Türkiye'nin tek rock radyosu: Rock FM 94.5

'Müzik - Genel' forumunda ForzaRock tarafından 31 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'nin tek rock radyosu!!!

  Memlekette müzik ve radyoculuk adına önemli işler yapıyolar, bilmeyen duymayan varsa tanıtayım dedim. cesur bi girişim, sadece rockla yola çıkmak, yolları açık olsun, tam destek!
  ---------------------------

  tanıyalım...

  Rock FM, merkezi İstanbul'da olan ve Rock Müzik yayınlayan bir radyo kanalıdır.

  2004 Nisan ayında düzenlenen ihale ile 350.000 USD bedelle "Karma Radyo ve Tv Yayıncılık" isimli şirkete satılmıştır. Radyo adını 2006 yılında "K-Rock FM" olarak değiştirmiştir.

  2007'nin ilk çeyreğinde KGM Araştırma Raporları'na göre İstanbul'un en çok dinlenilen 6. radyosu olmuştur. Üstelik kendisinden önceki 5 radyonun dört tanesi ulusal radyolardan oluşmaktadır. K-Rock N.A.R. Group'a aittir.

  2006 Ağustos ayında programlı yayınlarına başlayan K-Rock, İstanbul’da FM 94.5 frekansından ‘şehrin en iyi rock müziği’ sloganıyla yayın yapıyor ve tüm gün boyunca mainstream, alternative, metal, punk türlerinde yayın yapmaktadır.

  2008 yılında ise yayın hayatına tekrar "Rock FM" ismiyle devam etmiştir.

  Rock FM ile ilgili röportaj:

  Nar Group radyolarından biri olan 94.5 frekansından yayın yapan Rock FM, başındaki ‘K’ yi atarak yine Rock FM olarak yoluna devam ediyor. Aynı tarzda, fakat yeniliklerle rock severlerin karşısına çıkıyor. Mizaha dayalı samimi programlarıyla, bilinen rockçı imajına da darbe yapıyor. 15 yıldır rock piyasasının içinde olan, Rock FM’de yer alan 2 şov programından birini yapan, Rock FM’in Genel Yayın Yönetmeni Metehan Mert Çakır’la ve Rock FM ekibiyle görüştük. Rock FM’in ‘değişim’ dönemini konuşarak, rock kültürüne de dokunduk.
  Rock FM’i http://www.rockfm.com.tr adresinden de dinleyebilirsiniz.  Tekrar Rock FM’le birçok yeniliğe kapılarınızı açtınız, neyi hedefliyorsunuz?
  ‘Karma’ teması işlenirken K-rock oldu, yine Rock FM olarak devam ediyoruz. Yeni yayın dönemiyle yenileniyoruz. 2009’da en kaliteli işleri yaparak, etkinliklere katılarak, Türkiye içindeki rock piyasasını da radyo olarak desteklemeyi düşünüyoruz. Rock severlere, onlara ait olduğunu hissettirdiğimiz bir Rock FM amaçlıyoruz.

  Peki ‘Rock’ için neyi düşünüyorsunuz?
  Nokta atışı yapmak istiyoruz, biz rock müziğini yaratan, tepesindeki insanlarız demiyoruz! Biz sadece müziği en iyi şekilde dinleyiciye yansıtmak istiyoruz. Rock’ı nereye getiririz diye düşünüyoruz. Rock kültürünü de anlatarak gülme ihtiyacına cevap veriyoruz.

  Rock türevleri anlamında da çok kapsamlıdır, kişisel müzik zevklerinizin radyoya etkisi ne oranda?
  Dinleyicinin gözünden bakıyoruz. Hepimizin belli zevkleri var, ama objektif olmalıyız. Rock içindeki her türe eşit bir şekilde yer veriyoruz. Dinleyicinin isteklerini de değerlendiriyoruz.

  Rock radyosunda mizah programı yapmak, bilinen ‘rock anlayışını’ biraz eşelemek gibi olmuyor mu?
  Rock radyosunda şov programı yapmak, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor, ama denge önemli ve o dengeyi müzikle, konuşmayla ayarlamak gerekir. Bir pop müzik radyosunda şov yapmakla Rock FM’de yapmak arasında dağlar kadar fark var. Çünkü, Rock FM dinleyicisi reaksiyonunu hemen gösterir. Rock severler herkesin sandığı gibi sinirli ve depresif değildir, mizahı en fazla takip edendir ... Rock’ta da aykırılık vardır, mizah da bir aykırılıktır, bu da bir kesişme noktası.

  Gülme efekti sevenlerden misiniz?
  Gülme efekti Rock FM’de yoktur. Efektleri kendimiz yapıyoruz, el çırpıyoruz mesela. Kullanmıyoruz ve karşıyız. Kimin neye gülüp gülmeyeceğine biz karar veremeyiz. Sohbet ortamıdır programlarımız.

  Rock dinleyicisini nasıl tarif edersiniz?
  Şarkıların ismini yanlış telafuz ettiğinizde rock dinleyicisi hemen sizi afaroz eder! Rock dinleyicisi hassas bir kitledir. İyi bir şey yakaladığını hissettiği zaman da sahiplenir. Rock, dinleyicinin kimliği haline gelir ve hayatının bir parçası yapar.

  Genelde gençlerin rock dinlediği düşünülür... Sizin hedeflediğiniz dinleyici kitlesi var mı?
  İstanbul’dayız, ama internetten iyi bir dinleyici kitlemiz var. Yaş sınırımız yok. Rock’tan zevk alan herkes dinliyor. 18 yaş altı ciddi bir rock dinleyicisine sahibiz. 14 - 55 yaş arası ciddi bir kitlemiz var.

  Hangi tarz olursa olsun sadece program için radyo dinlenebileceğini düşünüyor musunuz?
  Evet, rock dinlemese de program için güleyim eğleneyim diye dinliyor.

  Tematik bir radyo olarak ‘rakip’ diyebileceğimiz, çizginizde radyo yok... Çekişme olmaması sizi rahatlatıyor mu?
  Çekişmeyle ilgisi yok. Bu noktada düşünürsek kendimizle yarışıyoruz. Aksine tek olunca bütün gözler üzerimizde oluyor.

  Türkiye’de çoğalan rock grupları için ne düşünüyorsunuz?
  Türkçe rock çok gelişti. İnsanlar artık bu işten para kazanıyorlar. Sesini duyurmak isteyen yeni gruplara da her zaman destek veririz. Bütün etkinliklere de Rock FM katılır. Türkiye’deki rock dinleyicisi kültür sanatla da ilgilenir. İnteraktif bir radyoyuz bu anlamda dinleyicileri davetiyeler veriyor ve etkinliklere katılıyoruz.

  Rock FM’de neler var?

  LONGPLAY: Pazartesi 20.00- 22.00 arası; oldies ve rock ‘n roll deyince aklınıza gelen her ne varsa Sezen Aladağ sunumuyla.
  GİTARİST: Salı 20.00-23:00 arası okan meriç in hazırlayıp sunduğu gitarcıların buluştuğu program.

  KARAKUTU: Her perşembe 20.00- 22.00 arası, Türkiye’nin ilk ve tek diskografi programı. Mutfağındakiler, Altuğ Özgün, Gökhan Büyükkara, Baran Orduran.

  MOSHPID: Şeyda Babaoğlu’nun sunduğu, Türkiye radyolarının en sert metal programı her cuma 20.00-22.00 saatleri arasında...

  ÇÖL AZİZLERİ: Metehan Mert Çakır’ın hazırladığı 10. yılına yaklaşan kült program, her cuma 22.00 - 24.00 arası yayında!

  RABARBA: Dinleyicilerin daha önce de aynı frekanstan tanıdığı Mesut Süre, her sabah 07.00 -10.00 arası, enerji dışında herhangi bir vaadi yapmadığı programda, oturma odasında hep beraber laflıyormuşsunuz hissiyatını değiştirmiyor! Programına her gün birini konuk ediyor. Gitar hocası; nev-i şahsına münhasır adam Mehmet Miçoğulları, Komedyen- karikatürist Ömür Okumuş, senarist -radyocu Pınar Bulut, sinemacı İlker Gümüşoluk, oyuncu Dinar Kahveci. Ayrıca her sabah, 08.15 te 80’lerin konuşulduğu ‘külüstür’ bölümüne Genel Yayın Yönetmeni Metehan Mert Çakır konuk oluyor... Farklı jenarasyonların gözüyle geçmişten akılda kalanlar, dinleyiciye bir hafıza oyunu sunuyor...

  ARKA KOLTUK : 17.00 - 20.00 saatleri arasında, Metehan Mert Çakır’ın moderatörlüğünde Programa zaman zaman Dinar Kahveci, Mesut Süre ve Ömür Okumuş konuk oluyor...
  Ayrıca Rock müzik, tiyatro ve sinema dünyasından başarılı isimler de arka koltuktaki yerlerini alıyor.

  online dinlemek için: http://www.rockfm.com.tr
   
 2. Bu ara iyi hastalık yaptı winamp zımbırtısını masaüstü yaptım ofiste paso rock fm dinliyorum (y)
   
Benzer Konular
 1. annihilator
  Yanıt:
  146
  Gösterim:
  14,614
 2. Tasiyici_Cats
  Yanıt:
  42
  Gösterim:
  6,968
 3. Sanother
  Yanıt:
  78
  Gösterim:
  16,813
 4. ForzaRock
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  2,882
 5. TRM
  Yanıt:
  25
  Gösterim:
  1,288
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş