yeni x-6 kullanıcısına yardım edin!!

Arkadaşlar yardım edin sanırım düşünmekten beyn hücrelerimn çoğu öldü:/ ben klasik gitar çalıyordum hayalim oln elektroya geçtm bi x-6 aldım memnundum taaki youtube ta cort x-6 yazana kadar arkadaşlar adamların gitarlarından mükemmel ses çıkıyor bas bas bağırttırıyorlar gitarı ama benimki neden öle değil anlamıyorum bu manyetiklerle ilgili birşeymidir.hatta şöle sorayım manyetik nedir ne işe yarar nasıl takılır.bi ricam var cort x-6 kötüdür iyidir tartışmasını burda yapmayın ben bişiler öğrenmeye çalışıyorum!benim istediğim benim gitarmdan da öle sesler çıksın sonuçta o videolardaki gitarlar da x-6..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
videolardaki x-6lara bakıyorum tek bi tele dokunduğu zaman hayvan gibi ses çıkyor ancak benimkinde akustik ile elektro arası bişi gibi çıkıyor ya da sert olmayan gitarlar gibi mesele youtube ta izlerseniz http://www.ninjacloak.com/index.php...d9e5caec686dc3373c21f819334821e9da4132ca17070

http://www.ninjacloak.com/index.php...d9e5caec686dc3373c3895770c5a68fbbc6316f817070

yani öyle küçük bi fark değil baya baya büyük bi fark var benimki bunlar gibi çıkmıyor ama şunu biliyorum çalmayla alakalı değil çünkü klasikten dolayı elim baya yatkın

bir de şöle bişey var sert diye aldım ben bunu 15 watlık bir marshall amfim var ama amfi bu kadar fark yaratıyoor mu açıkçası bilemedim

önce güzel bir analog setup alacaksın dostum.bağırta bağırta çalman içinde emin ol x-6 dan vazgeçeceksin.

iyi ton istiyorsan ki bu gitardan ağacına manyetikten klavyesine kadar değişir fakat senin istediğin gibi anıran bir gitar alman için emghz yada emg aktif seri(81-60/81-81/81,85 kombineli) yada seymour duncan(duncan design değil) veya alnico manyetikli bişiler alman gerekiyorki bununlada bitmiyor tabi.kullandığın setupa çok iş düşüyor burada.tarzına göre onu senin bilmen gerekiyor tabi.Amfide önemli bir ayrıntı.15 wattlık bir amfiden ne kadar gitarı öttürebilirsin yada ne denli kaliteli bir ses alabilirsin tartışılır buda

erencezzar demiş ki:
önce güzel bir analog setup alacaksın dostum.bağırta bağırta çalman içinde emin ol x-6 dan vazgeçeceksin.

iyi ton istiyorsan ki bu gitardan ağacına manyetikten klavyesine kadar değişir fakat senin istediğin gibi anıran bir gitar alman için emghz yada emg aktif seri(81-60/81-81/81,85 kombineli) yada seymour duncan(duncan design değil) veya alnico manyetikli bişiler alman gerekiyorki bununlada bitmiyor tabi.kullandığın setupa çok iş düşüyor burada.tarzına göre onu senin bilmen gerekiyor tabi.Amfide önemli bir ayrıntı.15 wattlık bir amfiden ne kadar gitarı öttürebilirsin yada ne denli kaliteli bir ses alabilirsin tartışılır buda

tamam dostum beklkedğim cevabı aldım saolasın

X6 ile öyle aman aman modifiye etmeden de hayvani tonlar alırsın (x6 iyidir kötüdür tartışmasına girmiyorum).

X6 dışında elinde neler var?

Bütçene göre ucuzdan pahalıya doğru yapabileceklerin;

• 1. Metalci işi ikinci el bir gitar "processor" almak (zoom, pod, boss markalarını araştırmanı öneririm).
    2. Amplini aradığın tarza uygun daha kaliteli ve güçlü bir modelle değiştirmek (endonezya, çin veya hindistan üretimlerine yaklaşmamanı, aldığın amplinin tercihen 12" -en az 10"- hoparlör çapında olmasını öneririm).
    3. Kaliteli bir amplin var ve bu da yetmiyorsa tarzına uygun şekilde stomp box pedal seti dizmek.

Processor alırsan uzun süre gitar amplisi ihtiyacın olmaz; hatta evde PC üzerinden kayıt alman çok kolaylaşır.
Ampli ile kayıt alırken mikrofonlama da yapman gerekir... Youtube'ta gördüklerin büyük ihtimal processor üzerinden direkt PC'ye bağlantı yapıp kayıt almıştır.

Eğer 2. ve 3. yolda gidersen gitarının yetersiz olduğunu anlayacaksın.
Processor'ler gitarın kötü de olsa iyi de olsa ortalama ses verirler. Ama amfi ve analog setup dizdiysen gitarın ve tuşen ortaya çıkar şeklinde düşünülebilir.

Hangisi iyidir hangisi kötüüdür gibi birşey söylemek haddime düşmez ama iyi olan bence "sana gitarını sevdiren ve çaldıran" yoldur :)

Gitarınla iyi eğlenceler ;)

Bence problem şu,arkadaş clean deyken çalıyor gitarını, izlediği videolarda ise bol distortion var.ve doğal olarakda bunların arasında fark oluyor :) sana lazım olan sert bir distortion pedalı.o kadar.ya da amfinin overdrive yazan kısmını etkin hale getir gitar çalarken.oda yeter şimdilik sana.

bencce problem basitce duymak istediğin tonu elde etmek

x6----ucuz yollu prosesor-----şu an kullandığın 15W amfi

prosesor tavsiyem: Vamp2,,,pod2.0,,,podxt den biri bunları dükkanlarda deneyip internetten falan alabilirsin iyi taktikdir :D

sonrada yavaş yavaş kombinasyon ilerletilir
her ilerleyişte fark yaşanır

gırnata iyi demiş : sana gitarını sevdiren çaldıran

x6,

klasikten elektrikli gitara gecis icin iyimidir bilmem gerci almissin simdi floyd rose falan hic soglemiyim :D

hayirli olsun oncelikle, istedigin tonlar, hayvan gibi sesler bunlar genellikle iyi amp ile alakalidir yani zaten x6 orta kalitede iyi bir gitar ancak gerekli ekipmanin olmatikdan sonra, videoda izledigin sesle kendi amp cikan ses seni hayal kirikligina ugratir...

mesala git bi zuhal müzik, baslangic gitari alicam de stratocaster imitasyonu dandik markalar var :) gel abi derler en kral marshallin basinca ogle bir ses verirki hayran olursun bunun gibi birsey o yuzden gitarlari almadan sogle orta ve baslangic kalitedeki amfilerde kaliteye bakmak gerekiyor...

o videolarda sesin iyi çıkmasının sebeplerinden bence en önemlisi iyi bir ses kartıyla kaydın yapılmış olması yahut pod tarzı efektörle bilgisayara direk giriş yapılmış olması (podu bilgisayar ses kartı olarak tanıyor)

ikincisi yine iyi bir ses kartı ile birlikte gitarda yapılmış olan manyetik modifiyesi senin ağzını açık bırakabilecek tonları duymanı sağlayabilir.

buna benzer daha örnek verilebilir

al sana bir örnek bu gerçek değil mesela kayıt üstüne gitar çalıyor eleman
http://www.youtube.com/watch?v=d97OWs7OYDk

bu ikinci olanda kameranın mikrofonun aldığı ses:
http://www.youtube.com/watch?v=75vGRgd6Xjo

gerçek olan ikincisi ama sen 1.bakıpta ne oluyo la dersen hayalinle gerçekler hiçbir zaman çakışmaz umarım biraz yardımcı olmuşumdur

cevolk demiş ki:
bir de şöle bişey var sert diye aldım ben bunu 15 watlık bir marshall amfim var ama amfi bu kadar fark yaratıyoor mu açıkçası bilemedim

Marshall mg15 yeterince drive a sahiptir thrash çalmama rağmen yıllarca pedal bağlamadan kullandım sesi 2 den fazla açmassan ton kaybıda pek yaşmassın evde takılmak için idealdir.Ama gitarın zayıf olduğunda onu toparlamak için bişeyler yapman gerekir.

Umarım yardımım dokunur. Gitar biraz şans işidir. 100 dolarlık gitar alırsın, tonu açıktır arslan gibi kükrer, 2000 dolarlık gitar alırsın, tonu kapalıdır eşek kadar bile anıramaz. Dikkat etmek ve iyi gitar seçmek açısından herşeyden önce; amfiye bağlamadan gitarın doğal akustiğini bir dinle. Eğer bir elektro için yüksek akustik ton varsa gitarın sesi açık demektir. Humbuckerlerin zayıf değilse iyi drive alırsın. Ama akustik ton zayıfsa şansını zorlama, büyük ihtimalle ağaç kalitesi düşük olduğu için ton kapalı demektir. Ancak EMG, Di Marzio S.Duncan falan alacaksın ki adam gibi ses çıksın. izzzyy'nin dediği gibi, Marshall MG15 güçlü drive tonuna sahiptir. Gerekirse, gitarını başkalarıyla karşılaştırarak bir dene, eğer akustik ton kapalı ise, sorunun gitarında kullanılan ağacın kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Geri