Girdap (2008)

'Forum Meydanı' forumunda ChiCcO tarafından 12 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Konu olarak gerçekten özgün, Takva tadında hoş bir film. Ama bu olay genel oyunculuk konusunda biraz daha zayıf kalmış. Bu güzel konu daha iyi oyunculuklarla çok daha güzel işlenebilirdi gibime geliyor.

  Yinede izlenilebilir bir filmdir.


  Yapım :
  2008, Türkiye
  Tür :
  Dram / Gerilim / Politik
  Yönetmen :
  Talip Karamahmutoğlu
  Senaryo :
  Talip Karamahmutoğlu, F Klavye, Onur Aydın
  Oyuncular :
  Ozan Bilen, Ali Sürmeli, Selçuk Yöntem, Teoman Kumbaracıbaşı, Fuat Saka, Eda Özerkan, Emre Canpolat, İbrahim İris
  Yapımcı :
  Muammer Meriç
  Görüntü Yönetmeni :
  Ege Ellidokuzoğlu
  Müzik :
  Rahman Altın


  Fragman:
  http://www.youtube.com/watch?v=JYWFB1n3P-E&eurl=http://www.sinema.com/fragman/222/girdap

  Özet:
  İstanbul Üniversitesi’ni kazanan Umut, Antalya’dan gelip okul kaydını yaptırdıktan sonra; kantindeki ilanlar yoluyla kiralık bir ev ve iki ev arkadaşı bulur.
  İki arkadaşıyla birlikte paylaştığı öğrenci evinde yaşadığı bazı mistik, doğa üstü olaylar; Umut’un bilgilenme kaynaklarını çeşitlendirdiği gibi, bu donanım farklılığı onun arkadaş çevresini ve yaşam tarzını da değiştirir.

  Karşılaştığı metafizik olaylarla başa çıkmanın bir yolu olarak; ibadetlerle ve ritüellerle örülü daha dini bir hayat tarzını seçen Umut için başlangıçta her şey iyi gitmektedir.

  Fakat, bilgilenme kaynaklarının onu götürdüğü yer “Siyasal Ümmetçi” bir çevre olunca; Umut’un da dini yaşantısı, yalnızca ibadetlerle sınırlı kalmayıp “siyasallaşır” ve o artık bir “fundamentalist” olur.
  Bu başkalaşım kahramanımızı; başlangıçtaki arkadaş çevresinden, kız arkadaşından ve son olarak da (seçimi sebebiyle çatıştığı) ailesinden koparır, uzaklaştırır.

  Başlangıçta ve camiye gittiği günlerde sevgi ve hayat dolu olan Umut; siyasallaştıktan sonra, kin ve nefretin donattığı saldırgan bir kişiliğe bürünmüştür.
  Bu ruh ve düşünce halinin Umut’u götürdüğü son; “intihar eylemcisi” olmaktır.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş