ideal gitar secimi ( yardım )

'Elektro Gitarlar' forumunda mikemccready tarafından 2 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. selam abiler ablalar ..
    ben yaklasık 1 yıldır klasik gitar calıyorum ve artık bir elektrogitar sahibi olmak istiyorum .. 900 liraya yakın bir bütcem var ..
    gitarda aradıgım ozellikler ise ;
    - hem ritim hemde solo icin kullanılabilecek
    - özellikle heavy metal , trash metal , grunge , alt.rock , prograssive rock / metal tarzlarına uyum saglayabilecek ( playlist olarak ; rhcp , metallica , nirvana , pearl jam )
    - elektroda acemi satılabilecegim için kasarken sorun yasamayacagım bir gitar arıyorum .. simdilik kafama yatan gitarlar ;

Epiphone Special II = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2008&gid=646

Epiphone G-310 EGG1EBCH1 = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5121&gid=646

Epiphone LP 100 ENB-HSCH1 = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2005&gid=646

Epiphone Goth G-400 = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6180&gid=646

Epiphone Les Paul Studio = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=3701&gid=646

Epiphone Les Paul Studio Chameleon = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6318&gid=646

Jackson JS30 RR BLK - Siyah Randy Roads Elektro Gitar = http://www.muzikenstrumani.com/index.php?p=show&pid=4971&k_id=5&kn=Elektro+Gitarlar

Goth Collection Goth 1958 Explorer Siyah Elektro Gitar = http://www.muzikenstrumani.com/index.php?p=show&pid=1566&k_id=5&kn=Elektro+Gitarlar

Bunun dısındaki her turlu gitar gorus ve tekliflerini acıgım .. simdiden tesekkürler ..

2. jackson js30 dan uzak dur ve gösterdigin diger epiphone modellerindende ilk gitardan biraz lüks sayılabilcek olsada ikinci el bi ibanez rg 1570 al gitar genl olrak sert karakterlide olsa dedgin tüm tarzlara yatar ve zevkin dogrultusunda manyetik modifiylerinide yaparsın tabi bunun yannda gitara bu kdr para verip sacma bi amfide calma gzl bi amfin de olsun

3. Bu kadar parayı sıfır gitar alarak çarçur etmezdim ben olsam. Şu anda forumda cayır cayır Jacksonlar peynir ekmek gibi satılıyorlar güzel fiyatlara. Gir alım-satım başlığına hepsine bir bak, ölç tart en beğendiğini seç, kap gitarını.

4. amfi olarak Marshall MG10CD , Marshall MG15CD , Marshall MG15CDR , Roland Micro CUBE , Roland Cube 15X den birini dusunuyorum ..

acıkcası ibanezlere sıcak bamıyorum .. gitarları ruhsuz samimiyetsiz geliyor bana ..

NOT= bu arada 200 - 280 lira civarında bana uygun daha güzel bir amfi varsa bildiginiz tavsiye etmekten cekinmeyin

5. marshal valvestate 15w mglerden cok daha ıyı tonlar alabılırsın.istersen bende var cookta temız daha bakımını yenı yaptırdım gorusebılırız;)benden almasanda vs15'i bir kenara yaz saglam calısma anfısıdır:)

6. Amfi olarak marshall 15w üstü tercih et.10w hiç yeterli olmuyor.sadece 1 tane ton potansı var.gitar olarakta çin yapımı olan herşeyden KESİNLİKLE uzak dur.2.el kore epiphone alabilirsin.sıfırları çok kötü.bende 99 model var.ince saplı güzel bi alet.sağlam bi manyetik modifiyesi yaparsan dahada güzel olur.2.el ibanez rg350-370lere de bakabilirsin.onlarda idare eder.birde prosesöre ihtiyacın olacak.senin yerinde olsam 200 tl ayırırdım pedal-prosesöre.marshall jh-1,boss sd-1 vs.al.yanına da efektlerini kullanabileceğin digitech rp50-80-90...,zoom707 vs.prosesör al.tabi ben hepsini 2.el olarak hesapladım.daha sert tonlar için mt-2,ml-2 düşünebilirsin.tamamen sana kalmış.hepsini araştır. www.bossus.com sitesi yardımcı olur sana.tüm boss pedalların tonları videolarda var.
    pedal için Ben boss dedim.ama tüm markalara bak...

7. hmm .. peki aldıgım gitarın cin uretimi olup olmadıgını nerden anlayabilirim ? ankara'da bildiginiz iyi hizmet veren cin malı uretimlerden sakınmamı saglayabilecek bir müessese varmı bildiginiz ? ( tabi cokta kazık olmassa iyi olur )

8. Wtf? Bunlar birbirine benzeyen tonlar mı ki? Ne istedigini biliyomusun?
    Bide Thrash ve grunge ı aynı cumle icinde kullanıyosun.

9. eğer gitarı alırken deneme imkanı varsa seri numarasına bak.o numarayı gitarı üreten firmaya e-posta yoluyla sor.gitarı üreten adamın geçmişini bile yazıyo :D ben öyle yaptım.abd li tom amca yapmış gitarımı.ellerine sağlık.internet sitesinden sıfır olarak alırsan orada yazıyo genelde.Forumdan güvenilir birisinden al ve seri numarasını sor mutlaka.ama bol referanslı birisiyse yalan söylemez zaten sana.neyse ben yine çok uzattım galiba :D

10. Dostum ne istedigimi biliyorum .. imkansız tarzında bişey farkındayım .. burda istedigim sey genis bir ton yelpazesine sahip bir gitar ..

11. arkadaslar aklımdakileri 4e indirmeyi basardım ..

Epiphone Goth G-400 = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6180&gid=646

Epiphone Les Paul Studio = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=3701&gid=646

Goth Collection Goth 1958 Explorer Siyah Elektro Gitar = http://www.muzikenstrumani.com/index.php?p=show&pid=1566&k_id=5&kn=Elektro+Gitarlar

Cort Kx Custom = http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1448&gid=111

arkadaslar birde 2.el gitar alırsam marka model olarak ne önerirsiniz ?

12. ibanezler içn ruhsuz demissn fakat bunu acemiligine veriyorum yazdıklarından bitek cort x custom olabilir digerlerinden uzak dur paran çöpe gider! bes para etmez epiphone les paul stüdyoyla 1570 arasında 10 gömlek fark var ztn ben 1570 i ikinci el alırsın die demistim hemde o dedigin tarzlarn hepsine yatrabilcegin tek gitar da o dur ibanezin özelligi odur cok genis bi ton yelpazesi vardır ama sakın epiyi alma

13. @mrkasap
    Epiphone ile ibanez arasında 10 gömlek fark var demişsin.Epiphone'la sana 10 gömlek birden giydirirler aman dikkatli ol.
    Gelelim konuya.Kardeşim 900 liralık bir bütçem var demişsin.Sana tavsiyem sıfır gitar alma.Forumda alım-satım başlığı var.Gir oraya çok güzel gitarlar bulabilirsin.Epiphone düşünüyosun gördüğüme göre.Çin üretimi epiphone denemedim o yüzden çamur atmak istemem.Ancak kore ve endonezya epiphone zamanında kullandım ve çok güzel gitarlar olduğunu söyleyebilirim.Şu an elimde kore epiphone standart plus var.Tarzlarımız hemen hemen aynı.Genelde grubumla Pearl Jam çalarız ve tonlar da hiç sıkıntı çekmedim.Kafama eser bazen Metallica çalarım bazen trash çalasım gelir sepultura çalarım.İbanez önerileri olmuş.İbanezlerde güzel gitarlardır.Ama epiphone'u kesinlikle es geçme.Bence bütün paranı elektroya yatır.Sağlam bir gitarın olsun.Daha sonra para biriktirip amfi v.s alırsın.

14. ruhsuz ne demek diye sorsam acaba?

Herkeste ibanez var mantığına bakarak ruhsuz dediysen Rockson gayet karakter sahibidir o zaman,

Tonları klasik, alışılagelmiş diye ruhsuz diyorsan, fenderler de ruhsuzdur.

Evet epiphone ile ibanez arasında 10 gömlek fark var doğrudur. Köprü olsun, ağaç olsun, klavye olsun, fretlerinin büyüklüğüne kadar ibanezle epiphone arasında dağlar kadar fark var. Superstratla les paul karşılaştıran zihniyet, mydukkanda özellik okuyarak bi yarım saat geçirin yalvarıyorum. Bu epilere bok atmak değildir yanlış anlaşılmasın.

Şahsi görüşümü bildiriyorum:
    Yan markaya gerçekten sıradışı bir ürün yapmadıkları sürece para vermem. Yani BENCE alınabilir epiphonelardan birisi prophecy serisidir. LP100, special 2 ve zw denemiş biri olarak yazıyorum bunları.

Ibanezlere önyargılı yaklaşmışsın ama yine de fikrimi belirteyim, rg350 veya rg370 de hoş gitarlardır ton ve rahatlık açısından fakat ilk elektrogitarında floyd rose bulunması seni gitardan soğutabilir.

Cortlar da nedense hep "kötü" damgası yemiştir genel olarak, ki buna katılmıyorum. G254 ve üstü G serisi ton konusunda uzuun süre iş görür derim. Çok da dandik olmayan bir setupla gaz solo tonlarından akıcı ritm tonlarına kadar geniş bir aralıkları var. Manyetik modifiyesiyle canavar gibi olabiliyorlar.

Son önerim washburn x30dur. Sustain delisi, ve işçiliği kalite. Tonlarının güzelliği de cabası. 2005 kore üretimi bir tanesiyle deneyimim oldu kısa bir süreliğine ve gerçekten hoş bir gitar.

15. @tugberkozdemir
    10 gömlek olayına halen katılmıyorum ki şunu belirtiyim.Köprü olsun0ağaç olsun,klavye olsun demişsin.Les paul kasalar sabit köprü ibanez de söylediğiniz gitarlar floyd-rose'lu gitarlar.Köprüler arasında yorum yapmak saçma kaçar.Ha ikiside floydrose veya sabit köprü olsa eyvallah derim.İkinci olarak klavye olayına gelirsek ; Epiphone denedim demişsin fakat klavye hakkında iyi yorum yapamamışsındır demektir bu.Ben epiphone kullanıyorum şu an ve profesyonel anlamda müzikle uğraşan arkadaşlarımın görüşleri ilk anda hep "ya bunun klavyesi acayip rahat" oluyor.İbanezlerde rg370,s520 ve rg1570 deneme imkanım oldu.Fakat epiphone rahatlığını taaa ki prestige deneyesiye kadar alamadım.
    Bir de floydrose gitardan soğutabilir demişsin.Floydrose kullanmak zordur fakat zoru halletmek daha önemlidir.Bu yüzden floydroselu gitarlar arasında da seçim yapılabilir.

16. Zaten o zoru halledene kadar soğuyor gitardan. Ki yeni başlıyor. Yine tercih meselesi keyfi bilir. İstediğini seçebilir tabi.

17. @fader

rahatlık kişiseldir. Benim de profesyonel arkadaşlarım (satriani vai paul gilbert herman li falan) ibanezler rahat diyor. Öbür profesyonel arkadaşlarım da (malmsteen, clapton) fender diyor. Slash, gary moore abilerim var onlar da gibson diyor. O yüzden rahatlık kavramını alıcı olan arkadaşa bırakalım da neyde rahat ederse onu alsın. Hem farklı gitarlar diyorsun herşeyiyle, hem de hala kıyaslamaya çalışıyorsun. Bana en iyi epi ile en iyi ibanezi bir yorumla, hadi gibson olsa tamam diyeceğim eyvallah. Ve ben epiler hakkında hiçbir kötü yorum yapmadım dikkatli okursan. Epinin klavyesi muhteşem olabilir, ama ben ibanez klavyesi seviyorum, bu yüzden de arkadaşa önerilerimi bu doğrultuda yaptım.

Bir de

"Floydrose kullanmak zordur fakat zoru halletmek daha önemlidir."

Kimsenin zoru başarma gibi bi derdi yok, arkadaş alacak gitarını sanatını icra edecek bu kadar basit. Sabit köprüde akort etmeye alışık bir insana ver ilk defa floyd rose, yarım saatte çıldırır. Ha etrafında vardır fr kullanıcısı bak kardeşim bu böyle akort edilir diye gösterir o zaman tamam. bir de zordan kastım floyd rose kullanmak değil floyd roseli gitar kullanmaktı. Yorumlarımı yaparken kendimi mümkün olduğunca soru soran insanın yerine koymaya çalışıyorum. Kimse "illa ki sabit köprü alacan lan" demiyor. Bazen sırf yazmış olmak için yazdığını düşünüyorum

18. @tugberkozdemir
    Yorumlarımı yazarken realist olmaya çalıştım.
    Bkz: "satriani vai gilbert" "malmsteen eric clapton".Ben arkadaşlarıma gidip ibanez epiphone karşılaştırması yapın demiyorum.Çevremde epiphone kullanan çok az.Genel olarak fender,ibanez tercih ediliyor.Epiphone ellerine aldıklarında daha önce de belirttiğim tepkiyi veriyorlar.

"Farklı gitarlar diyorsun karşılaştırma yapıyorsun"
    Dikkat ederseniz ben sadece köprülerin farklılığından bahsettim.O yüzden kıyaslanamaz dedim.Gitarların ağaçlarının kalitesi ve rahatlığında da tartışılmayacak bir şey göremiyorum.Varsa yanlışım düzeltiniz.
    "Bana en iyi epiphone'la en iyi ibanez'i yorumla"
    Yazdığım şeyleri güzelce okuyamadığını varsayıyorum.Yazdığım mesajda şu şu şu gitarları kullanma şansım oldu diye belirttim.En iyi gitarları deneseydim,onlar hakkında da yorum yapardım.
    Senin ibanez tercih etmene ben bir şey demedim.İbanezlerde güzel gitarlardır dedim.Ve yine aynı yere geliyorum ; kullandığım gitarları belirttim.Ve o gitarlar arasında ben epiphone'u seçtiğimi belirttim.

Floydrose kullanma olayına gelirsek.Ben de dediğin gibi akort etmeden bahsetmiştim.İmla hatasından dolayı özür dilerim.Arkadaş 1 yıldır gitar çalıyormuş.1 yılın verdiği öğretim ve müzik kulağı ile eğer bi piyanistten ders almadıysa kulakla akort
    yapabiliyordur.Bu nedenle arkadaşa 1 kez floyd rose kullanımı gösterilirse üstesinden gelecektir.Tabi floydrose olayı arkadaşın seçimine kalmış bir şey.Piyasada bir sürü tuner var.Tuner alacak para olmasa bile arkadaşa gösterebilecek yeteri kadar insan var.
    "Rahatlık kişiseldir."
    Doğru demişsin.Ama sözünün arkasında dur bari.Önceki mesajında 10 gömlek fark atar yorumuna katılıyordun.Şimdi de kişiseldir diyorsun ve bunu bir tartışma konusu haline getiriyorsun.Kişiselse bunun tartışılcak bi yanı yoktur.Ben orda tartışmaya açmadım klavye rahatlığını.Epiphone'u bu derece aşağıladığınza değindim.Eee kişiseldi hani rahatlık ? Neden 10 gömlek ?

"Dikkat edersen ben epiphone hakkında kötü yorum yapmadım."
    10 gömlek fark atar olayı nedir o zaman arkadaşım.Ne yazdığının farkında mısın ? İbanezden 10 gömlek fark yiyorsa bu gitar bu iyi bir yorum mudur ?

Başlığı açan arkadaşım sen en iyisi bir mağazaya git ve ne var ne yok dene.Hangisi hoşuna giderse onu al.Ha bir de epiphone alırsan sana 10 gömlek hediye edicem...

19. "10 gömlek fark var" ile "10 gömlek fark atar" arasındaki 10 gömlek farkı senin türkçene veriyorum.

Floyd Rose ile akort yapmanın tuner veya kulakla alakası yoktur. Bi d'addarrio takım telin arkasını okusan yeter.

mrkasap da aynı şeyi demeye çalışmış. Herkes sadece ibanezler ile epiphne farklılığından bahsediyor, bu iyidir bu kötüdür diye yorum yapan yok. RG1570 ile epi kıyaslaması zaten doğrudur, makuldür.

20. Diğer gitarları denemedim fakat Goth G-400 en dengesiz hatun tipinden bile daha dengesiz bir gitar. Sürekli sağa sola yatıp adamın asabını yerlebir ediyor

Bu Sayfayı Paylaş