Sahnede Yaşanan Aşırı Tiz Ses Sorunu

selamlar herkese
kullandığım prosesör pod xt live. evde ve provalarda gayet tok istediğim sesleri alırken sahneye çıktığımda o dayanılmaz aşırı tizlik sorunuyla karşılaşıyorum. geçenlerde çıktığım bir konser bu yüzden berbat oldu.
bağlantılarda sorun yok returnden bağlıyorum amfiye sistemi.
bu sorunları yaşayan çok insan olduğunu gördüm diğer forumlarda okuduğum kadarıyla.
bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cihazın amfi-line modunu kontrol etmeni tavsiye ederim. evde müzik setine bağlıysan line modunda çalabilirsin. amfiye bağlayınca da amfi modu.bunun haricinde konserde kullanılan sistemler çok fark yaratır. o yüzden tizleri kısıp dene bakalım ne olacak. başka birçok konu da olabilir. ancak bunlar ilk önlemler.

Pod'unu baağlayacağın sistem için doğru şekilde ayarladın mı?

Büyük ihtimal Atalay'ın dediği gibi evde line modunda kalmış cihazını sahnede de line modunda kullandın.

Boss GT'lerde Amfinin preamp girişine ya da return girişine bağlantı yapmana olanak veren seçenekler var.
Pod'da da aynı sistem olmalı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ayar şu şekilde. direct studio ayarında dest i low da kullanıyorum. amfininde return girişinden bağlanıyorum. sorunu şu diye düşündüm. fx mix ayarını ben volume gibi düşünüyordum. :D buda benim yanlışımmış. fx mix i 100% yapmam lazımki sadece preamp pod ve poweramp amfi olsun. sorunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum.
return girişi ve fx mix olayındaki bütün bilgilerinizi öğrenmek isterim. teşekkürler.

bende de pod xt var, tune tuşuna basıp soldaki ufak düğmeyi döndürünce "What are you connecting to?" adında bir sekme çıkıyor...

1
STUDIO
DIRECT
DEST (Alttaki 4 küçük tuşla seçilen kısım)

2
COMBO TONE CORRECTION
FRONT %63 %580Mhz %5
DEST LOWS FOCUS HIGS (Alttaki 4 küçük tuşla seçilen kısım)

3
COMBO
PWRAMP

4
STACK TONE CORRECTION
FRONT %63 %580Mhz %5
DEST LOWS FOCUS HIGS (Alttaki 4 küçük tuşla seçilen kısım)

5
STACK PWRAMP
FRONT

6
BOSE
PS-1
DEST

Ben müziksetinin mic in girişinden giriyorum podu. Valla bu seçeneklerin ayrıntılarını bilmiyorum ama studio direct de ton diğerlerinden daha düzgün geliyor düşüncesindeyim. Vaktinde araştırmıştım ama adam akıllı cevap alamamıştım... Ufak ufak bu 6 seçeneğin hangi sistemlere nasıl girdiğimizde seçmemiz gerektiğinden anlayan birileri bahsederse sevinirim.

1. mixere falan girerken
2. normal kombo bir amfinin inputundan girerken
3. combonun sadece power amp kısmını kullanıldığında.(fx returnden)
4. stack(kafa-kabin) amfinin inputundan girmek için
5. kafa-kabinin power ampı kullanıldığında
6. bunu tam bilmiyorum :)

2. ve 4. seçenekteki rakamlarla sanırım amfinize göre daha ince ayarlar yapabiliyorsunuz.

Geri