Ev için lambalı amfiler

Benim onemli bir sorum olacak arkadaslar;

Ben bi cok ev kullanicisi gibi yuksek volume ihtiyac duymuyorum amfilerde.dolayisiyla 20 watt lik bi amfinin sesi her turlu yetiyor,hatta 10 da yeterde kalitesi kotu oldugundan soylemiyorm.
simdi ayni ses duzeyinde 50 wattlik bi amfi 20 likten daha tok bir ses (aradaki farki bilmiyorm ama cok az oldugunu tahmin ediyorm) verecek bu konu farkli benim sormak istedgim su:
transistorlu degilde full ya da yari lambali (hybrid) ama ayni zamanda da 20 ya da daha az wattli amfi istiyorm.lambalilarda gercekten sadece yuksek sestemi lambali olmasinin farkini anlayabiliyorz. neden dusuk wattli olupta lambali amfiler yok.varsa da soylermisiniz hangisi

ben uzun sustain almak ve metallica ya da pentagram tonlari almak istiyorm. bu durumda lambali bir amfi ve kaliteli bir gitarin yaninda kaliteli bir pedal mi gerekiyor.yani uzun sustaini neyle saglayablirm?
benim hayalim su: dusuk wattli evde kullanabilecegim bir lambali amfi,uzun sustain ve dedigim tonlar.bunlari yakalamam icin ne yapmaliyim?
sustain uzunlugunu en cok ne etkiler?
ekipmalari abd den gelen akrabamdan temin edecegimden en iyilerini alma imkanim var.
gitar 700 $
amfi 500 $
pedallar 300 $
toplamda 1500 $verebilirm.
bilgilerinize ihtiyacim var tesekkurler..

Mesajindaki ilk cumlede kastettigin amfilerin SS (solid state/transistorlu) oldugunu varsayarak cevapliyorum. Ayni amfinin 10 ve 20 watt'lik tube modelleri arasinda sesde fazla fark olmaz cunku.

SS ve Tube amfilerin watt'lari sesde bozulma baslamadan onceye kadar olculur yanlis degilsem, ama tube amfilerde sesdeki bozulma dogal ve istenen birsey oldugundan tube amfilerin sesleri ayni watt'taki SS amfilerden daha coktur.

Tabi burda bircok faktor var, kullandigin speaker efficiency'si de sesi etkiler. Daha efficient bir speaker daha cok ses (80 yerine 83 db'lik bir speaker iki kat fazla ses verecektir ayni amfide). Kullandigin speaker sayisi da onemli, 4x12 1x12'den daha cok ses verecektir haliyle. 7/15 wattlik bir amfi 4x12de canavar gibi ses verebilir (youtube'da chap'in tiny terror videolarina bakabilirsin).

Baska bir sey de watt'i iki katina cikartiginda sesde sadece 3 decibel artis olur. Yani 25 wattlik bir amfi 50 watt'lik amfiden sadece 3 db az ses verir.
Ses de logaritmiktir bu arada, normal scale'de olculmez.

Bir ev kullanicisi normalde 20 watt'in ustunde bir amfiye gerek duymaz bence. Eger 100 watt'lik bir tube amfi alirsan ev seviyesi seslerde tube'lerden distortion gelmesini bekleme. Yada bir attenuator alip amfi ve speaker arasina baglayacaksin (iyi bir attenuator fiyati 200-300$ civarinda bu arada) eger amfinin tube'lerinden drive istersen.

Bende 5 watt'lik Blackstar HT5 var. 1x10'luk bir speaker var icinde. Sesi 2nin uzerine pek getiremiyorum. Ev icin 3 bile cok fazla, band/bar ortaminda ancak 10a kadar acilir buyuk ihtimalle.

Eger sadece evde kullanacaksan birkac amfi onerisi:
1 - Killer Ant 1 watt.
2 - Little Giant 3/5 watt.
3 - Handsome Devil 7/15watt
4 - Orange Tiny Terror 7/15 watt
5 - Egnater Rebel 20 watt ama 1-20 arasinda istedigin deger alabilir.
6 - Blackstar HT5 5 watt.
7 - Krank Rev Pro Jr 20 watt

Aklima gelenler bunlar. Bence olmasi gerekenlerden biri effect loop. 5-6-7'de var.

ABD'nin elektrik sistemi degisik ona gore (110 volt). Alacagin amfinin 220 voltluk girisi olmasina da dikkat et. Yoksa TR'de hic bir isine yaramaz. ABD icin uretilen Blackstar'lar 110 volt, Ingiltere'ninkiler 220, onlari deneyebilirsin tanidigin varsa.
Su adress fena degil:
http://everything2.com/e2node/Buying%20a%20guitar%20amplifier

Biraz karisik bir mesaj oldu, kusura bakma.

Uzun sustain icin birkac sey var. Locking bridge kullanmak (TonePros) iyi olur. Maun (Mahogany) govdenin sustain'i muhtemelen daha iyidir. LP'ler bu konuda ondan unludur.
Yada sustain/comp pedali deneyebilirsin. MXR'nin ve Boss'un iyi pedallari var.
Fernandez Sustainer pickup deneyebilirsin. Ben hic gormedim, belki forumda bilenler vardir.

Thrash metal icin en cok hangi pedal kullaniliyor bilmiyorum, genelde thrashciler distortion'u amfiden alirlar. Bu konuda pedal tavsiyesi olanlar vardir herhalde. Ben Digitech'in metal pedallarini seviyorum ama kimi de hic begenmiyor (digitech.com'da demo'ler var). En iyisi kendin denemen farkli pedallari, sana uyani secmen.
Eger efect loop'lu bir amfi alirsan o zaman bir de EQ pedali almanin faydasi olabilir (Kerry King signature EQ pedali bayaa iyiymis, almayi dusunuyorum ben de). Distortionu amfinin onune, EQ'yu da loop'a koyunca, iyi tonlar alirsin bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kendim sordum kendim cevaplayayim:) dusuk seste gercek lambali tonlari yakalanmiyor,lambalarin calisma prensibine gore yuksek akim (ya da voltaj ben anlamam:p) almasi ve isinmasi gerektiginden olmuyormus.
darth_erlik sesi 2 nin uzerine getirememem benim icin bi dezavantaj yani bilmem anlatabiliyormuyum? neyse sonuc olarak dusuk seste adam gibi sound alinamiyor o zamn transistorlere kaldik yine..

crueltyalper demiş ki:
kendim sordum kendim cevaplayayim:) dusuk seste gercek lambali tonlari yakalanmiyor,lambalarin calisma prensibine gore yuksek akim (ya da voltaj ben anlamam:p) almasi ve isinmasi gerektiginden olmuyormus.
darth_erlik sesi 2 nin uzerine getirememem benim icin bi dezavantaj yani bilmem anlatabiliyormuyum? neyse sonuc olarak dusuk seste adam gibi sound alinamiyor o zamn transistorlere kaldik yine..

Dogru, lambalari zorlaman lazim guzel overdrive almak icin. Iste o yuzden zaten yukarda dusuk watt'li amfileri yazdim. Onlari sonuna kadar zorlayip iyi ses alabilirsin.
Diger bir cozum de bir attenuator alman dedigim gibi. Amfi speaker arasina onu takacaksin, sesi amfide sonuna kadar ac, boylece tube'ler isinsin, attenuator'de de speaker'a gidecek sesi ayarla.
http://guitars.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/amplifiers/power-attenuators

boyle bir sey yok, ben 5 W da kullandim, 15 W da, ikisini de evde verimli kullanamazsin, aklinda bulunsun, hoperlor capi yani bu 8" olayi sesi tonu cok degistiriyor, ev gitaristiyim diyorsan boyle seylere harcama parani derim ben..

Re: dusuk wattli ev kullanimi icin lambali amfi

crueltyalper demiş ki:
Benim onemli bir sorum olacak arkadaslar;

Ben bi cok ev kullanicisi gibi yuksek volume ihtiyac duymuyorum amfilerde.dolayisiyla 20 watt lik bi amfinin sesi her turlu yetiyor,hatta 10 da yeterde kalitesi kotu oldugundan soylemiyorm.
simdi ayni ses duzeyinde 50 wattlik bi amfi 20 likten daha tok bir ses (aradaki farki bilmiyorm ama cok az oldugunu tahmin ediyorm) verecek bu konu farkli benim sormak istedgim su:
transistorlu degilde full ya da yari lambali (hybrid) ama ayni zamanda da 20 ya da daha az wattli amfi istiyorm.lambalilarda gercekten sadece yuksek sestemi lambali olmasinin farkini anlayabiliyorz. neden dusuk wattli olupta lambali amfiler yok.varsa da soylermisiniz hangisi

ben uzun sustain almak ve metallica ya da pentagram tonlari almak istiyorm. bu durumda lambali bir amfi ve kaliteli bir gitarin yaninda kaliteli bir pedal mi gerekiyor.yani uzun sustaini neyle saglayablirm?
benim hayalim su: dusuk wattli evde kullanabilecegim bir lambali amfi,uzun sustain ve dedigim tonlar.bunlari yakalamam icin ne yapmaliyim?
sustain uzunlugunu en cok ne etkiler?
ekipmalari abd den gelen akrabamdan temin edecegimden en iyilerini alma imkanim var.
gitar 700 $
amfi 500 $
pedallar 300 $
toplamda 1500 $verebilirm.
bilgilerinize ihtiyacim var tesekkurler..

Eski Fender Tweed Champ amfiler 5 watt civarında mesela. Marshall ın 18watt ve 20 watt modelleri de mevcut ...Lambanın verdiği hissiyat ve ona has karakteristik ton; volümü açtıkça,lambaları kırdıkça belirginleşiyor o yüzden yüksek volümde çalabilmek önemli.

Eğer Metallica,Pentagram gibi sert tonlarla ilgileniyorsan 20 watt altı amfiler istediğini vermeyecektir BANA GÖRE. Çünkü bu amfiler sert müzik için gereken Headroom'u ve net basları sağlamakta yetersiz kalır.Ama çok sert bi pedal ile itilerek oldurulabilir belki...

Pentagramda kullanılan amfi 5150 ve Marshall ,Metallica ise Dual Rectifier ve Mark serisi amfiler.(Genel olarak tabi, ayrıntıya da girilebilir) Bunlar 100 watt civarı amfiler...Bu wattlar genel sound da tightness,(genel netlik,sıkılık) dediğimiz hadiseyi meydana getiriyor.Aynı zamanda sert müziğin gereği vurguyu da (punch) belirlemede önemli.

Ama bu tür bir amfiyi de evde ne kadar verimli kullanabilirsin o da tartışılır...

Sustain özelliğinde herşey önemli ama küçük amfilerde aşırı bir preamp gain olayı yok sanırsam...Daha çok crunch bir gain tonu sunuluyor...İyi bir pedal ile hi gain tonlar elde edilebilir...Tek problem amfinin wattından dolayı oluşacak tokluktur gibime geliyor...

Kolay gelsin...

dusuk wattli ev kullanimi icin lambali amfi

Lambalı anfi yerine Lambalı preanfi denemek ve preanfiyi aşırı sürmek te belki aynı etkiyi verir , hem hoparlör de zarar görmemiş olur ,bildiğim kadarı ile hoparlörün can düşmanı kırpılmış sinyal + yüksek volüm.
veya Maden bütçen yüksek simulatörleri bir araştır derim. :) Bence en iyisi kulaklıklı bir anfi hem kimse rahatsız olmaz hem ucuz ,yıllar önce kendime yapmıştım baya yükleniyordum sonra hoparlöre bağladım tabi gene aşırı yüklendim ve bir süre sonra bozuldu parçası ucuz du ama hevesim geçtiği için hala tamir etmedim,ama iyi bir çözümdü,kendi kendime çılgın konserler veriyordum :)

Tube Amp

Overdrive için power amp katına yüklenmen gerekiyor.

Ben de evde 100W Marshall ve 50W Fender Bassman ile başaçıkamayınca, yurtdışında deneyip beğendiğim bir tane 5W Valvetrain aldım, 12" hoparlörü var. Daha gelmedi ama gelince yorumlarımı paylaşırım. Şimdilik, yıllardan beri olduğu üzere overdrive pedalları ile düşük volumde overdriven ton almaya çalışıyoruz.

Geri