Jorn Lande

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda dazzle tarafından 14 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Rock Tarihinin gelmiş geçmiş en büyük vokalistlerinden diyebiliriz herhalde rahatlıkla,ses yelpazesi,tonlaması,agresif ya da soft vokalleri herşeyiyle rock ın gücünü,duyguları,enerjiyi vucüttaki her hücrede hissettirebilen bir adam...

  bir "unlocking the past albümü" var ki oy oy oy yeme de yanında yat,hayvan cover boyle oluyor herhalde...

  (ki burdaki bi cok kaliteli muzik dinleyicisi biliyodur bu albümü ama sacma sapan grupların baslıklarını ikidebir yukarıya tasıyan kayıp gençliğe ithafen)

  on and on - msg
  fool for your loving - whitesnake
  cold sweat - thin lizzy
  lonely is the word/letters from earth - black sabbath
  burn - deep purple
  feel like making love - bad company
  kill the king - rainbow
  perfect strangers - deep purple
  naked city - kiss
  the day the earth caught fire - city boy

  ha yurdum leş metalcisi pek dinlemez gerçi boyle "kaliteli rock" ama biz gene de körpe dimalara,geçmişi ozleyen orta yaş grubuna ve benim de içinde bulunduğum gençlikten cıkmak üzere olan cocukluğunu 90lların başında yaşamış kişilere

  kısacası 7 den 70 e tavsiye..
   
 2. en büyük demek için ciddi damga vurmus olması gerek. günümüzde artık dünyaya damga vurmak mümkün değil. malum internet olayı.. fakat bence halford, dickinson ve dio'nun veliahtlarında biri de bu adam. geoff tate saçmalıyor, michael kiske hiç bir şey yapmıyor. e bu durumda.. karşınızda jorn.

  ben son albümünü dinliyorum bu aralar. lonely are the brave. bence son yılların en sağlam metal albümlerinden biri. dio ve black sabbath'ı andırdı bana. ama adamın sesi bazen coverdale'i de andırıyor.

  abimiz bir de masterplan'de vokal yapıp kendini piyasaya göstermişti.

  klasik metal sevenler jorn'un bir dinlemeli bence..
   
 3. Bence en iyi performansı hala Beyond Twilight albümünde. Onu geçebileceğini de sanmıyorum. Jorn'un söylediği albümler arasında da en sevdiğim Ark - Burn the Sun.
   
 4. Müthiş vokal... en en iyilerden biri.. Starfire albümünde yine "Starfire" isimli şarkısı ne kadar iyi olduğunu anlamak için yeterli..
   
 5. kiss'ten naked the city i pek bi fena soylemiş

  ark burn the sun güzel albüm de son zamanlarda kaydettiği albümler malum teknolojik gelismelerden midir nedir cok daha bi fena oluyor yahu :)

  o nası bi whitesnake fool for your loving soylemektir

  russell allen fln yalanmıs ben bunu anladım arkadas :p :p :p
   
 6. Lonely are the brave bence bu yılın en iyi albümü.Gerek vokal gerekse müzikal alt yapılar açısında mükemmel denebilir.Boş şarkı yok.

  Alın dinleyin pişman olursanız paranız iade :wink:
   
 7. eyvallah saolsasın tavsiyen için
   
 8. Masterplan da ki vokalleri süper.Normalde o tarzla pek alakam yoktur ama Jorn Lande gibi biri söyleyince hasta olunuyor.
   
 9. Ark dinlerken tanıştım ben Lande ile. Acayip sevdiğim bi adamdır.
  Kesinlikle yıllar geçtikçe daha bi açıldı adam. Masterplan'da kendini aşmıştır :)
   
 10. Lande hazretleri "Dio" adlı albüm çıkarmış.


  şarkı listesi:

  · Song For Ronnie James
  · Invisible
  · Shame On The Night
  · Push
  · Stand Up And Shout
  · Don't Talk To Strangers
  · Lord Of The Last Day
  · Night People
  · Sacred Heart
  · Sunset Superman
  · Lonely Is The Word - Letters From Earth
  · Kill The King
  · Straight Through The Heart (Live)


  Kendisi Dio rahatsızlanmadan ve ölmeden önce bu albümü çıkarmayı planlıyormuş. Yani ölünün üzerinden ekmek yemek gibi bir durum söz konusu değilmiş.

  Bu arada Heaven & Hell'e konserlerde Jorn Lande vokallerde eşlik ediyormuş.
   
 11. Ben kişilik olarak kendisini beğenmiyorum. Beyond Twilight ve Malmsteen'e yaptıklarından sonra. Şu linklerden takip edebilirsiniz. Özeti ise, Beyond Twilight'dan ayrıldı amcam, sonra grup "Section X" albümünü çıkardı. Lande de dedi ki, "gözlerime inanamıyorum. Bu albümdeki tüm besteler benim, bir önceki albümde yeterli görülmeyen artık materyallerdi. Beğenmedik demişlerdi zamanında, ama benim artıklarımla koca bir albüm çıkarmışlar" Hemen ardından ise, Beyond Twilight'ın tüm bestelerinden sorumlu baş adamı klavyeci Finn Zierler, bunun metal tarihindeki en detaylı ve büyük yalan olduğunu açıkladı, çok da sinirlenmiş. Birçok materyalin stüdyoda oluşturulduğunu, LAnde'ye ait tek bir nota olmadığını, şahitler vasıtasıyla kanıtladı Finn. Lande de cevap veremedi sonra.

  MAlmsteen'i de sevmem pek, ama ona yaptıkları da pek hoş değil. Turne vokali olarak kendisiyle anlaştı malmsteen, ve adam turnenin yarısında saçma sapan bahanelerle grubu yüzüstü bıraktı. Ve çıkan bir gerilimde, Malmsteen'in karısına şiddet uygulamış, doktor raporuyla şikayet etmiş Malmsteen.. Şu linklerde haberlerin detayları var...

  http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?Mode=Archive&Date=8/12/2005 (ctrl+f yapıp beyond twilight yazın)

  http://house-o-rock.com/HouseofShred/interviews/ymresponse.htm (bu da malmsteen'in açıklaması)


  Dio olayına gelirsek, ilk olarak, Dio ölür ölmes 2 günde klip çektiler. Kesinlikle Dio öldükten sonra bu çekimlere başlandı. Ayrıca, tamam albümü bir süredir hazırlıyor olabilirler, ama Dio'nun %99 yakın zamanda öleceği de uzun aylardır belli. İsteyen istediğini düşünebilir, ama ben kendisini samimi bulmuyorum...
   
 12. bu adamın ne vokallerine alışabildim ne de şarkılarına. kişilik olarak bilmem de pek sevmiyorum. kelly sundown carpenter dinlesin bu adam.
   
 13. yazılanları okudum da ne kişiliksiz bi adammış.
  gerçi sesiyle kişiliğini karıştırmamak lazım ama çok gözümden düştü. hiç yakıştırmadım yaptığı işlere baktıktan sonra böyle davranışları.
   
 14. Karakteri konusunda bir şey diyemem. Bizi ilgilendiren kısım müziği zaten, özel hayatı değil. Dio adlı albümü çıkmadan yayınlanan "Song For Ronnie James" adlı şarkı Dio'nun ölümünden sonra yayınlanmış olabilir, ancak albüm fikri ve çalışmalarının Dio henüz hastalandığını öğrenmeden başladığı bilinen bir gerçek. Heaven And Hell'in 2010 için düşünülen turne programına Dio'nun yanına yedek vokalist olarak dahil edilmişliği var ayrıca. Tony Iommy ve diğerleri samimiyetinden bir dakika şüphe etse böyle bir karar alınmazdı sanırım.
   
 15. işte kafa karıştıran kısmı da o. bu adam çok başarılı bi vokalist yani gerek yok böyle davranışlara. turneyi yarıda kesmek vs. gibi şeyler bu çapta profesyonel kişilere yakışmıyor. düşünün amatör grup kuruyoruz elemanlardan biri satınca ne kadar tatsızlık oluyor bi de bu çapta böyle olması yakışık almaz.
   
 16. 9 Aralık'ta istanbul'a geliyor. Organizatör Mood Pro. yani yamuk yok.
   
 17. Koca yaz bir Megadeth konseri ile geçip gidecekken sonbahar ve kış ne konser yaptı be böyle. Kendi elimle yapsam şu organizasyonları bu kadar beğenemezdim. Hepsi açık havada olur inşallah, hastasıyım soğuk havaların :D
   
 18. Lande'nin Malmsteen ile olan sürtüşmesi bir hayli karışık aslında. Rock tarihinin en problemli kişiliklerinden biri olan Malmsteen (en az 20 senedir filan dinlerim adamı, ama alenen narsistik kişilik bozukluğu var herifin) bence orada kendi dengine çatmış. Lande de yanlış hatırlamıyorsam parasını alamadığını iddia ediyordu. Tabi Jorn Lande bu, öyle laga lugaya gelecek bir adam değil. Malmsteen bence önceki vokalistlerine benzetti onu, diğerlerine yaptığı gibi köle niyetine kullanabileceğini sandı, adam dişli çıkınca da hiç bir halt yiyemedi. Malmsteen önceki vokalistlerine provalarda küfür edebilecek kadar adileşebilen bir adam, isteyen internetten Goran Edman röportajını bulup okuyabilir. Böyle bir haltı Lande'ye yapmaya kalktıysa ipler kopmuştur zaten...

  Malmsteen'in iddiasına göre Lande kontratına uygun davranmamış, ama madem öyleydi, dava etseydi ?? Bence Malmsteen yalan söylüyor, durum anlattığından daha karışık. Zaten daha sonra kendisine Jorn Lande'yi soranlara "Jorn da kimmiş ? Birden kendini Robert Plant mi sandı ?" filan gibi ezik ezik laflar ediyordu. Lande turnenin ortasında bıraktı gitti Malmsteen'i, Malmsteen ise hiç bir halt edemedi. Bunu yapabilen başka hiç bir vokalist olmadı herhalde daha önce, zaten Malmsteen'in hesap hatası da orada oldu sanırım. Hep vokalistlerine tekmeyi basmayı alışkanlık haline getiren Malmsteen, birden vokalist kendisine tekmeyi basınca egosu zedelendi muhtemelen. Diyorum ya, hesap hatası...Lande'nin Malmsteen'e ihtiyacı yoktu o noktada, kimin kariyerinin çıkışta olduğu, kiminkinin batışa geçtiği ortada:)

  Dio meselesine gelince, bence niyet okuma çabaları anlamsız. Adam Dio'ya hayranlığını alenen ifade ediyor, gerisi boş. Ama şu Beyond Twilight meselesinde söyledikleri pek inandırıcı gelmedi....

  Lande yaşayan en önemli rock vokalistlerinden biri. Lande kadar "bin bir surat" vokal yapabilen, her tarza girip çıkabilen pek fazla adam yok. Eski usul hard rock vokali ekolünün belki de en önemli adamı, tek zayıf tarafı tizlerde pek gösterişli olmayışı. Bu açıdan kafa sesini mükemmel kullanan John West ve Mark Boals gibi adamların yanında teknik olarak belki biraz daha sönük kalıyor. Ama zaten adamın idolü rahmetli Dio da böyleydi, çığlık filan atmazdı, sadece şarkı söylemesi yeterdi:) Lande de öyle, sesinin müthiş bir hacmi ve çok özgün bir rengi var. Hatta birden fazla rengi var herifçioğlunun...

  Yalnız burada Allen-Lande projelerinden hiç bahsedilmemiş, bunu çok garipsedim. Bilmeyenler için söylemiş olayım, Lande'nin solo albümlerini filan ben de severim, Ark da da muhteşemdir, Masterplan'de de... Ama Russell Allen ile yaptığı 3 albüm bambaşkadır, herkese tavsiye ederim. Tabii Magnus Karlsson gibi dahi bir besteci-virtüöz-prodüktörün yaratcılığının önemli payı var bu işte...

  Russell Allen için de bir başka başlık açsak mı ki ? :)
   
 19. Lande'nin, Malmsteen'in karısının kolunu morartması (doktor raporuyla zedelenme belgelenmiş) suç olmuyor da, Malmsteen'in Lande'yi dava etmemesi onu haksız mı kılıyor? Finn'in de, Malmsteen'in de iddialarına cevap veremedi Lande. Ha şimdi de "susmaktır bazen en iyi cevap" gibi bi kitaba uyduracaksan da cevap veremeyeceğim şahsen. Anlık bir gerilimle birine şiddet uygulamak, ya da o anlık bir anda yalan söylemek insani ve anlaşılabilir durumlardır, ama gidip 1 paragraf boyunca "Beyond Twilight'ın o albümünün tüm bestelerini ben yapmıştım" minvalinde bir yalan uydurursanız bu sizi kişiliksiz yapar. Tamamen zıt fikirdeyim bu bakımdan.

  Neyse geçmiş gitmiş bir olay artık bu, önemli bir vokalist tabii umarım iyi bi kitleye söyler burada. Aslında Lande'nin tizleri de eskiden iyiydi, scream'vari çıkışları da vardı tiz perdelerde. Ama daha sonra dediğin gibi sesinin hacmine yoğunlaştı sanırım teknik bakımdan. Bir de vibratosu çok özgündür Lande'nin. Kaotiktir, ama kendine özgüdür. Burn the Sun'daki pes icraları, ve The Devil's Hall of Fame'deki egzantrik tonlamaları favorimdir. :)

  Russell Allen için başlık açılabilir tabii, ama solo olarak tek bi albümü olduğundan şart da değil bence, SYX başlığında epey konuşmuşuzdur eskiden. Onun da gırtlak tekniği çok farklıdır, hatta sırf bu sebepten diyaframını ve göğüs kaslarını dönüşümlü kullanır bazen. Bruce Dickinson gibi sesleri fazla uzatamaz. Gırtlağına aşırı bir yük bindirdiğinden daha sık nefes arası vermek ve anlık gevşemelelerle kalıcı kasılmalardan kaçınmak durumunda kalır. Özellikle konserlerde çok bellidir bu. Şan tekniğini de yeri geldiğinde kullanır, ama genelde kendine özgü bir teknikle söyler. Detone olmaz canlıda, ama bazen çok zor bir teknikte söylediği için sesi hacim kaybedebiliyor.
   
 20. Lande'nin yaptığı iddia edilen şeyleri ben de savunmadım zaten. Beyond Twilight için bence de inandırıcı bir yanıt yok ortada, ama Malmsteen meselesi bence halen karışık. Lande "yapmamıştır" demiyorum, ama bence Malmsteen tam hikayeyi anlatmıyor. Bence parasını vermedi Lande'nin ve bunu sineye çekeceğini düşündü. Ama hır çıktı... O kavga gürültüde de belki de istemeden ya da kazara bir şeyler oldu. Eğer Malmsteen'e bozulup da alenen kadına şiddet uyguladıysa yazıklar olsun Lande'ye. Böyle bir şeyi gözümle görsem, bir daha Lande'yi nasıl dinlerim bilmem... Ama bence mesele bu kadar net değil... Bana öyle geliyor... Malmsteen de Lande'nin parasını vermediği yönündeki iddiaları es geçiyor zaten:)

  Allen okullu bir şarkıcı değil bildiğim kadarıyla, o nedenle de kendine has bir tekniği var herhalde. Ama adamın estetik olarak çok etkileyici bir ses tınısı var; (bence) Lande'de o yok mesela... Eh, insanın lakabı boşuna "Sir" olmaz:) Son dönemde tekniğinden önce sesinin "güzelliği" ön plana çıkan nadir vokallerden biri Allen...

  Allen-Lande projeleri de solo albüm sayılır aslında. İkisi de döktürüyor, tabii şarkıların çok güzel yazılmış olmasının da payı var...
   

Bu Sayfayı Paylaş