Ashram

'Müzik - Genel' forumunda ChiCcO tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  1997 Haziranında Fransada Sergio Panarella ve Luigi Rubino tarafından temelleri atılan grup ethereal tarzlı neoclassical müziği benimsemiştir.Napoli'nin ünlü kemancılarından Alfredo Notarloberti’nin katılımıyla kadrosunu tamamlayan Ashram’ın ismini sanskritce ‘’çabasızlık’‘tan yada hintçe de ‘’dünyanın çatısı’‘ından aldığı söylenir…
  Genel anlamda depresif bir melankolizmin temalandığı bestelerinde, romantizm sanat anlayışı ve estetik kaygısı da ön planda tutulur…
  Gruba albümlerinde Leonardo Massa (çello) ve Martina Mollo (piyano)’yla eşlik etmiştir…
  1999 mayısında grup kendi çabalarıyla ‘’For My Sun’’ isimli demolarını piyasaya sürdü ancak grup dikkatleri daha çok Energeia’nın Intimations of Immortality Vol. 5 adlı derleme albümündeki ‘’Spirit of Rising Moon’’ adlı parçalarıyla çekti. bunun karşılığını da Fransız plak şirketi Prikosnovenie ile anlaşarak aldı.
  2001 yılında Çellist Leonardo Massa’nın da gruba katılımıyla, bir sene sonra grupla aynı adı taşıyan ‘’Ashram’’ albümü çıkarıldı. Bu albüm ve 5 yıl sonra çıkarılan ‘’Shining Silver Skies’’ albümü ile grup hakettiği ilgiyi görmeye başlayıp dinleyici kitlesini artırdı.


  ***Alıntıdır . . .

  Albümler:
  For My Sun (demo) (2001)
  Ashram (2002)
  Shining Silver Skies (2006)  Bu müziği kısaca tanımlamak gerekirse, keman ve pianonun enfes buluşması diyebiliriz. Gerçekten çok hoş melodilere sahip bir grup, geceleri dinlemek özellikle rahatlatıyor insanı.

  Bu tarz şeylerden hoşlanıyorsanız, kaçırmayın. :wink:
   
 2. Neo-klasisizm akımının en sağlam örneklerinden... epikler ve ful konseptlerin yerini daha kısa, fakat enstrümentalizasyon ve genel havası itibariyle, fazlasıyla yerindedir. Fakat, Ashram'ın dinlendirici uslübu aslında derin bir melankoli barındırıyor.

  Bunu kotarmış olmaları, kastırıp da klasik müzik klişelerine (kalın tondan ve ince tondan telli çalgıların birleşimi ile araya klarinet katıp sıyrılan ama 'riff' andıran melodi eklemek gibi) kaptırmamış olmalarına bağlı aslında: topluluğun müzik içerisinde, resmen doğal olarak bıraktığı bir 'boşluk' var. Enstrümanlarını bu 'boşluğu' doldurmak için değil, onun varlığını daha da öne çıkartmak için kullanıyorlar sanki - 'sus' payından bahsetmiyorum, sadece bir noktasını boş bıraktıklarını söylüyorum. 'Allinimbure' şarkılarında (Shining Silver Skies) bu çok güzel görülebilir. Vokalin nedense bana Anthony and the Johnsons'ı hatırlatan performansı ise kulaklara ilaç (ya da oturup depresyonunu derinleştirmeyi seven, benim gibi adamlara öyle)
   
 3. Müziklerinde Neo-Klasik öğelerde barındırsalar, işin içinde melankolik bir hava olduğu kesin. Benim gibi dinleyicilerde, sırf bu yüzden klasik müzik tabanlı bir müziği içinde yer alan melankolik hava nedeniyle oldukça seveceklerdir.
   

Bu Sayfayı Paylaş