Ses Kartı Ve MIDI Klavye Önerileriniz

Merhaba...
Bu konuyu burada acmak ne kadar dogrudur bılemıyorum ama uzun zamandır ıcınden cıkamadıgım bır durum soz konusu.. Buraya yazarak belkı sızlerden onerı alabılırım..

Ben The Fortuna nın gıtarıstı Evren..
Muzık adına ıyı kalıtelı ve emek ısteyen seylerle ugrasıyorum kısaca..
Kayıt teknolojılerı konusunda maddı durumlar nedenıyle bıraz gerıde kaldıgımı farkettım ve sızlerden ses kartı ve mıdı klavye tavsıyesı almak ıcın mesaj yazmak ıstedım..

Öncelıkle sızlere yaptıgım ufak caplı arastırmalardan bahsedıyım..
M-audıonun Türkiye Distribütoru Compel'ın sıtesınden ses kartlarını ınceledım..audiophile gıbı bır ıkı fıyatı ve ozellıklerı uygun kart var..
fakat oradakı kartlarla ılgılı nette nerdeyse butun buyuk store ların user revıewlerını okudum, hıc bır konuda Latency den bahsetmemısler..
Bıldıgınız low latency saglayan kartlar var ıse onerıde bulunursanız sevınırım.. Inceledıgım baska kartlar da var ama ısın ıcınden cıkamadım..
Amac olarak Amator ses kalıtelerınden yarı profesyonel bır sevıyeye cıkabılmek dıyebılırım. Ev ortamında kullanabılcegım sevıyede sadece canlı gıtar kayıdı yapmak ıcın kullanabılcegım (Bunu giris cıkıs adedıını belırtmek ıcın soyledım) ve bır de onemlı olan Vokal kayıdı yapabılecegım bır kart arıyorum. Mıkrofon olarak Shure SM58 kullanıyorum..

Bir baska rica da Mıdı klavye konusunda.. Bıldıgınız gıbı klavye ve mouse kullanarak nota edıtlemek cok sıkıcı bır durum..Bır mıdı klavye sayesınde hem bundan kurtulmak ıstıyorum hem de klavye ıle yaptıgımız parcalara ekstra bırseyler eklemek ıstıyorum.. Bu yüzden yıne bır pıyasa arastırması yaptım ve nedense yıne ısın ıcınden cıkamadım..
Oncelıkle 2 sorum olucak

1) MIDI Controler Keyboard
2) MIDI keyboard

Aralarındakı farklar nedır? Benım anladıgım kadarıyla mıdı controller ların ustundekı knoblarla ve slıdelarla realtıme otomasyon yapabılmek ıcın kullanılan bır sıstem. Bu konuda bılgısı olan arkadaslardan yardım beklıyorum.. Benım ıstedıgım klavye giga studıo gıbı Samplerlarla kullanılacak sadece.. Yanı ekstra ozellık olarak aradıgım pek bısey yok..
Bır de tabı en onemlısı guzel bır touch sensıtıvıty( yanlıs olabılır ama anlasılmıstır heralde) olması gerekıyor.. Yıne M-audıo nun sıtesınde Keystatıon 49e yı ınceledım.. Fıyatı ve ozellıklerı yeterlı goruluyor, ancak daha amerıkadan avrupaya dagıtımı baslamamıs kı yetkılıler anca yaz sonunda gelır dedıler.. Sızın onerebılecegınız herhangı bır mıdı klavye varsa ogrenmek ısterım...

Sımdıden hepınıze tesekkurler..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir de sunu eklemelıyım heralde..
Arastırdıgım kartların bazılarında system confıguratıon ların farklarına gore kalıte farkları olustugu yazıyordu.. P III 800 256 Ram ile 24bit kayıt yapamayan ama daha ustuyle 24bıt kayıt yapabılen kartlar var.. Bu latency ıcın de gecerlı mıdır ? Iyı bır konfıgurasyon latency yı azaltır mı ? yoksa ses kartının bellegı ıle ılgılı bır durum mu?
Benım konfıgurasyonum

P4 2.0Ghz
512 DDR RAM
100 GB 7200 RPM HDD

Tesekkurler

Foruma hosgeldin Evren...

Cok soru var, ben birini cevaplayayim, gerisini ya birileri cevaplar ya da bu forumu biraz karistirarak sen bulursun, bunlarin hepsi boluk porcuk de olsa konusuldu daha once.

MIDI controller keyboard, kendi icinde ses ureteci bulunmayan, ama senin planladigin gibi soft sampler'lari veya soft synth'leri calmak icin bilgisayara baglanan klavyelere verilen ad.

MIDI keyboard lafi ise genellikle bilgisayar klavyesiyle muzik klavyesini birbirinden ayirt etmek icin kullanilir "play a note on your MIDI keyboard while you press ctrl+x on your keyboard" gibisinden.

Selamlar...
Birde Edirol urunlerini incelemeni tavsiye ederim
www.edirol.com ürünleri inceleyebilirsin.
Bizim web sitemiz şu anda yapım aşamasında.
Low Latency ister isen eğer fire-wire bir arabirim almanı öneririm.

Birde şöyle birşey söyliyim midi klavye almadan bilgisayarına USB aracılığı ile midi sinyalini gitarın vasıtasıylada yapabilirsin. Bunun için GI-20 midi arabirimi ve GK-2A gitar manyetiği gerekli. Bunuda bir düşün derim.

Selamlar Evren,
Yamaha SW1000XG ses kartina bir bak istersen. Yamaha' nin sayfasinda aciklamalari var. Gerci ucuz bir kart degil, ama piyasada ayni isleri yapan 3000 euro civari kartlar oldugunu düsünürsen, bence 1000 euro civari bu kart icin ucuz bile sayilabilir.

Sw1000XG'den bende iki tane vardı, birkaç ay önce sattım. Ebay'de 130-150 sterlin civarında gidiyor şu aralar. İçindeki synth sesleri ve edit edilebilirliği ve iç DSP efektleri açısından eşsiz bir kart olmasına rağmen ses kayıdı için pek ideal bir kart değil. Öncelikle çok küçük buffer boyutu sebebi ile latency oranı çok yüksek (yüz milisaniyeler) ve bunu ne ASIO ne de başka driverlar ile daha aşağıya düşürmek mümkün değil, zira latency hardware buffer boyutundan kaynaklanıyor. İkinci olarak da her ne kadar iç işlemleri 24 bit üzerinden yapıyor olsa da iş sinyali SPDIF'dan dışarıya vermeye gelince maalesef 16/44'e mahkum oluyorsunuz. Ayrıca kartın harici Wordclock girişi olmadığı için bağlandığı sistemde veya takıldığı bilgisayarda wordclock master olarak seçilmesi şart. Bu da diğer kartlarınız istediğiniz kadar 24/96, 64/192 olsun, sisteminiz 16/44'e tıkanıp kalacak demek.

SW1000XG'nin 24 bit özelliğinden faydalanabilmenin tek yolu Kenton firmasının ürettiği Plugstation cihazını bütün opsiyon boardları ile alıp SW1000XG kartının takılı olduğu PC'ye bağlamak. O da ekstra £900 ($1600) gibi bir rakam ki o paraya çok daha güzel alternatifler var artık, her ne kadar Plugstation ile Yamaha'nın o cânım PLG150 serisi plugin kartlarını da tam güçleri ile kullanabilme imkanı veriyorsa da. Zaten SW1000XG teknolojisi 7-8 sene oluyor çıkalı.

Ayrıca size haber vereyim, Yamaha firması Hardware Synth pazarına artık yatırım yapmayacak, bunu resmen açıklamadılar ama içeriden aldığım bir duyum, yanlarında çalışan ses tasarımcılarını sokağa dökmeye başladılar bile. Dolayısı ile o teknolojilerin yenilenmesini de beklemeyin bundan böyle.

Dolayısı ile eğer özellikle Yamaha Synth seslerini PC ortamında CPU gücü kullanmadan yaratma hevesi peşinde değilseniz bence paranızı başka yerlere harcayın derim.

Sevgiler.

Mahcem,
yamaha' nin synth pazarindan cekilecegine dair seyler ben de duymustum. Ama pek ihtimal vermemistim. Sen de söylüyorsan dogrudur.
Zaten benim de o karti önermemin sebebi, profiler tarafindan pek tercih edilmemesi. Home-recording icin ideal kiliyor bu durum ses kartini. Özellikle ebay' de cok SIK görmeye basladim ve de oldukca ucuz. Sanirim Evren' in ihtiyaclarini fazlasiyla karsilar.
Kalmak isterdim ama calmak zorunda oldugum bir konsere yetismek zorundayim.

Herkese iyi günler dilerim.

Kerem

Ben Fatar Studiologic midi controller kullaniyorum cunku en ucuz klavye oldugu icin :) Tabii ki bir piyano hissi yok ama aranjmanlardaki yayli, nefesli partisyonlarini calmaya yeterli :)
Bu siralar en favori kartim EMU 1212M, fiyati ABD'de $199, Sonar'da 5ms ile cok guzel calisiyor. Eger 100 dolar daha eklersen EmulatorX sampleri ile geliyor, yeme de yaninda yat :D

Yazdıklarınız için çok teşekkürler..
Önerdiklerinizi teker teker inceliyecem.
Bir sorunla karşılaşırsam tekrar yardım isterim sizlerden

Saygılar.

SiLeNoZ demiş ki:
Öncelıkle sızlere yaptıgım ufak caplı arastırmalardan bahsedıyım..
M-audıonun Türkiye Distribütoru Compel'ın sıtesınden ses kartlarını ınceledım..audiophile gıbı bır ıkı fıyatı ve ozellıklerı uygun kart var..
fakat oradakı kartlarla ılgılı nette nerdeyse butun buyuk store ların user revıewlerını okudum, hıc bır konuda Latency den bahsetmemısler..

Selâm.

Ucuz etin çervişi ucuz olur.

Delta 1010 ve diğer sıradan ortalama ses kartları arasında, sadece 300-400 $ fiyat farkı var. Örneğin, Forum' dan Mulder m-audio firewire 410 almıştı. Ve, bazı şikayetleri de olmuştu. Özellikle PC açılışında...

Delta 1010' u Musician' s Friend ve Froogle' da inceledim. 10 üzerinden 8.8 almış. Diğerleri ise genel olarak 7.5 almış.

Forumda dikkat ediyorum. Bazı arkadaşların sadece gitarları bile 1000 $. Ama, ses kartları 150' lık Soundblaster kartları. Yani, adamın Mercedes' i var, tekerlekleri kabak! O araba Mercedes bile olsa, patinaj yapar!

Bence, PC' de müzik yapmanın olmazsa olmazsa ilk şartı ses kartının kaliteli olmasıdır. Çünkü, dünya onun etrafında dönüyor. Eğer dönmeseydi, Digidesign Digi002' i piyasaya sürmezdi.

Ben, uzman değilim. Ama, mantığım bana bu şekilde davranmamı söyledi.

Başarılar.

kazma

Kazma, ben aslinda FW-410'dan hosnutsuz degilim.Elde bavul Evliya celebi gibi alemi arsinlayinca FW-410 gibi kucuk ve fonksiyonel bir kart oldukca isimi goruyor. Laptop'i boot ederken biraz sorun yasadim gerci ama problemi by-pass edecek hileleri kesfedince cok da umursamiyorum artik. Ancak ihtiyac basgosterdigi sirada zaman ve imkan olsaydi MOTU 828mkII alirdim, TRde bulamadim, yurtdisindan getirtecek zamanim da yoktu.

Soundblaster konusunda gozlemlerin dogru, ancak TRde urun seceneklerinin kisitli, fiyatlarin da yuksek oldugu dusunulurse insanlarin low-end cozumlerde takilip kalmis olmasi normal. Ihtiyac-bilinc-cogu zaman da maddi imkan meselesi.

selamlar

Kazma,

Bu mantık bana biraz ters geldi. Bende mercedese in lastikleri kabak. Ama bence netice üzerinde en etkili olan ilk başta kaydettiğin enstrumanların güzelliği, ses rengi, müziğin kendisi. Çalamadığım bir gitarım olsa ister digi 002 ver ister 007 yine müzik yapamam.

Eğer audio kayıtla işim yok, işim sequencing, sanal enstrumanlar dersenizde yine ses kartının büyük bir rolü yok latency dışında. Bir kabak sb audigyde 2 ms latency ile herşeyin altından gayet güzel kalkabiliyor ( havasını indirdim pati koymuyo :) )
Kendi açımdan konuşuyorum, kanal kanal teker teker müzik yapan birisiyim, setupumu sıfırdan kurduğumu varsayalım, delta 1010 alacağıma 300-400 dolar verip, yine sb audigy alırdım 30 dolara ikinci el, geri kalan para ile güzel sesler alırdım kendime, sample arşivimi zengin tutardım.

Birde şöyle bir durum var delta 1010 10 input 10 output bir alet, audiophile ile fiyatına bakıp bu daha pahalı bu daha iyi demek mantıksız oluyor.
Arada bariz dağlar kadar fark yok

Çokda hi-fi insanı olmak gereksiz, insanı yaptığı müzikten uzaklaştırıyo, sonuçta ben müzisyenim, mecburiyetten recording hususları ile uğraşıyorum :)

Aslında bana bakarsanız mercedes cant üstünde gidiyor. Gitarımla pedalın toplamı 2000 dolara yakın nerdeyse ama 4 dolarlık bir Vibra 128 ile kayıt yapıyorum şu an. Asıl önemli olan butun müzisyenlerin dediği gibi fikirdir.. Geri kalanı herzaman ikinci plandadır bana göre. Ama 4 dolarlık kartla da kolay kolay olucak bır is değil. Delta 1010 benim işime yarayacak birı kart değil ne yazık ki. Evde senfoni orkestrası kaydı yapmıycam.
Skatheist in dediği gibi çok önemli bı farkı yok bildiğim kadarıyla 10 input 10 output dışında..

Teşekkürler

Mulder demiş ki:
ben aslinda FW-410'dan hosnutsuz degilim.Elde bavul Evliya celebi gibi alemi arsinlayinca FW-410 gibi kucuk ve fonksiyonel bir kart oldukca isimi goruyor. Laptop'i boot ederken biraz sorun yasadim gerci ama problemi by-pass edecek hileleri kesfedince cok da umursamiyorum artik.

Selâm Mulder.

Mesajımda seni hedef almamıştım. Elde bavul dolaştığına göre, FW-410 senin için ideal.

Neyse, problemleri çözdüğüne sevindim.

Başarılar dilerim.

kazma

Delta'nın üstünlüğü ne yazık ki sadece 10 in/out değil.İçindeki konvertörlerinden tutun çipine kadar sb serisinden üstün bir kart.Elbette ki evde bestelerimi unutmamak için kaydedeceğim bir köşede dursun hatırlatsın bana sonra zaten stüdyoya gireceğim, profesyonel kayıt yapacağım diyorsanız hiç bu maliyete katlanmaya gerek yok.

Muzik teknolojisinin sonu yok ki.. Delta 10/10 alıp ta tam verimle kullanamamak var bir de. O yüzden öyle masrafa girmek istemiyorum.. Fiyat olarak daha uygun bişey bakıyorum..

Teşekkürler..

Evren eger evde sadece 2 in 2 out kayit yapacaksan EMU1212M en iyi secenek su aralar. Cunku hem 24/192 konverterleri var, hem de icinde DSP FX'leri de var. Iyi bir mic pre ile cok guzel neticeler alman mumkun.

Geri