Hangi filozof?

'Forum Meydanı' forumunda cesareborgia tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

Görüşünden ençok etkilendiğiniz filozof kimdir ve neden?

1. Platon

99.6%
  2. Aristotales

0 oy
    0.0%
  3. Kant

0 oy
    0.0%
  4. Hegel

0 oy
    0.0%
  5. Karl Marx

0 oy
    0.0%
  6. Nietzsche

0.4%
  7. Sartre

0 oy
    0.0%
  8. Gazzali

0 oy
    0.0%
  9. Descartes

0 oy
    0.0%
  1. Tüm filozofları buraya ekleyemedim ama yukarıdakilerin dışında etkilendiğiniz filozof varsa da nedenini ve kim olduğunu yazarsanız aktardığınız bilgilerden herkezin yararlanmasını sağlamış olacaksınız..

2. Birazdan başlar,rock müzik dinlenen bu platformda bile imam gazzali gibi birine oy verenler çıkıyor tartışmaları :D

3. Siddharta Gautama (M.Ö. 563-483)

4. db

db

489
    2
    305
    Sadece listede olduğundan Gazali, tabii ki listede olmayanlar var.

5. Gazzali'den kasıt eğer Hüccetül İslam lakaplı İmam-ı Gazali ise oyumu ona verdim. Adını sanını duymadığımız, eski veya yeni, sayısız tasavvuf erbabı, alim, feylesof var tabii. Bunların yolunun hepsi Fahr-i Kainat, Sebeb-i Mevcudat, Nebiler Nebisi, Hz. Muhammed (sav) e çıktığı için ilk önce O'na muhabbet beslemek ve Allah'ın izniyle sonsuz huzura ermek inananlara nasip olur inşallah.

6. Tabi ki Platon
    :)

7. Aşık Veysel; görmediği dünyayı sorgulayabilme cesaretidir.

8. karl marx ve nietzschenin ikisine birden oy verme şansım olsa ikisine de verirdim. ama tek seçim hakkım olduğundan nietzscheye verdim. nihilist olmam ve nietzschenin hayata bakışıma ve hislerime tercuman olması kararımda etkili oldu :)

9. ömer hayyam...o kadar filozof var ama ömer hayyam yok...valla bravo...batının yüzyıllardır araştırdığı ve bazı konularda kendisine rehber olarak ömer hayyamı o listede görmek istiyorum...benim oyum ömer hayyama...

10. karl marx ı secmeme en büyük etken das kapital in 3 ciltini de okuyarak sermaye ekonomisi üzerinded yazdıklarını özümsemiş olmamdır.

11. Descartes'ı çok severim. :) Descartes'ın yeri başka. :D Düşünceleri hep etkiliyor beni...

12. Descartes ve Kant ile aram şimdilik iyidir. Araştırmalara devam...

13. Ne kadar ateist olsada Nietzsche

14. nietzsche'nin bütün fikirleri ateisttir. ne kadar ateist de olsa demek muhtemelen ateist olmadığını gösterir. o zaman ne buldun bu adamda ALLAHAŞKINA? :D

15. Ne bileyim sözleri fena :)

*Uçurumları sevenin ,kanatları olmalı.

*Ümit en son kötülüktür. Çünkü işkenceyi uzatır.

*Kötü belleğin iyi tarafı, aynı şeylerden bir çok kez, ilk kez gibi yararlanmaktır.

Gibi :)

16. O ikinci lafı Buddha'dan öğrenmiştir :) Pek severmiş rahmetli, Buddha'yı.

3. sözüde direk ben.

Bu Sayfayı Paylaş