hangi pedalı almalıyım??

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda bfdc tarafından 21 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. bfdc

bfdc

43
    0
    100
    arkadaşlar benm x-6 ve 10 watt lık marshall amfim var bi pedal almayı düşünüyorum ama hayatımda hiç denemedim ve nasıl kullanıldığını da bilmiyorum neyse onu öğreniriz de tecrübesiz olduğum için nasıl bişey almalıyım acaba bilmiyorum bütçem max 80 tl kadar bu paraya nasıl bişi alabilirim ben de bi tane var diyerek satmaya kalkışmayın hemen almayacağım sadece samimi cevaplar istiyorum ve tecrübenizi benimle paylaşmanızı :!: ..

2. 10 wattlık bir amfide pedaldan malesef ki verim alamazsın.Pedal hakkında bilgi ( nedir,ne değildir ) forumda mevcut.Daha iyi bir amfi veya bir prosesör arasında seçim yapmalısın bu durumda.Prosesörlerin amfi simülatörleri olduğu için senin amfine uyum sağlayacaktır.Fakat pedalda böyle bir durum söz konusu değildir.Ya da yüksek çıkışlı ( bana göre en az 30 watt kimisine göre 50-65w çıkıyor ) bir amfi alman.Tabi bu amfi aynı zamanda senin clean ve dist. ihtiyacını karşılayacak bir amfi olmalı.Yani 50w buldum diye direk atlama :).Daha çok araştırma yap.Zaten forumda bu konuda daha bilgili olan arkadaşlar mevcut onlar da sorularına cevap vereceklerdir.Kolay gelsin...

3. bfdc

bfdc

43
    0
    100
    hımm o zaman prosesör almam gerek anladığım kadarıyla acaba peki prosesör 10 watt lık amfiyle işe yarar mı?? ha bir de 15 watt lık amfiyle işe yarar mı acaba pedal ?pedallaa prosesörün farkı ne onu da bilmiyorum tam olarak

4. Fader sana tekrar
    diyorum...

Bak sende söylemişsin Zaten forumda bu konuda daha bilgili olan arkadaşlar mevcut diye.bırak onlar cevap versin ve soruyu soran arkadaş doğru bilgiler alsın..

10 wattlık bir amfide pedaldan malesef ki verim alamazsın diyorsun. Arkadaş ne pedalı istediğini belirtmemiş.eğer bahsettiği pedal delay,reverb,chorus,vah gibi pedallarsa gayet verim alabilir.pek çok distortion pedallı ilede gayet verim alabilir.baştan savma bir cümle ile gelme buralara lütfen.neye göre verim alınmaz,neden verim alınmaz bi açıklarmısın???

Prosesörlerin amfi simülatörleri olduğu için senin amfine uyum sağlayacaktır diyorsun.prosesörlerin hepsi amfi simülatörü falan değildir.bir ara dijital olan herşeyi dandik buluyordun.burda da prosesörleri övüyorsun.prosesörlerin hepsinin dijital olduğunu belirtmek isterim..

Fakat pedalda böyle bir durum söz konusu değildir diyorsun.aslında burda haklısın :D:D pedal amfi simülatörü değildir,tıpkı prosesörlerin amfi simülatörü olmadığı gibi..pedallar ile prosesör arasındaki fark, sesleri dijital ve analog olrak farklı işlemeleri.dijital pedallarda var tabi. ama sen Dijital bir sestir.Analogsa bir düzenek diyen biri olduğun için,bu ayrımı yapamamanı çok normal karşılıyorum..

Konuya dönecek olursak eğer.arkadaşım belliki oldukça yenisin.biraz bekle derim.bu zaman zrfında da araştırma yap.şuan için elindeki ekipmanı kullan,zaten yeteceğine inanıyorum.tam anlamıyla istediğini belirlediğinde,forumda pek çok arkadaş yardımcı olacaktır zaten.baktın yardımcı olan yok. ö.m at bana.elimden geleni yapayım. Faderin yazdıklarını baz alma kesinlikle diyorum son olarak.

5. Kardeşim verimden anlayışını sorabilir miyim acaba sana ? Verimin bi derecesi vardır.Dikkat edersen pedallar 10wattlık bir amfide hiç bir işe yaramaz demedim.Aldığı verimin derecesi ona kalmış bir şey.Distortiondan bahsetmiştim ben.Tabi ki distortiondanda alabilir VERİM fakat ditortionun da boost denen bir olayı vardır ve boost olayına girdiği zaman 10wattlık bir amfiden çok kötü sesler çıkabilir.Ondan sonra da yardım isteyen arkadaşımız neden böyle bir ses çıktı diye bir daha gelir buraya.
    2. olarak prosesör amfi simulatörüdür demedim.Prosesörlerde amfi simülatörleri vardır dedim.Nasıl bir okuma anlayışının olduğunu anlamış değilim hala.Lütfen bir kez daha oku...

6. Son olarak bir şey eklemek istedim.Önceki konularda da bunu dile getirmiştim ve yaptığım imla hatası için özür dilemiştim."Dijital bir sestir analogsa düzenek" bu cevabı verirken yine prosesörler ve analoglardan bahsediyorduk.Konunun isminden dolayı böyle bir cümle kullandım ama yine de imla hatası yaptım özür dilerim dedim.Bu forumda sırf birilerine bok atmak için sudan sebepleri gün ışığına çıkarmak bazıları için çok zevkli oluyor heralde.Birbirlerinin açığını gösterenler daha bilgili oluyor ya...

7. Pek çok kez okudum mesajlarını merak etme.. Peki verimi açıkla bana ozaman?10watt lık bir alette niye verim alınmazda 30watt lıkda alınır??
    bunu açıkla.

Madem profesyonel olarak uğraşıyorsun,bahsettiğin boost olayınıda açıkla lütfen??nedir ne değildir.

Evet dinliyorum.

EKLEME : Orada imla,noktalama hatası falan yok.BARİZ BİLGİ HATASI VAR. hatta bilgide yok, neyse..

Açıklıyayım isterseniz. (kesinlikle sana değil bu anlattıklarım Fader.yazdıkların yüzünden yanlış bilgi alma tehlikesi içinde olan arkadaşlarımıza)

1- Verim; bir şeyden alınan, ya da eldedilen işin, ona verilen ya da tatbik edilen işin yüzde (%) ya da kat olarak ifadesidir.
    Alıntı : http://tr.wikipedia.org/wiki/Verim

10w lık amfilerdende gayet verim alınabilir.50-60 w lık amfilerden alınan veriminden daha düşük olması gerçeği ile tabi.
    Sebebi ise, kabin/hoparlör farkından kaynaklanır.hoparlörün boyutu büyüdükçe,bas başta olmak üzere,bir artış olur sesde.hacim artar çünkü.

10w lık amfilerde 6.5''- 8'' hoparlör olur genelde. 10'' - 12'' hoparlöre göre daha dar hacimli, daha güçsüz tonlar verir bu amfiler bu sebeple.temel budur.

2 - Boost, lambalı amfide,lambalardan alınan OVERDRİVE ın,ek bir overdrive pedalı ile desteklenip,distortion sesi elde edilme olayıdır.boost pedala pedal eklenerek yapılan işlem değildir yani.transistörlü amfiye pedalla yapılan eklemede değildir.

Yazdığın herşey baştan aşağı zırvalık olunca,birileri gönüllü olarak düzeltmeli bunları ki, yeni gelen arkadaşlar bu zırvalıklarla doldurmasın zihinlerini..daha bilgili olma konusunda ise susuyorum zaten,bişey deme gereği yok, herşey ortada :)

8. Yukarda belirttiğim gibi bi distortion pedalı olduğunu varsayalım.10 wattlık bir amfide distortion pedalından verim alırsınız yine söylüyorum.Ama işin içine boost olayını sokarsak ; Boost'u basitçe ( altını çiziyorum ) açıklamam gerekirse sesi desteklemek yükseltmek diyebilirim.10 wattlık bir amfide siz zaten ona distortion pedalı takmışsınız.Bir distortion pedalının üzerini basit olarak incelersek level,tone ve gain vardır dimi ? Bunlardan düşük seviyede verim alınabilir 10wattlık bir amfide.Fakat boost dediğimiz adından da bellidir ki zaten sesi destekliyosunuz.Ses yükselecektir değil mi ? Boost ettiğinizde sizce 10 wattlık bir amfi sesi kaldıracak mıdır ? Fakat 30 wattlık bir amfi yine yukarda yazdığımı bir kez daha okursanız en az 30 watt dedim.30 wattlık bir amfi level olayınızı destekleyecektir.Bu yüzden EN AZ 30 WATT dedim...

9. Ekstra mesaj yazmak yerine ekleme yaptım bir önceki mesajıma, karışıklık oldu.

Doğru bilgileri 2 mesaj yukarıda verdim arkadaşlar.

10. 1- Verim kelimesinin anlamını nihayet öğrenebilmene sevindim.
    2-Bende 10wattlık bir amfiden verim alınabilir dedim.
    3-Sonunda yüksek çıkışlı bir amfiden 10wattlık bir amfiye göre daha iyi verim alınabileceğini sana anlatabildim.
    Bir soru sorucam.Boost olayı overdrive ve distortionla mı ilgilidir ? Bunu demek istedin sanırsam ?

11. 1- :D
    2- :D
    3- :D
    4- Distortionda boostdan bahsederken başka ne olabilirki.Bildiğin başka bir boost olayı varsa, sayende onuda öğrenmek isterim :)

12. Distortion da boosttan bahsetmemişsin sen.Boost'u açıklamışsın.Her şeyi anladım tamam fakat bu konuda yanlış verdiğim bilgi nedir ( 2 saattir bana attığın b.kun nedeni nedir ) ? Yazdığın mesajların sonu yine benim yazdıklarıma çıkmıyor mu ? Hoparlör boyutlarını söylemek benim yanlış,senin doğru bilgi verdiğini göstermez öyle değil mi ? Sadece yazmak için yazıyorsun kardeşim...

13. Şu bana attığın b.k'ları bir kez daha okudum.Gitarımın sapı koptuğu zaman bilgili arkadaşlardan yardım istemiştim.Bunun neresi yanlıştır ? Ha doğru unuttum sen acayip bi ustasın bu durumlar sana gülünç...

14. Ekrem Özkarpatlar ve Rıfat Türen ile uzun süre çalışmış biriyim. Onlar kadar olmasada, usta sayılabilirm. ve bu yüzden de Bu arada ben profesyonel olarak uğraşıyorum diyen birinin valla cevapları beklemeden yaptım bişeyler.Bolt-on olduğu için vidalarını önce bi söktüm ondan sonra araya hızlı kaliteli bi yapıştırıcı sürdüm ve sapı sabitleyip vidaladım.Canlı performans sırasında çıkmasın da başka bişey istemiyorum demesi bana oldukça gülünç geliyor..

Boost u açıkladım, çünkü boost yalnızca drive ile ilgili bir konudur.

Yazdığım mesajların sonu yine senin yazdıklarına çıkmıyr.senin yazdıkların tamamen saçmalık.

Evet sebebini anlatmadan VERİM ALINMAZ demen, (ki sebebini alında seninde bildiğini düşünmüyorum benim yazdıklarımı okuyana kadar,kulakdan dolma bilgilerle yazı yazıyorsun) Zaten başlık sahibi yeterli bir bilgiye sahip değil, sen verim alınmaz diyince adam, ''ulan dandik amfi almışız,bi an önce satayım'' düşüncesine kapılır.yani yazdıkların kişiye fayda sağlamamış olur!!

Bu başlıkdaki ilk mesajımda yazılanlardan yola çıkarak, senin en ufak bir bilgiye sahip olduğunu düşünmüyorum.Yalnızca forumlarda yazılanları okumuş,kendince yanlış,eksik yorumlamış ve burda BEN BİLİYORUM,BEN PROFESYONELİM havalarına giren biri olduğunu düşünüyorum.hatta düşünmüyorum,eminim :)

Yazdığın mesajlarla rezil oluyorsun haberin yok..

Bana şimdi ''bilmişlik yapıyorsun'' gibilerinden laflar söylemeyede kalkışıcaksın eminim :) attığım 100 küsür mesajı incele bakayım, sana ve senin gibiler dışındakilere neler yazmışım, diğerlerine ne yazmışım!!

Forumda malesefki senin gibi birkaç çürük elma var.gerçekten öğrenmek isteyen insanlara yanlış şeyler söyleyip beyinlerini bulandırıyorlar.amacım bunları düzeltmek.

Forumda kulakdan dolma bilgilerle boş boş mesaj atmak yasak olsaydı keşke,ozaman ben uğraşmazdım sen gibilerle. mod arkadaşlar gerekeni yapardı.Ama böyle bir madde olmadığı için onlarında eli kolu bağlı duruyorlar.

Aslına bakarsan yazdıklarını okuyupda eli kolu bağlı duracak biri olduğunu sanmıyorum.benim gibi düşünen ama uğraşmak istemeyen pek çok üye olduğundanda eminim..

15. Yazdığım mesajlarla rezil olduğumu düşünmüyorum.Sen elektronik konuda bilgisi olan birisin.Ben ise denediğim ekipmanlara göre konuşan biriyim.İlk mesajımda sonda belirttim.Benden daha çok bilgisi olan arkadaşlar var onlar sana yardımcı olacaktır dedim.Ben bilgim olduğunu iddia eden biri de değilim.Müzik yaşamım boyunca kullandığım ekipmanlar,yaşadığım sorunlardan yola çıkarak insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.Burda çocuk gibi çekememezlik olayına girmek çok saçma olur.Yine hala bana (çürük elma,bilmişlik yapıyorsun gibisinden laflar söylüceksin v.s) laflar ederek mesajlarımızı okuyan insanların bana karşı antipati oluşturmasını ve burda nokta koymayı istiyorsun.
    Son olarak madem o kadar ustanın yanında çalıştın, o kadar bilgi aldın.Ben ise ne bir ustanın yanında çalıştım ne teknik anlamda bir şeylerle ilgilendim.E neden bana yardımcı olmadın o sorunumda ? İnsanların bu tip sorunları sana komik geliyorsa,sen bunlara gülüp geçiyorsan baya bilgin var demektir.Bence bi firma aç ya...Gitar üretimine geç.

16. Yeterli sermayem olsa yapardım,ama ben elimdeki paralarla rüyalarımın ekipmanını aldım ve evimde huzur içinde müzik yapıyorum.

İstediğin zaman ö.m at,yardımcı olurum.

iyi bayramlar..

17. Ne mutlu sana...

18. Ampli almak için bir ilan vermiştim zamanında. Bu fader'dada micro cube varmış. Micro cube'ün özelliklerini kopyalamış mydukkandan, özel mesaj yollamış. Bana 8 yıldır profesyonel olarak müzikle ilgilendiğini falan yazmıştı, gitara yeni başladın sanırım falan filan muabbetleri yapıyordu bana.:) Daha sonra şu jackson js30 başlığında js30'un Hindistan değil Usa üretimi olduğunu iddaa ediyordu. Hemde şiddetle. Daha sonraki saçma mesajlarınıda görünce anladım ben bu faderi. Hala daha saçma saçma mesajlar yazmaya devam ediyor. Bazen insan bilmediği konularda yazıyor(bendede oluyor ara sıra) 20 yılda çalsa kişi bilmediği çok şey vardır. Senin bildiğin hiçbirşey yok fader ama hala daha iddaa ederek biryerlere varacağını zannetmiyorum.

19. @yenidenyeniyine

Abi adam profesyonel uğraşıyor müzikle yani hiç girme tartışmaya bizim ne haddimize.

Oluyor arada efsane karakterler böyle. fendersüleyman - dimeisgod gibisinden bilen bilir :)
    Fader'da efsane olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

20. Hata yaptığımı ben zaten kabul ediyorum.Ama amacım insanlara yardım etmek.Ve mesajlarımda da her zaman belirtirim neyi deneyip neyi denemediğimi veya benden daha iyi bilen arkadaşlar vardır derim.Mesajlarımı bir kez daha okuyunuz bu konuda yanlış bir şey varsa bana söyleyip,doğruyu öğretiniz.Yanlış konuşuyosun demek yerine yanlışımı söyleyiniz.Jackson olayına gelirsek baya bir süre sınavlara hazırlandığım için pc'm evde değildi ve internete giremiyordum.Bu da benim Jacksonlarda sadece U.S.A üretimlerinde kalmama neden oldu.Jackson gitarların hindistanda üretim yapacağını tahmin edemiyordum ve arkadaşlar sağolsunlar tatlı dille bana yanlış yaptığımı söylemeyi bildiler.Hatam için de özür diledim.Varsa hatamız dediğim gibi düzeltin..Konuyu açan arkadaşa verdiğim yanlış bir bilgi yahut ?

Bu Sayfayı Paylaş