Emg 81-85 bağlantı sorunu???Resimli

forumdan 2. el 81*85 zw set aldım netten diyagramını indirdim,oturdum taktım gösterildigi gibi şu şekilde ama dip gürültüsünden baska bi ses elde edemedim.netten indirdigim emg diyagramı üstteki benim yaptıgım alttaki resim,farklı olarak benim switch de sarı bi kablo var emg nin diyagramında 4.kablonun rengi yok ben de gösterdigi gibi bagladım ama ses alamadım gitardan sadece gürültü geliyo,switch in metal ayagına gelince gürültü tavana vuruyo tellere ya da diger aksama dokununca biraz kesiliyo.

evde netim yok konuyu acıp pc basında bekliyorum işim biraz acele fazla vaktim yok ve sürekli takip şansım da yok,bilenler fikir verirlerse cok mutlu olurum.simdiden sagolun
bu arada gitar les paul 2tone2vol knob var 3yollu switch
emg nin orjinal diyagramı =

emg1.png

bu da benim yaptıgım baglantı sekli

emgw.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ARkadasımdan baska bi baglantı diyagramı aldım yaptım ve oldu ancak simdi yeni bi sorunum var . şöyle ki;

sadece köprü manyetiginin sesi acık sap kapalı iken ve switch ortada iken normalde susması lazım gitarın ama köprü manyetigi calısmaya devam ediyor.kabloları kontrol ettim bi sorun görünmedi gözüme switchten cıkan 4 kablonun biri köprü pozisyonu biri sap pozisyonu icin 2 volume potanslarına gidiyor,bir kablo toprak o bütün potansların cercevelerini dolanıyor,4. kablo da orta pozisyonun kablosu o da dogrudan jack girişine gidiyor ve switch ortada iken önceden volume potanslarının biri de kapalı olsa ses kesiliyordu simdi 2sinin de kapalı olması gerekiyor.istediigm gibi switch ortada iken tek volume acık teki kapalı iken sesin kesilmesi icin ne yapmam gerekiyor acaba?

Switchin ortada olması demek " iki manyetiğin aynı anda çalışmasını istiyorum" demektir. Manyetiklerden birinin volume potu da açık ise gitardan ses gelecektir gitar tarihinin başından bu güne olduğu gibi.

Şimdide denedim acaba ben mi yanılıyorum diye.Hayır tek pot açıkken ortada ses yok.Demekki standart bi olay değil.Bilemiyorum herneyse.

Ayrıca akıl dolu bilgin için teşekkürler, sen olmasan bu switch ne işe yarıyo bi türlü bulamıcaktım.

Volume ün biri kapalı ve switch ortada iken ses gelmemesi gerekli diye biliyorum. Benim gitarımda da öyle. Hatta zakk wylde switch oynarak çalıyor bazen o şekilde. Kill switch gibi bişey oluyor.

Devrenin doğru yapıldığını varsayarak;

Volume ün biri kapalı ve switch ortada iken ve toogle switch kullannılan bir gitardan ses gelmemeli. Ses geliyorsa ya toogle switch'in konnektörlerinde ya da sap manyetiğinin volume potansında sorun vardır.

Switch'te sorun varsa orta pozisyonda ve iki manyetik açıkken sap manyetiğinin sesini dışarı vermiyordur. Eğer sap manyetiğinin sesini orta pozisyonda iletseydi sesi tamamen kapalı olan sap manyetiği yüzünden gitarın ana çıkışı şase ile kısa devre olacağından ötürü köprü manyetiği açık olduğu halde ses kesilirdi.

Volume potundaki arıza da "potansın tam kısıldığı noktada şase ile kısa devre vermesi (direncini şaseye göre sıfıra indirmesi) gerekir ama bunu yapmıyorsa; hala elektriksel direnç gösteriyorsa neck manyetiğinin sesi tam kısılmamaktadır. Bu yüzden de ana ses çıkışı şase ile kısa devre olamaz ve köprü manyetiğinin sesi dışarda duyulabilir" şeklinde mümkündür.

Tedavisi ise; bir ölçü aleti (avometre) ile arızalı olma ihtimali olan toogle switch ve volume pot incelenerek arıza tespiti yapılır. Gerekli olan parça değiştirilir.

GIRNATA demiş ki:

Eğer sap manyetiğinin sesini orta pozisyonda iletseydi sesi tamamen kapalı olan sap manyetiği yüzünden gitarın ana çıkışı şase ile kısa devre olacağından ötürü köprü manyetiği açık olduğu halde ses kesilirdi.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_3w

Şemaya bi bakıp sonra bana tamamen kapalı sap manyetiği yüzünden nasıl ana çıkış şase ile kısa devre oluyor bir anlat çünkü söylediğinden pek birşey anlamış değilim.

GIRNATA demiş ki:
Volume potundaki arıza da "potansın tam kısıldığı noktada şase ile kısa devre vermesi (direncini şaseye göre sıfıra indirmesi) gerekir ama bunu yapmıyorsa; hala elektriksel direnç gösteriyorsa neck manyetiğinin sesi tam kısılmamaktadır. Bu yüzden de ana ses çıkışı şase ile kısa devre olamaz ve köprü manyetiğinin sesi dışarda duyulabilir" şeklinde mümkündür.

Potansı tamamen kıstığında direnci sıfıra indirmiş olursun. Yani akım geçmesine izin vermiş olursun.Diğer bir değişle manyetiğin sesini açmış olursun.
Eğer kısmana rağmen potans üzerinde hala elektriksel bir direnç işte ozaman sinyal ya çıkışa hiç ulaşmaz yada bir kısmı ulaşır.Sen tam tersini söylemişsin.

bikac arkadas normal oldgunu söylemiş ama oldukca anormal,baglantıda bi sorun yok emg nin kendi kılavuzundaki şemanın 1e1 aynısını yaptım,sorun neyde tam olarak anlayamadım ama şöyle anlatayım,,,

köprü manyetiginin vol. potansı sıfırda iken ve switch ortada iken sadece köprüden ses geliyor hatırladıgım kadarıyla su an evde degilim deneyemiyorum malesef.ortada iken normalde suskun olması gerekiyor.switch daha yeni sayılır önceki arızalanmıstı bunu takmıstım usa dan getirtip ve bu yeni manyetik setini takana kadar bi sorun yoktu,ölcüm cihazım olmadıgı icin yapamıyorm ama hangi aletle ne sekilde yapacagımı anlatırsanız gitarı alıp elektronikciye gidebilirim,ama switc de sorun oldugunu hic sanmıyorm cünkü bu seti takana kadar sorunsuzdu.diyagramın basında şöyle yazıyor

2volume(independent)
2tone
3way toggle switch
yani benim gitarı anlatıyor direk.
emg nin şemaları arasında gibson les paul (1975 and later) diye bişey var ama sadece topraklama mantıgı farklı biraz gerisi aynı,switch i nasıl bagladıgımı da yukarıda anlatmıstım zaten orada da bi sorun oldugunu sanmıyorum ama bi türlü cözemedim takipteyim baslıgı bi fikri olan söylerse cok sevinirim.cevap yazan arkadaslara da ayrıca tesekkürler...

Köprü manyetiğinin sesi kapalı iken switch ortada iken hala köprü manyetiğinden ses geliyorsa köprü manyetiğine bağlı potansında arıza var demektir.
Ama ses potlarından biri kapalı iken ve swich ortada iken potu kapalı olmayan manyetiğin sesi çıkışa ulaşacaktır.

izzzyy demiş ki:
GIRNATA demiş ki:

Eğer sap manyetiğinin sesini orta pozisyonda iletseydi sesi tamamen kapalı olan sap manyetiği yüzünden gitarın ana çıkışı şase ile kısa devre olacağından ötürü köprü manyetiği açık olduğu halde ses kesilirdi.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_3w

Şemaya bi bakıp sonra bana tamamen kapalı sap manyetiği yüzünden nasıl ana çıkış şase ile kısa devre oluyor bir anlat çünkü söylediğinden pek birşey anlamış değilim.

GIRNATA demiş ki:

Özür dilerim ama "şemaya bi bakmam"; "şemaya bir bakarım" ;)

Şemayı inceledim; lakin şema üzerinde potansiyometrelerin ve "toogle" tip manyetik seçici anahtarın iç yapıları gözükmediği için tarif vermek zorlaşıyor.
Eğer potansiyometrelerin ve toogle tip manyetik seçici anahtarın iç yapısını doğru biliyorsanız; ayrıca kirchhoff akımlar kanunu ve ohm kanunu hakkında bilginiz var ise tarifimi anlayabilirsiniz.
Yok eğer bilginiz bu noktada kısıtlı veya yanlış ise ve anlama isteğinizde samimi iseniz lütfen bu devre elemanlarının iç yapılarını; kirchhoff akımlar kanunu ile ohm kanunlarınnı araştırın.

Gelelim meseleye;

pot.gif

Dikkat ederseniz potansiyometreler 3 uçlu devre elemanlarıdır.
Gitarlarımızıda genellikle kullanılanlar 500k (kilo ohm) değerinde olup kenarda kalan iki bağlantı ucu arasındaki direnç değeri 500k'dır.
Bağlantımızda ses potansının bir kenar ucunu manyetiğin canlı ucuna, diğer kenar ucunu şase üzerine kısa devre etmiş bulunmaktayız ve orta uç ise sinyal çıkışımızdır.

Pot tam açık iken (ses en yüksek alınıyorken) manyetiğin canlı ucu ve şase arası 500k değerindedir (aslında kenar uçlar arası direnç değeri her zaman sabittir; değişen orta uç ile bu kenar uçlar arasındaki direnç değeridir).
Manyetiğin canlı ucunun bağlı olduğu pot ucu ile pot'un orta ucu (switch'e giden bağlantı) arası ise kısa devredir.
Bu nedenle ses sinyalinin tamamı sıfır direnç olan yere yani manyetik seçici anahtara gidebilir.

Pot üzerinden direnç ile oyanadığımızda olanı incelersek;
Pot'u tam ara noktada durdurduğumuzu var sayalım.
Pot'un bu konumunda; canlı uç ve şaseye bağlı uç arasındaki direnç yine 500k'dır yalnız dikkat buyurursanız; manyetik seçici anahtarın bağlı olduğu orta konumdaki pot ucu ile şaseye kısa devre edilmiş kenar konumdaki pot ucu arası direnç artık 250k'ya inmiştir.
Manyetiğin canlı ucunun bağlı olduğu pot ucu ile switch'e giden ortadaki pot ucu arası ilk durumdaki gibi kısa devre değil, 250k'lık bir direnç değerindedir.
Bu nedenle ses sinyalinin bir kısmı manyetik seçici anahtara gider; bir kısmı da şaseye akarak devresini tamamlar; yani sönümlenir. Bu da sesin kısılmasıdır.

Pot üzerinden sesi kısmaya devam edersek ve son konuma gelirsek de olan durum ilk konumun tam tersidir (bu noktada ilk konumdaki potans uçları arasındaki elektriksel direnç durumlarını hatırlayınız).
Yani pot'un manyetiğin canlı ucuna bağlı olan ucu ile orta uç arasındaki direnç 500k değerindedir.
Pot'un manyetik seçici anahtara bağlı olan orta kısmı ile şaseye kısa devre edimiş kenar ucu arası direnç sıfıra inmiştir.
Şu durumda manyetiğin canlı ucunundan gelen sinyal 500k'lık bir direnci aşıp şase seviyesindeki bir noktaya ulaşır. Sinyalin şase seviyesindeki bir noktaya ulaşması demek sönümlenmesi demektir. Bunun dışında potansiyometrenin orta ucu da şaseye bağlıdır ve bu orta uca bağlı olan tüm kısımlar da şaseye bağlanmış olur. Bunun anlamı da bahse konu olan tüm kısımlardaki sinyallerin, sap manyetiğine ait olan ses pot'unun şaseye kısa devre konumdaki orta ucu üzerinden sönümlenmesi demektir.

Bizim örneğimizde; köprü manyetiğinin bağlı olduğu ses potansının çıkışta toogle tip anahtara bağlı olduğu ve bu anahtarın orta konumunda iken sap manyetiğini kontrol eden pot'tan (tamamen kısık; şaseye kısa devre konumda) gelen kablonun şase seviyesinde olduğuna dikkatinizi çekerim.

izzzyy demiş ki:

Gerçekten de anlatması ve anlaması zor bir durum olsa da özünde basit bir olay. Eğer hala kavrayamadınız ise tavsiyem devreyi "dış kısmı sökülmüş" veya çıplak vaziyetteki potansiyometreler ile kurup bu durumları incelemeniz anlaşılması konusunda faydalı olur.

Saygılar!

arkadaslar sanırım yanlış anlattım ya da yanlış anladınız...olay sadece köprü manyetigi icin gecerli değil aynı zamanda sap manyetigi icin de gecerliyani sap manyetiginin sesi acıkken köprününkü kapalıyken ve switch ortada iken sap manyetigi yine ses veriyor aynı şey yukarıda dedigim gibi köprü icin de gecerli,olması gereken bi potans kapalı iken ve swtich ortada iken 2sinin de ses vermemesi ama anlamadıgım bi sekilde olmadı bu.sanki sorun switch de gibi duruyor ama switch emg Hz lerle dogru calısıyor.volume potansları sesi tamamen kesebiliyorlar denedim yani onlar da saglam duruyo,anlamadım nerde bi sorun var.

bir de baktım şimdi üstte izzzyy nick li arkadasın verdigi diyagramdan farklı olan bişey var bende,bu kapasitörler volume ve tone potansları arasında baglanıyor farklı olarak,cok bi fark getirecegini sanmıyorum ama böyle emg de.bir de şu haliyle gitarı kullanıyorum ve bi ayrıntı dikkatimi cekti topraklamadan vs. olan dip gürültüsü eskiden tellere dokununca gidiyordu şimdi teller ve köprü haric potanslara ya da switch in metal aksamına dokununca gidiyor sanırım switch ten gelen toprak kablosunu tellerle alakalı biyere de temas ettirmeliyim peki nereye ? bunun dogruluk payı nedir zararı yararı var mıdır?

Köprüye bağlanır toprak kablosu ama sabit köprülerde böyle bişey yok sanırm.Hep floyd rose kullandığımdan emin değilim sabitte nasıl.

Gırnata emeğin için sağol uzunca birşey yazmışsın ama olayda bu zaten çok laf kalabalığı var. Bu sıralar staj yaptığımdan yorgun oluyorum odaklanamıyorum.Sanırım sesi açık sap manyetiği sesi kapalı olan köprü manyetiğine bağlı potans üzerinden şase oluyor demek istiyorsun.

izzzyy demiş ki:
Köprüye bağlanır toprak kablosu ama sabit köprülerde böyle bişey yok sanırm.Hep floyd rose kullandığımdan emin değilim sabitte nasıl.

evet sabit köprüde floyd gibi gitarın içinden baglama yolu yok malesef ama eskiden nasıl oluyordu da tellere degince toprak oluyordu anlamadım kafam da cok bulanık zaten,o cok bi sorun degil bi yolu bulunur ama bu switch in orta olayı cok canımı sıkmaya basladı alısmısım cok ters geliyor bi de bişey farkettim köprü sesi acık sap sesi kısıkken ve switch sapta iken sesi tam kesmiyor yine köprü manyetiginden az bir ses geliyor ama cok az bi ses,yani bu switch in mi bozuk oldugu anlamına geliyor ya da lehimlerde kücük bir temas mı oluyor o kadar da kontrol ettim ama yok gibi harici bir temas.yok kızıp kalan son parayı da 4 potans bide switch e vericem herseyi sıfırdan takıcam ozaman da 2 hafta züürt gezicem :(

Geri