Jerusalem

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda JohnnyThunder tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alıntı olacak ama zaten yazının sahibi bendim, o yüzden zararı yok.

  "Jerusalem'in "zamanının ötesinde" olan bu albümüne rağmen kısa ömürlü olması onların ham, sert, pürüzsüz ve doom stilleri ile 80'lerin pek çok heavy metal ve punk gruplarına ilham olmalarına engel olamadı. Ve evet, grubun diskografisinde yer alan tek albüm bu, eğer "Kamikaze Moth" isimli 45liklerini saymaz isek. Buna rağmen grup zamanında Black Sabbath, Deep Purple, Uriah Heep, Led Zeppelin ve Status Quo ile aynı sahneyi paylaşıp, 50.000den fazla insanın önünde çalma fırsatı da yakaladı. Grubun bunca ünlü isimle bir araya gelmesindeki bir etken de albümün prodüktörlüğünün Ian Gillan tarafından üstlenilmesi. Gillan albüm ve grup hakkında zamanında şunları söylemişti:

  "Kendi güçlü kimliklerinde ortaya çıkardıkları ham, kaba ve sert müzikleri ile beni heyecanlandıran Jerusalem'in ilk albümü bu. Genç ve toy olduklarından kuralları fazla dinlemiyorlar ancak içerik olarak yaptıkları işte çok güçlüler. Kanaatimce müzisyenlerin ve yazarların işleri, içlerindeki ateş ve saldırganlık sönmeden kaydedilmeli çünkü müzisyenler bir süre sonra yaptıkları işte bir katılık oluşturabiliyorlar ve bu onları yaratıcılıktan uzaklaştırabiliyor. Umarım bunların hiçbiri Jerusalem'in başına gelmez, bekleyelim ve görelim. Umarım siz de bu albümü benim kadar beğenirsiniz."

  Gillan'ın bu sözlerinden çıkan anlam, grubun ilk kurulduğunda sahip olduğu amatör ruhun hiçbir zaman yitirilmemesi gerektiği - ki bu ruhu Jerusalem albümünde çok net bir şekilde farkedebiliyoruz. Gerek Lynden Williams'ın vokalleri, gerek Paul Dean'in kompozisyonları olsun, albüme baştan sona hakim olan bir hava var. Paul Dean'in ismi geçmişken onun grubun lideri, kurucu elemanı ve söz yazarı - kısaca her şeyi - olduğunu belirtmenin faydası var. Dean'in Gillan ile işbirliği bu albümden sonra da devam etmiş; Gillan önce Dean'in bir başka projesi olan "Pussy" grubunun yayınlanmayan ve ilk defa 2009 yılında Rockadrome tarafından yayınlanacak debut albümünün de prodüktörlüğünü yapmış ve ayrıca 1984 yılında Dean ile "Rocks On" isimli bir albüm çıkarmıştır. Paul Dean şu an profesyonel olarak golf koçluğu yapıyor ancak müzik ile olan bağlarını da koparmamış durumda. İleriki yazılarda kendisi ile yapılan bir röportajı da burada paylaşacağım, projelerin teslim dönemi nitekim.

  Albümdeki şarkılar için de ayrı bir paragraf açalım ama; Frustration şarkısı grup tarafından "Kamikaze Moth" singleında da kullanılmış, Primitive Man şarkısı ise Classic Rock dergisinin 129. sayısında yer alan karışık albümde yer almıştır. Ancak benim kanaatimce grubun tarzını en iyi özetleyen ve en başarılı şarkıları "When the Wolf Sits"dir. "Beyond the Grave" şarkısındaki melodiler ise kuşkusuz ileride The Pogues için ilham kaynağı olacaktır. "
   
 2. Grup isimleri gerçekten güzel. Eğer bu ismi haritadan seçerek buldularsa birşey diyemem. Ama müziklerini isimlerine uygun olarak gerçekleştirirlerse. Görüşleri her ne olursa olsun başarılar dilerim.
   
 3. Başarı dilenecek bir mevzuları yok gerçi, müzik kariyerlerine devam etmiyor abiler.

  Ne de olsa bulamam diye şarkılarından bir link vermemiştim, ancak sağolsun biri yüklemiş. When the Wolf Sits şarkısı için link burada:

  http://www.youtube.com/watch?v=areIRggUxzE
   

Bu Sayfayı Paylaş