonlardan hoşlandığım için çok hoşuma gitmiyor
-Çıkış çok yüksek MT-2 pedalda ritmlerde drive %10 civarı kullanıyorum, MG100 ve VS marshall amplilerde drive %15 civarında kullanıyorum fazlasına hiç gerek yok.
-Cleanlarda çıkış yüksek olduğu için drivea giriyor sesi çatlatıyor bu büyük bir eksi ama volüm potunu az çevirerek çözülüyor. Daha gürültülü
- Genel olarak bassları dağılmıyor gereksiz lowmidler yok ama ton gayet punchy(vurucu desem anlarmıydınız bilmiyorum)
-Bu manyetik ile yalnızca metal çalınır. Bende onu çalıyorum zaten :)

HZ
-Her yola gelir bir manyetik bu yüzden bir bakıma avantajlı.
-Baslar çamurlu tizler yetersiz bilhassa tizleri ampliden açmanız gerekiyor ki bu da bence pek hoş değil
-Clean çalımı daha hoş
-Çıkış düşük bu yüzden gürültü oranıda düşük

Ama bence her ikiside çok güzel keşke hepsinden olsa hepimizde :)

blackout u tahmin ediyorum tb4ün daha yüksek çıkışlı ve daha az dip gürültülü hali bassları çok az tb4 ten yüksek ama 2 farklı blackout var bunuda unutmamak lazım ahb1 daha dengeli ama seramik magnetli ahb2 ise alnico fakat midleri çok yüksek tizleri ise çok düşük yani karasız bırakmak amacıyla üretilmiş gibi:D

Black out'lar dışında Duncan amcanın aktif manyetikleri arasında Dave Mustain Signature serisi de var. bunlar için Sh4-Sh2 setin aktif olanı demişler sitesinde...

Neyse geyik bir yana benim AHB1 set geldi.

Seti görmeden önce aklımdaki soru işaretlerinden birisi; "iki manyetik de aynı mı yoksa neck ve bridge diye iki ayrı model mi?" idi.

Manyetiklerin bilinen adı AHB1 olsa da köprü manyetiğinin arkasında yazan tam kodu IOX88 1B ve neck manyetiğinin arkasında yazan da IOX88 1N'dir.

Geri