Altay

'Forum Meydanı' forumunda Zeratul tarafından 15 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Altay (tam adıyla Altay Spor Kulübü), 1914 yılında İzmir'de kurulan, özellikle futbol dalında etkinlik gösteren spor kulübüdür.

ark Gazetesi sahibi Halil Zeki Osman Bey, Fahrettin Altay Paşa, Şükrü Saraçoğlu Bey, Baha Esat Tekant Bey ve Mahmut Esat Bozkurt Beyleri sinesinde yetiştirmiş. 9 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu Yunanistan kuvvetlerini püskürtürken sonra, soyadını Altay'dan alan süvari alayı ile İzmir'e giren Fahrettin Altay Paşa, Konak'taki vilayet binasına Türk Bayrağı’nı astıran kumandan olmuştur. 23 Nisan 1920'de ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde mebuslarıyla Atatürk’ün yanına koşan, onunla Cumhuriyet’in koruyucusu olan Altay, çok partili hayata geçişte de tarihte yerini alıp Demokrat Parti’nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Altay'ın kalesini koruyan Başbakan Adnan Menderes, Altaylılar’a İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde kucak açan Celâl Bayar ile kader birliği yaptı. Menderes'in futbol oynadığı yıllarda kulübün başkanı, Şinasi Osman'ın babası gazeteci Halil Zeki Bey’dir. Yine Altay formasını giymiş Refik Şevket İnce, Danyal Akbel, Sebati Acun ve Muzaffer Balaban da Demokrat Parti safhalarında yer almıştı. CHP'nin başkanı Şükrü Saraçoğlu, 1924 Paris Olimpiyatları’nda Türk Milli Takımı formasını giyen CHP'li Said Odyak, Şerif Remzi Reyent, Ruhi Soyer ve Dündar Soyer, Altay tarihine ismi yazılmış diğer kişilerdir.

UEFA Kupası'nda ilk kez mücadele eden Türk takımı Altay'dır. Aynı zamanda Kupa Galipleri Kupası'na katılan ilk Anadolu kulübü yine Altay Spor Kulübü'dür. UEFA Kupası ve Kupa Galipleri Kupası'nda 3'er kez, Balkan Kupası'nda 2 kez ve Inter-Toto Kupası'nda 1 kez olmak üzere, 9 sezon Türkiye'yi Avrupa'da temsil etmiştir.

Kaynak:Wikipedia

Bugün başlıyacak playofflarda Büyük Altaya başarılar..Süper Ligin İzmirli takımlara ihtiyacı var..

2. aynen bu lige artık bir İzmir takımı şart, ya karşıyaka yada altay çıkar inşallah, siyah-beyaz bir İzmir takımı olursa daha iyi olur ama :)

3. Yeniden playofflar, bu sene Karşıyaka ya da Altaydan birisi olacak inşallah!

4. ya karşıyaka ya altay kesin çıkıyor değil mi? buca ile birlikte süper ligde 2 izmir takımı olcak yani, güzel. yıllardır süregelen izmir özlemi bu sene 2 takımla birlikte sona ermiş olacak.

5. kesin bişe yok abi adanayla konyada var =) nie salladınız adamları hemen =)

6. Adana da iyidir deplasman olarak, bence Adana çıksın bu kadar yakınken,KSK,Altay filan çıkar seneye...

7. Mendoza doğru diyor.
    eğer eşleşmeler altay-adana, karşıyaka-konya veya altay-konya, karşıyaka-adana şeklinde olsa dahi ikinci bir izmir takımının süper lige çıkması garanti değil.

8. eşleşme falan yok arkadaşlar, tarafsız sahada tek devreli lig usülü yapılacak şampiyon olan süper lige

9. hadi yaa
    bank asya'da 3., 4., 5. ve 6. takım kendi aralarında eşleşip play-off yapmıyor mu? ne zaman bu sistem terk edildi? ben geçen sene de play-off sistemi ile süper lige çıkan son takım belirlendi diye biliyordum, yanlış da hatırlıyor olabilir gerçi.

şimdi, 4 takım 3'er maç yapıp lig birincisi olan mı çıkıyor süper lige?

10. statüsü şöyledir:

tek devreli lig usulüyle oynanacak maçlar sonucunda en fazla puan alan takım, turkcell süper lig’e yükselecek

* oynanacak 6 maç sonunda iki takım arasında puan eşitliği söz konusuysa; önce iki takım arasında play off grubunda oynanacak maçlara bakılacak. bu maç berabere tamamlanmış ise bu kez play off grubundaki genel gol averajı devreye girecek. eşitlik burada da bozulmamışsa üçüncü adımda, 3 maçta daha fazla gol atan takım turkcell süper lige uzanacak. ancak eşitliğin burada da devam etmesi halinde son olarak bank asya 1. lig’de normal sezonu daha üst sırada tamamlayan ekip mutlu sona ulaşacak.

* oynanacak 6 maç sonunda üç takımın puanlarının eşit olması durumunda; önce bu ekiplerin birbirleriyle oynadıkları maçlardan oluşan yeni bir puan cetveli yapılacak. üstünlük burada da değişmediyse bu kez yine bu takımların kendi aralarında oynadıkları maçlardaki gol averajı devreye girecek. eşitlik aynen devam ettiği takdirde play off grubundaki gol averajına bakılacak. gol averajında da beraberlik sürerse daha fazla gol atan takıma öncelik tanınacak. hala devam eden eşitliği yine bank asya 1. lig’deki normal sezon sıralaması bozacak ve turkcell süper lig’e çıkacak ekip belli olacak.

* oynanacak 6 maç sonunda dört takımın da puanları eşitse; önce yükselme grubu gol averajına göre üstün olan takım ipi göğüsleyecek. eşitliğin devam etmesi durumunda daha fazla gol atan takıma öncelik tanınacak. eşitlik yine sürüyorsa tuekcell süper lig'e, bank asya 1. lig’de normal sezonu önde tamamlayan takım çıkacak.

Maçlar 17 20 ve 23 mayıs tarihlerinde Ali Sami Yen ve Atatürk Olimpiyat Stadında oynanacak.

11. Keşke Kadıköyde olsaydı maçlar, hem daha çok seyirci de gidebilirdi. Olimpiyat gerçi İstanbul dışından gelenler için çok sorun değil,yakın onlara :D

12. Bugün Altay süper lige ÇI-KA-CAK!
    yeter lan her sene playoff oynuyor bu takım

13. Konya karşısında başarılar.

14. yine bana hasret yine bana hüsran var..

15. Hay sıçiim bööle işe, Altay gelseydi keşke be. Konya kadar gereksiz deplasman yok yahu.

16. yaw konya kadar tatsız-tuzsuz ve de gereksiz bir takım daha var mı güzel ülkemde? yazık oldu Altay'a iyi mi..

17. dün maçın son 15 dakkasını yol üzerinde ayakta izlenebilcek bi yerde öyle şans eseri izledim, ilk golü bir de altay atmış, sonra son 4-5 dakkaya girerken 2-2 yaptılar fakat yine yetmedi, yazık oldu altay'a. her sene böyle yüzüp yüzüp kuyruğuna gelip çıkamıyorlar, hiç sevmediğim bir takım çıktı süper lige yazık oldu.

18. Aynen öyle.

19. Altay bi dahaki sezon için mourinho'yu transfer etsin,yoksa bu şanssızlıkla süper lige fln çıkamazlar.

20. Altay son dakika sıçışlarında bizimle kapışıyor resmen. 3-2 öndeler. Taraftarına yazık diyecem de bana ne lan, ben çok mu iyiyim, bana kim acısın o zaman? Nitekim önümüzdeki sezon 3-3 yaparız. Sevdiğim bir tane futbol takımında iş yok ki, birinden yüzüm gülse bari? Atletico UEFA'yı aldı filan demeyin şimdi bak, kırırım kendimi...