Bağımsız Müzisyenler Topluluğu

'Müzik - Genel' forumunda RammyRoo tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar.

  Türkiye'de alternatif müzik üreten bütün müzisyen ve grupların sorunlarının tartışıldığı, çözüm önerilerinin yine müzisyenlerce sunulduğu bir platform oluşturmak istedik. Bu doğrultuda ilk olarak bir facebook grubu yarattık. Şimdilik planlanan, haftalık editör yazılarıyla ve tartışma panosuna eklenen başlıklarla güncellenecek gruba sizlerin de katılımlarınızı ve fikir paylaşımlarınızı bekliyoruz.

  http://www.facebook.com/group.php?gid=106310383544&ref=share  ----
  Son on yılda, küresel anlamda yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak "müzik teknolojisi" de aynı süre zarfında belirgin bir ivme kazanmış, geçmişte "amatör müzisyen" olarak tabir edebileceğimiz insanların günlük hayatına girmiş ve onlara (bizlere) eskiye nazaran çok daha düşük maliyetlerle kendi müziklerini kaydetme olanağı sunmuştur.

  "Amatör müzisyen" kavramını geçmiş zamana itekliyorum çünkü müzik teknolojisinin artık hemen her eve girebilme potansiyeline sahip olması sebebiyle, pazarlama yöntemlerini göz ardı edersek, "profesyonel müzisyen" olmanın, diğer bir deyişle, en kabul görür profesyonellik kriteri olarak varsayılan "albüm sahibi" olmanın alternatif müzik üreten kesim için kolaylaşması böyle bir kategorizasyonu ortadan kaldırıyor. Bu nedenle "amatör müzisyen" kavramı yerine "bağımsız müzisyen" diye bir terim kullanabiliriz.

  Diğer yandan, albümlerin CD vb materyallerle satışlarının sanatçılara doğru yoldan herhangi bir maddi katkı getirmediğini de biliyoruz. Şu an için müzisyenlere sadece prestij, cover yapan gruplara kendi şarkılarını çalabilme imkanı ve belki biraz da konser gelirlerini artırma fırsatı sunmakta. Fakat şunu da açıkça gözlemleyebiliriz ki, son iki yıl içinde albüm çıkaran gruplar, canlı performanslarını "konser"den çok "bar programı" havasında, yine sırtını coverlara yaslayarak sürdürmekte. Plak şirketlerinin anlaşmalarda, konser gelirlerine ortak olmak istemesini ve bunun yanında "myspace gerçeği" adı altında değerlendirmek istediğim durumları göz önünde bulundurursak, zaten yıllar önce son bulmuş "star"lık olgusu, egolar, kendi müziğini üretme ve sunma gibi kavramların bir nevi çatışmasıyla karşılaşacağız.

  Şimdiye kadar kafamızın oldukça karıştığının farkındayım. Ancak "kafası karışık müzisyen" de bu gerçekleri değerlendirmeden hareket ettiğinden dolayı, önümüzdeki yıllarda müzik piyasasının yöneledeği olası rotayı tutturamamakta ve malesef aceleye gelmiş işlerle başarısızlığı tatmaktadır.

  Herneyse. Kendi müziğini kaydetme konusuna tekrar dönelim.
  Bundan aşağı yukarı on yıl önce Demirhan Baylan, Hakan Kurşun gibi isimler, "stüdyocu" olmanın da getirdiği imkanlarla, üç aşağı beş yukarı kendi prodüksiyonlarıyla bugün Alternatif Türk Müziği'nin temel taşlarından sayılabilecek albüm çalışmalarında bulunmuşlardır. Bugün sahip olduğumuz internet, o zamanlarda bu denli güçlü bir araç olmadığından ve kendi müziklerini paylaşmak için herhangi bir alternatif olmadığından yine "majör" diyebileceğimiz plak şirketleri aracılığıyla albümlerinin dağıtımlarını yapmışlardır.

  Ancak! Şartların değişmesiyle, vaziyetin farkında olan müzisyenler farklı girişimlerde bulunmaya başladı bile. Yurtdışında Radiohead ve NIN'in albümleri bu duruma örnek gösterilebilir. Biz daha yakınımıza bakalım: Demirhan Baylan ve 2008. Projeyi bilmeyenler için, buyrun iki bağlantı adresi:

  Öncelikle haber
  http://www.muziktek.net/modules.php?name=News&file=article&sid=60

  Demirhan Baylan'ın kendi fikirlerini de belirttiği forum başlığı
  http://www.muziktek.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15142


  Evet, anladığınız üzere, sözkonusu albüm herhangi bir medya materyaline basılmamış, dünyanın farklı şehirlerinden toplam 12 kişiye verilmiş ve bu kişilere albümü istedikleri insanlara ücretsiz dağıtma hakkı sunulmuştur. Albümün kaç kişiye ulaştığı konusunda hiçkimsenin bir rakam belirtemeyecek olması, projenin başarısız olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. İşte buyurun size bir pazarlama yöntemi!  Elde edilecek gelir ve sermaye denklemi doğrultusunda, mücadele ettiğimiz kulvarlar çoğaldı ve artık birçoğumuz için devir, komplike müzisyen olma devri. Müzisyenin başarılı olabilmesi için artık sadece müzisyenliğini yapıyor olması yetmiyor, yetmeyecek. Müzisyen kendi müziğini düzenleyebilmeli, kaydedebilmeli ve hatta pazarlayabilmeli.

  Bağımsız Müzisyenler Topluluğu adı altında, kendi müziğini üreten müzisyenler olarak bu konuları tartışmak, varlığımızı sürdürmek için çözüm önerileri ve yöntemler geliştirmek, mevzubahis konuya paralel olarak sorunlarımızı dile getirmek amacıyla bu grubu kurduk.

  Bu başlığın yanı sıra, açılacak yeni konu başlıkları altında tartışmalarımızı sürdürebiliriz. Daha spesifik öneri ve fikirleriniz için [email protected] adresinden de bizlere ulaşabilirsiniz.

  Hoşgeldiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş