-

'Sanatçı ve Gruplar' forumunda Blackcold tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. --

2. Basın Bülteni

6 aylık bir stüdyo çalışmasının ardından Korhan Bora’nın ilk solo albümü ‘Ruhumdaki Söylentiler’, 2008 yılının kasım ayında SIRR Music etiketiyle raflardaki yerini aldı. Albümün prodüktörlüğünü üstlenen Burak Çağlar Özdemir, aynı zamanda aranjör olarak da boy gösteriyor. Stüdyo aşamasında bir çok yerli ve yabancı müzisyenin görev yaptığı albümde prograssive rock ve heavy metal sentezi göze çarpıyor. Yakın zamanda dağılan Hayal Grubu elemanlarının kayıtlarda bulunması bu tarzı daha da perçinlemiş gözüküyor. Albümde; elektro gitarlarda Eric D. Fall, bas gitarlarda Caren Ersnt, akustik gitarlarda Yılmaz Manav, bateri ve perküsyonlarda Derya Kemal Özgür, klavyelerde de Eşref Cüz imzası var. Geri vokallerde ise Gökhan Bulut, Ali Fehmi Turan ve Umut Yılmaz’ı görüyoruz. Şarkıların bir tanesi hariç tamamının söz ve müziği Korhan Bora’ya ait. Yaklaşık 70 kayıtlı beste ile piyasa yoklamasına giren Korhan Bora, albümdeki şarkıların hepsini dinleyici reaksiyonuna göre seçmiş. İçlerinden en çok dikkat çekenler ise Foseptik, Tırnak İzlerin, Depozitolu Deli ve albüme adını veren Ruhumdaki Söylentiler.

3. Aralık Ayı Konserleri

> 31 Aralık - Antalya

> 27 Aralık - Ankara

> 25 Aralık - Eskişehir

> 23 Aralık - Edinburgh (SCO)

> 20 Aralık - İstanbul

> 19 Aralık - İzmit

> 11 Aralık - Helsinki (FIN)

> 10 Aralık - Ankara -- İPTAL

> 6 Aralık - İzmir (Çeşme)

4. HABERLER

Hayal Grubu İle Yeniden
    7 Ocak 2009 tarihinde Hayal Grubu'nun resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre grup aktif müzik yaşantısına kaldığı yerden devam etme kararı aldı. Grubun kurucusu ve solisti olan Korhan Bora'nın yeniden toplanma kararına ilişkin sözleri şöyle: ''Henüz bitirmediğimiz bir oluşumda olduğumuzu herkes biliyordu zaten. Solo çalışmalarımızdan bile feragat edebilecek kadar iyi anlaşıyoruz ve eskisinden daha iyi işler yapmak istiyoruz. Grubun geleceği konusunda henüz belirgin bir adım atmış değiliz ancak bu uzun aradan sonra dinleyicilerimizin karşısına güzel projelerle çıkmak istiyoruz.''

Röportaj Tepkisi
    07.12.2008 tarihinde Rock Fanzine editörü Aysu Kalkan ile Korhan Bora arasında yapılan röportaj yayınlandıktan sonra bir kısım kitlenin tepkisine neden olmuştu. ''Piyasa olamama çekincen var mı?'' sorusuna, ''Piyasa olmak hayatım boyunca umurumda olmadı. Zaten herkesin dinlemesini istediğim bir albüm değil bu. Şarkılarımın felsefesini kavrayabilen ve anlatılmak isteneni kafasında tasarlayarak kendine uygun hisseden ayrıcalıklı bir kitleye sunum yaptım ben.'' şeklinde cevap veren Korhan Bora, Ankara konserinden önce kendisine bu konu ve tepkiler hatırlatıldığında ''Teşbihte hata yok. Hala aynı kanıdayım ve bu durum değişmeyecek. Yaptığım müziği anlamayacak insanlara ben ne anlatabilirim ki?'' diye yanıt verdi.

Konser Sayısı Azalıyor...
    2006 yılının başından beri 500'ü aşkın kez sahneye çıkan, Türkiye'nin hemen her yerinde konserler veren ve yaklaşık olarak son 1 senedir Avrupa'daki konserlerini sıklaştıran Korhan Bora, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren albüm lansman çalışmaları adı altında çeşitli turnelerde bulundu. Şimdilerde ise bu yorucu tempodan bir süreliğine uzaklaşmak adına kısmi bir inzivaya çekileceğini açıkladı. Her ay ortalama 10 konser veren Korhan Bora, sahne sayısını 2 ay kadar minimuma düşürerek stüdyo çalışmalarına yoğunlaşacağını ve arta kalan süreçte de dinleneceğini söyledi. Şubat ayının sonlarına doğru yeniden sahne temposunu arttıracağını ve yaz başında çıkması planlanan single albümü ile ikinci solo albümünün çalışmalarına başlayacağını da sözlerine ekledi.

''Ruhumdaki Söylentiler'' Rekora Doğru...
    Uzun bir gecikme, dağıtım sorunu ve lansman sıkıntısı gibi problemlere rağmen piyasaya çıktığı günden bu yana müzik marketlerden ve konser standlarından toplanan verilere göre rekor kırmaya adım adım yaklaşan ''Ruhumdaki Söylentiler'' albümü, Korhan Bora'nın daha önce yaptığı çalışmaların da önünü açtı. ''Foseptik'' isimli single albüm ile ''Sonsuz Hayat'' isimli maxi single albümün son 1 ay içindeki satış rakamları, bugüne kadar satılan sayının yaklaşık 3 katına çıktı.

4. Klip Nefret'e Çekilecek
    Korhan Bora, albüm kapsamında 5 video klip çekileceğini belirtmesiyle birlikte Beyaz Şeytan, Tırnak İzlerin ve Foseptik isimli şarkıların ardından Nefret isimli şarkının video klibi için kamera karşısına geçecek. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de çekilecek olan klipte İskoç manken Nessie Vinc, Korhan Bora'ya eşlik edecek. Klibin yönetmeni ise David Tenard olacak.

Bu Sayfayı Paylaş