Ebay den Gitar Alsam Vergi Ödemem Gerekir mi?

Ebayden ikinci el elektrogitar alsam, Türkeye'ye gelse burda gümrükte takılır mı? Daha önce bir kaç küçük şey aldım Amerika'dan sorunsuz gelmişlerdi.

Şimdi gitar düşünüyorum ama vergi alınıyor mu gümrükte takılır mı gibi endişelerim var. Olur da vergi istenirse ne kadarlık bir vergi alıyorlar bilen var mı?

Takılma olasılığı daha az. 1 hafta önce İngiltere'den gitar getirtmiştim tanıdığım yoluyla. Takılmadan geçebilmiş. Ama takıldığında ödemen gereken vergi;(Usa'dan ürün getirten Quantum nickli arkadaşın dediğine göre) 200$ civarıymış.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Getirtmiştim derken yanında mı getirmiş? Çünkü yanında getirmek de bir sakınca olmuyor benim bildiğim.

Kargoyla gelince ne olucağını kestiremedim. Bir riske giricem sanırım. Bir arkadaşım da portekizde. O, ben alıp getirebilirim diyor ama sonuçta ona da ebay ile gelicek. O da riskli ama belki Türkiye'den daha az risklidir.

Ebayden almayı denemiş olan çıkarsa çok sevinirim.

Evet benim gitarı yanında getirdi. Ama ne farkeder kargo yada kişinin yanında getirmesi. Bence yine aynı risk. Ama büyük ihtimalle yakalanmayacağı kanaatindeyim. Gümrüğe takılsada 200$ gibi bir rakam ödeyeceksin. Onu ödesen bile ne kadar karın olacak Türkiye fiyatlarını varsayarak söylüyorum.

---metalupyourass; gitarın sıfır yada 2. el olduğunu görevli memurlar nasıl anlayacaklar ki? Elinde pahalı ve kaliteli 2. el bir gitar bile olsa sıfırdan farksız olabiliyor.(bakıyorsun aletine sonuçta) nasıl ayırt edecekler bunu.

abi kuzenim kıbrıs güzelyurt'tan Türkiye'ye taşındı.feribottan inince 37 ekran tv için 65 tl gümrük vergisi almışlar.çok iyi düşün derim.ve bunu kargo şirketleriyle iyice konuş.ups kargoyu tavsiye ederim.ayrıca forumlarda yurtdışından ürün getiren kardeşlerimizde var.%10 gibi bi ücret alıyorlar.onlarada danışabilirsin bu konuyu.onlardan almasan bile bi sor derim.çünkü bu riske giriyorlar.bi bildikleri vardır.alım-satım başlığına bi göz at bence.orada görürsün.

Arkadaşım Amerika'dan LTD EC 1000 aldı. Oradan bir arkadaşı gönderdi, ve 70 tl ödemiş ki üçkağıt yaptım dedi gümrük memuruna.. Ve amerkiadan aldigin aletin parasinin yüzde 20 si kadar para biniyor yani gitar 1000 dolarsa mesela 150 gibi bisey ödersin, ama gumrukteki herif g*tlük yaparsa kafasina gore miktar belirleyebilir...

dsprd26 demiş ki:
abi kuzenim kıbrıs güzelyurt'tan Türkiye'ye taşındı.feribottan inince 37 ekran tv için 65 tl gümrük vergisi almışlar.çok iyi düşün derim.ve bunu kargo şirketleriyle iyice konuş.ups kargoyu tavsiye ederim.ayrıca forumlarda yurtdışından ürün getiren kardeşlerimizde var.%10 gibi bi ücret alıyorlar.onlarada danışabilirsin bu konuyu.onlardan almasan bile bi sor derim.çünkü bu riske giriyorlar.bi bildikleri vardır.alım-satım başlığına bi göz at bence.orada görürsün.

Evet bende ups kargoyu tavsiye ederim kesin gümrüğe girer hiç sekmez bilmeden tavsiyede bulunmayalım arkadaşlar ups dhl fedex gibi özel kargo şirketlerini kullanmak gümrüğe girme riskini arttırır.

vergiye girmemesi için olay şudur:
1-100€ı geçemeyecek (Bayramlarda ve Christmas zamanında ve yılbaşında bu sınır 300€ oluyor)
2-hediye olarak gelmesi(send as a gift)(alacağınız kişiye gift olarak yolla fiyatada 100€ yaz deyince kolaylık sağlıyorlar)
3-Aynı üründen maksimum 3 tane olması(3den fazla olunca ticari nitelik kazanır)

TonitruM666 demiş ki:
vergiye girmemesi için olay şudur:
1-100€ı geçemeyecek (Bayramlarda ve Christmas zamanında ve yılbaşında bu sınır 300€ oluyor)
2-hediye olarak gelmesi(send as a gift)(alacağınız kişiye gift olarak yolla fiyatada 100€ yaz deyince kolaylık sağlıyorlar)
3-Aynı üründen maksimum 3 tane olması(3den fazla olunca ticari nitelik kazanır)
demiş arkadaşımız.

Bayramlardan 1 ay öncesi ve 1 ay sonrası süre zarfında ve christmas zamanında yurtdışından türkiyeye gönderilen hediye mahiyetindeki kargoların haddi hesabı yok. Bu işle çok yakından ilgilenen ve ebaydan sürekli alışeriş yapan bir arkadaşım bu zamanlarda birçok kargonun kontrol edilmeden giriş izni aldığını söylemişti. 500 euroluk gps alırken bir sorun çıkmamış ama 150 dolarlık telefona vergiyi bindirmişlerdi. Biraz da şans işi, sana tavsiyem alacağın ürünü bayramlara yakın zamanda almandır. mydukkanda 680 ytl olan prosesör bana e-baydan 330a mal oldu. Aynı şekilde 2,800lük ses kartı ebayde 800 dolar (iki ürün de sıfırdır) ama almaya kalkarsam bana maliyeti 2800ü de geçer sanıyorum.

ingiltereden gitar veya amfi kafası gelse gümrüğe takılır mı ? sanırım royal mail(devlet postası) ile ve kişiden kişiye gelince takılma olasılığı düşüyor. bilgisi olan var mıdır ?

bu ingiltereyle mevcut olan gümrük birliği anlaşması felan bir işe yaramıyor mu. açıp bakıp kullanılmış olduğunu da görürlerse geçebilme şansının olduğunu düşünüyorum. kesin bi bilgiye de ulaşamadığımdan çok büyük ikilemde kaldım.

@izzzyy nin de dediği gibi aman arkadaşlar . Gitar alın pedal alın ne alırsanız alın ama "UPS , FedEx, DHL" gibi özel kargo şirketlerinden uzak durun. Kargo Türkiye'ye çok güzel geliyor sonrası fena... Merak eden arkadaşlar Google dede vasıtasıyla detaylarını öğrenir. Amerika dan USPS , İngiltere den Royal mail gibi devletin kendi posta sistemlerinden şaşmayın

2 sene önce Amerika dan ibanez iceman model bir gitar getirtmiştim.Gitara 800 dolar vermiştim ve bir ihtimal gümrüğe takılır diye her şeyi göze almıştım tabi :) yinede gümrüğe takılmaması için dualar ederken gitarın gümrüğe takıldığını öğrendim.Yaklaşık olarak 200 dolar ödedim ki buda %20 civarı bi paraya tekavül ediyor.Ama başka bir alışverişimde ise bu problemle karşılaşmadım.
Kısacası bu şans işi biraz.Fakat gümrükte tanıdığın sağlam bir amcan,dayın yada yakının varsa rahatça geçirirsin emin ol :)

Geri