Türk Filmleri

Türk Filmi (...)

• Toplam oy veren
    15
ben tarık akan ve gülşen bubikoğlu filmlerini hiç kaçırmam o derece hastayımdır tarık akana hala elli kerede izlemiş olsam izlerim .bunun yanında şener şeni de asla es geçmemek gerekir .ama cüneyt arkın filmlerini gördüğüm an ve diğer arkadaşlarıında bahsettiği gibi 80 li yıllarda çekilmiş olan arabeskçilerin filmlerini direkt değiştiriyorum ve içerik bakımından feci manasız buluyorum .banu alkan yürür kıvıra kıvıra havuz başında .ibrahim tatlıses söler yanık yanık türkülerini deli gibi yer hülyanın dudaklarını emrah düşürür kaşlarını ceylan arar anasını başka konu varmı bilmiyorum :bilmem

eski türk filmlerinde kötü adamlar bile harika türkçe kullanıyor adamın tipine bakıyorsunuz meymenat yok adamın suratında ama adamın konuşması sizi kıskandıracak şekilde yavaş yavaş kötü adamlar gerçekten kötü adam olmaya başlıyor bu da iyi bide Kara Murat gibi bir zıplayışta tüm suru geçmemeleride iyiye işaret.

hehe :D
bence Türkan Şoray'ın oyunculuğu(ve yüzü) harika.
zaten beni de ona benzetirler :DD
başrolde o warsa bin kez de izlesem,gene izlerim.tabi sadece o diil,hababam sınıfı serisi,münir özkul-adile naşit filmleri,şener şen yine,nadir hülya koçyiğit,filiz akın(umarım iyileşir),aklıma gelmeyen biçok şeker insanın başrol oynadığı filmler...
gerçi yaklaşık bir yıldır tv.izlemiyorum eskisi gibi ama...
tabiki çok yapmacık ve saçmasapan tarafları var ama hoşuma gidiyo yani:DD

aShtraY-GirL demiş ki:
Gülşen Bubikoğlu, Filiz Akın, Hale Soygazi, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit beşlisinden biriyle Tarık Akan, Kartal Tibet, Ediz Hun üçlüsünden birinin başrolleri kaptığı her Türk filmini izliyorum. Bazılarını herhalde 5-6 defa seyretmişimdir :p
heheh nerde bıraktım kalbimi acaba ah nerede vah nerede...onu çok severim unuttum adını ama gülşen bubikoğlu'yla tarık akan filmiydi

selvi boylum al yazmalım bence çok sağlam bir filmdir...

arkadaşlar ciddi ciddi çekilen, ama bir komedi filminden farksız olan seri vardır ki, o da arif susam-ümit besen-hakkı bulut vıdı vıdı şeklindeki arabesk-fantezi şarkıcılarının çevirdiği filmlerdir...adamlar bu filmlerde kendilerine yazık eder,yer bitirirler valla kendilerini..kardeşim rol yapamıyosan oynama..hele bi hakkı bulut filmi vardı ki, bi sahneyi izlerken yattığım koltuktan yuvarlanmıştım :) kızkardeşi kaçırılıp kötü yola düşünce suratında komik bi ifadeyle dönüp :''H'anneciğim, kardeşimği geri getirecğem! namusumuzğu temizleyecceğm!'' şeklinde janjanlı laflar edip arkasını dönerek komik bi şekilde koşmaya başlıyordu ki o sahnede yuvarlanmayı bırakın, altıma s.çmadığıma sevinmiştim :) hatta o filmden bazı sahneleri zaga'da da gösterip bayaa dalga geçmişti okan bayülgen...

tabii emrah filmleri bi ayrı inceleme konusu, ona aslında ayrı bir başlık yakışır...ama burda elimizden geldiğince yazalım bişeyler..emrah acıların çocuğudur, sürekli boynu bükük dolaşarak halkın gözüne girmeyi başarmıştır...bazı replikleri hakkaten acayip yaratıcılığın ürünüdür, kopartır adamı..bazıları :

*küçük emrah kahvede oturmaktadır. kahveye bir eleman dalar.bağırır:
-emrah yetiş anneni ...yorlar..!

*anamız o....u oldu gulcan.

*anne dediğin sever! anne dediğin okşar! ama seeen....o...pusuuuun!

*-yememeliyiz abicim o etleri, yememeliyiz...
-evet kardeşim, yemeyeceğiz o etleri...

*sema biz eskiden çok fakirdik.dedem öldü bi helva bile kavuramadık iki yumurta kırdık komşulara dağıttık..

*Emrah:-Amaa, amaa nuri amca ben seni baba bilmiştim."
Nuri Alço:-İşte şimdi gerçekten baban oldum."

*Emrah ve bir arkadaşı alaturka şeklinde bir genelevin
karşısında
çökmüşlerdir ve içeri giren çıkan kadınlara bakmaktadırlar.
Emrah'ın kankası: Off şu yavrulara bak ya...
Emrah: Öyle deme... benim annem de onlardandı, o da onlar gibi
calıştı...
Emrah'ın kankası bir an dumur olmuştur toparlama uğruna ee şey
abi pardon abi diye kıvırmaya çalışmaktadır.
Emrah: Önemli değil, önemli değil dostum...
Ordan bir yaşlı adam geçmektedir ve geçerken Emrah'a bakar.
Emrah: n'oldu amca... hiç mi o... çocuu görmedin?

*Emrah çalıştığı torna atölyesinden dönmektedir, mahallenin
esnafı alacaklarını tahsil edemedikleri için Emrah'ın dönüşünü
beklemektedirler. Sokağın başındaki manav Emrah'ı görür ve olaylar gelişir:
-Borcumu ödeyecem demiştin?
+Ödüyceem
-Çok sıkışıksan..anan ödesin..
+Hüleaaaan!

*-Bu kızların hepsi sana hasta Emrah
+Öyle deme cem
-Nasıl diyim Emrah.

Bu replikler sanırım bu filmlerin nasıl ruh hastaları tarafından hazırlandığı konusunda bi fikir veriyodur :)

En sın Fathi Akın'ın Im Juli'sini izledim ve bu kadar muhteşem bir film olamaz. Duvar' Karşı'dan çok daha güzel bir film hatta izlediğim en güzel filmlerden. Herkese tavsiye ederim

Ben geçenlerde...ismini hatırlamadığım ama bende garip duygular uyan dıran bir türk filmi izledim..3 arkadaş var..Biri fotoğrafçı,biri niyetçi...diğerini unuttum...Kadir inanır, hüya koç yiğit felan oynuyor...
Bu arada unutulmayanb bir türk filmi biliyorumk ki; "the excortist" in türk versiyonu.. Cihan Ünal (yanlış hatırlamıosam) felan oyduyordu....
Ayrıca beni etkileyen bir Türk filmi vardı...Arada atv' de yayınlanıyor sanırım... Kızıl saçlı bir kadın var ve muhallebicinin oğlunun buna gizliden gizliye aşkını anlatıyor....Sert bir babası var v.s. v.s. Bu filmi hatırlayan, bilen varsa ve söylerse sevinirim...

Zythum demiş ki:
Ayrıca beni etkileyen bir Türk filmi vardı...Arada atv' de yayınlanıyor sanırım... Kızıl saçlı bir kadın var ve muhallebicinin oğlunun buna gizliden gizliye aşkını anlatıyor....Sert bir babası var v.s. v.s. Bu filmi hatırlayan, bilen varsa ve söylerse sevinirim...

Fikret Kuşkan mı oynuyordu? Eğer öyleyse "Muhallebicinin Oğlu"dur.

ben çok severim, izlerim. o eski kısır döngü içinde çekilen filmleri izlemek eglenceli olabiliyo.
bunun haricinde son zamanlarda gerçekten iyi türk filmleri çıkıyo. takdir ediyoruz hepsini.

DÖNÜŞ'ü trt'de izledim ve hayran kaldım.. o dönemde böyle bir film çekilmiş ve benim bundan haberim yok diye de üzülmüştüm açıkcası. filmin sonunda yönetmeni yazsın diye beklemiştim ama kesmişlerdi, görememiştim. sonra netden öğrendim, türkan şoray'mış yönetmeni. bir kere daha üzüldüm bunu yeni öğrendiğime.
çok başarılı, bir şekilde izleyin derim ben.

türk sineması hakkında: http://www.turksinemasi.com/
site tasarımı pek hoş değil ama dönem dönem anlatılmış türk sineması, işinize yarayabilir.

Geri