Gitarın Verdiği Ton-ses : Çelişkide Kaldım?

Herkese merhabalar. Gitarın verdiği ses ve ton, bunlara etki eden şeyler hakkında kafam oldukça karışık ve hayal kırıklığındayım çünkü yaklaşık 10 aylık emeğim şu anda tehlikede.

Elimde cort G260 markalı bir gitar var. Manyetiklerini biliyorsunuz, mightymite, h-s-s dizilimi ve ben en çok humbuckerini distortionda kullanıyorum. Cleanlerde daha çok H-s kullanıyorum. Distortion sesi humbuckerda fena değil. Kullandığım amfi ise ne yazıkki ibanez 10g, 10 watt yanında da boss ds-1 dist kullanıyorum.
(bilmiyorum ama belki sorun bu amfiden kaynaklanıyor, yine de danışma ihtiyacı hissettim).

10 Aylık bir süre içinde kendime ait neredeyse %100 yapımı kendime ait olan bir gitar yaptım (yalnızca boyama aşaması kaldı). Gövdesi ceviz sabı karaağaç, yapısı set-in ve tonepros köprü taktım.

Manyetik olarak tek bir humbucker aldım, dimarzio evo. 1 volume 1 ton potu da manyetiğe bağladım.

Gitarı amfiye bağladım. Clean tonlar cort'a göre biraz değişikti, ancak distortiondaki fark sadece corttakine göre biraz daha temiz olması. Yani ahım şahım bir değişiklik duyamadım ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı.

Acaba bu sesin değişmemesi nereden kaynaklanabilir ? Processor veya başka pedallar almam mı gerekir, yoksa sorun tamamıyla 10 watt gibi uyduruk amfi kullanmamda mı ? Başka amfilerde denesem bir değişiklik duyulur mu ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

wattla doğrudan alakalı değil, mesela fender blues jr diye bir amfi vardır 15 watt full lambalı, fıstık gibi amfidir, transistörlü hemen herşeyden iyidir denebilir. ama piyasada genelde kolayca bulunan transistörlü amfilerden bahsedersek, çoğu firmanın 50-60 watt ve üzeri modelleri gitarın tonunu vermeye başlar diyebiliriz.

%100 amfinin küçük olmasıdır demek yanlış olur.bende de bi ara 10 watt laney vardı. 6' hoparlör. ona cortun en düşük sınıf gitarlarından birini takıp kullanıyodum ara ara.eğlencesine.sonradan kendi cort stratıma manyetik modifiyesi yaptım ve öyle denedim.aralarında fark olcakmı diye.olmadı.cort x-th aldım.EMG manyetikli.e artık bu kez fark olsun dedim.doğal olarak fark oldu evet ama çok bariz abartı bi fark olmadı.sustain biraz uzadı okadar.arkadaşımın roland cube 30 unda denedim,fark biraz daha arttı.mg 100 de deneyince fark bariz arttı.heralde anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir ;) kolay gelsin.

yakuza893,

Kendime ait Ibanez TN120 All Tube amplimde değil gitar, pena vuruşlarındaki farkı bile gayet temiz alıyorum.

İzmir'deysen, gelip amfide farklı gitarlarla deneyebiliriz senin gitarı. Sonuç iyi ise belki gitar yapımında kendine maddi gelir sağlayabilirsin.

Ampli İzmir'de iş yerimizde duruyor. Yakınlardaysan gitarınla beraber uğra derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
OdenMuzik demiş ki:
yakuza893,

Kendime ait Ibanez TN120 All Tube amplimde değil gitar, pena vuruşlarındaki farkı bile gayet temiz alıyorum.

İzmir'deysen, gelip amfide farklı gitarlarla deneyebiliriz senin gitarı. Sonuç iyi ise belki gitar yapımında kendine maddi gelir sağlayabilirsin.

Ampli İzmir'de iş yerimizde duruyor. Yakınlardaysan gitarınla beraber uğra derim.

Gerçekten saol amfi denemesi için ama ben Konya'dayım izmir'e de işim düşmüyor bu aralar ;)

Hem gitardan maddi gelir sağlayamam sanırım, Yaptığım gitar ahım şahım değil, bazı sorunları halletmek için belki de luthierden tüyolar gerekecek :?

yine de saol.

iyi bir amfide dene en küçüğü ibanez tbx15 marshall mg15 yada marshall vs15 yine ton gelmiosa eline tornavida al manyetikleri tellere 1-2 mm kalacak şekilde yükselt yine olmadıysa kullandığın ağaç sandığın kadar kaliteli olmayabilr.

izzzyy demiş ki:
iyi bir amfide dene en küçüğü ibanez tbx15 marshall mg15 yada marshall vs15 yine ton gelmiosa eline tornavida al manyetikleri tellere 1-2 mm kalacak şekilde yükselt yine olmadıysa kullandığın ağaç sandığın kadar kaliteli olmayabilr.
Kullandığım ağaç %100 hakiki elle gözle kontrol edilmiş ceviz ağacı, ve sapta demirden bile belki daha sağlam karaağaç var, gitarda sorun olmadığı kesin.

Manyetik Dimarzio Evo, manyetik de öyle dandik bişey değil. Amfide olduğu kanaatindeyim hala, 10-15 watlık bir amfiye birçok gitar takmışlığım oldu çünkü ve hepsinden birbirine çok yakın sesler geldi, daha çok oyuncak gibi.

yakuza893 demiş ki:
izzzyy demiş ki:
Kullandığım ağaç %100 hakiki elle gözle kontrol edilmiş ceviz ağacı, ve sapta demirden bile belki daha sağlam karaağaç var, gitarda sorun olmadığı kesin.

Manyetik Dimarzio Evo, manyetik de öyle dandik bişey değil. Amfide olduğu kanaatindeyim hala, 10-15 watlık bir amfiye birçok gitar takmışlığım oldu çünkü ve hepsinden birbirine çok yakın sesler geldi, daha çok oyuncak gibi.

şimdi ne kadar kontrol ederseniz edin %100 diye bir garanti olayı yoktur bu işlerde maalesef. Yukarıda da arkadaşlar bahsetmişler daha bir çok etkenden ama bence de amfiden kaynaklanıyor. Yani bir stüdyoya gidip veya büyük bir amfiye sahip birisinden rica edip gitarını denersen belki o zaman farkını duyabilirsin. Bir de duymak istediğin ton da önemli. Yani maalesef müzik kalitesi ile ekipman kalitesi ve fiyatı doğru orantılı.

Ben de eskiden "hadi lan ben de illaki çıkarırım o tonu bir şekilde" diyordum ama olmuyor ne kadar çabalarsan çabala para yatırmadan olmuyor :)

bende amfide olduğu kanaatindeyim ama ağaç homojen bişey olmadığından gözle değil hiçbirşekilde kesin bir hesaplama mümkün değil bu ağacın tonal karakteri hoşuna gitmiyorda olabilir ama ilk yapacağın iş başka bir amfiyle denemek.

Bence bu iki gitarı pistlerde görmek isteriz(biraz eskidi ama olsun:) )

Şöyle kaliteli bir amfi ile grup içinde bas,davul varken daha net bir sonuca varılabilir diye düşünmekteyim.

[/quote]transistörlü hemen herşeyden iyidir denebilir. [/quote]

Bence transistörlü amfiler hakkında Türkiye'deki çoğu kişi gibi sizinde daha çok bilgiye sahip olmanız gerekli.

Crate Blue Voodoo ile SL1 çalarken yer gök inliyordu. POD la PS4 de SL1 de nerdeyse aynı çıkıyor :)

Anlayın burdan ne olduğunu işte

Geri