gitarlar ve tonları hakkında bilgileri olanlar bi göz atsın

http://www.youtube.com/watch?v=E-ORXxtaJNI

bu videodaki tonu istiyorum bütçem 600-800 ytl arası bana ikinci el bir gitar önerir misiniz ..
sabit köprü bişi olmasını istiyorum birde ..
tabi bu tonu almak bir çok ekipman gerektiricekte ztn bire bir degil benzer bir ton almak istiyorum ..
bu tarzda 70ler ve 80 ler çalmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim ..

Bu tonu aklına gelebilecek her türlü gitarla alabilirsin. Hatta bağlama veya ud çalarakta. Önceden gitar önemliydi çünkü fazla ton yoktu ama şimdi birisi gibson getirsin bende cort x2 ben ondan daha iyi sustain yaratırım çünkü bunun pedalı var processörü var. Hatta öyle bir durum ki sustaini şekillendirip istediğin frekansta verebilirsin.

Gelelim elindeki paraya;

Alacağın gitar hakkında şu anki hislerin ney almanı istiyorsa onu al. Hoşuna giden şekil, manyetik dizilimi, manyetik çeşidi, sap kalınlığı inceliği. Geleceğini düşünme şu an ki fikirlerinle sağlam kaliteli bir gitar alayım olayına asla girme çünkü fikirlerin elbet değişecek. Bugün beğendiğin tonu yarın beğenmiyeceksin. Boşuna yatırım yapmış ve zaman kaybetmiş olacaksın. Bir gün şunu yapacaksın kaliteli bir gitar ve analog pedal seti yada processör. Bana göre şimdiden başla pedal dizmeye falan. Hiç birşeyle sınırlı kalma.

Tona gelince;

O videodaki tonu 300 500 lük processörle elde edebilirsin. Tabiki kayıt yeri, kayıt stüdyosu, kullandığın amfi binlerce varyasyonu birleştirmen lazım buda olanaksız. Şu an ben mikrofondan bir kayıt yapsam ve nete versem o tonu yakalamak belki milyarlık sistem gerektirir. Çünkü benim ses kartım, mikrfonum, bulunduğum ortam, gitarım, amfim, kayıt kalitem v.s. Anlayacağın yakalamak imkansız gibi birşey ee o zaman ne yapmak gerekir? Tabiki replika yani o tona yakın ton elde etmek. Bu replika işini ucuz yoldan halletmek istersen processor, pahalı ve daha canlı ses elde etmek için pedal dizmek gerekiyor.

Gitarı kafana göre al hangisi hoşuna giderse hangi tarzı istersen ama fazla para verme bence önerdiğin para gayet iyi o fiyata kaliteli iyi gitarlar alabilirsin ikinci el. Ama sakin olaki gitarla ton arayışına girme. Gitarı çalmak önemli cort x2 yle harikalar yaratan insanlar var ve bunun gibi. iyi gitarlar dilerim. Umarım istediğin tonu yakalarsın

Pedal dizmekle falan alakası yok. Klasik les paul + marshall tonu bu. Araya cok acayip şeyler koymaya gerek yok.

Ucuz yollu bu tarz birşeyler yakalamak kolay değil ama maun kasa gitarlara bak daha ziyade. Bol bol dene farklı amfilerle bulduğun gitarları.

gitarın ağacı manyetikleri falan ton olayında temel unsurdur ikinci olarakta anfi gelir ki lambalısı makuldur processorle falan alınan ton pek tatmin edici olmaz kanımca senin için en iyisi les paul kasa bir gitar sanırım,lespaul ların gövde yapılarından dolayı kendilerine has bir sesleri var,her gitar için böyledir bu.önce gitar ve manyetik sonra anfi seçimini yap gerisi önemli değil pek :D

direk formül vereyim, kafası kırılmış bir epiphone les paul standart bul, kafasının daha önce kırılıp tekrar yapışmış olması önemli. bu olay les paullerde oldukça sık karşılaşılan bir olay ve gitarın değerini düşürmekten başka bir etkisi de yok benim gözümde. bu sayede gitarı ucuza alacaksın :) artan parayla da amfini satıp güzel bir amfi alacaksın, amfinden memnunsan da iki tane manyetik takacaksın gitarına.

obican demiş ki:
direk formül vereyim, kafası kırılmış bir epiphone les paul standart bul, kafasının daha önce kırılıp tekrar yapışmış olması önemli. bu olay les paullerde oldukça sık karşılaşılan bir olay ve gitarın değerini düşürmekten başka bir etkisi de yok benim gözümde. bu sayede gitarı ucuza alacaksın :) artan parayla da amfini satıp güzel bir amfi alacaksın, amfinden memnunsan da iki tane manyetik takacaksın gitarına.

kafa kırılması olayını pek anlamadım ya,analtsana bi :D

les paul ler ilgi alanım dışında odluğu için pek bilgim yok,ilk defa duydum böyle bişeyi ;)

MVC_004S_JPG.jpg

şu şekilde çatır çatır kırılıyor gibson ve epiphone arkadaşların kafaları :) gibson broken headstock diye google da aratırsan bu şekilde kırılan yüzlercesine rastlayabilirsin.

noluyor sonra? aynen geri yapıştırılıyor, genelde bir daha da kırılmıyor bu operasyondan sonra, bir bakıma iyi birşey yani kırılması :) üstelik gitarı alırken ucuza alma şansın da oluyor.

Ya tamam bende ilk okuduğumda - of aman soruya bak - dedim ama gelip kimseye salça olmadım.

Sonucta insanlar burda birbirine tavsiye veriyor , bilgilerini paylaşıyor. E daha ne olsun. Durduk yere ona buna çatmanın lüzumu yok. Yukarda yazanlar bilmiyor mu bu dediklerini sanki

Şimdi bu adamda sinirlenip sana - en iyisi sen babayı al - dese yeridir. Gereksiz yere aksiyon yaratıyorsunuz.

HulkEkmek demiş ki:
Ya tamam bende ilk okuduğumda - of aman soruya bak - dedim ama gelip kimseye salça olmadım.

Sonucta insanlar burda birbirine tavsiye veriyor , bilgilerini paylaşıyor. E daha ne olsun. Durduk yere ona buna çatmanın lüzumu yok. Yukarda yazanlar bilmiyor mu bu dediklerini sanki

Şimdi bu adamda sinirlenip sana - en iyisi sen babayı al - dese yeridir. Gereksiz yere aksiyon yaratıyorsunuz.

Para değeri olarak 20 milyarı geçen bir ekipman kullanan bi gitaristin tonlarına sadece 600 ytl'ye alınan bir gitarla yaklaşılacağını düşünmek abartı değilde benim verdiğim cevap mı abartı =)

Ayrıca soruya kendi yorumu mu ekledim, ikinci mesajda da arkadaşımızın sorunuyla ilgili bir link gönderdimki en azından ne kullandığını bilsin ona benzer soundlu ürünler alsın diye.

Tek kişiye hitaben değil ama istiyoruz ki buraya benzer hergün 10'ar tane başlık açılacağına, Google'da en azından aradığımız şeyin bi ismini yazıp ne olduğunu görme zahmetine girelim, ayrıca beklediğimiz şey günlük hayatta kullanılan mantık, 10 milyara Ferrar'i almaya kalkışırsanız sizi ne kadar ciddiye alırlar sorusuna vericeğiniz cevap ile bu soru arasında çok uzak bi fark yok..

Dostum sana tavsiyem;

Guitar Rig 3 yazılımının orjinalini [ses kartı + yazılım + kontrol pedalı] temin etmendir. Bütçenin karşılayabileceği en verimli sistem olacaktır. Amfi simülasyonlarından gerçeğine çok yakın bir şekilde modellenmiş signature soundlara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsin. Ayrıca internet üzerinde dünyanın her tarafındaki gitaristlerin kendi yazdıkları tonlara erişebilirsin. Gibsonun resmi sitesinde bile bu program için dark fire tonları bulunmaktadır. Orta seviye bir bilgisayarın varsa tavsiye ederim.

Elimdeki Ibanez RG320 ve m-audio audiophile 2496 ses kartını kullanarak Satrianiden Petrucciye kadar çok tatmin edici tonlar yakaladığımı, sustainimi artırdığımı bilirim. Native Instruments'in sitesinde bu program için ozzy osbournenin de dahil olduğu onlarca grup var.

tugberkozdemir demiş ki:
Dostum sana tavsiyem;

Guitar Rig 3 yazılımının orjinalini [ses kartı + yazılım + kontrol pedalı] temin etmendir. Bütçenin karşılayabileceği en verimli sistem olacaktır. Amfi simülasyonlarından gerçeğine çok yakın bir şekilde modellenmiş signature soundlara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsin. Ayrıca internet üzerinde dünyanın her tarafındaki gitaristlerin kendi yazdıkları tonlara erişebilirsin. Gibsonun resmi sitesinde bile bu program için dark fire tonları bulunmaktadır. Orta seviye bir bilgisayarın varsa tavsiye ederim.

Elimdeki Ibanez RG320 ve m-audio audiophile 2496 ses kartını kullanarak Satrianiden Petrucciye kadar çok tatmin edici tonlar yakaladığımı, sustainimi artırdığımı bilirim. Native Instruments'in sitesinde bu program için ozzy osbournenin de dahil olduğu onlarca grup var.

Kardes, memlekette bir suru processor dusmani(!) varken sen software oneriyorsun. :) Yazdiklarinda bence hakli olsan da bir suru insan karsi cikacak simdiden soyleyeyim.

Ben amfiyi dogru duzgun acmiyorum bile, rp350'm istedigim butun tonlari veriyor rahatlikla. Bilgisayardan da istedigim gibi degistiriyorum herseyi.

Darth-erlik haklı illa birebir ton istiyorsan paranın bir kısmıyla ses kartı al (m-audio firewire solo çok öneriliyor) orta üstü bişi al alırsın tonu ama normal yollarla alacam diyorsan maun ağaçlı gitarlara bak marshall tonu doğru ama onlar lambalı marshalllardır mg serisi marshallardan o tonu alamazsın o yuzden line 6 ya da roland gibi amfi similatörü ve bol efektli amfilerle baya yaklaşabilirsin.

Bu tür tonaliteleri kısa yolla procecorlerle ulaşabiliriz.Procecor digitaldir elektronikçi mantığıyla 1-0 dır yani belli bir sonuç verir.Lakin analogla daha "gerçek" tonlara ulaşabilirsin ha bu tona procecor kadar yaklaşır mısn o aldıgın pedallara bağlı.Gitara'da bağlı tabiki bu tonu EMG'li bir gitardan alamazsın belli bir lespaul tonu bu.

Geri