Kevin James LaBrie

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda serox tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Kevin James LaBrie, 5 Mayıs 1963'te, Kanada-Ontario'da bir kasaba olan Penetanguishene'de doğdu. Ailesi, James'in 3 yaşındayken radyoda hangi şarkı çalarsa onu söyleyerek evin içinde dolandığını söylüyor. Sözleri doğru söyleyememesine rağmen, melodiyi tutturabiliyordu. Babasından esinlenerek, 5 yaşında şarkı söylemeye ve bateri çalmaya başladı. "Ailem herşeye ritm tutacak şekilde vurduğumu ve eğer bana bir bateri seti almasalardı evi yıkacagımı(!) söylüyor." 10 yaşındayken, babası, amcası ve erkek kardeşinden oluşan bir "berber dükkanı dörtlüsü"yle çalıyordu.

  James'in asıl aşkı, ilk gençlik yıllarında peşine düştüğü rock müzikti. 14 yaşındayken, birkaç grupta şarkı söylüyor ve bateri çalıyordu. Bununla birlikte, James gerçek tutkusu olan şarkı söylemenin yanında baterinin ikinci planda kaldığını biliyordu. 18 yaşındayken, Toronto'ya taşındı.

  21 yaşindayken, ünlü vokal antrenörü Rosemary Patricia Burns gözetiminde vokal egitimine başladi. Birçok Kanadali grupla çaliştiktan sonra, James, Atlantic Records'la anlaşmali olan Winter Rose'un vokalisti oldu. Daha sonra, Voi Vod grubunun menejerligini yapmiş olan Pierre Paradis James'e Aquarius Records ile bir solo proje yapmasi için yanaşti. Ayni zamanda James'e New york'lu Dream Theater ismindeki, vokalist arayan bir gruptan bahsetti. Gerisi, bilindigi üzere: "Tarih"

  James'in müzikal zevkleri biraz çeşitli. Favori isimlerini şöyle siraliyor: Metallica, Aerosmith, Van Halen, Journey ve Judas Priest'in yaninda klasik müzik bestecilerinden Mozart, Vivaldi ve Beethoven. Etkilendigi vokalistler ise: Steve Perry (eski Journey elemani), Freddie Mercury, Sting, Paul Rodgers ve Nat King Cole. James, Bayan Burns ile çalişmalarina devam ediyor ve diger vokalistleri düzenli egitimin peşine düşmeye teşvik ediyor.

  James turnede olmadığı zamanlarda, kamp yapmaktan, yamaç kayağı yapmaktan ve okumaktan zevk alıyor. En sevdiği yazarlar Anne Rice, Dee Brown, Robert Utley ve Forest Carter. Şu anda Toronto-Kanada'da, eşi Karen, kızı Chloe ve oğlu Chance Abraham ile birlikte yaşıyor.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Çaldığı Albümler
  Images & Words
  Awake
  Change Of Seasons
  Falling Into Infinity
  Scenes From A Memory
  Six Degrees Of Inner Turbulence
  Train Of Thought
  Octavarium
  Systematic Chaos


  Asıl başlığı açmamın nedeni kendi adına oluşturduğu bir projenin oluşudur. Ayrıca bir solo albümü de mevcuttur...


  Keep It To Yourself (Mullmuzzler I)
  [​IMG]


  Mullmuzzler II
  [​IMG]


  Elements Of Persuasion (2005)
  [​IMG]


  Prime Cuts (2008)
  [​IMG]
   
 2. Tim Donahue'nin Madmen&Sinners albümünde de vokal yapmıştı ve oldukça karanlık söylemişti.Elements Of Persuasion albümü oldukça güzel şarkılar içerir.Ayrıcana nefret edeni çokta olsa oldukça karakteristik bir sesi olduğunu ve Dream Theater'a gidecek en iyi vokal olduğunu düşünüyorum.
   
 3. Dominic gibi birini dinledikten sonra LaBrie gerçekten iyi bir seçim. Nefret edenleri ise anlamak mümkün değil. Her zaman savunduğum bir şey varsa o da; LaBrie'nin DT'nin popülaritesindeki en büyük paya sahip olduğudur. Çünkü ses rengi ile ilk çıktığında çok büyük yankı olmuş. (Babam söyler durur) Nefret ediceklerse illa gitsinler Kevin'den nefret etsinler çocukluk arkadaşı John'u bile yüzüstü bırakıp gitti ama hala özellikle amerikalı DTciler için baştacı kendisi.

  Nys LaBrie'nin aynı zamanda çok güzel şarkılar yazdığını da belirtmek isterim. Sacrificed Sons en güzel örnek olsa gerek.... Ayrıca o kadar laf ediliyor DT'nin solo çalışmalarında en güzel istikrarı yakalayan da James olmuştur...

  NOT: Evet James'i Çok Seviyorum :D
   
 4. Sacrificed Sons'un sözleri sadece James'e ait,müziği diğer elemanların... :D
   
 5. Zaten onu belirttim... Sadece eksik bir belirtme yapmışım. Çok Güzel Şarkı Sözleri yazıyor demeliydim..

  Bu arada karar verdim ki James'inm vokali en çok Pull Me Under şarkısına yakışıyor...

  Keep It To Yourself albümündeki Sacrife şarkısını kesinlikle öneriyorum. Bir amerikan forumunda okumuştum James'in tüm projelerinin DT'nin gölgesinde olduğu yazıyordu. Bana kalırsa prograsif bi etkiden başka bir şey yok!
   
 6. yaşlandıkça karizması artan bir vokalist. awake'deki -voices ve scarred şarkıları- vokallerine hasta olmakla birlikte konserlerde çok zorlandığını düşünüyorum. bunun dışında solo albümleri çok iyidir. shadow gallery elemanları ile yazdıkları -bazı şarkılar- ilk mullmuzzler albümü nefistir mesela. yine shadow gallery tyranny albümündeki i believe şarkısında çok kısa ama etkileyici bir performans gösterir. sesinin karekteristik olduğuna katılıyorum.
   
 7. Yüce insan Arjen Lucassen, James'in ses rengini tanımlamak için mükemmel sözcüğü kullanmış: ''ılık''. Karakteristik sesinin duruluğu ve ılıklığı, yüksek tonlardaki çığlığının inceliği ve daha duygusal anlarda yapayalnız tınlayan sesiyle, James LaBrie, ilk etapta ben de tiksinmiş olsam da, gerçekten de Dream Theater denilince akla (sevgiyle ve nefretle) gelenlerdendir.

  Kaldı ki, hepsini dinleyememiş de olsam, şu anda Frameshift'e vokallik yapmaktadır bir taraftan... ya da... dur bir bakayım, doğrulayayım şunu.
   
 8. Disappear'ı her dinlediğimde ayrı bir sevdiğim,saygıyla,sevgiyle andığım insan :)
   
 9. LaBrie sevenleri görmek beni mutlu ediyor. Konser performansı olayına gelince zaten Dream Theater şarkıları vokal bazında "kasan" bi şekli var fakat LaBrie en iyi şekilde üstesinden kalkıyor diye düşünüyorum. Direkt stüdyo kaydı bekleyemeyiz değil mi :) Dikkat çekmek isterim ki; Metropolis konserinde finally free şarkısını söylerken pili gerçekten bitmiş durumdaydı ee dile kolay koskoca hikayeyi anlatıyorsun konserde nitekim finally free en çetrefilli şarkılardan biri ve en son şarkıydı.... Bunun dışında the spirit carries on performansı ise her zaman on numaradır... The Answer Lies Within söylerken müthiş oluyor LaBrie nedense...

  Ayrıca son zamanlardaki (Chaos In Motion) dış görünüşü eskisine göre daha iyi diye düşünüyorum... Top sakallar falan, sert bakışlar... Toplu halini pek beğenmiyorum açıkçası, salaş kıyafetler falan iyi durmuyor... E bu bi show dünyası ise onlara bile dikkat etmek gerekir...


  çok yazdım susuyorum :D
   
 10. Bir kez dinlediydim ama hiç aklımda birşey kalmamış. :D
   
 11. Açıkçası sırf LaBrie için dinledim. LaBrie'nin gırtlağı böle bi projede yer alsın die var olmuş sanki. CUK diye bi oturma söz konusu. Rock ve Senfoni öğelerini karıştırarak gerçekleştirmek gerçekten hoş olmuş. Diğer tüm virtüözler gerçekten çok özeller. LaBrie evet kesinlikle harika...
   
 12. LaBrie yepyeni solo projesi üzerinde çalışıyor şu an... Duyunca çok heyecanlandım. Neden mi diyeceksiniz çünkü zaten kısır döngüde olan progressive dünyasına iyi işler soktuğunu düşünüyorum. Nitekin EOP albümü hem çok sert hem de çok alternatifti. Aynı kalitede bir albüm hazırlayacağını söylüyor.

  Bunun yanında yine Shadow Gallery elemanları ile Mullmuzzler 3 albümü yolda...

  James LaBrie dolu bir yıl geçireceğiz sanırım :)
   
 13. Buyrun efendim 2010 yılının ortasında favori sayılabilcek bir progressive albüm geliyor.

  [​IMG]

  01. One More Time
  02. Jekyll Or Hyde
  03. Mislead
  04. Euphoric
  05. Over The Edge
  06. I Need You
  07. Who You Think I Am
  08. I Tried
  09. Just Watch Me
  10. This Is War
  11. Superstar
  12. Coming Home

  ------------------------------------------------

  Albüm 28 eylülde piyasa. Ön sipariş olarak amazondan sipariş verebilirsiniz.

  2 şarkı şimdiden görücüye çıktı.

  One More Time: http://www.noisecreep.com/2010/07/27/james-labrie-one-more-time-song-premiere/

  I Need You: http://www.revolvermag.com/music/detail/james-labrie/[/b]
   
 14. Ne güzel betimlenmiş adamın sesi; "ılık..." Daha iyi açıklanamazdı hakikaten. Prog ile de, Dream Theater ile de alakam yok ama sanırım sırf LaBrie'nin sesini daha fazla duymak için biraz da olsa dinlemeye katlanabilirim Dream Theater müziğini. Uzun isimli bir albümleri vardı 2000'lerin başında; oradaki Misunderstood parçasının ilk bir kaç dakikası hiç aklımdan çıkmaz mesela. Ne güzel bir sestir, bal gibi resmen. Solo projesi DT'den farklı mı yoksa aynı çizgide mi? Bari solo albümlerini edinip dinleyeyim adamı. :)
   
 15. Tam bir James LaBrie abazanı olabilirim ama şu konuda objektif olmak gerekirse mesela solo albüm çıkaran Bruce D, Iron Maiden etkisinde albümler yapıyor sound olarak, keza Tate de öyle. Fakat James'in ilk solo albümü EoP olmak üzere ve ikinci albümü Static Impulse olmak üzere DT ile progressive tema dışında hiçbir bağlantı yok. Zaten Mike Portnoy kendi istekleri üzerine James'e vokal yaptırdığı için James kendi albümünde gayet özgür bir hava sergiliyor. Sırf vokal farklılığı bile yetiyor. :wink:
   
 16. Baktım, albümlerinden birinde (ya da ikisinde) Mike Mangini ile çalışmış. Mangini, kendisinden epeydir haber alınamayan eski dost kıvamında benim için. O yüzden daha enteresan oldu şimdi bu iş benim açımdan.
   
 17. Elements Of Persuasion (2005) abümü kesinlikle dinlenmelidir. :) Kendisini çok severim, şöyle ki kendisini Dream Theater haricinde ki yaptığı işler yönünde daha çok severim. DT seven biri değilim pek zaten. Marco Sfogli ile yaptığı işler gerçekten çok kaliteli olan bir herif, solo projelerini sürekli takip etmekteyim, sanırım yeni bir solo albüm daha çıkarmakta diye duydum bu aralar, hayırlısı diyelim.
   

Bu Sayfayı Paylaş