2009 Avrupa BasketbolŞampiyonası

'Forum Meydanı' forumunda Purgatory tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. Evet, Polonya'nın ev sahipliğindeki bu turnuvaya sayılı günler kaldı ve milli takımımız ayın 7'sinde 22.15'te ilk maçına Litvanya ile çıkıyor. Efes Cup'ı takip edenlerin çoğu gibi ben de fazla bir beklenti içerisinde değilim ama pes etmeyen kimliğimizi ön plana çıkartırsak bir çeyrek final filan görebiliriz diye düşünüyorum. Tabii önümüzdeki en büyük engeller Bogdan ve onun oyuncuları oynatmayı tercih ettiği pozisyonlar. Hidayet 3, Ersan ise 4 numara isterken bakalım nasıl izleyeceğiz onları. Açıkçası Harun Erdenay gibi bildiğimiz ve oyuncularla diyaloğu çok iyi bir yardımcı antrenör olmasa umudum yarı yarıya azalırdı diyebilirim. Bu arada kadrodan elenen son isim ise Fatih Solak oldu. Enes Kanter'i izlemeyi istiyordum ama o da alınmamış. Litvanya maçıyla başlayacak olmamız ise dezavantaj diye düşünüyorum çünkü genelde bize ters gelen ve yetenekli bir takım. Umarım oyuncular yeteneklerinin hakkını sahaya yansıtır ve eğlenceli bir turnuva geçiririz hep beraber.

Lakin çevreme bakıyorum ve çoğu kişinin umurunda değil gibi bu turnuva, ya da haberleri yok. Maçları izleyelim ve Polonya'daki milli takımımıza pozitif elektrik yollayalım arkadaşlar. :D

2. 0-3 ile elenip revizyona gideriz inşaxl.

3. Hidayetin ya şut formunu bulması lazım veya daha agresif oynaması, dribling yapması falan lazım. Ya da başka oyuncuların daha çok sorumluluk almaları ve başarılı oynamaları lazım. Hiçbi tahminim yok, mantığım pek başarılı olamayız diyor, ama daha önceki kimi yanılgılarım iddialı konuşmamı engelliyor. :)

4. şu sıralar basketbolla alakam yok, şampiyonayla ilgili hiçbir haberi takip etmedim desem yeridir, bi ara kerem gönlüm'ün şike olaylarını duydum sadece o kadar.
    bu akşam ilk maça çıkıyoz, grubun en zor maçının ilk maç olması dezavantaj olmaz inşallah, hayırlısı olsun bakalım.

5. Verdiğimiz kolay pozisyonlar dışında oldukça iyi oynadık. Ömer olmamasına rağmen hücum varyasyonu yapmakta hiçbir sıkıntımız olmadı neredeyse. Hem Hidayet, Ersan gibi kilit oyuncularımız aktif dinlenme fırsatını da buldular, hem maç sonu diri kaldılar hem de ilerki maçlar için güçlerini ekonomik lullanma fırsatını buldular diyebiliriz.

Yalnız, Litvanya hiç üretken değildi, bizim bildiğimiz Litvanya değillerdi yani açıkçası. Onu da not etmek lazım. Ama biz bu konsantrasyonla oynarsak ve bu maçta verdiğimiz kadar kolay pozisyon vermezsek rakiplere, her takımı zorlayabiliriz. İspanya gibi takımlara karşı işiimiz zor elbette, ama belli de olmayabilir hani. :)

6. Panik ve stres yok.. 3 saatlik saat farkına ragmen takip ediyorum. :D

Turnuva oncesinde Ermal, Mirsad ve Kaya gibi sırtı donuk skor uretebilen oyuncu cıkmayacagından endise etmistim, neyse ki Oguz bu isi ustlendi fakat sadece bu maclık bir performans mıydı, yoksa degil miydi bu aksam buna yanıt bulacagız.

Bir de Litvanya bu aksam kazanmak zorunda ve son macımız Polonya ile, iste o maca da 2 galibiyetle cıkarsak takımın gerilmeyecegi dusunuyorum.

7. 2 maçı da izledim, helal olsun çocuklara, basket milli takımından bayağa bir uzaklaşmışım ki bu kadar iyi oyun karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim.
    litvanya maçını izledikten sonra "yarın bulgaristan'ı farkla yeneriz" dedim ve öyle de oldu.
    bulgaristan maçında 3. periyoda biraz rehavetle başlar gibi olduk ama hemen toparlandı çocuklar, sıkı savunmaya başlar başlamaz fark yine ilk 2 periyottaki seriye bağlandı.
    bana, takım kendinden çok emin ve kendisine olağanüstü güvenen bir imaj hissettirdi. 90'lı yılların ortalarında izlediğimiz üst düzey avrupa takımları gibi oynadık bu 2 maçta, pota altında uzunlar, ömer aşık, oğuz savaş filan çok iyi işler yaptı. ender arslan'a ayrı bir parantez açmak lazım, ne atsa girdi, gerçekten helal olsun. bugün polonyayı kendi seyircisi önünde yenersek büyük prestij sağlamakla birlikte oyuncuların güveni katlanmış olur.

8. şu boktan bok günlerde bari tek tesellimiz olsun.

9. omer aşık cok iyiydi yaa polonya macında polonyaya da helal olsun gelip tek tek tebrik ettiler turkiyede olsa ve yenilsek boyle olurmuydu acaba mac sonu,seyirciler dusundum dusundum cevabını bulamadım =)

10. Baskette yüzümüz güldü.Umarım kupayı getirirler.

11. Tabii Calderon'un olmaması ayrı bir konu (esasında eksik olmayan takım da yok) ama İspanya'yı savunma ile hem de son topta maglup etmek anca yerden yere atlamakla olurdu.

Mukemmel oynadık.

12. Dünya şampiyonunu yendik helal olsun!

13. Eminim ki basketbol takımımız altın madalyayı alacaktır, Allah'ın izniyle.. Tanjevic çok iyi bir koç, helal olsun çocuklar, nazar değmesin!

14. cidden ispanya gibi nba ihracatı yuksek bir super takımı yenmek cok hos bir duygu helal olsun

15. Sırbistan'ı da devirdik.Cidden bu kupayı alacağız galiba.

16. namağlup 2 takımdan biriyiz..kupa için daha ne lazım,di mi ama?

17. namağlup 2 takımdan biriyiz..kupa için daha ne lazım,di mi ama?

18. fransa'yı yenmek lazım. büyük ihtimalle finalde fransa'yla karşılaşacağız.

19. ilk etapta yunanistan var finali dusunmek icin erken =)

20. fransa ve rusya'nın elenmesine çok şaşırdım. yunanistan'ı yenersek- ki yeneceğimize inanıyorum- yarıfinalde rakibimiz yine ispanya olacak. ispanya'yı ikinci defa yine yenersek kupa bizim olacaktır..

Bu Sayfayı Paylaş