29 mart 2009 yerel seçimleri

metalcafe demiş ki:
Bunuda yapacak parti göremiyorum ben.

maalesef yok büyük düşünen, ufku geniş ,güvenilir ,gerçekten insanlık için çalıştığına inandırabilecek kendini o anlamda ispatlamış hiç kimse yok olmayacakta biz geri kalmış gelişmemiş bir ülkeyiz herkes kendi cebini düşünmeseydi durum bu hale gelmeyecekti herkes kendini düşünüyor kendine yontuyor kendi adıma şanslıyım ekonomik olarak gücüm var ya senin de dediğin gibi fakir,aç,işsiz yaşanacak bir ülke değil burası belli başlı birkaç ilçe dışında (şehir bile demiyorum)

Oy kullanmamak hiçbir zaman çözüm getirmez demokratik rejimlerde. Hem mevcut durumdan aşırı şekilde şikayetçi olucan hem de "mevcut partilerin hiçbirisi bana göre değil" deyip oyunu kullanamayacaksın. Tam olarak sana göre olmayan bir partiye oy vermek te çelişki olarak görünse dahi mevcut durumun değişmesini istiyorsan kendine en yakın bulduğun partiye oy atacaksın, değişim değişimdir sonuçta.

bu seçimde ankara çok önemli oldu artık.. deniz baykal kendi isminden dahada itibar gören kılıçdaroğlunu kadir topbaşın kucına attı.. kılıçdaroğlu kesinlikle ist kazanamaz.. ank dan aday gösterilseydi yarı yarıya kazanabilirdi ama tahminim baykal kılıçdaroğlunu bu şekilde sindirmeyi uygun gördü.. bu konuda sizin görüşünüzü bilemem ama bu baykalın artık biyerde patlamaı lazımki chp oy kazansın..

Josephking_1903 demiş ki:
Oy kullanmamak hiçbir zaman çözüm getirmez demokratik rejimlerde. Hem mevcut durumdan aşırı şekilde şikayetçi olucan hem de "mevcut partilerin hiçbirisi bana göre değil" deyip oyunu kullanamayacaksın. Tam olarak sana göre olmayan bir partiye oy vermek te çelişki olarak görünse dahi mevcut durumun değişmesini istiyorsan kendine en yakın bulduğun partiye oy atacaksın, değişim değişimdir sonuçta.

Bu değişim kısır bir döngü. Bunun parçası olmayı istememekte gayet hoş bir durumdur bence. DSP sıçtığında kötünün iyisi diye AKP'ye oy verenler oldu ve çokta güzel pişman oldular. Şimdide CHP MHP ve AKP arasında bu kısır döngü var. Millet kara kara düşünüyor hangisine oy versem diye. Biri sıçınca diğerine yöneliyorlar, seçtikleri sıçınca öbürüne. Saldım çayıra mevlam kayıra...

Ben bunu sadece şu anda ön planda görülen meclisteki partiler için söylemedim, bu 3 parti dışında da birçok siyasi parti mevcut, başarılı olamayacakları aşikar olsa da sen görüşlerini savunduğun, yaptığı siyaseti doğru bulduğun partiye oyunu atacaksın, demokrasi bunu gerektirir, en azından vicdanını rahatlatacaksın oy kullanarak, kimse kusura bakmasın ama oy kullanmayan bir vatandaşın şikayet etmeye hakkı yok benim kanımca...

Arkadaşım sadece bu 3 parti değil diğerleride çok iyi gelmiyor gözüme ki %01 oy filan alan partiler hakkındada pek bir bilgim yok. Araştırmalarımda yetersiz kalıyor. Ayrıca benim vicdanım rahat. Sen oy vererek rahatlatıyorsun. Bende oy kullanmamanın ceza gerektirdiği bu sistemde oyumu kullanmayarak vicdanımı rahatlatıyorum. DSP'den sonra AKP'ye oy verenlerin canı az yanmadı. Şimdi emin ol o vicdan kan ağlıyordur. Demokrasi mi? Diğer partilerin sırf önünü kapamak için %10 barajı getiriliyor nerde demokrasi? Hangi demokrasi allahını seversen.

arkadaşım; oy kullanmayanların ceza almaları (ki ben oy kullanmadı diye ceza alan birisini daha ömür billah duymadım), %10 barajı ayrıca tartışılır, ben sana özünde verilmiş olan demokratik bir haktan bahsediyorum, bazı uygulamaların reformundan değil.
"Oy kullanmıcan da ne olucak?" sorusunun cevabı, "oy kullanıcan da ne olucak?" sorsununun cevabından daha belirsiz ve karanlık bence, cevabı verecek kişiyi daha rahatsız edici birşey olsa gerek...
evet ben şahsen bu memleketin bir vatandaşı olarak bana verilmiş olan seçme hakkımı kullanarak vicdanımı rahatlatıyorum, ben de şu anda yaşadığım ilçede kazanamayacağını bildiğim halde bir adaya atıcam oyumu, ileride en azından "ben üstüme düşen görevi yaptım" demek için, hiçbirşey yapmasam çok daha rahatsız olurdum

Burda dikkat edersen ben seni yadırgamıyorum sen beni yadırgıyorsun. Senin doğru gördüğün adaya oy vermen gayet güzel bir olay. Benim doğru adayım yok olsa bende verirdim gözüm kapalı. Ve o peti peti diyipte oy atamam. Ve adayların hiç birini dürüst bulmayıpta oy vermiyen bir insanda bu ülkenin vatandaşıdır ki vatandaşlık görevi olarak görmüyorum bu durumda oy kullanma zorunluluğunu.

Ben hayatımda bu kadar saçma bir mantık daha görmedim açıkçası :D Zaten oy kullananlar çok mantıklı. O yuzden bu kadar mantıklı bir ülkeyiz demi :D Hani belki salapati oy atarımda sizin partilere denk gelir değil mi :D Deniz Baykal'da söylüyor kesinlikle oy kullanın :) Oy kullanmamak çözüm değil tabiyikide. Ama oy kullanmakta mantıklı gibi bir yaklaşım bana çok komik geliyor. Yada oy kullanmayıp herşeyden şikayet etmek mantıksızdır gibi bir yaklaşım. Ha diyorsun ki oy vermediğin bir iktidar partiyi eleştirmeye hakkın yok. Yada eleştirmek mantıksız kalır. İyide bunların hepsi iktidar oldu gördük nasıl sömürdüler bizi. Utanmadan usanmadan hala bunlara oy mu vereyim bumu mantık? Bence bu mantıksızlığın en güzel örneğidir. Sizin fikrinizede saygı duyarım. Benim ki budur. Ha bana mantıklı bir açıklama getirseydiniz fikrim açıktır benim haklısınız derdim. Fikrim budur değişmez diye bişey yok yani. Bunun yanındada oy kullanıp şikayet etmeyenler ve hatta göz göre yolsuzluklara rağmen yine o partiye oy verenlerdir mantıksız olarak. Futbol takımı değil bu yensede yenilsede tutalım. Saygılar...

futbol takımı tutar gibi oy atanların varlığı doğrudur fakat "oy kullanma" hakkını futbol takımı tutma kavramıyla özdeşleştirmek ve oy atanları böyle nitelendirmek yanlıştır. Bir önceki seçimde oy attığın partiye bu seçimde oy atmayıp ta başka bir partiye oy atmak din değiştirmek veya tuttuğun takımı değiştirmek gibi birşey değildir elbet, takım değiştirmek çok daha sakat bir durum, mazallah "dönek" derler adama :)

gunsnroses demiş ki:
seçime 10 gün kala işte benim tahminlerim;
:)

1.parti: %55
2.parti: %16
3.parti: %11
diğer: %18
1. %55'e şaşırmam... Çünkü geçen seçime göre Nasreddin Hoca'nın seçim sandığı 6 milyon seçmen fazla doğurdu...:)
Aynı dairede 256 seçmen kaydına rastlandı.

2. Son dakika numarası da: kimlik numarası şart olayı... 3.500.000 oy...

Etti 9.500.000 oy... Bu oyların sayımı Amerikan Yazılım Programı ile yapılacak. Bu yazılımın siparişini veren de malûm...:)

YSK, Yürütmenin eline geçtiği için; %55 az bile, %60 olsun... Belki bir şeylerden şüphelenmeye başlanılır...

Yürrü be Tayyip, kim tutar seniiiiii :LOL:

Akp dışında hangi parti kazanırsa kazansın işleri çok zor. Hükümet, partilerinden olmayan belediyelere zorluk çıkaracak. Adalet bakanımız da bunu yapacaklarının sinyallerini verdi. Tv'lerde konuşması geçiyordu. Sevgili başbakanımız da tehditvari açıklamalar yapıyor.

E o zaman bırakalım teslim olalım akp'ye şimdiden.
Büyükşehirleri ve bazı birkaç şehri kaybederse akp,
güç kaybeder zaten. O kadar zorba olamazlar öyle bir durumda.

bunların yaptıkları siyaset zaten tehdit üstüne kurulmuş siyaset, onlara göre "ya bizdensiniz, ya karşı tarafta" zihniyeti var ve karşı taraftakilerin alayına gitme güdüsü hakim.
melih gökçek denilen adamın uğur dündar ve mehmet ali birand hakkında söyledikleri inanılmaz düşündürücü şeyler, bir de ağızlarından "demokrasi" yi eksik etmezler, hakkatten sizin için demokrasi araçtan öteye kesinlikle gidemez, işinize geldiğinde binersiniz, işinize geldiğinde inersiniz...
demokrasiyi araç olarak kullandıklarına bir başka örnekte; milli eğitim bakanının da katıldığı bir kongrede bakanı protesto eden gençlerin yurttan atılıp, burslarının kesilmeleri...
hiç ümidim yok bu ampüllerin söneceğine dair, aynen yanmaya devam edecekler, insanımızın da fazla enerji harcayan bu ampülleri söndürüp tasarruf yapmaya hiç mi hiç niyeti yok, zaten en çok düşündürücü tarafı bu oluyor bu işin...

Geri