Evde kayıt hakkında bir kaç sorum var.

M

mornie

Mehabalar. Evde kendi imkanlarımla kayıt yapmak istiyorum. Bir çok yazı okudum burda. İstediğim çok üst düzey bir kalite değil kayıtta. Zaten black metal şarkıları kaydetmek istiyorum ve bu nedenle pis tonlar beni rahatsız etmiyor. Ancak cızırtı ve dip gürültüsüne bir türlü engel olamıyorum. Zira kullandığım pc günümüze göre berbat bir durumda, ses kartım onboard. Daha fazla verim alabilmeyi beklemiyorum ancak yinede bu işin üstadlarına bir şey sormak istiyorum.

Tüm kayıtlar, (gitar pro'dan çalınan davullar, amfiden mikrofonlanarak alınacak gitarlar ve vokaller) kanal kayıt usulü ile tek mikrofon üzerinden aldığımızda, beniim emektar p4 2.66 Ghz 256 mb ramli emektar için ses kartı alsam, boşuna zaman kaybetmiş olurmuyum?

İlgilenenler için şimdiden teşekkürler. şuanda yaptığım kayıtta tek problemin ve en büüyk problemim cızırtı ve dip gürültüsü... dip gürültüsünüde takmıyorum zira müzik başladığında dip gürültüsü hissedilmiyor.

mornie demiş ki:
Mehabalar. Evde kendi imkanlarımla kayıt yapmak istiyorum. Bir çok yazı okudum burda. İstediğim çok üst düzey bir kalite değil kayıtta. Zaten black metal şarkıları kaydetmek istiyorum ve bu nedenle pis tonlar beni rahatsız etmiyor. Ancak cızırtı ve dip gürültüsüne bir türlü engel olamıyorum. Zira kullandığım pc günümüze göre berbat bir durumda, ses kartım onboard. Daha fazla verim alabilmeyi beklemiyorum ancak yinede bu işin üstadlarına bir şey sormak istiyorum.

Tüm kayıtlar, (gitar pro'dan çalınan davullar, amfiden mikrofonlanarak alınacak gitarlar ve vokaller) kanal kayıt usulü ile tek mikrofon üzerinden aldığımızda, beniim emektar p4 2.66 Ghz 256 mb ramli emektar için ses kartı alsam, boşuna zaman kaybetmiş olurmuyum?

İlgilenenler için şimdiden teşekkürler. şuanda yaptığım kayıtta tek problemin ve en büüyk problemim cızırtı ve dip gürültüsü... dip gürültüsünüde takmıyorum zira müzik başladığında dip gürültüsü hissedilmiyor.

256 mb ram ile iş yapman mümkün değil. Standart başlangıç PCsi için bile 4 GB ram lazım ki rahat çalışabilesin. Onboard ses kartıyla zaten kayıt yapılmaz, okumuşsan bilirsin. İlla ki kayıt yapmak istiyorsan önce ramlerini yükseltmen gerek.

Hangi programla kayıt alacaksın bilmiyorum ancak latency en az 1 saniye olacaktır. Zaten senkron olarak gitar çalamazsın. Tüm cızırtı ve dip gürültüsü zaten PCnin kayıt için yetersiz olmasından kaynaklanıyor (gitarının elektrik kaçağı olmaması halinde bile bu geçerli)

Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Atalay demiş ki:
256 mb ram ile iş yapman mümkün değil. Standart başlangıç PCsi için bile 4 GB ram lazım ki rahat çalışabilesin. Onboard ses kartıyla zaten kayıt yapılmaz, okumuşsan bilirsin. İlla ki kayıt yapmak istiyorsan önce ramlerini yükseltmen gerek.

Hangi programla kayıt alacaksın bilmiyorum ancak latency en az 1 saniye olacaktır. Zaten senkron olarak gitar çalamazsın. Tüm cızırtı ve dip gürültüsü zaten PCnin kayıt için yetersiz olmasından kaynaklanıyor (gitarının elektrik kaçağı olmaması halinde bile bu geçerli)

Kolay gelsin.

Yanıt için teşekkürler. Ancak şuana kadar yaptığım kayıtlarda herhangi bir senktron sorunu yaşamadım kendi kişisel hatalarım dışında. Sizin latency olarak tabir ettiğiniz gecikme oluyor yanılmıyorsam. Bunun sebebi işletim sisteminin xp olması ve kullanmadığım tüm fonk.larını kapatarak kullanmam olabilir mi? Zira bilgisayrım açıldığında xpnin toplam bellek miktası 90mb kadar tutuyor. (günümüz dünyasındane komik bir rakam) Kullandığım programda edit cool pro. yinede teşekkür ederim istediğim cevabı büyük ölçüde aldım.

valla olmaz olmaz diye birşey yok bende 768 mb (256mb'ı sorunlu) bellek var. bir iki vsti den sonra çalamaz hale geliyor ve çok uğraştırıyor ama latency 10ms altında , latency asio ayarların ile ilgili , onboard ses kartları ve laptoplarda bile işe yarayan asio4all var ... yani birde guitar pro falan denmiş , vsti vs olmayacağına göre sadece kirli bir ses için hayli hayli kayıt yaparsın . imkanın varsa tabi sistemi geliştir ama yoksa da olmuyor diye vaz geçme..

dip gürültüsü için öncelikle topraklama olayını aşmış olman lazım , sonra kullandığın pedalı pil ile çalışıyorsa onu öyle kullanmaya çalış kayıt esnasında , bunlara rağmen problem yüksek seviyede ise gitarda problem olabilir. Gitar sağlam ise bilgisayardan kaynaklanan dip gürültüsü olabilir . hiç birşekilde düzeltemiyorsan yani normal hali kötü ise kirli sesini biraz temizleyecek eklentiler mevcut örneğin waves x-noise... bunları wavelab ile birlikte kullanabilirsin..

benim aklıma gelen öneriler böyle , kolay gelsin..

Cubase gibi programların kayıt yaparkenki lantecy i ayarlamak gibi bir özelliği var. İlk gitarı kaydet, ikinci gitarı da audio divice da hesaplanan lantecy i, auto delay den düş ( Audio track sekmesinde saat benzeri bir imleç var ordan yapabilirsin) . Lantecy hiç bir zaman sorun oluşturmaz bu şekilde kayıt yaparsan. YAni neymiş senkron problem değilmiş dimi :D

Geri