Metal Müzik Bestesi Yapmak

'Müzik - Genel' forumunda Zakath tarafından 1 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Forumda böyle bir başlık olup olmadığını bilmiyorum, varsa da moderatörler gereğini yapacaktır zaten.

  Bu forumdaki arkadaşların neredeyse hepsi metal müzik dinliyor. Çeşitli grupların ve çeşitli tarzların müzikleri hepimizin MP3 çalarında vs. var. Enstrüman çalabilen arkadaşların da yine neredeyse hepsinin amatör/profesyonel metal grupları var. Amaçları tabii ki kendi bestelerini yapıp müzik piyasasına sunmak.

  Tabiidir ki şöyle bir şey soru da yok değil. Bir metal bestesi nasıl yapılır? Mesela Thrash Metal çalan bir grup nasıl beste yapar? Bir death metal şarkısı nasıl bestelenir? Önce söz yazılıp arkasından müzik mi çalınır, yoksa stüdyoya kapanıp doğaçlama çalarken ortaya çıkan melodiler mi toplanarak beste yapılır?

  Bu konudaki görüşlerimizi paylaşalım.
   
 2. Değişiyor büyük gruplar bazen bir otel odasında esiyo söz yazıyorlar üstüne enstrumanları sonradan besteliyorlar. Bazende grubun bir üyesi elinde gitar varken ilham geliyo önce gitarda bişeyler çıkarıyor sonra vokal kısımlarını mırıldanarak çıkarıyo sonra sözler en sonda son düzenleme. Yani bence fark etmez ama en sağlam parçalar genelde içinde bulunduğun ruh haline göre yazılan parçalar oluyor.
   
 3. doğru kime nasıl ne zaman ilham geleceği belli olmaz.
   
 4. Kesinlikle.İlham gelmesi sonucu yazılan şarkılar gerçekten şarkı oluyor.Piyasa yapma amacı güden ve para kazanmayı amaçlayan gruplar başarılı olamıyorlar diye düşünüyorum.Sonradan piyasaya,paraya,karıya dönen ve sönen çok grup var :)
   
 5.  
 6. Metal parçalar da diğer tarzlardaki gib ilham ve yetenek ile doğup, müzik bilgisi içeren kişilerce tamamlanıyor. Aranjör besteleri düzemliyor ve bazen market ihtiyacı bazen de sanat adına sound yaratılıyor. Örnek olarak Evanescence'in origins albümünün markete çıkmamış hali çok güzel ancak markete çıkan hali tam olarak "marketlik". Bunu açıklamak zor, soundlar çok senkron, süper enstrümanlar ve hep dolu sound, yenidem masterkanmış ve aranjelerde değişiklikler var. Önce orjinalini dinledik tabi piyasaya ilk o çıktı. Sonra birara ilk hali çıktı onu dinleme şansım oldu. Belki amatör ruh orada daha belliydi ve beni aldı götürdü. "market" için müzik yapmak farklı ancak gerçek halleri de iyi aranje ve ezg olunca marketliklerden daha bile tatlı oluyor. belki de çok fazla "mükemmel" sound ve senkron duymaktan klasik ve "insani" hatalarıyla yapılmış bir albüm daha tatlı geliyor.

  Bazı yeni çıkan albümlere dikkat edin, özellikle hatalara ve "kopyalanmamış" tek defada çalınmış rifflerin olduğunu göreceksiniz. Piyasa bile artık bunların ihtiyaç olduğunu biliyor.
   
 7. Metal müzikte beste yapacaksan zaten bunun teorisini araştırmaya gerek yok, klasik müzik değil bu. İçinden bişey geliyorsa zaten yaparsın, gelmiyorsa denersin. Bazı matematiksel oyunlarla güzel müzik yapılır ama sanattan çok bilim olur heralde.

  Kulağa hoşgelen müziklerin algoritmaları geliştirilir oldu artık, yakında bilgisayarlar bestekar olacak, az kaldı.
   
 8. Doğaçlama yaparken de hoş şeyler çıkabiliyor.
   
 9. Sana Robert Sjanström (Machinae Supremacy)'nin zamanında "abi beste nasıl olur da olur" soruma verdiği cevabı aktaracağım:

  Buna bir tane saçma, bir tane de kullanabileceğin cevabım var. Kullanabileceğin ile başlarsan saçma gelene doğru gideceksin zaten, iş ki başla.

  Bir şarkıda, sonraki ana ne koyacağını hissetmen gerekli. Hani bazen bir şarkıyı dinlersin, sana ne verdiğine bakıp "ya bir şeyler eksik sanki" dersin ya, neyin eksik olduğunu bilmen gerekiyor.... ve bazen, bu eksik olan şey, sadece öylesine denediğin ve çok güzel oluveren bir şey oluyor, bazen ise çoktan yaptığın bir numara.... şarkı "bana ekstra bir şey lazım değil artık!" diyene kadar devam etmelisin, heh.

  Fakat, bu anlamlı hale gelene kadar aslında şarkıda dört ila altı unsur var. Giriş, riff, kıta, nakarat, nakarat öncesi ve köprü.

  Giriş (opsiyonel)
  Riff
  Kıta
  Nakarat-Öncesi(opsiyonel)
  Nakarat
  riff
  Kıta
  Nakarat-öncesi (opsiyonel)
  Nakarat (belki iki kere falan)
  Köprü
  Nakarat (birkaç kere tekrarlanabilir)
  Son/Çıkış


   
 10. Şimdi, diğer cevabım ise şu: post-metal ve sludge bu konuda çok daha iyi müzik türleri, neden dersen, şarkı yapısı denen şeyden genellikle pek nasibini almamış yapıtlar. Nakarat, köprü, kıta, vesaire gibi şeyler kesinlikle yok, varsa da ayırt edilebilir şekilde değil. Bazen ilgisizce bir yerde başlayıp apayrı yerlere gidebiliyorlar ve çoğunlukla işleri şarkının akması/kesilmesi. Buna Howl'un "Full of Hell" albümünü örnek verebilirim, bilhassa "The Scorpion's Last Sting" şarkısını zira adamlar tek riff üzerine varyasyonlar üreterek, yapı sıfır şarkı nasıl yapılır güzel koymuşlar ortaya. Bu iki türün de progresif metal ile çoğunlukla paylaştığı nokta, bazen şarkıya bir yerden başlayıp, onun üzerine gırla doğaçlama geliştirdikten sonra aynı noktaya geri dönen "daireler çizme" felsefesidir.

  Bir diğer bakabileceğin akım aslında enstrümental şarkılar, bilhassa post-rock. Zira bu türlerde söz/vokal gibi şeyler şarkıyı nakarat, kıta, köprü, vesaire gibi noktalara oturtamaz ve post-rock genellikle bir fikir ya da his çevresinde toplandığından kelli yine, çeşitli müzikal parçaları biraraya getirerek müzik "kümeleri" oluşturmayı tercih ederler, standart anlamda "şarkı" demeyi ben en azından güç buluyorum.

  Üçüncü bir nokta, aslında metalin pek çok türünde standart, yukarıdaki cevabıma benzer yapılar kullanılır. Genelde birkaç gitar riff'i olur, misal işte giriş riff'i, girişten esas sözlerin ilk girdiği kıtaya kadar olan yer için bir riff, sözler girdiği zaman için (nakarat sonrasında tekrar sözlere girerken kullanmak için modifiye edilebilecek) bir riff, nakarat için bir tane, bir tane de köprü için. Genelde köprü kısmı ya soloyla başlar, ya soloya bağlanır, ya soloyla biter, ama solo şart da değildir esasen (güzel olmaz demiyorum.)
   

Bu Sayfayı Paylaş