"sabit olmayan eşik ve bigsby köprüde entornasyon &quot

selamlar oncelikle,

75AFSTD04.JPG

elimde bu gitardan var, ancak gorduğunuz üzere köprü sabit değil, ve nereye nasıl koymam gerektiğini bilemiyorum , dolayısıyla entornasyon problemi oluyor gitarda ,
nasıl sabitleyeceğim konusunda bi iki fikir almıstım , f deliklerinin çentiklerine hizala demişlerdi ama goruyorumki fotoğraflarda oyle değil,
teşekkurler,

birçok siteyi forumu altüst ettim, bi yanıt bulamadım soruma belki burda sizlerden yardım alabilirim diye düşündüm,

bigsby köprü ayrı bir konu olacağından yeni başlık açmayı uygun gordum umarım yanlışlık yoktur, şimdiden teşekkurler,

kendi uydurmamdır bu cevap...

Köprünün üzerindeki entonasyın civatalarının konumu şu an içiin standart sabitlenmiş köprüdekilerin seviyesinde... Bu yüzden kalın mi ve ince mi telini köprüyü hafif hafif kaydırarak entonasyonunu hallettikten sonra aradaki telleri de köprü üzerindeki vidalarla entonasyonlaman(o ne lan, yeni bir fiil:))) işi çözebilir...

Bu arada güzel aletmiş...

Ha bir de altındaki naylonu çıkarmalısın sanırımVery Happy :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
AFS75TD_OBL_M.jpg

naylonu geçen yıl aldığımda çıkarmıstım zaten,

:) ehehe

zaten oyle denedim
ince mi nin ve kalın mi nin ordan yavaş yavaş deneyerek, ama idareten oluyor, hani tambir usulu var ise onu bileyim diye sormustum, yani köprünün yerini az çok buldum ve entornasyonu tutturdum diyebilirim ancak, köprünün olması gereken yer hakkında kesin ve net bilgim olmadığından onları netleştirmek istedim,

benim tavsiyem: misal akord aleti ile en alt teli mi ye çekip. perdedeki seslerinde %100 doğru akorda gelcek şekilde deneme yanılma yapman.. bilmem anlatabildimmi :D olmadı öm at geniş açıklamaya çalışayım

herkes gitarlar ile ilgili atıp tutuyor ama bir "entonasyon"un nasıl yapılacağını bilmiyor.

1-12 fret aralığındaki tel uzunluğu ile

12-köprü aralığındaki tel uzunluğu aynı olacak

kalın E 2,5mm
ince E 2mm sapa yüksekliği olmalı
aradaki teller bu aralığa göre ve radiusa göre ayarlanmalı.

tel yüksekliği ölçümünü 10-15 perde arasından yapmalısınız

DMAIC demiş ki:
herkes gitarlar ile ilgili atıp tutuyor ama bir "entonasyon"un nasıl yapılacağını bilmiyor.

kalın E 2,5mm

çok güzel bir cevap fakat hocam biraz daha yumuşak bir dille anlatmak emin olun daha hoş karşılaşılır.Buradaki bilgiler ileride birçok insanın işine yarayacağı için tatlı dil çok hoş olacaktır...saygılar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
smtzdmr demiş ki:
DMAIC demiş ki:

kalın E 2,5mm

çok güzel bir cevap fakat hocam biraz daha yumuşak bir dille anlatmak emin olun daha hoş karşılaşılır.Buradaki bilgiler ileride birçok insanın işine yarayacağı için tatlı dil çok hoş olacaktır...saygılar

onun derdi benle , kasten yapıyor ,

entonasyon cetvelle ayarlanmaz :)
akort aleti ile deneye deneye ayarlanır.
1 mm bile entonasyonun bozulmasına kafi. Nasıl tam olarak saddle a girdiği noktayı ölçeceksin telin?

arkadaşım cahillik yapma,
adam köprüyü nereye yerleştireceğini soruyor.
12 perde tam orta noktadır.
gitar 27 perde de olsa 21 perde de olsa 12. perdeye kadar olan tel uzunluğu ile 12. perde köprü arası mesafe aynı olmak zorundadır.
buna kısaca "oktav" deniyor.

tabiki ince akord tuner ile yapılır. ölçüm yapmadan tunerle entonasyon yapmaya çalışmak iğne ile kuyu kazmaya benzer.

yorum yapmadan önce gidin bir luthiere nasıl eşik saddle larının ayarlandığını öğrenin.

sizin çaldığınız gitarın entonasyonunun olup olmadığından şüphelenmeye başladım şimdi

SiLeNoZ demiş ki:
entonasyon cetvelle ayarlanmaz :)
akort aleti ile deneye deneye ayarlanır.
1 mm bile entonasyonun bozulmasına kafi. Nasıl tam olarak saddle a girdiği noktayı ölçeceksin telin?

mm ve inç olarak ölçüm yapabileceğiniz çelik cetvelleri herhangi bir luthiere uğradığınızda duvarında çekmecesinde sağda solda görebilirsiniz.

utanmayın, sorun anlatsın! :idea:

Geri