El yapımı 5 wattlık lambalı anfiler

Bu başlığı doğrumudur yeri tam bilmiyorum ama anket amaçlı açıyorum yaklaşık 2 yıldır lambalı sistemlerle ilgileniyorum 2-3 aydır da ciddi olarak lambalı anfi yapımıyla ilgilenmeye başladım bir kaç tane başaralı projem oldu artık işi biraz daha büyütmeyi düşünüyorum.Forumlarda incelediğim kadarıyla genelde düşük watlı ucuz maaliyetli lambalılar tercih konusu oluyor.örneğin yaptığım iki anfi projesi (50-100 watt) bana biri ortalama en az 1000 ytl civarına mal oluyor (malum türkiyedeyiz parça sıkıntısı ve pahalılığı).O yüzden genelde 5 wattlık olmak üzere class A Single ended anfiler yapıp satmayı planlıyorum fakat fiyatlandırma konusunda emin değilim başlığın amacıda orta bi fiyat bulmak.Bu konuda tavsiyeleri olanlar şu fiyata olursa leziz olur bu fiyat en uygunudur gibisinden yapan kişiyide düşünüp tavsiyelerde bulunursanız sevinirim.Ayrıca lütfen fiyat konusunda sadece bu konuyla ilgilenenler bilgisi olanlar yazarsa sevinirim çünkü 5 wattlık deyince baya bi ucuz fiyatlar önerilebilir biraz araştırırsak 5 wattlık kitlerin bile en az 200 dolar civarına yurt dışında satıldığını görürüz ona göre bi fiyat sunarsanız sevinirim

Anfi özellik bakımından aşşağı yukarı şu şekilde olucak

1 power (6v6,El34,6l6,Kt88,El84)
2 veya 3 preamp
5 Watt
Class A Single Ended
point to point
head
(isteğe bağlı eklemeler efect loop v.s.)

Yardımlarınızı bekliyorum...

Ayrıca zaman içinde isteğe bağlı klon anfiler veya istenlen sistemde anfi yapımınada geçmeyi düşünüyorum şu anda malzeme stoğu yapmaktayım bu bahsettiklerim tabi ki ciddi rakamlara mal olabilir.

Yurt dışında 5w hi-gain kitler 250$ civarında. Kargosu, gümrüğü ve senin işçiliğini artık sen hesapla :)
Forum insanların bu tip amfiler istediğini ben de çok gördüm ama bir çoğu 300-400ytl gibi rakamlara almak ister(Tamamen benim düşüncem) ;) Hele bir de yaptığın amfi kafa olduğu için ayrıca kabin alıcaklarından ohoo o fiyata gider bilmem ne marka amfi alırım diyeceklerdir.(Maalesef)
Ha alan kişi olmaz mı, olabilir tabi ama çok büyük hayallere kapılmamak gerek. Ama sen tüm parçaları burdan ucuza temin edicem kargo, gümrük derdim olmiycak dersen de o zaman kalitesiz parçalarla imal etmiş olucaksın.

Gel de çık işin içinden :D

Her zaman böyle işleri desteklerim. Kendime yapıcam dersen hiç düşünme yap derim ama iş Türkiye'de satmaya gelirse işte o zaman 10 kere daha düşünmek gerek :roll:

benimde kitler şemalar falan oldukça araştırdığım zamanlar oldu maliyetini kesin bir rakam şeklinde bilemiyorum ama 1 clean 1 high gain kanalı olsa class a ptp 5 watt şöyle 500 600 civarı olsa bitane yapılsa denense sonra sipariş verilse ne olur ilk işim bitane almak olur.

Sadece kafa imal etmek kolay KeReMmM dediği gibi kabin yani sesin çıkacağı en son yer amfi ne kadar süper olsada kabin olmadımı olmuyo
iyi bir hp de 130euro dan başlıyor 5 watt lık class a bi amp en iyi alnico magnet li bi HP(hoparlör) de sonuç verir gitar amfilerinin HP ve amfi gücü uyumu önemli yani arada çok fark olmamalı HP distortion diye bir durum var yani HP biraz zorlanması gerek.ben uçmaya başladım gerçi konu dışına çıkmayayım. :)ben de düşünüyorum düşük watlı bi amp yapmak ve satmak ama malzeme fiyatı ve hoparlör öle hiçte 500 ytl lerde olcak gibi değil ha olmazmı olur fender gibi günde 50 adet blues junior uzak doğu malzemeden üretirsen neden olmasın buda ciddi yatırım demek 5000 -10000 lik paketlerle getirtmek gerek yani bir 12ax7 den 10000 tane alırsan baya ucuza gelir. bence hoparlörlü bir class a 3-5 watt arası 1000 ytl den aşağı olmamalı bu bile üreten için düşük kar demek kasa, kaplama vs çok fazla bileşen var yani 5 watt lık hoparlörü üzerinde olan bi amp le 50 watlık bir amp kasası yapmak hemen hemen aynı işçilik

malzemeleri yurtdışından temin ettiğimiz sürece ucuza yapmak hayalden öteye geçmez bu benim görüşüm..
ama tube ninde dediği gibi head yapmak maliyet açısında combo anfilere göre daha az maliyetli kaldıki tek tek yapmak maliyeti dahada arttırıyor.. malzeme başına binen taşıma kargo bedelleride var.... ama umarım amacına ulaşırsın.. kolay gelsin... saygılar

Class A/B'yi daha düşük kaliteli bir sistemmiş gibi değerlendirmişsin o yüzden dedim. 100w class A olamayacağı için böyle bir durum zaten söz konusu olamaz, ondan bahsettim.

Öncelikle yorumlar için herkese teşekkürler

Madem az çok bi fiyatlar ortaya koyulmuş aklımdaki 5 wattlık bi anfi sadece head olarak ortalama 500-600 ytl olarak düşünüyorum çünkü ilgilenenler açıklamış tüccar tabiriyle anca kurtarıyo :)

Kabin konusunda da tabiki combo yapabilirim veya kafa kabin şeklinde 1x10 1x12 v.s. Speaker olarakta en uygun kullanabileceğim kaliteli olarak eminence legend serisi kullanabilirim buda kabinle birlikte en az +200 ytl civarında tutar.Ayrıca speaker sizden olur kabin veya combo için ortalama + 50 ytl fazladan alırım yani toplamda ortalama 650 civarına (belki biraz daha fazla) gelir buda yapılabilecek sanırım en uygun fiyat olur nerdeyse bana mailiyetine geliyo bu 650 ytl çünkü her parçayı tek tek alıyorum en ufak parçasından amp chasise kadar hepsi ciddi paralar yapıo amacım tabi ki para kazanmak ama onun yanında ülkemizde de kendimize ait bi piyasa oluşturabilmek.Bunların hepsi ülkemizde imkansızlıklar yüzünden zor olsada bu işe girdim devam ettirebildiğim kadar devam ettirmek istiyorum.Sanırım fiyatlarda ilk bir kaç ürün için bu civarlarda olucak sanırım.Yaklaşık bir ay içinde bir kaçtane anfiyi satışa sunucam bir tane kafa bir tane tweed combo ilk düşündüğüm modeller.

Fikirlerimizi bu başlık altında tartışırsak hem benim için hemde bu işle uğraşanlara çok yardımcı olacaktır

teşekkür ederim...

tonguch demiş ki:
Öncelikle yorumlar için herkese teşekkürler

Madem az çok bi fiyatlar ortaya koyulmuş aklımdaki 5 wattlık bi anfi sadece head olarak ortalama 500-600 ytl olarak düşünüyorum çünkü ilgilenenler açıklamış tüccar tabiriyle anca kurtarıyo :)

Kabin konusunda da tabiki combo yapabilirim veya kafa kabin şeklinde 1x10 1x12 v.s. Speaker olarakta en uygun kullanabileceğim kaliteli olarak eminence legend serisi kullanabilirim buda kabinle birlikte en az +200 ytl civarında tutar.Ayrıca speaker sizden olur kabin veya combo için ortalama + 50 ytl fazladan alırım yani toplamda ortalama 650 civarına (belki biraz daha fazla) gelir buda yapılabilecek sanırım en uygun fiyat olur nerdeyse bana mailiyetine geliyo bu 650 ytl çünkü her parçayı tek tek alıyorum en ufak parçasından amp chasise kadar hepsi ciddi paralar yapıo amacım tabi ki para kazanmak ama onun yanında ülkemizde de kendimize ait bi piyasa oluşturabilmek.Bunların hepsi ülkemizde imkansızlıklar yüzünden zor olsada bu işe girdim devam ettirebildiğim kadar devam ettirmek istiyorum.Sanırım fiyatlarda ilk bir kaç ürün için bu civarlarda olucak sanırım.Yaklaşık bir ay içinde bir kaçtane anfiyi satışa sunucam bir tane kafa bir tane tweed combo ilk düşündüğüm modeller.

Fikirlerimizi bu başlık altında tartışırsak hem benim için hemde bu işle uğraşanlara çok yardımcı olacaktır

teşekkür ederim...
high gainde ısrarcıyım:D

tamam bir adet hi gain kesinlikle olucak özellikle ilk anfilerin elektronik devrelerini nos parçalardan yapıcam bir kaç parça eksiğim var tamamladığım zaman 5 wattlıklara başlıyacağım

izzzyy demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
Class A/B'yi daha düşük kaliteli bir sistemmiş gibi değerlendirmişsin o yüzden dedim. 100w class A olamayacağı için böyle bir durum zaten söz konusu olamaz, ondan bahsettim.
tsl100 bir örnekti en çok satılan amfilerden biri olduğu için sen görmek istediğini görmüşsün

Yahu arkadaşım, senin göstermek istediğin nedir o zaman onu sorayım sana. TSL'nin Class A/B olduğunu bilsek ne olacak? Class A/B kötü bir dizayn mı? TSL'nin Class A/B olduğunu bilsek gidip "ah vah" deyip 5w-30w illa Class A mı arayacağız? Senin söylediğin cümle bunu anlatıyor bana.

ya 5 wattlık bir kafaya 1000 dolar dersen olmaz tabi 1200 dolara marshall tsl100 alırım der adam tsl100 baskılı devre class ab bunları bilmez

Neyse, konu dışına kaçıyor, uzatmayalım.

projeye girişmeden once bir empedans trafosu arayışına giriş bence. türkiyede zaten bulamazsın. yurt dışından da ucuz olmasını istiyorsan toplu getirtmen lazım. o da alet ağır ve çok miktarda olunca hacimli olacağı için yüzde 90 gümrüğe takılıp vergi vermek demek :) şevkini kırmak istemem ama 600 YTL bana mümkün gibi gelmedi. Trafo haricinde jack soketleri, tüp soketleri ve bazı devre elemanları gibi ufak tekfek şeyleri de türkiyede bulmak oldukça zor.
zamanında bu işle ciddi ciddi uğraşmış birisi olarak işin çok zevkli ama kesinlikle ucuz olmayacağını söyleyebilirm.

saygılar

cb951303 demiş ki:
projeye girişmeden once bir empedans trafosu arayışına giriş bence. türkiyede zaten bulamazsın. yurt dışından da ucuz olmasını istiyorsan toplu getirtmen lazım. o da alet ağır ve çok miktarda olunca hacimli olacağı için yüzde 90 gümrüğe takılıp vergi vermek demek :) şevkini kırmak istemem ama 600 YTL bana mümkün gibi gelmedi. Trafo haricinde jack soketleri, tüp soketleri ve bazı devre elemanları gibi ufak tekfek şeyleri de türkiyede bulmak oldukça zor.
zamanında bu işle ciddi ciddi uğraşmış birisi olarak işin çok zevkli ama kesinlikle ucuz olmayacağını söyleyebilirm.

saygılar

öncelikle teşekkür ederim evet hocam dediğin gibi çıkış trafosu bu işin en bulunmayan malzemesi aylarca çıkış trafosu aradım diyebilirim en sonunda tanıdıklar vasıtasıyla zamanında bu işle ilginen bi amcamızı bulduk (daha doğrusu dede :) ) ondan ricamız üzerine ayda sınırlı sayılarda çıkış trafosu sardırabiliyorum hatta ilk yaptığım 50 wattlık projede birlikte şemayı inceleyerek sardık bu işin ehli şu anda zaten sardırabildiğim kadar sardırıp stok yapıyorum diğer parçalara gelincede biraz araştırmayla hepsi bulunuyo veya ufak parçaları yurtdışından getirmek çok sorun çıakrtmıyor örneğin nos devre elemanları.Gerçekten zor ama zevkli bi iş senin söylediğin gibi bakalım sürdüre bildiğim kadar götürücem bu işi öğrencilik bitene kadar :) şu işi yapmak için sermaye olsun diye ufak ufak işlerde bile çalıştığım oluyo :) bakalım ne kadar daha katlanıp sürdüreceğim bu işi.Tekrardan teşekkür ederim...

tonguch demiş ki:
cb951303 demiş ki:

saygılar

öncelikle teşekkür ederim evet hocam dediğin gibi çıkış trafosu bu işin en bulunmayan malzemesi aylarca çıkış trafosu aradım diyebilirim en sonunda tanıdıklar vasıtasıyla zamanında bu işle ilginen bi amcamızı bulduk (daha doğrusu dede :) ) ondan ricamız üzerine ayda sınırlı sayılarda çıkış trafosu sardırabiliyorum hatta ilk yaptığım 50 wattlık projede birlikte şemayı inceleyerek sardık bu işin ehli şu anda zaten sardırabildiğim kadar sardırıp stok yapıyorum diğer parçalara gelincede biraz araştırmayla hepsi bulunuyo veya ufak parçaları yurtdışından getirmek çok sorun çıakrtmıyor örneğin nos devre elemanları.Gerçekten zor ama zevkli bi iş senin söylediğin gibi bakalım sürdüre bildiğim kadar götürücem bu işi öğrencilik bitene kadar :) şu işi yapmak için sermaye olsun diye ufak ufak işlerde bile çalıştığım oluyo :) bakalım ne kadar daha katlanıp sürdüreceğim bu işi.Tekrardan teşekkür ederim...

bence en önemlisi zevk alman zaten hocam. ben sadece eğer yaptıklarını satmayı düşünüyorsan diye karamsar konuştum :roll: bu arada biliyorsunki empedans trafosunun kalitesi ses doğrudan etkiyor. amfilerde kullanılan empedans trafolarında bu sebeple özel nüveler kullanılıyor. ve istanbulda bu işi en ciddi şekilde yapan tormakda bile bu nüvelerden bulunmuyor. bilmeden konuşmuş olmayım ama senin dede standart nüvelere sarıyo olmasın trafoları?

bir de, gene benim karşıma çıkan engellerden bir kaçı:

kafa kabinini ahşaptan/suntadan/kontrplaktan yaptıracaksan eğer üzerine kaplanan tolex malzemesi gene türkiyede yok

aynı şekilde kabinin köşelerini korumak için kullanılan köşeliklerden de bulmakda çok zorlanmıştım. sonudna bi bavulcu da bulmuştum.

elektroniği barındıracak olan sacdan (aluminyum ya da celik) şasi de hazır halde bulunmuyor. yaptırmak zorundasın. sonra da tornacıda deldirmen gerekiyor vs...

hocam tek tek cevap veriyim hem böylece bilgilendirmişte olurum yapacağım anfiler hakkında

trafo kesinlikle standart nüvelerle sarılmıyor zaten bu dede yi bulmadan önce çok araştırdım ve geneli saramayız dedi sararız diyen kişilerin bir bölümüde gerçek değerleri tutturamama riskimiz var dedi fakat şu anda sardıdığım kişi zamanında bu işle uğraşmış her ince ayrıntısına kadar bilgili bir insan ve her konuda işini sağlama alan bi insan 5 wattlık bir çıkış için 2500 - 16000 ohm luk değerlerden bahsettiğimiz için bilen birisi ister istemez her konuda hassas davranmak zorunda kalıyor.

tolex olayına gelince evet bulmak çok zor fakat şu an için tolex konusunda pek sıkıntım yok sadece combo yaparsam grill cloth biraz sıkıntı yaratabilirim onu hiç araştırmadım

köşeleri konusunda evet köşelerini henüz bir tane yapabileceğim kadar bulabildim.

chasis konusuna gelince buda normalde bulunması yaptırılması çok zor fakat yakın bi akrabam aliminyum çelik demir doğramayla ilgili fabrikası var bu sıkıntıyıda bu sayede atlatmış oldum.

Aslında yapıcağım anfilerin bu fiyata çıkmasının nedenide biraz eş dost production :) olayı olduğu için bu durumda akrabalar tanıdıklar sayesinde malzemeleri olabildiğince ucuza temin etmeye çalışıyorum

Bunların haricinde şu anda çok fazla malzeme sıkıntısı çektiğim durum yok şu ders kayıtları işleri git gel işleri bitince 5 wattlıklara yavaş yavaş başlıyacağım.Bir kaç ay sonrada bu işle uğraşan kişilere yardımcı olmak isterim en azından birbirimize destek oluruz gerek malzeme konusunda gerek bilgi alışverişi konusunda...

anladığım kadarıyla kafayı takmışsın bu işi gerçekten helal olsun yani lambalı olayı başlamadan bir çok insanı pes ettiricek kadar zor özellikle parça bulma kısmı yoksa yapım kısmı çok zor değil karmaşıklık bakımından. umarım muhaffak olursun.yaptığın bir anfiden önce her yönüyle tatmin olup anfiyi bitirip çalıştırdığında yüzünde bir sırıtma ifadesi beliriyorsa geçmiş olsun sanada bulaşmıştır bu hastalık.... :D

saygılar başarılarını yaptığın anfilerin resimlerini merakla bekliyoruz...

teşekkür ederim hocam bakalım ne zamana kadar götürebileceğim bu işi ama ne olursa olsun en basit pedalından en karmaşık anfisine müzik adına bişey üretebilmek ve onu çalıştırabilmek inanılmaz zevk veren bişey bunu en iyi bilenlerden biride sensin sanırım ilk lambalı anfi projesi sunan sendin yanlış hatırlamıosam :) neyse hepimize kolay gelsin...

Geri