Manfred Mann

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda JohnnyThunder tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. İsmini grubun kurucusu ve klavyecisi Manfred Mann'dan almış bir 60'lar rythm & blues ve beat grubudur bu arkadaşlar. Tabi bu ismi alana kadar çektikleri cefayı onlara sormak gerekir, nitekim yola 1962 yılında Mann-Hugg Blues Brothers olarak başlamışlar, ardından isimlerini Manfred Mann & the Manfreds olarak değiştirmişler ve en son 1963 yılında prodüktörlerinin tavsiyesi ile Manfred Mann isminde anlaşmıştır bu kararsız grubumuz. Fakat sonradan yine rahat battığı için, 1971 yılında, bu sefer isimlerini Manfred Mann's Earth Band yapacak -ki o da bu başlıkta incelenebilir - ve sonunda öyle kalacaklardır.

  Hani duyduğunuzda ezbere söyleyebildiğiniz ama kimin söylediğini bilmediğiniz şarkılar vardır ya. İşte onların yarısı The Animals'a, yarısı da Manfred Mann'a aittir. Tabi bu görüşümün istatiksel olarak hiçbir dayanağı yoktur. Grup Londra'da Mann ve davulcu Mike Hugg tarafından kuruldu; onlara eşlik eden isimler ise Mike Vickers, Dave Richmond (ki kendisi Elton John ile de çalışmıştır) ve Paul Jones (Pond esas soyadı) idi.

  Grubun ilk ses getiren şarkısı "Ready, Steady, Go!" isimli televizyon serisi için yaptıkları "5-4-3-2-1" oldu. Grubun esas başarısını getirecek parçalardan biri ise, ilk defa 1963 yılında çoğunluğu bayan üyelerden oluşan Exciters'ın seslendirdiği "Do Wah Diddy Diddy" olacaktı. Her ne kadar şarkıyı yapan Exciters olsa da, Manfred Mann'ın cover versiyonu Amerika ve İngiltere'deki listelerde daha yükselerdeydi. Armutu pişiren Exciters'tı ama neticede Mann'ın ağzına düşecekti.

  Grubun kendi yazdığı şarkıları da vardı ancak hiçbiri yaptıkları coverlar kadar tutmuyordu nedense. Bunlara Dylan'dan yaptıkları üç cover parçası da dahildi: With God on Our Side, Dylan'ın listelere giremeyen ama Mann'ın sokmayı başarabildiği If You Gotta Go, Go Now ve Just Like a Woman. 66 yılında Vickers gruptan ayrıldı ve yerine tanıdık bir isim olan Jack Bruce geldi. Ancak o da çok kalmayacak, Ginger Baker ve Eric Clapton ile Cream'i oluşturmak üzere bir yıl sonra gruptan ayrılacaktı.

  Yalnız bir süre sonra Manfred Mann'a bir haller oldu ve grubun sadece hit üretmesinden daralarak Mike Hugg ile bu sefer Manfred Mann Chapter Three'yi kurdu. Manfred Mann'ın ürettiği hitlere bir tepki olarak bu grup kendini deneysel jazz müziğine adadı ve, tahminimce, 1971 yılında "ne yaptık lan biz, ne güzel takılıyorduk halbuki" diyerek grubu feshederek Manfred Mann's Earth Band'i kurdular. Ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar.

  Grup şu anda bu isim altında bir Avrupa turnesinde. Bir jenerasyona damgasını vurmuş böyle bir grubun Gottingen ya da Zofingen gibi kasabalarda konser verip ülkemize gelmeyişinin sebeplerini ise biraz oturup düşünmek lazım. Süremiz on dakika.
   

Bu Sayfayı Paylaş