Besteleri yayınlama sorunu

Merhaba öncelikle hepinize,
Benim bi kaç bestem var onları internette yayınlamak istiyorum fakat çalınma başkası tarafından coverlanma vs. den korkuyorum.İlla yayınlamak için için noterden belge mi almak gerekiyor bunun dışında yayınlarsam bi sorun oluyor mu?Nasıl yapmalıyım?Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler şimdiden..

noterden belge yayınlamak için alınmıyor ki . Çalınmasından endişe ediyorsan noterden nota çıktısını tasdik ettirmek yerinde olur. Bu tasdiğin tek anlamı o notaların o tarihte senin tarafından üretildiğini göstermesi yani birinin çalmasını direkt olarak engelleyecek birşey değil sadece ispat şansı tanıyor ve resmileştiriyor . Telif hakkı konusu bundan çok daha ayrı birşey..

bence tedbiri elden bırakmamak gerek en azından notere tasdik ettir, şu an için 15 ytl civarında bir a4 kağıdı notanın tasdiki... kolay gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim dostum bana 200-300 ytl lik bi masrafa çıkar demişlerdi o yüzden endişe ettim bende.yani a4 kağıdına şarkıyı yazıp üstünede notaları ekleyip veriyorum notere bu kadar çalınma vs. durumunda hak talep edebiliyorum.

Çok teşekkür ederim tekrardan..

rica ederim ücreti şarkının durumuna göre değişiyor. ben notaları %25 oranında küçültüp 4 sayfayı bir a4 de çıktı alıyorum okunaklı oluyor ve ücretide dörtte bire iniyor yani böyle çözümler bulabilirsin. Örneğin tekrar eden melodiler için nota kagıdındaki dolap (terimi yanlış hatırlamıyorumdur umarım) kullanmadan çıktının hacmini küçültür.

Son olarak tasdik ettireceğin noterin bölgesine göre ücretler değişebiliyor yani ortak ücret kullanmaları gerekiyor sanırım ama bazı noterler küçültülmüş notalarıda hesap etmeye yelteniyor yani tasdik için dah az merkezi yerdeki noterleri de deneyebilirsin , herşeyden önce tasdik öncesinde vezneye ücreti sorman akıllıca olur ... kolay gelsin terkrardan...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok masraflı oluyorum bende ama son bişey daha sormak istiyorum izninizle.Peki parçanın ezgisi ritimleri için nasıl yapmak gerekiyor.Mesela ben parçamı yazdım üstünde de akorları yazıyor ve bir ezgisi var.Bu ezginin korunması için ne yapabiliriz veya yapabilr miyz?

ezgi derken sözlerin notaları mı ? sözleri ayrıca nota çıktısı ile tasdik ettirebilirsin. yada örneğin bir piyano notası gibi fa ve sol anahtarının olduğu ikili bir porte altında da sözleri ekleyerek daha bir sıkıştırılmış hale getirebilirsin. Sonuçta hepsini notalaman gerekiyor ve ortaya çıkan sonucuda masrafdan kaçınmak adına sıkıştırman gerekiyor durum budur...

yani tab mantığı değilde nota porte mantığına göre düşünmen gerekiyor sadece bir akorda ritm atıyorsan bile bu portede salkım salkım nota demek. benim bildiğim budur ..

bu tasdix'in tam olarak maliyeti nedir ? her tasdix 1 kontür (5ytl) üye olunca bir kontür yükleniyor daha sonra banka havalesi minimum 25 ytl diyor .

Şimdi elektronik ortamda üretilen herşey diyor örneğin ben 105 mblık bir video çalışması yaptım bunu tasdix ettirebilir miyim? Bu sistemi kullananlar tasdix aşamasında ek masraflar çıkartıp çıkartmadıklarını söyleyebilirler ise sevinirim . Sonuçta elektronik ortam ve a4 sınırı yoksa tüm nota çıktısını tek bir dosya haline getirip 1 kontürde tasdix ettirmiş olurum ki bu baya bir ucuza gelen birşey olur , buna karşı önlemler aldıklarını tahmin ediyorum...

biraz araştırdım , tasdix mevzuyu senet hükmünde bir noktaya getiriyor ama noterin tasdiki resmi senet hükmüne getiriyor. Problem çıktığında daha sağlam olan resmi senettir tabi ki ama bu mevzu tam olarak noter mevzusunun yerini alır nitelikte değil çünkü sitelerinde de belirttikleri gibi arada bir kurum olmuyor içeriği sadece tasdix leyen biliyor herhangi bir ispat sürecinde de tasdix'in konuya taraf olacaklarını da tahmin etmiyorum. Araştırmaktayım bilen varsa aydınlatsın...

araştırdım yukarda sorduğum bir çok konu da olumlu yanıtlar aldım tasdix de mahkeme sürecinde taraf olabileceklerini belirtti, ancak resmi senet hükmünde olmadığıda kesinleşti.

Kullanıma dair ip uçları olarak tasdixlenen verinin değiştirilmemesi yada olası veri kayıplarından önlenmesi için yedeklenmesi gerektiğini söyleyebilirim.

bir program vasıtası ile tasdixleme işlemleri bilgisayar üzerinden yapılabilmekte imiş , dolayısıyla herşey kişisel olarak bilgisayarımızda kalıyor ve bunu sağlam bir şekilde tasdixin yarattığı dosyalar ile birlikte korumak gerekiyor...

bunlar göz önünde tutulduğunda notere göre daha az güvenilir olsa da ücret olarak kıyasalanmayacak derecede ucuz olmasından ötürü tercih edilebilir derim.. kolay gelsin...

Geri