Beggars Opera

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda JohnnyThunder tarafından 24 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Progressive rock diyince akla gelen ilk gruplar her daim Pink Floyd, Marillion, Yes, Van Der Graaf Generator ve benzerleri olmuştur ancak bu grupların yanında İskoçya'dan çıkan ilk -ve belki de tek- progressive rock grubu olan Beggars Opera'nın esamesi pek okunmamıştır.

  Grup 1969 yılında Glasgow'da Ricky Gardiner tarafından kuruluyor ve ilk kadrosunda ona Gardiner'in eski grubu "The System"dan Martin Griffiths (vokal) ve Marshall Erskine (bass) de eşlik ediyor. Grubun Gardiner'den sonra belki de en önemli elemanı Alan Park (organ) ile Raymond Wilson (davul) da gruba sonradan eklenen isimler oluyorlar. Beggars Opera sadece enstrüman çalan bu beş elemandan değil, bir de şarkı yazmalarına yardımcı olan bestekar Virginia Scott tarafından da destekleniyor.

  Grup yaptığı şarkılarla zamanla kendine bir şöhret elde ediyor ve bu onların ünlü Vertigo şirketi tarafından tanınmalarına yardımcı oluyor ve Beggars Opera ilk dört albümünü bu şirket için çıkarıyor. Her ne kadar bu albümler kaliteli yapıtlar olsa da, Beggars Opera en büyük başarısını sadece Almanya sınırları içerisinde yakalayabiliyor, bu da onların neden zamanımızda pek çok kişi tarafından tanınmadığına bir sebep teşkil etmekte elbette. Grup 1981 ve 1996 yıllarında tekrar bir araya gelip albüm çıkartsa da, 1970-73 yılları arasında yakaladığı başarıyı elde edemiyor ve işi tadında bırakıyorlar.

  Grubun pek çokları tarafından en sevilen albümü Waters of Change olsa da -ki bu albüm grubun en büyük hiti Time Machine'i de barındırmaktadır- ben Pathfinder albümünü özellikle dinlemenizi tavsiye ederim. Eğer "yok ben albüm indirmem, şarkı söyle bana" derseniz; Time Machine, The Witch ve Pathfinder şarkıları grup hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.
   
 2. bu gruba burada şu zamandan sonra kim mesaj gönderir benden başka bilemiyorum. bir üç sene önce olsaydı eminim ikinci sayfaya kadar gelmiştik. herkes opeth, dream theater, my dying bride, korn ve metal festivalleri ile kafayı yormuşken bu güzelim topluluğu görmezden gelenler çok.

  alman hard rock ve progresif rock gruplarının cd'lerini incelerken rasgelmiştim bu gruba. pathfinder'ın bir iki şarkısını dinleyince waters of change ve pathfinder albümlerini oracıkta almıştım ve hala dinlerim. bana göre asıl olay çok abartılan pink floyd ve türevi topluluklarda değil böyle bir kaç albüm yapıp dağılmış topluluklarda. öyle kaliteli işler çıkıyor ki inanılmaz. bunlardan başka birde frijid pink diye bir topluluk vardır onlarda iyidir.
   
 3. Şu tespite katılmamak elde değil.

  Peki hiç "Man" dinlemiş miydin enchant? Daha önceden bir yerlerde "2 Ozs. of Plastic With a Hole in the Middle" albümlerini dinleyip beğenmiştim. Yurtdışında 1971 ve 75 yılları arasını kapsıyan bir antolojilerini buldum sonradan. Onlar da Britanya'nın progressive alemine kazandırdığı nadir gruplardan.
   
 4. back into the future ve revelation albümlerini dinlemiştim onların. müziklerini bazen quicksilver messenger service'e benzetiyorum. hard rock etkilerini üzerlerinde taşıyorlar. yine değeri pek verilmemiş gruplardan birisi. yurt dışında belki bilen çoktur bunları merak edenler vardır ama buralarda pek yok. :)
   
Benzer Konular
 1. normanbates
  Yanıt:
  9
  Gösterim:
  1,040
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş