Emg 81-85 bağlantı sorunu???Resimli

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda eDDz tarafından 9 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. forumdan 2. el 81*85 zw set aldım netten diyagramını indirdim,oturdum taktım gösterildigi gibi şu şekilde ama dip gürültüsünden baska bi ses elde edemedim.netten indirdigim emg diyagramı üstteki benim yaptıgım alttaki resim,farklı olarak benim switch de sarı bi kablo var emg nin diyagramında 4.kablonun rengi yok ben de gösterdigi gibi bagladım ama ses alamadım gitardan sadece gürültü geliyo,switch in metal ayagına gelince gürültü tavana vuruyo tellere ya da diger aksama dokununca biraz kesiliyo.


  evde netim yok konuyu acıp pc basında bekliyorum işim biraz acele fazla vaktim yok ve sürekli takip şansım da yok,bilenler fikir verirlerse cok mutlu olurum.simdiden sagolun
  bu arada gitar les paul 2tone2vol knob var 3yollu switch
  emg nin orjinal diyagramı =


  [​IMG]

  bu da benim yaptıgım baglantı sekli

  [​IMG]
   
 2. ARkadasımdan baska bi baglantı diyagramı aldım yaptım ve oldu ancak simdi yeni bi sorunum var . şöyle ki;

  sadece köprü manyetiginin sesi acık sap kapalı iken ve switch ortada iken normalde susması lazım gitarın ama köprü manyetigi calısmaya devam ediyor.kabloları kontrol ettim bi sorun görünmedi gözüme switchten cıkan 4 kablonun biri köprü pozisyonu biri sap pozisyonu icin 2 volume potanslarına gidiyor,bir kablo toprak o bütün potansların cercevelerini dolanıyor,4. kablo da orta pozisyonun kablosu o da dogrudan jack girişine gidiyor ve switch ortada iken önceden volume potanslarının biri de kapalı olsa ses kesiliyordu simdi 2sinin de kapalı olması gerekiyor.istediigm gibi switch ortada iken tek volume acık teki kapalı iken sesin kesilmesi icin ne yapmam gerekiyor acaba?
   
 3. Köprü manyetiğinin sesi açıkken ve swich ortadayken köprü manyetiğinden ses gelmesi gayet normal.
   
 4. Evet gayet normal bi durum o. Sanırım switch yukardayken yazacaktın ? Yoksa normal yani.
   
 5. Bende 3 yollu switch kullanıyorum ve sadece tek manyetiğin sesi açık diğeri kapalıyken switchi ortaya getirince gelmiyor.Bu normal diye biliyorum.
   
 6. Switchin ortada olması demek " iki manyetiğin aynı anda çalışmasını istiyorum" demektir. Manyetiklerden birinin volume potu da açık ise gitardan ses gelecektir gitar tarihinin başından bu güne olduğu gibi.
   
 7. Şimdide denedim acaba ben mi yanılıyorum diye.Hayır tek pot açıkken ortada ses yok.Demekki standart bi olay değil.Bilemiyorum herneyse.

  Ayrıca akıl dolu bilgin için teşekkürler, sen olmasan bu switch ne işe yarıyo bi türlü bulamıcaktım.
   
 8. Volume ün biri kapalı ve switch ortada iken ses gelmemesi gerekli diye biliyorum. Benim gitarımda da öyle. Hatta zakk wylde switch oynarak çalıyor bazen o şekilde. Kill switch gibi bişey oluyor.
   
 9. Devrenin doğru yapıldığını varsayarak;

  Volume ün biri kapalı ve switch ortada iken ve toogle switch kullannılan bir gitardan ses gelmemeli. Ses geliyorsa ya toogle switch'in konnektörlerinde ya da sap manyetiğinin volume potansında sorun vardır.

  Switch'te sorun varsa orta pozisyonda ve iki manyetik açıkken sap manyetiğinin sesini dışarı vermiyordur. Eğer sap manyetiğinin sesini orta pozisyonda iletseydi sesi tamamen kapalı olan sap manyetiği yüzünden gitarın ana çıkışı şase ile kısa devre olacağından ötürü köprü manyetiği açık olduğu halde ses kesilirdi.

  Volume potundaki arıza da "potansın tam kısıldığı noktada şase ile kısa devre vermesi (direncini şaseye göre sıfıra indirmesi) gerekir ama bunu yapmıyorsa; hala elektriksel direnç gösteriyorsa neck manyetiğinin sesi tam kısılmamaktadır. Bu yüzden de ana ses çıkışı şase ile kısa devre olamaz ve köprü manyetiğinin sesi dışarda duyulabilir" şeklinde mümkündür.

  Tedavisi ise; bir ölçü aleti (avometre) ile arızalı olma ihtimali olan toogle switch ve volume pot incelenerek arıza tespiti yapılır. Gerekli olan parça değiştirilir.
   

 10. http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_3w

  Şemaya bi bakıp sonra bana tamamen kapalı sap manyetiği yüzünden nasıl ana çıkış şase ile kısa devre oluyor bir anlat çünkü söylediğinden pek birşey anlamış değilim.


  Potansı tamamen kıstığında direnci sıfıra indirmiş olursun. Yani akım geçmesine izin vermiş olursun.Diğer bir değişle manyetiğin sesini açmış olursun.
  Eğer kısmana rağmen potans üzerinde hala elektriksel bir direnç işte ozaman sinyal ya çıkışa hiç ulaşmaz yada bir kısmı ulaşır.Sen tam tersini söylemişsin.
   
 11. bikac arkadas normal oldgunu söylemiş ama oldukca anormal,baglantıda bi sorun yok emg nin kendi kılavuzundaki şemanın 1e1 aynısını yaptım,sorun neyde tam olarak anlayamadım ama şöyle anlatayım,,,

  köprü manyetiginin vol. potansı sıfırda iken ve switch ortada iken sadece köprüden ses geliyor hatırladıgım kadarıyla su an evde degilim deneyemiyorum malesef.ortada iken normalde suskun olması gerekiyor.switch daha yeni sayılır önceki arızalanmıstı bunu takmıstım usa dan getirtip ve bu yeni manyetik setini takana kadar bi sorun yoktu,ölcüm cihazım olmadıgı icin yapamıyorm ama hangi aletle ne sekilde yapacagımı anlatırsanız gitarı alıp elektronikciye gidebilirim,ama switc de sorun oldugunu hic sanmıyorm cünkü bu seti takana kadar sorunsuzdu.diyagramın basında şöyle yazıyor

  2volume(independent)
  2tone
  3way toggle switch
  yani benim gitarı anlatıyor direk.
  emg nin şemaları arasında gibson les paul (1975 and later) diye bişey var ama sadece topraklama mantıgı farklı biraz gerisi aynı,switch i nasıl bagladıgımı da yukarıda anlatmıstım zaten orada da bi sorun oldugunu sanmıyorum ama bi türlü cözemedim takipteyim baslıgı bi fikri olan söylerse cok sevinirim.cevap yazan arkadaslara da ayrıca tesekkürler...
   
 12. Köprü manyetiğinin sesi kapalı iken switch ortada iken hala köprü manyetiğinden ses geliyorsa köprü manyetiğine bağlı potansında arıza var demektir.
  Ama ses potlarından biri kapalı iken ve swich ortada iken potu kapalı olmayan manyetiğin sesi çıkışa ulaşacaktır.
   
 13. [​IMG]


  Mavi çizgi sinyal yolunu göstermekte umarım açıklayıcı olmuştur.
   
 14.  
 15. arkadaslar sanırım yanlış anlattım ya da yanlış anladınız...olay sadece köprü manyetigi icin gecerli değil aynı zamanda sap manyetigi icin de gecerliyani sap manyetiginin sesi acıkken köprününkü kapalıyken ve switch ortada iken sap manyetigi yine ses veriyor aynı şey yukarıda dedigim gibi köprü icin de gecerli,olması gereken bi potans kapalı iken ve swtich ortada iken 2sinin de ses vermemesi ama anlamadıgım bi sekilde olmadı bu.sanki sorun switch de gibi duruyor ama switch emg Hz lerle dogru calısıyor.volume potansları sesi tamamen kesebiliyorlar denedim yani onlar da saglam duruyo,anlamadım nerde bi sorun var.
   
 16. bir de baktım şimdi üstte izzzyy nick li arkadasın verdigi diyagramdan farklı olan bişey var bende,bu kapasitörler volume ve tone potansları arasında baglanıyor farklı olarak,cok bi fark getirecegini sanmıyorum ama böyle emg de.bir de şu haliyle gitarı kullanıyorum ve bi ayrıntı dikkatimi cekti topraklamadan vs. olan dip gürültüsü eskiden tellere dokununca gidiyordu şimdi teller ve köprü haric potanslara ya da switch in metal aksamına dokununca gidiyor sanırım switch ten gelen toprak kablosunu tellerle alakalı biyere de temas ettirmeliyim peki nereye ? bunun dogruluk payı nedir zararı yararı var mıdır?
   
 17. Köprüye bağlanır toprak kablosu ama sabit köprülerde böyle bişey yok sanırm.Hep floyd rose kullandığımdan emin değilim sabitte nasıl.
   
 18. Gırnata emeğin için sağol uzunca birşey yazmışsın ama olayda bu zaten çok laf kalabalığı var. Bu sıralar staj yaptığımdan yorgun oluyorum odaklanamıyorum.Sanırım sesi açık sap manyetiği sesi kapalı olan köprü manyetiğine bağlı potans üzerinden şase oluyor demek istiyorsun.
   
 19. evet sabit köprüde floyd gibi gitarın içinden baglama yolu yok malesef ama eskiden nasıl oluyordu da tellere degince toprak oluyordu anlamadım kafam da cok bulanık zaten,o cok bi sorun degil bi yolu bulunur ama bu switch in orta olayı cok canımı sıkmaya basladı alısmısım cok ters geliyor bi de bişey farkettim köprü sesi acık sap sesi kısıkken ve switch sapta iken sesi tam kesmiyor yine köprü manyetiginden az bir ses geliyor ama cok az bi ses,yani bu switch in mi bozuk oldugu anlamına geliyor ya da lehimlerde kücük bir temas mı oluyor o kadar da kontrol ettim ama yok gibi harici bir temas.yok kızıp kalan son parayı da 4 potans bide switch e vericem herseyi sıfırdan takıcam ozaman da 2 hafta züürt gezicem :(
   
 20. Yok ya çok az bi ses geliyor bende çift volume kullanırken geliyordu zaten önemsencek bişey değil.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş