Michael Jackson

'Müzik - Genel' forumunda K_r_m tarafından 8 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  *Fotoğraf: Michael, Guinness Rekorlar Kitabı'nın kurumsal tarihinde takdim ettiği ilk ve tek 'Hayatboyu Başarı Ödülü'yle.


  Michael Jackson Resmi Biyografisi

  Michael Jackson, çok geniş bir yelpazede rekorlara ve sayısız ödüle sahip sarkıcı, söz yazarı, dansçı ve şöhret timsali bir kişidir. Bunların yanısıra O, kendisinden önce veya sonra dünyayı şaşkına çevirebilen birkaç kişiden biridir. Bir sanatçı olarak daha önce bilinenlerden sadece Elvis Presley, Beatles ve Frank Sinatra’nın ulaşabildiği olağanüstü bir şöhrete sahiptir.

  Jackson, Motown’ın efsanevi aile grubu Jackson 5’ın şirin çehreli vokalisti olarak 11 yaşındayken bir yıldız olmuştu bile. Ardı ardına gelen dört tane eşsiz 1 numara eser ile Motown camiasına hızlı bir giriş yapan Jackson kardeşlerin başarısı 80lerde Off the Wall, Thriller ve Bad ile Michael’ın doruğa ulaşacağı bir zirve tırmanışın sadece başlangıcıydı. Bu üç albüm ve beraberindeki videolar Jackson’ı yüksek bir şöhret yörüngesine yerleştirdi. Kendisi böylece “ tüm zamanların en çok satan sanatçısı”, “dünyada şimdiye kadar en çok ödüllendirilen sanatçı”,” şov dünyası tarihindeki en popüler sanatçı” ve pek de tevazu içermeyen bir tabirle “dünyanın en ünlü insanı” ve tabiî ki “The King of Pop” (Pop’un kralı) olarak ilan edilmiştir.

  Michael Jackson, Jackson 5’ın üyesiyken bir yandan da solo sanatçı olarak adını duyurmuştu. 1971 yılında 13 yaşındayken Got to Be There, Rockin’ Robin ve Ben’i (bir fareye söylenerek 1 numara olabilen tek şarkı) de içeren bir seri başarılı single’ı yayınladı. Michael, 1978 yılında The Wiz’in film versiyonunda rol alırken kendisinin en bilinen albümlerinin yapımcısı olacak olan müzik yapımcısı Quincy Jones ile tanışacaktı. Bunlardan ilki, yani Off The Wall, Michael’ı dünyaya yaşam dolu, yetenekli ve fikirlerle dolup taşan bir delikanlı olarak tanıttı. Bu albüm, Dont Stop Till You Get Enough, ve Rock With You gibi listebaşı şarkıları içermekteydi.

  Bununla birlikte tüm rekorları kıran, müzik sektöründe patlama ve devrim yaratan albüm ise Thriller idi. Kasım 1982’de piyasaya sürülen Thriller baş döndürücü 7 farklı hit şarkıya sahipti: The Girl is Mine (#2), Billie Jean (#1), Beat It (#1), Wanna be Starting Something (#5), Human Nature (#7), P.Y.T (Pretty Young Thing) (#10), ve Thriller (#4). Album satışları Jackson’ın 1983 Mayısında kendisinin yerçekimine meydan okuyan Moonwalk’unun galası olarak görebileceğimiz Motown’un 25. yıldönümü gecesi ve yılın sonlarına doğru sunulan 14 dakikalık Thriller klibi ile inanılmaz rakamlara ulaştı. Bu video, müzik tarihindeki en önemli klip olarak kabul edilmektedir. Michael, Thriller’ın yayınlanmasından sadece bir yıl sonra yaptığı müzik videolarını olabilecek en üst noktada sunmayı başarıyla gerçekleştirmiş ve reform niteliğindeki klipleri MTV’nin demirbaşları haline gelmiştir.

  Thriller, listelerin dokuz ay (37 hafta) boyunca zirvesinden inmedi. Billboard album listesinde ise iki yıldan fazla (122 hafta) kaldı. Jackson, Thriller ile 8 Grammy ve 7 Amerikan Müzik Ödülü’ne ulaştı. 1985 yılında Guinnes Rekorlar kitabı tarafından “Tüm Zamanların en çok satan Albümü” olarak ödüllendirildi. Temmuz 2001 itibari ile ABD’de 26 milyon satış rakamı ile Eagles’ Greatest Album’ünden (27 milyon) sonra kinici sırayı almaktadır. Dünya çapında ise bu sayı 51 milyon’a çıkmaktadır. Sayılar bir tarafa, Jackson’ın rekorlar kıran başarısının önemi neydi? Quncy Jones’un Time dergisine verdiği demece göre: “Siyahi müzik çok uzun bir zamandır gölgede kalmış ama ruhu popun motoru olmuştur, Michael tüm dünyadaki ruhları birbirine bağlamıştır.”

  1985 yılında We Are the World’ün (Amerika’ın Afrika’ya yardımı için uzun bir sanatçı listesi tarafından kaydedilen parça), söz yazarlığını ve seslendirmesini paylaşarak başka bir satış rekoruna da yardımcı olmuştur. En fazla satılan single ünvanını alan şarkıda Jackson’ın büyük rolü bulunmaktadır.

  Michael Jackson, şöhretinin zirvesindeyken solo kariyeri daha önde yer almasına rağmen kardeşlerini terk etmemiş, 1984’de ailesine olan sadakatini Victory albümüne ve turnesine iştirak ederek göstermiştir. Bununla birlikte Michael, Bad albümüne kadar yalnız olarak turneye çıkmamıştır. Bad albümü, yedi hafta boyuna listelerde 1 numara olarak kaldı ve beş tanesi listebaşı olmak üzere 7 tane hit şarkı içermekteydi: I Just Cant Stop Loving You, Bad, The Way you Make Me Feel, Man in the Mirror ve Dirty Diana bunlardan zirvede kalanlardı. Bad albümünde, kaydedilen en sert siyahi popun sunumunda akıllıca kullanılan kentsel ritmler, pürüzsüz jazz-funk ve rock gitar Michael’ın olağandışı dehasını ve sanat kalitesini tekrar doğrulamıştır. Ancak bazı parçalar ise kendisinin akıl sır ermeyen super şöhretinden gelen baskılara da işaret etmekteydi ( Leave Me Alone).

  Jackson’ın her hareketi media tarafından takip edilmiş ve aktarılmış ve kendisinin garip görünen bazı davranışları belli bir dönemin yılları boyunca manşet olmuştur. Davranışlarının meydana getirdiği ciddi tartışmalar kendisini adeta bir sürgüne yada duvarların arkasına geçer gibi, hayallerle dolu bir yere götürdü: Santa Ynez, California’ya, kendisinin deyimiyle “Neverland” . Tüm bunlar olurken, Jackson müziğini hip-hop dünyasındaki başarılı yapımcılarla üretmeye 90larda da devam etti. Dangerous, 1991’in sonlarında uzatılmış Black or White klibiyle birlikte geldi. Liste başlarını yedi haftalığına ele geçiren Black or White, Jackson’ın Billie Jean’den bu yana en büyük hitlerinden birisi oldu. Dangerous albümü de Thriller ve Bad gibi 7 hit parka çıkardı. Black or White’ın ardından, Remember the Time (#3) In the Closet (#6), ve Will you be There (#7) geldi.

  1995 yılında Michael, 15 yeni şarkı ve 15 eski hit parçalarından oluşan bir double album yayınladı ; HIStory: Past, Present and Future Book I. İlk single olarak kızkardeşi Janet ile duet yaptığı Scream parçasını seçti. Jacskon 1995 yılında, R & B yıldızı R.Kelly’nin yazıp yapımcılığını yaptığı You are Not Alone single’ı ile kendisinin 13. bir numara hitini gerçekleştirdi. Albüm listelerde 1 numara oldu ve ABD’de 7 milyon ve Dünya çapında 15 milyon (x 2) ile Bad’in(8milyon ABD ve 25 milyon Dünya) multi-platinium standardını sürdürdü. (Dangerous 7 milyon ABD, 27 milyon Dünya) Tüm bu muhteşem rakamlar Thriller’in tarihi ve yenilmez istatistiklein gerisinde kalmaktadır.

  Ekim 2001’de günyüzüne çıkan Invincible, çıkış parçası You Rock My World ve popüler radyo hiti Butterflies’ı da kapsayan 16 yeni parça içermekteydi. Albüm’de Rodney Jerkins, Teddy Riley, R. Kelly ve Dr. Freeze ile birlikte çalışan Jackson’ın bu albümünün vitrin parçaları ise girişi süsleyen Unbreakable, Carlos Santan ile düet yaptığı Whatever Happens ve akıllardan asla çıkmayan Speechless idi. 2003 Kasım’ında “Number Ones” adıyla bu kez 18 parçalık “En Büyük Hit”lerinin oluşturulduğu bir albüm piyasaya sürüldü. Off The Wall’dan Incvincible’a kadarki hitlerden ve Ben şarkısının canlı bir versiyonunu içeren bu kariyer albümü 2004 yılı sonlarına dek 6 milyon satış rakamına ulaştı.

  2004 Kasımında ise “kapsamlı bir Best of “ olarak nitelendirilebilecek bir set sunuldu: 'Michael Jackson: The Ultimate Collection'. 5 adet disk, bir kitapçık ve 1992 Dangerous turnesinden canlı bir DVD kaydını içeren sette 57 hit şarkı ve 13 tane daha önce yayınlanmamış eser bulunmaktaydı.


  Bekir, 2005
  Kaynak: MJJSource.com


  **Yazinin tamami Michael Jackson Türkiye Fan Sitesi'nden alinmistir.


  TÜM DÜNYACA KABUL EDİLEN BASARİLAR

  1- Bir kişinin kırdığı en fazla küresel ve yerel rekor. Michael Jackson, Dünya çapında 80’i aşkın ve yerel olarak da yüzlerce rekor kırmış bir sanatçıdır. 2000

  2- Günümüz insanları içerisinde resmi olarak en çok onurlandırılan kişi. ( 28 Etkinlik içerisinden 24’ünde) 1998

  3- En çok fotoğrafı çekilen insan, 1958-2009 arasında çekilmiş milyonlarca kare ve bu sayı giderek artmakta.

  4- Guinnes Rekorlar kitabına ismi en çok yazılan insan.

  5- En çok ödüllendirilen sanatçı/grup/şovmen/kişi. İçerisinde Altın ve Platinyum sertifikalarının da bulunduğu 300’ü aşkın ödül. 2000

  6- Tüm zamanların en çok satan sanatçısı (2007 itibari ile 750 milyon )

  7- En uluslararası sanatçı, Amerika haricinde albüm satış rakamları 100 milyonu aşan ilk ve tek sanatçı. 1997

  8- En popüler sanatçı. Michael Jackson konserlerine toplamda yaklaşık 20 milyon kişi akın etmiştir. 2000

  9- Sanatçı/şovmen/sporcu/grup ‘lar içerisinde yapmış olduğu 300 Milyon $’ı aşkın bağış miktarı ile en hayırsever kişi. 2006

  10- Dünya çapında en tanınan insan.


  ÖDÜLLER

  1- En çok ödüllendirilen sanatçı/grup/şovmen/kişi. İçerisinde Altın ve Platinyum sertifikalarının da bulunduğu 300’ü aşkın ödül. 2000

  2- Bir yılda bir sanatçı/grup tarafından en fazla alınan ve aday gösterilen ödül sayısı ; 1984 = 50’den fazla

  3- Dünya Müzik Ödüllerinde bir yılda en fazla ödül alan sanatçı 1996, 5 katagori de 5 ödül.

  4- Amerikan Müzik Ödüllerinde bir yılda en çok ödül alan/aday gösterilen kişi; 1984 ve 8 Ödül

  5- Grammy Ödüllerinde bir yılda en çok ödül alan/aday gösterilen kişi. 8 ödül ve 12 adaylık.1984

  6- Billboard Ödülünü alan en genç sanatçı. Michael Jackson, 1972’de 14 yaşındayken 2 Billboard ödülü almıştır.

  7- Hollywood’daki Yıldızlar Geçidi ( Walk of Fame) denilen kaldırımda yıldızı iki kere yaptırılan ilk insan. Hem The Jacksons üyesi olarak hem de Michael Jackson olarak kendisi burada onore edilmiştir.

  8- Amerikan Müzik Ödüllerinde verilen “Merit” ödülünü alan en genç sanatçı. ( 1984-26 yaş).

  9- NARM Gift of Müzik Ödülllerinde, En çok satan albüm ve En çok satan single ödüllerini aynı yılda alabilen ilk sanatçı (Thriller ve Billie Jean)

  [​IMG]

  LİSTE'LER

  1- Bir albumden çıkan en fazla hit: Dangerous 9 adet. "Black Or White",
  "Remember The Time", "In The Closet", "Who Is It", "Jam", "Heal
  The World", "Give In To Me", "Will You Be There", "Gone Too
  Soon"

  2- Bir albumden çıkan en fazla hit: Bad 9 adet (Dangeous ile berabere)"I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man In The Mirror", Dirty Diana", "Another Part Of Me", "Smooth Criminal", "Leave Me Alone", "Liberian Girl";


  3- Bir albümün birinci sıraya yerleştiği ülke sayısı rekoru: "Bad", "Dangerous" ve "HIStory” albümleri 25 ülkeden fazla ülkede zirvede yer almışlardır.

  4-ABD’de birinci sırada yer alan en genç vokalist. Jackson 5’dan Michael; 11 yaş.

  5-Amerika Billboard listesinde 4 tane 10 yıl içerisinde ismi yer alan tarihteki ilk ve tek kişi.Michael Jackson bu listede 1960lar, 1970ler, 1980ler ve 1990lar’da yer almıştır.

  6-Amerika Billboard listesinde 3 tane 10 yıl içerisinde ismi “zirvede” yer alan tarihteki ilk ve tek kişi.Michael Jackson bu listede 1970ler, 1980ler ve 1990lar’da zirvede yer almıştır.

  7-İlk ve son hitleri arasındaki kariyer dönemi en uzun olan sanatçı. Ekim 1972’deki Ben’den 1995 Eylül’ündeki You Are Not Alone’a kadar; 22 yıl 11 ay !

  8-Billboard Hot 100 listesine 1. sıradan giren ilk ve tek single; You are Not Alone!

  9-Bilboard Hot 100 listesine en iyi ikinci giriş, Scream, 5 numaradan. (Bu single ile MJ , The Beatles’ın Let It Be’nin 6 sıradan girdiği ve 25 yıldır kıralamayan rekorunu kırmıştır)

  10-Bir albümden ardışık olarak en fazla Hit olan single sayısı . Bad; 5 adet. "I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man In The Mirror", "Dirty Diana"

  10- Çıkardıkları ilk üç single’ları Hit olan tek sanatçı/grup Jackson 5. 1971 ve "I Want You Back", "ABC", "The Love you Save" and "I'll Be There"

  11- Billboard listelerinde bir yıl içerisinde en fazla Hiti olan sanatçı, 1984 ve 7 Hit!

  12- Billboard ablümler listesinde bir yılın başında 1. sırada ve aynı yılın sonunda 1.sırasında tamamlayan ilk ve tek albüm. 1984, Thriller!

  13- Billbord Top 5 listesinde en uzun süre kalan albüm: Bad, 38 hafta. Önceki rekor The Eagles’ın hotel California’sına ait: 24 hafta

  14- Amerika ve İngiltere listelerinde aynı zamanda bir numara olan tarihteki ilk albümThriller; 1983

  15- Amerika Pop listelerinde bir numaraya en kısa zamanda ulaşan single: Black or White; 3 hafta. Bu sıingle bu süre içerisinsde 500 binden fazla satarak The Beatles’ı 1969 daki hiti Let it Be ile eşit olmuştur.

  16- Amerika listelerine bir albümden 4 tane 1 numara single çıkarabilen ilk sanatçı. 1988 -Bad

  17- Bir albümden ardışık olarak en fazla hit çıkaran siyahi sanatçı: Michael; Bad ve Janet ; Control 1989

  18- Amerika Siyahi Sanatçılar listesinde en fazla hiti olan sanatçı. MJJ; 9

  19-Billboard’un Rock albümler, Rock Single’lar listesi ile R&B albümler, R&B single’lar listelerinin dördünde birden aynı zamanda bir numara olan tek şarkı; Billie Jean! 1983.

  [​IMG]


  İS DUNYASİ

  1- Şov dünyasında imzalanan en büyük sözleşme, MJ ile Sony arasında imzalanmıştır.
  890 Milyon $ .(Ayrıntılarla yazacak olursak: MJJ Productions/Mijac Music/MJJVentures/Optimum Production and Epic Records Group/Sony Music Entertainment/Sony Corporation [Japan]/Warner Timerlane/Warner Chappell)

  Bu anlaşmanın içeriği kesin olarak bilinmemekle birlikte 15 yılllık bir süreci ve 6 albümü kapsadığı söylenmektedir. Michael’a yapacağı her albüm için 5 milyon $ ve sıradaki albümü içinde (Dangerous oluyor bu) ayrıca bir 18 milyon $ lık bir kar payı verilmiştir. Ayrıca kendi müzik şirketi Nation Records’un CEO’luğunu da üstlenmesi şartıyla artı olarak kendisine yıllık 1 milyon $ lık bir ücret öngörülmüştür. 1991

  2-En büyük müzik yayımcılığı değeri: Michael’ın ATV yayımcılığı ve Sony yayımcılığın birleşmesi ve Sony/ATV Catalog olarak toplamdaki 1 milyar $lık değerin Michael ve Sony arasında eşit miktarlarda paylaşılması durumudur.Michael bu işlemden 110 milyon dolar kazanmıştır. (İyiki de vermiş, çok para kazandı buradan ve hala da kazanmaktadır. Akıllı adamdır Michael. İçiniz rahat olsun iflas miflas etmes Alllah’ın izniyle yani ) 1995

  2- En büyük ikinci müzik yayımcılığı değeri. ATV Müziğin MCA Music’den EMI
  Müzik yayımcılığına aktarılması ve bunun 200 milyon $ olarak gerçekleşmesi durumu. (Bu rekor iki numaradaki işbirliği ile Michael tarafından tekrar kırılmıştır.

  3- En büyük sanatçı yatırım ; 1998 ve 1.5 milyar $’lık yatrımın % 50si ile Jackson-Bardem girişimidir.

  4- En büyük ikinci yatırım, Kingdom Entertainment’ın %50 si olarak 500 milyon dolar.

  5- En çok ödeme yapılan sanatçı, bunun %25’i albüm satışlarından gelmektedir.

  6- Bir yılda en çok kazanan sanatçı :1995 yılında Michael albüm satışlarından en az 120 milyon $ kazanmıştır.

  7- Forbes tarafından verilen ünvan: Yılın en çok kazanan sanatçısı 125 Milyon $ 1989

  8- Forbes tarafından verilen ünvan: Yılın en çok kazanan sanatçısı 97 Milyon $ 1988

  9- Tarihteki en üksek Talk Şov reytingi. “Michael talks to Oprah -1993” ABD’de 100 milyon izleyici. (Gelmiş geçmiş tüm programlar içerisinde ise 4. sırada)

  10- En pahalı Albüm promosyonu : HIStory. Sony şirketi albüm tanıtımı ve o devasa heykeller için 40 Milyon $ harcamıştır. 1995

  11- En çok izlenen reklamlar.”Chase”. Pepsi ile anlaşan Michael’ın bölümler halinde 1988 Grammy ödül gecesinde sunulan reklamları en çok izlenenler sırasında birincidir.1988

  12- En pahalı albüm kapağı: HIStory. 1Milyon $

  13- İkinci en büyük sponsorluk projesi. Pepsi in Bad Dünya Turnesine sponsor olmak için verdiği miktar 10 Milyon $’dır.

  14- Sovyetler birliğinde yayınlanan ilk reklamlar Michael’ın Pepsi reklamlarıdır.1988 (Komünizm’e rağmen Michael Jackson !! )

  15- Bir kitabın yayın hakları için ödenen en yüksek miktar. Doubleday Yayıncılık tarafından Moonwalk için ödenen miktar 5-15 Milyon $’dır. (Ayrıca, Moonwalk bir Best Seller’dır)

  16- En yüksek reklam anlaşması LA Gear için 20 milyon $.


  MUZİK SEKTORU BASARİLARİ

  1- Tüm zamanların en çok satan sanatçısı

  2- Müzik sektörüne maddi olarak en çok katkısı olan sanatçı. Toplamda 5 Milyar $’dan fazla.

  3- En zengin sanatçı

  4- Toplamda en çok satan single. Billie Jean yer aldığı albümlerin satışlarından toplamda ± 120 ve single olarak 3 milyonluk bir satış grafiğine sahiptir.

  5- Promosyonunun devam ettiği süre içerisinde en fazla satan album: “Dangerous” 40 milyon albüm ve 17 milyon single ile 57 milyon.1994 .( Bu rekor bir üst sıradaki HIStory albümü ile tekrar Michael tarafından kırılmıştır.)

  6- Promosyonunun devam ettiği süre içerisinde en fazla satan album: "HIStory - Past, Present and Future - Book I" 54 milyon albüm ve 11 milyon single satışı ile 65 milyon. 1997

  7- Müzik sektöründeki en büyük proje. "HIStory - Past, Present and Future - Book I. Bu albüm ve beraberindeki promosyon sektöre 1.1 milyar dolar civarında bir hacim kazandırmıştır.

  8- Uluslar arası arenada en çok satan ikinci grup; “The Jacksons” Toplamda 100 milyon civarı. (Birinci sırada The Beatles yer alıyor)

  9- Toplamda en çok satan Rock şarkısı “Beat It”. Yer aldığı albümlerden 70 ve single olarak da 2 milyon ile birinci sırada yer almaktadır.

  10- Toplamda en çok satan ikinci Rock şarkısı; “Black or White”. Yer aldığı albümlerden 47 ve single olarak da 5 milyon ile ikinci sırada yer almaktadır.

  11- On yıllık dönemde en çok satan sanatçı. Michael, 1980-1990 arası sadece Epic müzik şirketince yapılan 100 milyon albüm satmıştır.

  12- ABD’de üç albümü 6 milyon satış rakamına ulaşan ilk sanatçı. Off The Wall, Thriller, Bad – 1989.

  [​IMG]


  ALBUMLER

  1- Tüm zamanların en çok satan albümü Thriller. Aralık 1982 - Kasım 2006; "104 Milyon"

  2- Tüm zamanların en çok satanılan birinci ve ikinci uluslar arası albümleri: Thriller ve Dangerous.

  3- Tüm zamanların en çok satan çift kaset/disklik albümü : HIStory.

  4- Tüm zamanların en çok satan remix albümü : Blood on The Dance Floor

  5- Tüm zamanların en hızlı satan albümü . Dangerous.”37 günde 14 milyon!”

  6- Tüm zamanların en hızlı satan çift kaset/disklik albümü : HIStory 37 Günde 7.5 milyon Çarpı 2 = 15 milyon!

  7- Tüm zamanların en hızlı satan remix albümü : Blood on The Dance Floor. 37 Günde 2.5 milyon.

  8- Albüm listelerinde en fazla bir numara olan albüm: Bad. 25 ülkede 1 numara olmuştur.

  9- Yılın en çok satan albümü: HIStory, 1995

  10- Yılın en çok satan albümü: Dangerous 1992

  11- Yılın en çok satan albümü: Bad 1987

  12- Yılın en çok satan albümü: Thriller 1984

  13- Yılın en çok satan albümü: Thriller 1983

  14- İngiltere’de en çok satan albüm : Bad 4 Milyon

  15- İngilterede en hızlı satılan birinci ve ikinci albüm. Dangerous 3 günde 200 Bin, Bad 5 günde 350 Bin!

  [​IMG]


  SINGLE VE VIDEO BASARİLARİ

  SINGLE'LAR

  1- 90’lı yılların en çok satan rock single’ı Black or White ; 5 Milyon

  2- Promosyonu devam etmekte olan bir albümden satılan en fazla single; Dangerous alümü single’ları; 9 single toplam 17 Milyon.

  3- Bir albümden çıkarılan en fazla single sayısı : 9 adet, Dangerous.


  VIDEO'LAR

  1- Dakikası en pahalı film, “Captain Eo” ;560 Bin $ (30 dk =17 milyon $ )

  2- En uzun klip, Ghosts 39 dk (önceki rekorlarda MJ’a ait. Bad;17, ve Thriller;14 dk)

  3- En çok izlenme rekoru kıran klip; Black or White. 11 Kasım 1991’deki ilk yayınında tüm dünya çapında 500 milyon civarında izleyici tarafından seyredilmiştir.

  4- En pahalı klip Ghosts (Kesin rakam belirtilmemiş)

  5- En pahalı ikinci klip; Scream, yaklaşık7 milyon $ .

  4- En pahalı klip dekoru; Remember The Time (Kesin rakam belirtilmemiş)

  5- En fazla satan müzik videosu ; Moonwalker, 2 milyon

  6- En fazla satan ikinci müzik videosu; Thriller 1 milyon

  7- MTV’de en çok yayınlanan klip, Black or White

  8- İngiltere’de en hızlı satan video : “Michael Jackson: The legend Continues…”

  9- İngiltere’de en çok satan video: The Making of Thriller: 130 bin (1985). Bu rekor Michael tarafından 1989’da Moonwalker ile tekrar kırılmıştır.

  [​IMG]

  ***Fotoğraf: Sony Müzik tarafından Michael'a ABD dışındaki single satışlarının 100 milyonu geçmesi sebebiyle verilen "Sony Müzik Özel Ödülü"


  PERFORMANS BASARİLARİ

  1- Yayını için en fazla ücret ödenen konser: Dangerous Dünya Turnesi kapsamında Bükreş konseri; HBO tarafından 20 milyon $ ödenmiştir.

  2- İngiltere’de en fazla izlenen ödül gecesi. Michael’ın sunuculuğunu paylaştığı ve performans sergilediği Brits Ödülleri’dir. 1996 ve 16 milyon izleyici

  3- En pahalı konser dekoru: HIStory Dünya Turnesi

  4- En yüksek konser turnesi katılımı HIStory , 4.5 milyon kişi

  Ve sayısız, farklı yerel konser rekorları…

  [​IMG]


  MUZİK ODULLERİ

  :arrow: 2006

  Dünya Müzik Ödülleri
  Elmas Ödülü

  Guiness Rekorlar Kitabı
  Michael’a kırdığı 8 dünya rekoru sebebiyle kazandığı sertifikalar kendisine takdim edilmiştir.

  MTV Video Music Awards (Japonya)
  Efsane Ödülü

  :arrow: 2004

  Yardımseverlik Ödülü
  AIDS ile mücadele kapsamında verdiği destekten dolayı, Afrika büyükelçisi tarafından Washington’da Michael’a yardımseverlik ödülü verilmiştir.

  :arrow: 2003

  BMI (Broadcast Music Incorporated)
  En iyi şarkı: 'Butterflies'

  Şehir Anahtarı takdimi:
  Mj kendi doğduğuı yer olan Gary, Indiana’ya yaptığı ziyaret esnasında belediye başkanı tarafından “şehir anahtarı” ile onurlandırıldı.

  Şehir Anahtarı takdimi:
  Aynı şekilde Las Vegas şehri anahtarı da belediye başkanı tarafından Michael’a sunulmuştur.

  Teklik Gücü Ödülü
  Hayatboyu Başarı Ödülü

  Radio Music Awards
  Yardımseverlik Ödülü: Michael bu ödülü alan ilk kişidir.

  :arrow: 2002

  Amerikan Müzik Ödülleri
  Yüzyılın Sanatçısı Ödülü

  Bambi Ödülleri
  Milenyumun Pop Sanatçısı

  Billboard Ödülleri
  Özel Billboard Ödülü: Thriller’ın 20. yılı şerefine özel ödül

  Celebrate the Magic Foundation:
  Sihirli Hayat Ödülü: Michael bu kurum tarafından, “Dünya’yı güzelleştirdiği ve çocuklar ile insanlığa yardımcı olduğu için” kendi şahsına münhasır bu özel ödül ile onurlandırılmıştır.

  NAACP Image Awards:
  En beğenilen klip: 'You Rock My World'
  En beğenilen TV Özel Programı: 30. Sanat yılı kutlamaları.
  En beğenilen TV Özel Programı Performansı: 30. Sanat yılı kutlamaları.

  NRJ Awards: (Fransa)
  En iyi Ulular arası erkek şarkıcı ödülü

  Şarkı sözü yazarları Hall of Fame’i;
  En iyi şarkı yazarlarının dahil edildiği bu oluşuma MJ da kabul edilmiştir.

  :arrow: 2001

  KISS-FM:
  Hayatboyu Başarı Ödülü

  Michael Jackson Day 10 Award:
  Adrian Grant tarafından Michael’a hayranları önünde sunulan özel bir ödül

  NASDAQ:
  MJ, NASDAQ şefi tarafından özel bir ödül ile onurlandırılmıştır.

  Rock and Roll Hall of Fame Kabulü:
  Michael, Rock and Roll Hall of Fame’e 1997’deki Jackson5 grubu ile katılmasından sonra 2001’de de solo olarak kabul edilmiştir.

  Dünya Ödülleri
  Dünya Sanat ÖdülüMichael Jackson, dünya barışı için gösterdiği çaba ve uğraşları sebebiyle bu ödül ile onurlandırıştır.

  :arrow: 2000

  G&P Foundation Angel Ball:
  Umut Meleği Ödülü (Kanserle mücadele için verdiği destekten dolayı)

  Dünya Müzik Ödülleri
  Milenyumun en çok satan Erkek Pop Sanatçısı

  :arrow: 1999

  Ebony Dergisi
  20. yy’ın en önemli 100 siyahi insanlarından biri.

  Entertainment Weekly
  Son 50 yılın en büyük 8. Şovmeni

  Recording Industry Association od America (RIAA)
  HIStory’ye RIAA tarafından 7 Platinyum sertikası verildi.

  Entertainment Weekly Anketi
  En iyi solo sanatçı.
  En iyi Grup ( The Jacksons)
  Daha çok değer hakeden sanatçı/grup: MJ
  En iyi albüm: Thriller
  En iyi şarkı: Billie Jean
  En iyi klip : Thriller

  Lifetime Achievement Award
  Namibya kıralı tarafından Michael’a Güney Afrika’da takdim edildi.

  Diamond Award
  Bir albüm yada single’ın Amerika satışları 10 milyonu geçtiği için verilen ödül.

  CD-First Internet Anketi
  90ların en büyük Pop sanatçısı

  Bollywood Awards
  Dünya yardımseverlik ödülü

  Internet Worldwide Top 100 Male Stars
  1. Erkek yıldız.


  CNN Internet Anketi
  Tüm zamanların en iyi klibi: Thriller


  :arrow: 1998

  VH1 Anketi
  Tüm zamanların en iyi klibi :Thriller

  Puls Denmark Music TV Program Viewer (Anket)
  En iyi yabancı erkek şarkıcı (1997 Tarihlin ankete göre)
  Yılın en iyi şov organizasyonu (1997 Tarihlin ankete göre)

  Bravo Dergisi
  Silver Otto Ödülü

  Mix Dergisi readers’ (Anket)
  En önemli olay – MJ’nın Parken Stadyumu Konseri
  En iyi yabancı erkek şarkıcı
  En iyi şarkıcı
  En iyi giyinen ikinci şarkıcı
  En iyi üçüncü yabancı albüm. BOTDF


  Billboard "Hot 100" Singles Listesi
  En çok 1 numaraya sahip erkek sanatçı (13)


  :arrow: 1997

  Bob Fosse Ödülleri
  En iyi klip kareografisi : Ghosts


  Bravo Dergisi
  Silver Otto Ödülü
  En iyi Albüm HIStory
  En iyi Şov
  En güzel görünen üçüncü şarkıcı

  Rock and Roll Hall of Fame
  Jackson 5 Hall of Fame ilan edildi.

  Popcorn Dergisi Ödülleri
  En iyi Erkek Vokalist

  Brezilya TVZ Video Ödülleri
  Uluslar arası en iyi klip : BOTDF

  Hollanda Müzik Endüstrisi Ödülleri
  En iyi erkek sanatçı
  En iyi canlı organizsayon

  Live! Dergisi (anket)
  En değerli erkek sanatçı
  Eğlence dünyasının Efsanesi


  :arrow: 1996

  World Music Awards
  En çok satan erkek sanatçı
  En çok satan albüm, Thriller
  Yılın en çok satan sanatçısı
  En çok satan Amerikalı sanatçı
  En çok satan R & B sanatçısı

  İrlanda Müzik Ödülleri
  En iyi uluslar arası sanatçı - HIStory


  Brit Awards
  Jenerasyonun Sanatçısı Ödülü

  Le Film Fantastique – Fransa Film Ödülleri
  Yılın en iyi klibi – Earth Song

  Danimarka Grammy Ödülleri
  En iyi uluslar arası sanatçı
  En iyi uluslar arası albüm - HIStory

  Genesis Ödülleri
  1995 Doris Günü Müzik Ödülü (Müzik ve hayvan sevgisini birleştiren çalışması Earth Song dolayısıyla )

  Bravo Dergisi
  Altın Otto Ödülü
  Platinyum Otto Ödülü – Hayat boyu başarı ödülü( Michael bu ödülü alan ilk kişidir)
  En iyi Albüm – HIStory
  En iyi Erkek sanatçı
  En iyi Şarkıcı
  En iyi Organizasyon

  Hong Kong Hit Radio
  En iyi uluslar arası sanatçı
  Yılın en iyi şarkısı – You are not Alone

  :arrow: 1995

  MTV Video Müzik Ödülleri
  En iyi dans kilibi – Scream
  En iyi Kareografi – Scream
  En iyi sanat yönetimi – Scream

  Popcorn Dergisi
  Onyılın sanatçısı ödülü
  Yılın en iyi erkek vokalisti

  BET Hall of Fame Ödülleri
  Michael bu ödülü alan ilk sanatçı oldu.

  Billboard Music Awards
  Özel “Hot 100” Ödülü

  Bravo Dergisi
  Alton Otto Ödülü

  Brezilya TVZ Video Ödülleri
  Yılın en iyi erkek sanatçısı

  Avrupa MTV Müzik Ödülleri
  Yılın en iyi erkek sanatçısı

  Poprocky Dergisi
  Yılın En iyi vokalisti

  Smash Hits Anketi
  En iyi Erkek Sanatçı

  :arrow: 1994

  Çocukların Seçimi Ödülleri
  Çocukları koruma Ödülü

  Crenshew Topluluğu Gençlik ve Sanat Kurumu
  Yardımseverlik ödülü

  MTV Müzik Ödülleri
  En iyi Film Müziği – Will Tou Be There

  Smash Hits Ödülleri
  En iyi Erkek Sanatçı

  Pop Rock Dergisi
  Yılın en iyi erkek sanatçısı

  Bravo Dergisi
  Altın Otto Ödülü

  Cable Ace Ödülleri
  Beğeni toplayan Spesyal – Dangerous Bükreş Konseri- HBO Spesyali

  :arrow: 1993

  Guinnes Rekorlar Kitabı
  Hayat boyu başarı ödülü

  Soul Train Ödülleri
  Yılın yardımseveri ödülü
  En iyi R&B şarkısı – Remember The Time
  En iyi R&B albümü – Dangerous

  World Music Awards
  Dünya’nın en çok satan Pop sanatçısı
  En çok satan Amerikalı sanatçı
  Çağımızın en çok satan sanatçısı

  NAACP Image Ödülleri
  25. gümüş yıldönümü, Yılın Şovmeni Ödülü
  Favori klip – Black or White

  Echo Ödülleri
  Yılın uluslar arası sanatçısı

  Grammy Ödülleri
  Yaşayan Efsane Ödülü

  Amerikan Müzik ödülleri
  En iyi Pop&Rock albümü – Dangerous
  En iyi Soul/ R&B şarkısı – Remember The Time
  Albüm satışları ve Dünya çapındaki yardımseverlik adımlarından dolayı Uluslararsı sanatçı Özel Ödülü.

  Bravo Dergisi
  Altın Otto ödülü

  BMI Ödülleri
  Yılın en çok çalınan şarkıları: Black or White-Remember The Time

  :arrow: 1992

  Billboard Müzik Ödülleri
  1992’nin Dünya sanatçısı.
  Bir numaralı şarkı – Black or White
  Bir numaralı albüm – Dangerous
  Thriller’ın 10 yıl anısına özel ödül –Tüm zamanların en çok satan albümü


  NABOB Ödülleri
  Hayatboyu Başarı Ödülü

  Operation One To One Ödülü
  Operation One To One

  Bravo Dergisi
  Altın Otto Ödülü

  Ulusal Merit Onur Ödülü
  Ulusal Merit Onur Ödülü

  Point Of Light Ambassador
  (ABD Başkan G Bush Tarafından verilmiştir)

  :arrow: 1991

  Müzik Videosu Yapımcılarının ‘Hall of Fame’i
  Thriller Klibi

  MTV Ödülleri
  Video Öncüsü Ödülü “Michael Jackson Video Öncüsü Ödülü” olarak değiştirildi.

  :arrow: 1990

  Music Connetcion
  Son On yılın İsmi

  Sony Entertainment
  Son on yılın en çok satan sanatçısı

  Soul Train Awards
  Son on yılın Sanatçısı

  Amerikan Sinema Ödülleri
  Son on yılın Şovmeni

  BMI Ödül Başlangıcı
  “Michael Jackson Başarı Ödülü”nün ilki kendisine verilmiştir.

  Boy Scouts of America
  Yardımseverlik öncüsü

  Capital Children Museum
  Yardımseverlik Ödülü

  Grammy Ödülleri
  En iyi Klip – Leave me Alone

  Vanity Fair
  Gösteri dünyasındaki En popüler Sanatçı Ödülü

  Beyaz Saray Daveti
  Son on yılın Sanatçısı (Başkan, George Bush tarafından tanınmıştr.)


  :arrow: 1989

  Entertainment Tonight
  Son 10 yılnın en önemli sanatçısı.

  World Music Awards

  Hayat boyu başarı ödülü
  İzleyicilerin seçimi seçimi “Dirty Dina”
  Hall of Fame

  İngiliz Tv Endüstrisi Ödülleri
  Son 10 yılın en iyi sanatçısı.

  BPIA
  Yılın en iyi video klibi

  İngiliz Akademi, Müzik Ödülleri
  En iyi uluslar arası sanatçı

  Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
  En iyi video

  Cuma Geceleri Videoları
  Son on yılın en büyük sanatçısı
  Bir numaralı sanatçı

  Amerikan Dans Ödülü
  Amerikan Dans Ödülü

  Amerikan Müzik Ödülleri
  Özel Başarı Ödülü

  Billboard Ödülleri
  Bir numaralı Siyah Sanatçı
  Bir numaralı Pop-R&B albüm; BAD

  Bravo Dergisi
  Bronz Otto Ödülü

  BRE Ödülleri
  Üçlü Taçlandırma Ödülü – Pop, Rock ve Soul’un Kralı
  Yılın Ödülü

  TV Show (İngiltere)
  80lere veda ödülü

  Vanity Fair
  Son on yılın en iyi sanatçısı

  Video Yazılımı Satıcıları Birliği
  En beğenilen video – Moonwalker

  Soul Train Ödülleri
  Birinci geleneksel Sammy Davis Jr. Ödülü
  Heritage Ödülü
  Çağdaş R&B sanatçı

  NUC
  Yardımseverlik Ödülü


  Gardner Sokağı İlkokulu
  İsim değiştirilerek en çok ün kazanan okul “MJ Auditorium”

  MTV Ödülleri
  Video Öncüsü Ödülü
  Dünya tarihinin en ünlü videosu – Thriller


  Halkın Seçimi Ödülleri
  En beğenilen Klip – Smooth Criminal

  Rolling Stone Dergisi
  Son on yılın en iyi klibi – Thriller

  Cashbox
  Video Öncüsü

  BET
  “Bad” turnesi başarısı için özel ödül

  Forbes
  Yılın bir numaralı sanatçısı

  :arrow: 1988

  New Yor k Times - Best Seller Listesi
  Yılın En çok satan kitabı, - Michael Jackson Otobiyografisi – Moonwalker

  Soul Train Ödülleri
  Yılın en iyi R & B albümü - BAD
  Yılın en iyi erkek sanatçısı

  UNCF
  Frederick D. Patterson Ödülü
  Fisk Üniversitesi – Humane Letters branşında Fahri Doktora

  NAACP Image Ödülleri
  Leonard Carter Yardımseverlik Ödülü
  En iyi erkek sanatçı – Bad Single’ı
  En iyi albüm – BAD

  Billboard Ödülleri
  En iyi siyahi sanatçı
  Yılın en beğenilen sanatçısı
  1988’in en iyi canlı performansı
  Blue & Soul Ödülü

  Wembley Stadyumu
  Rekor kıran “7 kapalı gişe” stadyum konseri

  Ebony Dergisi
  Amerikan Siyahı Başarı Ödülü

  Forbes
  Yılın bir numaralı sanatçısı

  Bravo Dergisi
  Altın Otto Ödülü

  Cable Ace Ödülü
  En beğenilen müzikal kurgu :
  MJ The Legend Continues (Motown on Showtime)

  Guild Hall Party
  En iyi klip yapımı

  American Müzik Ödülleri
  En beğenilen Soul –R&B Single’ı


  :arrow: 1987

  İsveç
  "Aftanbladet" okuyucu anketi ;
  1987’nin en iyi ses sanatçısı

  Bravo Dergisi
  Gümüş Otto Ödülü

  :arrow: 1986

  Guinness Rekorlar Kitabı
  Tarihteki en yüksek promosyon anlaşması;
  Pepsi ile 15 Milyon $.

  Grammy Ödülleri
  Yılın en kayıtı ; We are the world
  Yılın şarkısı ; We are the world
  En iyi süpergrup Performansı ; We are the world
  En iyi kısa klip

  American Müzik Ödülleri
  Minnettarlık Ödülü
  Yılın şarkısı - We are the world

  Halkın Seçimi Ödülleri
  En iyi Şarkı - We are the world


  :arrow: 1985

  Guinness Rekorlar Kitabı
  Tüm zamanların en çok satan albümü – Thriller

  Hollywood Walk Of Fame
  Walk of fame yıldızı

  Grammy Ödülleri
  Michael bu yıl adaylıkları ve aldığı ödüllerle rekor kırmıştır.
  12 farklı dalda aday olduğu ödüllerden 8’ini kazanmıştır;

  Yılın albümü – Thriller
  Yılın kayıtı – Beat It
  En iyi erkek pop performansı
  Yılın yapımcısı – Q Jones ile birilikte; Thriller
  En iyi erkek Rock vokali performansı – Beat It
  En iyi erkek R&B vokali performansı – Bilie Jean
  En iyi R & B şarkısı – Billie Jean
  Çocuklar için yapılan en iyi kayıt; MJ anlatımı ile “E.T. Albümü”

  Kanada Siyahi Müzik Ödülleri
  En iyi erkek şarkıcı
  Yılın şovmeni
  En iyi uluslararası albüm – Thriller
  En iyi uluslar arası şarkı – Billie Jean

  American Müzik Ödülleri
  Özel Merit ödülü
  En iyi Pop/Rock albümü –Thriller
  En iyi Soul/R&B albümü – Thriller
  En iyi Soul/R&B erkek sanatçı
  En iyi Pop/Rock erkek sanatçı
  En iyi Pop/Rock şarkısı –Billie Jean
  En iyi Pop/Rock videosu – Beat It
  En iyi Soul/R&B videosu – Beat It

  MTV Ödülleri
  İzleyicilerin Seçimi –Thriller
  En iyi Video – Thriller
  En iyi Kareografi – Thriller

  Halkın Seçimi Ödülleri
  Yılın en iyi şovmeni
  Yılın en iyi klibi – Thriller

  Hotel Royal Plaza
  37 Altın ve Platinyum Disk Takdimi

  Başkanlık Özel Başarı Ödülü
  Amerikan Başkanı Ronald Regan tarafından Michael’a verilen bu ödülün sebebi;
  alkollü araç kullandırmamayı amaçlayan reklamlarda Beat It şarksının çalınmasıdır.

  :arrow: 1985 Platinyum Disk Ödülü
  Thriller dolayısyla İngiltere’de verilmiştir.

  NARM
  Müzik Armağanı Ödülü
  En çok satan albüm – Thriller
  En çok satan single – Billie Jean
  En iyi Home Video – The making of Thriller

  NAACP Image Ödülleri
  H. Claude Hodson – Özgürlük Madalyası

  Ebony Dergisi
  Ebony Dergisi Ödülü

  Billboard Ödülleri
  En iyi Albüm

  American Müzik Ödülleri
  En iyi Klip
  En iyi Home Video

  :arrow: 1984

  Guinness Rekorlar Kitabı
  Tüm zamanların en çok satan albümü – Thriller

  Hollywood Walk Of Fame
  Walk of fame yıldızı

  Grammy Ödülleri
  Michael bu yıl adaylıkları ve aldığı ödüllerle rekor kırmıştır.
  12 farklı dalda aday olduğu ödüllerden 8’ini kazanmıştır;

  Yılın albümü – Thriller
  Yılın kayıtı – Beat It
  En iyi erkek pop performansı
  Yılın yapımcısı – Q Jones ile birilikte; Thriller
  En iyi erkek Rock vokali performansı – Beat It
  En iyi erkek R&B vokali performansı – Bilie Jean
  En iyi R & B şarkısı – Billie Jean
  Çocuklar için yapılan en iyi kayıt; MJ anlatımı ile “E.T. Albümü”

  Kanada Siyahi Müzik Ödülleri
  En iyi erkek şarkıcı
  Yılın şovmeni
  En iyi uluslararası albüm – Thriller
  En iyi uluslar arası şarkı – Billie Jean

  American Müzik Ödülleri
  Özel Merit ödülü
  En iyi Pop/Rock albümü –Thriller
  En iyi Soul/R&B albümü – Thriller
  En iyi Soul/R&B erkek sanatçı
  En iyi Pop/Rock erkek sanatçı
  En iyi Pop/Rock şarkısı –Billie Jean
  En iyi Pop/Rock videosu – Beat It
  En iyi Soul/R&B videosu – Beat It

  MTV Ödülleri
  İzleyicilerin Seçimi –Thriller
  En iyi Video – Thriller
  En iyi Kareografi – Thriller

  Halkın Seçimi Ödülleri
  Yılın en iyi şovmeni
  Yılın en iyi klibi – Thriller

  Hotel Royal Plaza
  37 Altın ve Platinyum Disk Takdimi

  Başkanlık Özel Başarı Ödülü
  Amerikan Başkanı Ronald Regan tarafından Michael’a verilen bu ödülün sebebi;
  alkollü araç kullandırmamayı amaçlayan reklamlarda Beat It şarksının çalınmasıdır.

  :arrow: 1985 Platinyum Disk Ödülü
  Thriller dolayısyla İngiltere’de verilmiştir.

  NARM
  Müzik Armağanı Ödülü
  En çok satan albüm – Thriller
  En çok satan single – Billie Jean
  En iyi Home Video – The making of Thriller

  NAACP Image Ödülleri
  H. Claude Hodson – Özgürlük Madalyası

  Ebony Dergisi
  Ebony Dergisi Ödülü

  Billboard Ödülleri
  En iyi Albüm

  American Müzik Ödülleri
  En iyi Klip
  En iyi Home Video

  Amerikan Video Ödülleri
  En iyi uzun klip
  En iyi Home Video

  Cyristal globe Ödülleri
  Albüm satışının 5 milyonu geçmesi sebebiyle verilmiştir.

  :arrow: 1983

  Billoard Ödülleri
  Yılın Pop albümü – Thriller
  Yılın pop sanatçısı
  En iyi siyahi albüm
  En iyi siyahi sanatçı
  En iyi pop albümü sanatçısı
  En iyi pop erkek sanatçısı
  En iyi pop albüm erkek sanatçısı
  En iyi pop single erkek sanatçısı
  En iyi siyahi albüm sanatçısı
  En iyi siyahi single sanatçsı
  Pop single sanatçısı
  Dans/Disko Sanatçısı
  Dans/Disko LP / Billie Jean
  Dans/Disko LP / Beat It

  Rolling Stone Dergisi
  Okuyucu anketi – Yılın sanatçısı
  Okuyucu anketi – Yılın Soul sanatçısı
  Okuyucu anketi – Yılın videosu – Beat It
  Okuyucu anketi – Yılın yapımcısı ( Quincy Jones ile birlikte)
  Eleştirmenler Anketi – Yılın sanatçısı
  Eleştirmenler Anketi – Yılın videosu –Beat It
  Eleştirmenler Anketi – Yılın erkek ses sanatçısı
  Eleştirmenler Anketi – Yılın soul sanatçısı

  Black Gold Awards
  En iyi erkek sanatçı
  En iyi albüm – Thriller
  En iyi single – Billie Jean
  En iyi video performansı – Beat It


  Billboard Video Ödülleri
  En iyi erkek sanatçı performansı
  En iyi klip – Beat It
  En iyi erkek sanatçı performans/kareografı – Beat It
  Şarkıya değer katan video kullanımı – Beat It
  Sanatçıya değer katan video kullanımı – Beat It

  Cashbox
  En iyi erkek sanatçı
  En iyi siyahi erkek sanatçı
  En iyi pop albüm
  En iyi siyahi albüm
  En iyi erkek single sanatçısı
  En iyi siyahi erkek single sanatçısı
  En iyi pop şarkısı – Billie Jean
  En iyi siyahi sarkı – Billie Jean


  Yılın albümü – İngiltere, Japonya, Avustralya, Hollanda
  Yılın sanatçısı – İngiltere, İtalya, Japonya
  Yılın uluslarası sanatçısı – Brezilya
  Yılın Kaydı – Yunanistan
  En iyi erkek vokalist – Japonya
  En önemli yabancı albüm – İspanya
  Yılın single’ı – Avustralya

  :arrow: 1981

  American Müzik Ödülleri
  En iyi Soul/R&B albümü –Off The Wall
  En iyi erkek vokalist – Soul/R&B

  Cashbox
  Yılın Soul albümü – Off The Wall

  BPIA
  Off The Wall

  NAACP Image Ödülleri
  En iyi grup - The Jacksons

  :arrow: 1980

  Hollywood Walk of Fame
  The Jacksons adına yıldız takdimi

  American Müzik Ödülleri
  En iyi Soul erkek sanatçı
  En iyi Soul albüm – Off The Wall
  En iyi Soul Single’ı – DSTYGI

  Grammy Ödülleri
  En iyi R&B Performansı – DSTYGI

  Billboard Ödülleri
  En iyi siyahi sanatçı
  En iyi siyahi albüm – Off The Wall

  Cashbox
  Yılın solu albümü – Off The Wall

  NAACP Imager Ödülleri
  En iyi grup – The Jacksons

  :arrow: 1972

  NAACP Image Ödülleri
  En iyi grup – Jackson 5

  Golden Globe Ödülü
  Ben

  Billboard Ödülleri
  Yılın en iyi single sanatçısı
  Yılın en iyi erkek sanatçısı


  ABD Parlementosu tarafından
  Jackson 5, gençlere pozitif yönde örnek teşkil ettikleri için özel şükran kazanmışlardır.

  :arrow: 1971

  NAACP Image Ödülleri
  Eni iyi grup – Jackson 5

  Grammy Ödülleri
  En iyi pop şarkısı – ABC

  [​IMG]

  VIDEO ODULLERİ

  :arrow: 1997

  Bob Fosse Ödülleri
  En iyi Kareografi – Ghosts

  Brezilya TVZ video Ödülleri
  En iyi uluslar arası klip "Blood on the Dance Floor"

  :arrow: 1996

  Le Film Fantastique (Fransa)
  En iyi klip – Earth Song

  Ark Trust Genesis Ödülleri
  Doris Day Muzik Ödülü – Earth Song

  Grammy Ödülleri
  En iyi klip – Scream

  :arrow: 1995

  Billboard Music Video Ödülleri
  Yılın pop/rock klibi – Scream

  European MTV Video Ödülleri
  En iyi erkek şarkıcı – Scream

  MTV Video Ödülleri
  En iyi Dans videosu – Scream
  En iyi kereografi – Scream
  En iyi sanat yönetimi – Scream

  :arrow: 1993

  NAACP Image Ödülleri
  En iyi klip – Black or White

  :arrow: 1992

  International Monitor Awards
  En iyi özel efekt – Black or White

  Müzik Videosu yapımcıları birliği Hall Of Fame ödülü
  Beat It – Billie Jean

  Pro-Set Los Angeles Music Ödülleri
  Yılın klibi – Black or White

  :arrow: 1991

  Müzik Videosu yapımcıları birliği Hall Of Fame ödülü
  Thriller

  MTV Video Ödülleri
  MTV’nin “Video öncüsü ödülü” , “Michael Jackson Video öncüsü ödülü” olarak değiştirildi.

  :arrow: 1990

  Grammy Ödülleri
  En iyi klip – Leave Me Alone

  MTV video Ödülleri
  Son on yılın video öncüsü

  Cashbox
  Video Öncüsü Ödülü

  :arrow: 1989

  MTV “80leri oylayın”
  Dünya tarihindeki en iyi klip – Thriller

  Cannes Film Festivali
  Altın Ayı Ödülü,Özel Efekt – Leave Me Alone

  MTV Yüzyılın En iyi 100 Klibi
  1 Numara : Thriller
  13 Numara : Beat It
  27 Numara : Billie Jean
  40 Numara : Man In The Mirror

  Cuma Geceleri Klipleri
  Son on yılın en iyi video sanatçısı

  MTV Video Ödülleri
  En iyi özel efekt – Leave Me Alone

  Video Yazılımı Satıcıları Birliği
  En beğenilen video – Moonwalker

  Dünya Müzik Ödülleri
  Video’daki özel başarı nedeniyle Philip Hall of Fame Ödülü
  Bir numaralı klip – Dirty Diana

  Soul Train Müzik Ödülleri
  En iyi R&B klip – Man in The Mirror

  Halkın seçimi Ödülleri
  En beğenilen klip – Smooth Criminal

  Amerikan Müzik Ödülleri
  Video Öncüsü Ödülü

  BRIA
  En iyi klip – Smooth Criminal

  :arrow: 1988

  Tüm zamanların en çok satan video kasetleri;
  1 Numara ; Thriller
  2 Numara ; Moonwalker

  MTV
  Video Öcüsü Ödülü

  Cable Ace Ödülleri
  En iyi müzikal kurgu ; The Legend Continues

  Soul Train Müzik Ödülleri
  En iyi Klip – TWYMMF

  :arrow: 1986

  Grammy Ödülleri
  En iyi klip – We are The World

  :arrow: 1985

  Amerikan Video Ödülleri
  En iyi (uzun versiyon) klip – The making of Thriller
  En iyi Home video – The making of Michael Jackson’s Thriller

  Grammy Ödülleri
  En iyi video albüm - The making of Michael Jackson’s Thriller

  :arrow: 1984

  Billboard – En iyi On klip
  1.Beat It
  2.Thriller
  3.Billie Jean
  4.Say say say

  MTV Video Ödülleri
  En iyi performans – Thriller
  En iyi Kareografi – Thriller
  İzleyicilerin seçimi – Thriller

  Halkın Seçimi Ödülleri
  En beğenilen Video – Thriller

  Amerikan Video Ödülleri
  En iyi Soul klip – Beat It
  En iyi düzenleme – Billie Jean
  En iyi ışık – Beat It
  En iyi kareografi – Billie Jean
  En iyi yönetim – Thriller

  Amerikan Müzik Ödülleri
  En beğenilen Video – Beat It
  En beğenilen Soul Video – Beat It

  :arrow: 1983

  Billboard Müzik Ödülleri
  En iyi klip – Beat It
  En iyi erkek performansı – Beat It
  En iyi kareografi – Beat It
  Şarkıya değer katan video kullanımı – Beat It
  Sanatçıya değer katan video kullanımı – Beat It


  BAGİSLAR

  1- Şov dünyasındaki en büyük çaplı organizasyon; “We are the World”. 1985 yılında gerçekleştirilen bu proje kapsamında çıkarılan single “En fazla satan single” olmuş ve 60 Milyon $ gelir elde edilen miktarın enflosyan karşısında bugünkü değeri 90 milyon $’ı aşmaktadır. Single’ın söz yazarları M Jackson ve L Richie’dir.

  2- Şov dünyasındaki ikinci en büyük proje; “Diana Tribute”. İki diskten oluşan bu box set’den elde edilen gelir, 84 milyon $. Michael bu projeye “Gone to Soon” single’i ile katılmıştır. 1997

  3- Şov dünyasındaki üçüncü en büyük hareket.”Dangerous Dünya Turnesinin” gelirini çeşitli hayır kurumlarına bağışlayan Michael’ın aktardığı para’nın miktarı 1993 yılındaki değeri ile 70 milyon $’dır.


  4 - Bir sanatçı tarafından desteklenen en fazla hayır projesi sayısı MJ’a aittir. Michael 2000 yılına kadar gerek bağışları olsun gerekse bireysel etkinlikleri ve katılımı ile toplam 39 farklı projeyi desteklemiştir. Bunlardan bazıları: “AIDS Project L.A., American Cancer Society, BMI Foundation, Inc.,Childhelp USA, United Negro College Fund (UNCF), YMCA - 28th Street/Crenshaw, The Sickle Cell Research Foundation ve Volunteers of America…vs.

  5 - Sanatçı/şovmen/sporcu/grup ‘lar içerisinde yapmış olduğu 300 Milyon $’ı aşkın bağış ile en hayırsever kişi. 2006

  [​IMG]


  DİGER NOTLAR

  1- Yaşayan birisinin tablosu için ödenen en yüksek miktar: Hiromichi Saeki şirketi tarafından , Brett-Livingsone Strogs ların “The Book” adlı Michael Jackson konulu tablosuna 2.1 Milyon $ ödenmiştir.

  2- En pahalı kostüm parçası: Michael’ın eldiveni. 29.000 $ dolar.1991. [Bu fiyat eldivenin maliyeti oluyor, Eldivenin Michael kullandıktan sonraki değeri 250.000 $ civarlarında şu an açık artırmada.-) ]

  3-Bir ödüle, açık artırmada biçilen en yüksek meblağ. “Rüzgar gibi Geçti” adlı filmin En iyi Film Oscar ödülünü Michael bir müzayedede 1.542.500 $ ödeyerek satın almıştır.1999
   
 2. Her zaman Madonna ile ortak bir albüm yapmasını istemiştim, ama olmadı.
   
 3. Toprağı bol olsun...
   
 4. Amin :)
   
 5. 80ler benim için bitti malesef...geçmişim kayboldu...
   
 6. Maykıl Ceksın...Alıceksın dinleyeceksın coşaceksın ;)
   
Benzer Konular
 1. wham
  Yanıt:
  48
  Gösterim:
  5,396
 2. nonsensical
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  605
 3. Walcolm
  Yanıt:
  401
  Gösterim:
  12,584
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş