Punk Rock Ve Kültürü

'Müzik - Genel' forumunda disturbed_one tarafından 13 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hardcore,post rock,indie üzerine başlıklar olmasına rağmen maalesef punk rock ile alakalı bir başlık göremedim.Herkes heralde 70'ler punk gruplarında haberdir.Onun için punk kültürüne dair bi yazı koymayı daha uygun gördüm.Wikipedia'dan alıntıdır :

  Punk Kültürü

  Punk kültürü, 1970'lerin ortasında Prog rock ve Heavy metal'a karşı bir hareket ve isyan olarak ortaya çıkmıştır. Kültür, minimalist sistem karşıtı müzik Punk Rocka dayalıdır.

  Punk, kendi giyim tarzı, felsefesi, edebiyatı (fanzinler), dansları (punk showları) ve görselliği ile sağlam bir alt kültür oluşturmuştur. Oluşturduğu kültür popüler kültüre kaynaklık etmekle beraber kendi içinde alt kültürler de oluşturmuştur.

  Punk Giyim Tarzı

  Punk kültürü; halka onlarla özdeşleşmedikleri ve insanlar arası sınıf farklarının olduğu sürece de özdeşleşmeyecekleri mesajını verdiler. Punk rock Amerikada 1960'ların sonunda ve 1970'lerde Avrupa ve Kuzey Amerikadaki pre-punk gruplarını da etkilemiştir. Özellikle The New York Dolls un etkilediği birçok punk grubu vardır.

  Punklar içinde bulunduklan durumu protesto etmek için ellerindeki her malzeme ile bedenleri de dahil, kendilerini ironik bir biçimde "toplumsal atık" olarak sundular: Köle kıyafetleri, zincirler, deriler, dayatılan cinsiyetçi modaya karşı androjenlik, parçalanmış giysiler, rengarenk ve dikleştirilmiş rahatsız edici saç biçimleri ve punk sembollerinden bedene iliştirilmiş çengelli iğne... Punk antimodadır. Amacı geleneksel kalıplar içinde yaşayan topluma karşı algıyı bozmaya yönelik açık bir saldındır.

  Punk estetiğinin yaratıcısı olarak kabul edilen Londralı modacı Vivienne Westwood (Sex Pistols'in doğuşunda da nedenlerinden olan 'Sex' adlı dükkanın ortaklanndan) şu sözleri ile punk esetetiğinin "nedenini" açıklıyor:

  "...Onun giysilerini giyrnek için cesur olmanız gerekir. sokakta yürürken tüm dikkatleri üzerinize çekeceksiniz. Bu tepkileri davet eden bir güç gösterisidir. Giysiler genellikle fikirleri sözlerden daha iyi anlatabilir. Bir kitap, bir poster ya da broşür kadar yıkıcı bir silah olabilir: Otobüste yanınızda 'Anarchy in the UK' (Birleşik Krallıkta Anarşi) tişörtü ile oturan biri sizi anıda rahatsız eder."


  Punk stili ve modası İngiltere 'de önem kazanıp mohawk punk stiliyle birleşmiştir. Mohawk etkisi aslında "Taxi Driver" filminde Robert De Niro'nun şaç şekliyle olmuştur.İngiltereli Richard Hell bu sac modelini biraz değiştirerek ve boyayarak bugünki punk saçının oluşumunu tamamlamıştır.

  Fanzinler

  Punk kültürü kendi dayanışma ve iletişim ağını da yaratmıştı. Fanzinler. Kültür ve sanat endüstrisine ve sisteme karşı bir tokat olan fanzinlerin varoluş nedeni yadsıma, reddetme talebi ve çağnsıdır. Fanzinlerin punk eylem yaşam biçiminde oldukça önemli bir yeri vardır. (Yeraltı Edebiyatı) İlk Punk fanzini; "Sniffin' Glue", Punkın; "kendi-başına yap" (do-it-yourself felsefesini ortaya çıkanyordu: bir gitar üzerinde üç akorun yerleri gösterilmiş ve şu başlık atılmıştı: "İşte size bir akor, işte iki tane daha, hadi şimdi gidip kendi grubunuzu kurun."

  Punklar arasında iletişim ve düşünsel ağ oluşturmasının yanısıra fanzinlerin yaptığı bir diğer önemli katkıda yıkıcı grafik tasanm estetiğini oluşturmasıydı. Çoğunluğu elle yazılan, siyah beyaz olan kaotik bir kolajla oluşturulup fotokopi ile çoğaltılan fanzinlerin sadece dış görünüşleri ile bile algıyı bozmaya, kalıplan yıkmaya yönelikti.

  Günümüzde de bu gelenek punklar arasında sürdürülmektedir, aynı zamanda internete de taşınmıştır, internette yayınlanan fanzinlere e-zine ismi takılmaktadır.

  Siyasi Yön

  Punk rockçılar pek çok kez siyasi olayların içinde yer aldılar. Punk, her türlü kurulan düzeni, köleliği ve yönetimi reddeden Anarşi'yi seçmiştir. Pek çok Punk grubunun şarkı sözlerinde hükümetlere yöneltilen hakarete varacak eleştiriler, kadın hakları, hayvan hakları, ırkçılık karşıtlığı, savaş karşıtlığı gibi konular ele alınır. Öte yandan liberal punk grupları da mevcuttur.

  En ünlü punk grubu olarak bilinen The Sex Pistols akımın öncülerindendir Kademeli olarak punk bir süre sonra daha çeşitli ve daha az minimalist olan müzik gruplarıyla The Clash gibi birleşerek onları da etkiledi . Ska ve rockabilly hatta hip-hop'u da etkileyerek şarkılarda punk'la aynı mesajların verilmesini sağladı. Şarkı sözleri isyankar,tahrip edici, politikaya karşı ve genelde anarşist içerikteydi.

  Tarihte Hippy adı ile anılan muhalif kültür milyonlarca ebleh evcilleştirmekte oldukça başarılı olmuştu. Bu sahte muhalif kültür başarısını mass media'dan daha ziyade, 1950'lilerin beat generation radikal muhalefetini vahşi kapitalistlerin önünde savunmasız ve yalnız bırakmasına borçluydu. Başkalannı rahatsız etmeyecek kadar vasat olan bu insanlar daha sonra senetlerin, iş görüşmelerinin, ahizelerin arasında geçmişlerini hatırlamayacak kadar değişip kapitalistleşeceklerdi. Oysa punk kendi bedeni ve yaşam biçimi ile politikası, parodisi ve estetiği ile kesinlikle asi ve yıkıcıydı, ki hala birçok ülkede alt kültür muhalifliğinin en önemli unsurlarıdırlar.

  Dadaizm

  Punk'ın bu yıkıcı tavrının köklerini dada akımının oluşturduğu söylenebilir. 1916-1922 yıllan arasında Dada kendisini de reddederek mevcut tüm toplumsal ve estetik değerlere şiddetli karşı çıkışı, anlamsızlığı ve antisanatı, provakatif parodisi, edepsiz mizahı ile yıkıcı sanatın temsilcilerindendir.

  " .. .Bizim için birer HİÇSİNİZ Tanrılarınız gibi: HİÇ Bürokratlarınız, yöneticileriniz gibi :HİÇ Ressamlarınız, şairileriniz gibi: HİÇ Bana saldınp, dişlerimi sökseniz de suratınıza aptal öküzler olduğunuzu haykıracağım..." (Dada Manifestosundan)

  Yaşam Tarzı

  Punk altkültürünün üyeleri genellikle punk, punkçı, punk rocker olarak anılsalar da doğru tabir punktır. Bunun yanı sıra kendilerini ifade etmek için çeşitli dereceleri ve terimleri vardır.

  Çoğunlukla işçi sınıfından gelirler. Çok azı bir işte uzun süre çalışmayı başarabilir, çoğunlukla işsizdirler.

  Her ne kadar hippie kültürüne ait gördükleri serbest aşk konseptini reddetseler de, en az onlar kadar geleneksel evlilik kurumunu reddetmiş ve evlilik öncesi seks yapmışlardır.

  Orjinal hareket fazlasıyla uyuşturucu ve alkol kullanımı içerir. Punk toplumunun birçok önemli figürü intihar ve aşırı doz uyuşturucu kullanımından ölmüştür. Bu sebeple Straight Edge akımının savunucuları alkol ve uyuşturucu kullanımını reddeder. Bu sebeple 80lerden sonra toplulukta eroin kullanımı büyük ölçüde azalmıştır. Ayrıca punk kültürü, halüsonejen maddeleri ve esrar kullanımını da reddeder, çünkü bunları yoğun olarak kullanan hippieleri aşağılamaktadır.

  Dadanın önce gelen simalanndan Mareel Duchamp; pisuvar, şişe askılığı, kar küreği gibi eşyalann üzerine sadece imzasını atarak ve birer sanat eseri olarak sergilediği "ready made"leri (hazıryapıt/yapım) ile tanınmıştır.

  Punk camiası

  Punklar genellikle içinde bulundukları yerelde kurdukları gruplarla bir punk scene-punk sahnesi oluştururlar. Hemen hemen tüm büyük şehirlerde buna rastlanır. Böylece dünyanın dört bir yanında her etnik gruba ait, onlarca farklı dilde punk sahneleri kurulmuştur.

  Punkların kültürlerini ifade biçimleri içinde bulundukları yerlere göre değişim göstermektedir. Yerel Punk sahneleri kimi zaman yarım düzine kişiden kimi zaman binlerce kişiden oluşur. Ayrıca kültür kendi içinde Poseurlar ve Wannabeler bulundurur.

  Poseur, punk kültürüne ait olmayan ama öyleymiş gibi gözükmeye çalışan, böylece ilgi çekmeye çalışan kişidir. Bunların yanı sıra günlük hayatlarını sıradan bir şekilde sürdüren ama Cumartesi günleri punk gibi giyinip sokağa çıkan gençler, yani müzikle ve ideolojiyle ilgisi olmayan sadece punk modasını takip edenler Cumartesi Punkı şeklinde adlandırılmaktadır.

  Wannabe ise, punk altkültürüne ait olmayan ama kendisini bu kültürün bir üyesi zanneden kişilerdir. Wannabeler ise Türkiye'de çoğu toplulukta Tatlı Su Punkı veya Alsancak Punkı sıfatını alırlar.

  Tipik bir punk sahnesinde, kayıtlar yapan ve şovlara çıkan (ufak konserler veren) punk grupları, bunların aktivitelerini duyuran fanzin yazarları, albüm ve şov afişlerini düzenleyen grafik tasarımcıları, punk aksesuarlarını ve kıyafetlerini tasarlayan modacılar bulunur.

  Günümüzde internet sayesinde yerel punk grupları internet siteleri, dosya paylaşım programları, mp3ler ile kendilerini daha rahat ifade etme imkanı bulmaktadırlar.

  Punk'ın Alt Kültürleri
  Goth, 70li yılların sonundaki post-punk akımından kaynaklanan gothic rock etkisiyle oluşan karanlık konulara ve giyime sahip alt kültürdür.
  Emo, 80lerin Vaşington D.C. punk sahnesinden kaynaklanan ve sonu kötü biten aşklar ve kalp kırıklıklarını konu alan müzikleriyle bir altkültürdür, fazlasıyla popüler oluşu sonucu "satılmış"(sold out) olarak tanımlanmış pek çok punk tarafından bütünüyle reddedilmiştir.
  Straight Edge, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, evlilik öncesi cinsel ilişki gibi tüm kavramları reddeden, karşıt duruşa karşı duruş şeklindeki punk akımıdır. 80lerin Vaşington D.C. punk sahnesinde Minor Threat tarafından başlatılmıştır.
  Indie akımı ise punktan yalnızca D.I.Y. etiğini almış ve daha büyük şirketlerle çalışmayı reddeden ve ticari olmayan müzikler yapan grupları temsil eder.

  Şahsi fikrim punk kültürünün "do it yourself" anlayışının bugün birçok grubu etkilediği bir gerçektir.Ama punklar elbette bu post-modern rüzgarın arkasında olmayı hiçbir zaman istemezlerdi.Aynı şekilde punktan çok punkçı olan,giyim tarzlarıyla punk olduğunu zanneden gerizekalıları da...Punk her ne kadar karşı bi kültür olsa da,artık popüler kültürün içinde erimiştir.En azından bu Avrupa,Amerika için böyle.Fakat değinmek istediğim nokta punkın enerjisinin,sosyal tepkisinin,disütopik görüşlerini barındıran hala birçok grup var ve bu gruplar var oldukça punk rock'ta yeryüzünden silinmeyecektir.En azından Bad Religion,Therapy? hala albüm yapabiliyorlar :) .
   
 2. niye kimse bişe yazmamış buraya şaşırdım açıkcası.E tabi belli bir grup adına açılan bir başlık olmadığı için bişeyler yazmak herhalde punkım diye geçinen emo bozması tiplerin ufak beyinlerindeki dağarcıklarını zorluyor.Neyse hakaret etmek istemiyorum.Askerden dönünce sivil hayat bir garip geliyor adama.
  Evet ben askerdeykene bir çok baba grubun albümü piyasaya çıkmış.Mesela offspring,pennywise,anti flag gibi gruplar yeni albümleri ile müzik marketleri süslemekte.Evet punkrock kültürü ile ilgili şunları söyleyebilirim.Belkide müzik tarihi içerisinde duruşu,aykırı bir ses oluşu,muhalif yönü ve kendi alt kültürünü yaratması açısından diğer tarzlara göre daha farklı bir yerde duruyor.Özelliklede ingilterede zamanında yaşanan anarşi olayları,savaşa karşı gösterilen duruş vs bunun en güzel örneğidir.Ama bir dönemden sonra undergrounddan çıkıp mainstream olması ile populer kültüre yön vermiş ve zamanlada onun parçası olmuştur.Ha bu iyimidir kötümüdür orası ayrı bir tartışma konusu derim ben.Olaya farklı açılardan bakacak olursak punk popüler olmasaydı bu kadar çok punk grubundan haberimiz belkide olmayacaktı.Bunun yanısıra punkı popüler sahneye taşırken mesajlarını ve fikirlerinide açık açık verip bunu daha çok insana ulaştırmakda ayrı bir olaydır derim.Yani tv'yi,dergileri bir nevi vermek istediğin mesaja alet olarak kullanmak takdire şayandır.E tabi mtv işin içine girince olay farklı bir boyuta taşınmış oluyor sanırım.Özellikle 90 ların başlarından itibaren offspring ve greenday öncülüğünde punkın mainstreama taşınması arkadan gelen gruplarada örnek olacak nitelikteydi.Dönemin gazetelerinde atılan ''There is money in anarchy '' başlıklarıda kafa bulandıran ve karıştıran cinstendi.Çünkü punk grupları artık mtv de boy gösteriyordur.Bol bol para kazanıp iyi yerlerde yaşıyorlardı.Ve bu anarşinin kalıplarına ters duruyordu.Ama diğer açıdan bakarsak,daha çok insana ulaşmaya başlamıştı bu müzik.Hem popülerdi artık hemde sistem karşıtı fikirlerini açıkça dile getirebiliyordu.Yani popülerlikle undergroundda kalmak saygı duyulası şeyler olmalı bence.Ben burada kesin bir yargı ile popüler oldu o zaman dinlemem artık demiyorum(eskiden derdim bunu,kimse benim dinlediğim grubu dinlemesin derdim:) Burada ortaya çıkan rahatsız edici durum ise herşeyden bihaber veletlerin punkım diye ortalıkta cirit atması.Disturbed one güzel bir konuya değinmişsin ama kendimi frenlemem lazım yoksa sabaha kadar yazarım.Sende bişiler yazki bu konu alsın başını yürüsün biraz.Bu arada 96 dan beri punk dinliyorum.27 yaşıma geldim hala dinliyorum ve dinlemeye devam edeceğim Allahın izni ile :)
   
 3. Abi yeni gördüm yazını ya...Ben de çok muzdaribim bu punk rock muhabbetinden.Bu müziği Türkiye'de ciddi anlamda sindirerek dinlemeye çalışan insan sayısı oldukça az."Punk dinler misin" diye sorarsın."Ne o çocuk müziği" derler ya da "Gitar solosu yok,nası dinliyosun bunu" derler,kıl olurum.Dinledikleri thrash gruplarının punk coverlarından oluşan albümleri olduğunun bile farkında değillerdir (bkz.Slayer).Zaten milletin punktan anladığı saç stilidir,giyimdir.

  Abi senin kadar punk hastası bi insan değilim ama dinlediğim birçok grupta punk etkileri barizdir.Onun için de punkın hala ölmediği inancındayım.Bir şekilde evriliyor,farklı şekillere bürünüyor.Benim hoşuma giden de bu.Ama tabii Sex Pistols ve Ramones'u da unutmamak lazım.Herşey onlarla başladı.Sonrasında post punk özellikle Joy Division ve hardcore grupları Suicidal Tendencies,Black Flag favorilerim arasında.Tam hardcore olmasa da Fugazi'yi de unutmamak lazım.:90'lara girdiğimizde zaten Nirvana'da ve çok sevdiğim birçok grunge grubunda punkın etkisi bariz.Bir de Therapy'nin unutulmaz albümü Troublegum var.Bunların dışında 90'lar deyince Blink 182'nin çok çok eğlenceli müziğini aramıyor değilim.Günümüze geldiğimizde ise Green Day ve Offspring almış başını gidiyor.Tabii ben Green Day'den pek haz etmem.Fakat Offspring'în yeri her zaman ayrıdır.Ayrıca son albümleri de çok iyi,dumur oldum.Biraz emo olcak ama Jimmy Eat World'ü de çok severim,özellikle Bleed American albümlerin.Son olarak Bad Religion şimdiden tavırlarıyla ve şarkılarıya benim gözümde efsaneler.
   
 4. benim çevremin hemen hemen hepsi bu müziği sindirerek ve profesyonel anlamda dinliyor.Bende dahilim bu gruba.Ama pop punkdan hiç hazetmedim açıkçası.Onun dışında oldschoolundan,street punkına,anarşodan post punka,hardcoore'a kadar hepsini dinledim.Zaten 500 gb civarında bir punk arşivim var.Özellikle hiç duymadığım yada daha önce dinlemediğim grupları dinliyorum şu an.Bunun yanısıra yenilerede göz atıyorum ama rise against dışında heyecan veren bir gruba rastlamadım henüz.Underground piyasasında çok sağlam gruplar var.Bi şekilde warped turda görünüp onlarda kendilerini mainstreama taşıyorlar.Evet metalciler pek sevmez punkı.Benim trash ve heavy yapan bir çok arkadaşım var ve her zaman 3 akor muhabbeti döner.Slayerın aslında punk grubu olarak kurulduğunu daha sonradan geçiş yaptığını kabul etmezler.Yada misfitsin,ramonesin,sex pistolsun şarkılarının metal grupları tarafından coverlandığını bilmezler.
  Mesele bu değil zaten.Metal de dinliyorum ama punkın yeri apayrı.Punksnotdead movie 2007 yi izlemişsindir umarım.İzlemediysende izlemeye çalış derim.Offspringi çocuk grubu görenlere en güzel cvp o belgeselde bizzat ilk dönem punk solistleri tarafından verilmiştir.
   
 5. bu arada aklıma gelmişken iki tane punk coverı yazayım

  motorhead - god save the queen(sex pistols cover)
  metallica - die die my darling(misfits cover)
   
 6. punk sevdiğim bir tarzdir,en beğendiğim grupsa Bad Religion. Sex Pistols , Green Day , Offspring de dinlerim ara sira. Ve bir kadin olarak Patti Smithle gurur duyarim :D
   
 7. blink182 pop punk grubu diye duymusdum , oyle cok dinlemedim ama dinledigim sarkilarinin pek punk kulturuyle alakali oldugunu sanmiyorum, cok basit geldi bana, boyle dusunen tek benmiyim acaba :?:
   
 8. offspring, green day, olayı ticari boyuta fazlaca taşıyıp punk'ın temelinden biraz kaydılar. Bence onların sound'u punka yakın olsada post-grunge desek daha doğru olur bence. Sound punk'ta felsefesi "gerçek punk"a göre çok ticari. Sex Pistols, Clash, Ramones... hey gidi günler.

  Pearl Jam - I believe in miracles (ramones cover süper dinleyin)
   
 9. LOTUS_TURK aynen katılıyorum abi
   
 10. merhaba arkadaşlar ben aranıza yenı katıldım..benım anlamadıgım bısey var bu rock ve rap kültürü arasındakı savaş nedir ya herkes bırbırıne satasıyor anladım hepımızı aynı ülkenın cocuklarıyız bı savas cksa bu ıbneler bıze saldırır kesın artık dursun bu savaş
   
 11. oi punk severim bende gayet güzel bence
   

Bu Sayfayı Paylaş