60'lardan 70'lere 45likŞarkılar.......

www.myspace.com/45liksarkilar

“45’LİK ŞARKILAR”, konser ve kitap çalışmalarından oluşan bir eğitim-araştırma projesidir. Konser, ’60’lı ve ’70’li yıllardan, belli bir dramaturji çerçevesinde seçilen şarkılarının yeniden yorumlanmaya çalışıldığı; jenerik müzikleri eşliğinde kullanılan görüntüler aracılığıyla izleyicilere dönemin siyasal ve kültürel atmosferinden çeşitli ipuçlarının sunulduğu; yapılan söyleşilerden kesitlerin barkovizyon aracılığıyla yer yer izleyicilere yansıtıldığı bir ‘belgesel-konser’ niteliği taşır. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde şekillenen 45’lik Şarkılar Türkiye’de özellikle pop, folk ve rock müziğin belli bir sentez anlayışı içinden "buralı" bir kimlik kazandığı 70'li yılların müziklerine yönelik çalışıyor. 45'lik Şarkılar, müzikal tarihimizde önemli dönüm noktalarının yakalandığı bu yılların popüler müzik ortamını örnekleyen şarkılardan oluşan bir repertuvara sahip. Konser boyunca teatral bir anlatım müzikle iç içe gözetilirken, jenerik müzikleri eşliğinde kullanılan görüntüler aracılığıyla da izleyicilere dönemin siyasal ve kültürel atmosferinden çeşitli ipuçları sunuluyor ve bu yolla, alışılageldik konser formlarının dışına çıkılması hedefleniyor. Dönemin müzikal ortamında yer almış isimlerle yapılan söyleşilerden kesitler de, izleyicilere barkovizyon aracılığıyla yansıtılıyor. İki bölümden oluşan konserin ilk bölümünde, '60'larla beraber Türkiye'de Batı eğilimli popüler müziğin nasıl ortaya çıktığı; ne tür bir sentez anlayışına dayandığı ve sonrasında bu müziğin ne gibi kanallara ayrıştığı anlatılmakta. Burada özellikle vurgulanmak istenen iki temel müzikal kanaldan ilki, "aranjman - hafif müzik"; ikincisi ise, "türkü düzenlemeleri - Anadolu pop" kanalı. İkinci bölümde, 70'li yıllarla birlikte daha oturmuş bir kimlikle gündeme gelen bu müzikal kanalların, dönemin politik ortamıyla nasıl bir etkileşim içine girdiği ve bu anlamda nasıl "popüler" olduğu, çeşitli açılardan ele alınıyor. 45'lik Şarkılar, "O yılların şarkılarının izini sürerek, dönem hakkında pek çok ipucu elde etmek ve o günlerin birikiminden günümüze bir köprü kurmak mümkün!" görüşünden hareket ediyor. Ve "bugünü daha iyi yorumlamak ve geleceğe yönelik dersler çıkartmak isteyen, araştırmacı/deneysel bir çizgi oluşturma cabası içerisindeki müzisyenler için bu olanağın üzerine gitmenin, başka bir deyişle 'yakın geçmişimizden yardım almanın' önemli olduğu" düşüncesinde... MÜZİK REJİSİ: Ayhan Akkaya, Burak Korucu, Fehmiye Çelik FOTOÐRAF ve GÖRÜNTÜLER: Mehmet Özveren, Pınar Özkul, Uluç Esen SES: Dinçer Demirci IŞIK: Hakan Mörek * Geçmişi 1998 yılına kadar dayanan ve Boağaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü ile ortak yürütülen bir eğitim-araştırma çalışması olarak tasarlanan 45’lik Şarkılar projesinde bugüne kadar emeği geçen insanların sayısı aslında daha fazladır. Ahmet Anaırk, Bircan Erden, Çağatay Çoker, Diler Özer, Enver Timuçin, Evren Atvur, Evren Bay, Hidayet Duran, Hüseyin Esen, Fehmiye Çelik, Işın Kucur, Neriman Güneş, Özgür Akgül, Soner Akalın, Şirin Özgün, Taylan Şengül, Tolgahan Çoğulu ve Ülker Uncu bugüne kadar, çalışmanın çeşitli aşamalarında yer alarak projeye önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Birgül Serçe:Bas Gitar
Burak Korucu:Vokal
Burcu Yıldız:Vokal
Emin Çiftçi:Klarinet
Onur Karaağaç:Davul
İlkem Balseçen:perküsyon
Mehmet Keya Yiğit:Ud,Buzuki,Bağlama
Saro Usta:Akordeon
Serdar Seçme:Elektro Gitar
Tufan Kurdoğlu:Akustik Gitar

www.myspace.com/45liksarkilar

Rock Metal tabanli bir forum oldugunu biliyorum.Ama yeni açılımlara önyargılı olmadıgınıza güvenerek bu başlığı açıyorum

Geri