Peavey Classic 30 Head/Classic 30 Combo

Arkadaşlar bu yaz amerikadan bir arkadaşıma amfi getirteceğim Peavey classic 30 fakat head mi yoksa combo olarakmı alsam emin değilim yardımcı olurmusunuz ikisinin birbirinden avantajları ve dezavantajları nelerdir hangisini almalıyım?

mexes demiş ki:
Arkadaşlar bu yaz amerikadan bir arkadaşıma amfi getirteceğim Peavey classic 30 fakat head mi yoksa combo olarakmı alsam emin değilim yardımcı olurmusunuz ikisinin birbirinden avantajları ve dezavantajları nelerdir hangisini almalıyım?

Ben olsam head getirtirdim.
Arkadasin kargoyla gondermeyecek sanirim, ucakta yanina alacak. Komboyu kabine sokamaz, asagi vermesi lazim, asagi verdiginde kesinlikle saglam alamazsin o amfiyi. Bavullar 2-3 metre yuksekten dusuyorlar ucaga gidene kadar. Head'i yanina alip koltugun ustune koyabilir, kimse de birsey diyemez. TSA kurallarina gore yanina 1 muzik aleti alabilirsin, amfi de muzik aleti olarak kabul edilirse arkadasinin head'i yanina alma hakki var teknik olarak. Ama komboyu yanina almasina kimse izin vermez. "1 bilet daha al" derler.

Eger dedigim gibi yaparsan o zaman iki de celestion speaker al (V30 ve greenback birlikte guzel olabilir, veya 2 v30 falan), arkadasin bavuluna koysun onlari. Boylece bir head, iki de speaker'in olur, kendin 2x12 kabini kolaylikla yapabilirsin :)

Ayrica Classic 30dan baska guzel ufak amfiler de var, Krank Pro Jr, Egnater Rebel, vs. Aklinda olsun. Peavey Tube Vypyr head de yakinda piyasaya cikacak yanilmiyorsam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam cevabın için çok teşekkür ederim fakat ben gitarda aldıracam arkadaşıma 1 tane müzik enstürmanı hakkımız varsa amfiyi getirtemeyecekmiyim:(

arkadaşlarıyla gidip dönecek yanından birisiyle geçirtir dediğin gibi bunun yanında analog pedal, speaker, askı getirse sorun çıkartırlarmı ayrıca classic 30 head nasıl bi amfidir ben kullanmadım daha önce fx loop çıkışı ve foot swicth çıkışı yok sanırım önerebilceğin başka modeller varmı Peavey Tube Vypyr head e baktım üzerinde efekt modellemeleri var bu yüzden pek ısınamadım bu amfiye

mexes demiş ki:
arkadaşlarıyla gidip dönecek yanından birisiyle geçirtir dediğin gibi bunun yanında analog pedal, speaker, askı getirse sorun çıkartırlarmı ayrıca classic 30 head nasıl bi amfidir ben kullanmadım daha önce fx loop çıkışı ve foot swicth çıkışı yok sanırım önerebilceğin başka modeller varmı Peavey Tube Vypyr head e baktım üzerinde efekt modellemeleri var bu yüzden pek ısınamadım bu amfiye

bavula sigacak seyler icin sorun yok, pedaldir askidir problem degil. speaker'i guzelce bubble-wrap falan yapsin, sakatlanmasin iceride. Kutularla koymasin bence bavula, bosuna ekstra yer kapliyorlar.

Senin calmak istedigin muzik turu ne? Classic 30 rock'tan (bir booster) ile thrash'e kadar gidebilir. Ama daha ilerisi icin yeterli olmaz bence.

Kac watt'a kadar istiyorsun? Evde mi calacaksin, barlarda falan mi? Barsa kac kisilik? PA duzeni var mi, vs. Bir suru soruya cevap vermen lazim :)

Ben sadece evde (apartman dairesi) caliyorum, amfim 5 wattlik, ve ev icin cooooook fazla. Sesi 2nin uzerine getiremiyorum. 1 watt bile fazla ev icin yani. Benimkinde hem effect loop, hem de footswtch var. Loop'ta switch var rack ve pedal efektleri ile kullanabilmek icin (+4, -10 db). Almanya uzerinden bulabilirsin belki oyle birsey istersen.

Eger evde calacaksan bir Vox VT30 (hatta 15) falan al Turkiye'den, hibrid amfi (yari tuplu), o yeter bence.

Amfi getirince bir de voltaj sorunun olacak (ABD 120V, 60Hz; TR 220V 50Hz sanirim). O konuda uzun bir tartisma olmustu gecenlerde. O topic'i bulmaya calis.

garaj gibi müsait bi yerde çalıcam 30 watt tüplü amfi yeter tarz olarak en sert hardrock olur zaten getirteceğim gitar fender tele genelde blues, rock'n roll pedalda ts9 dd-7 535q düşünüyorum amfi için şuan classic 30 var kafamda ama emin değilim :D

mexes demiş ki:
garaj gibi müsait bi yerde çalıcam 30 watt tüplü amfi yeter tarz olarak en sert hardrock olur zaten getirteceğim gitar fender tele genelde blues, rock'n roll pedalda ts9 dd-7 535q düşünüyorum amfi için şuan classic 30 var kafamda ama emin değilim :D

"garaj gibi musait bir yer" ile "30 watt yeter" uyumlu seyler degil, dikkatini cekerim. :) 5/7 wattlik amfi ile barlarda davulcu ile calanlar var.

Tupten performans alman icin sesi acman gerekir, 30W'i actiginda da cikan ses garaji birak bir tiyatro salonu falan icin olacaktir.

Ayrica voltaj sorununu cozmen de pahaliya patlayabilir. Tavsiyem gitari ABD'den al, amfiyi Ingiltere yada Almanya'dan.

Voltaj sorununu çözmek sorun olmaz. Amfinin etiketinde yazan elektrik tüketim gücünün üzerinde bir 110/220 çevirici alınabilir ya da herhangi bir trafocuya yaptırılabilir.
İstanbul'da karaköy'de elektrikçi/elektronikçilerin olduğu piysada kolayca yapabilecek yer bulunur.

Tabi amfinin içine mğğdahale edilerek amfi direkt 220V'ta çalışacak hale getirilebilir ama bu daha masraflı olur.

Bunun dışında bazı cihazlarda 110/220 seçimi yapılabiliyor. Bunlarda ek bir masrafa gerek kalmıyor.

mexes ne getirtebilirsin; tavsiyede bulunamam ama mutlaka getirt birşeyler. Benim bir arkadaşım gitse diye bakınıyorum etrafa fıldır fıldır.

Combo olarak Türkiye'den almaya karar verdim fakat line 6 spider valve 112 kafamı karıştırdı ikisi arasında kaldım :S

Geri