Les Paul Gitar için Emg 81-85 set kablo diyagramı sorunu?

:!: Eski başlık oldukça kirli olduğu ve çok arkalara gittiği için yeniden ve daha net bir başlık açıyorum.gerçekten bilgisi olanlar yazarsa çok memnun olurum
Merhabalar öncelikle,gitarım Epiphone Les Paul Std.(2volume+2tone,3way toggle switch)
pasif olan manyetikleri emg 81-85 set ile değiştirdim ancak birkaç sorun oldu.toplamda 3 ayrı kablolama diyagramı denedim hepsinde sorunlar oldu ya hiç ses alamadım ya gürültülü bir ses aldım en sonuncu denememde tama yakın ya da tam ses aldım ancak yine bir sorunum var bu sebeple Les Paul gitar ve 81-85 set kullanan birilerinden ya da kesin bilgisi olan birilerinden yardım isteyeceğim.

Şu anki sorunum şöyle ki;Bridge Volume u tam kısık , Neck vol. u açık,ya da tam tersi Neck kısık Bridge açık iken ve toggle switch orta pozisyonda iken hangi pot açıksa o manyetikten ses alıyorum ancak eskiden (pasif set varken) potların biri kapalı iken switch orta pozisyondayken ses gelmiyordu ve normali de bu(kullandıgım tüm les paul lerde böyle idi,gibson lar epi ler)
acaba elinde normal olduğu gibi yani bir pozisyonun bile volume potansı kapalı iken orta pozisyonda ses gelmeyecek şekilde Emg 81-85 kablolamasını nasıl yapacağıma dair bir kablo diyagramı alabilir miyim ? Umarım sorum açık olmuştur oldukça.

Bu arada, potanslar yeni ve çalışıyor sesi %99 kesiyorlar kısılınca,Switch de stok değil onu da usa dan almıştım o da diger manyetiklerimdeyken sorunsuz çalışıyordu ki açtım baktım hala net bi şekilde kesiyor bağlantıyı pozisyon değişikliklerinde sanırım kablolama ile ilgili bir sorunum var o sebepten şu aşamada potansların ya da switch in bozuk olma ihtimalini varsaymıyorum.bu arada başka potanslarla da denedim aynı kablolamayı yine aynı sorun ortaya çıktı,yani sorun kablolamada.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler iyi forumlar

gitarda olan şey olması gereken şey,

orda durumdayken switch hangi manyetiğin volume u açıksa ondan ses gelir.

nasıl oluyorda denediğiniz bütün gitarlarda oyle oluyor ?

2 tane gibson um var onlarca de gibson çaldım ilk defa duyuyorum bahsettiğiniz konuyu :)

yapmak istediğiniz şey " kill switch" ise o bambaska bir konu

• Konu Sahibi Konu Sahibi
eski gitarlarımda,arkadaslarımın gitarlarında durum böyle idi yani switch orta pozisyonda iken ve volume potanslarının bir tanesi kapalı iken ses gelmiyordu,bu gitarımda da eski bütün manyetik kombinasyonlarımda durum böyle idi.sizin bahsettiğiniz gibi gitarlar da çaldım ama %90 ı böyle idi,olması gereken de böyle biliyordum kusura bakmayın eğer normali bu ise ben anormal olanını merak ediyorum çünkü aktif setli 1-2 les paul de de durum benim istediğim gibiydi :/

bu arada öyle sanıyorum 3w toggle switch ler için birkaç farklı kullanım şekli söz konusu,fabrika çıkışında da bu şekilde olsagerek çünkü müzikevinde denediğim gitarlarda da volume lerin biri kısık ve switch ortada iken ses gelmiyordu ben bunu normali biliyordum halbuki diğer türlüsü de normalmiş (sanırım). zira emg lerin kablo diyagramlarının arasında da farklı diyagramlar vardı aynı tip gitarlar için ama ben uygun ve istediğim gibi olanını bulamadım o sebeple böyle bir konu açtım.benim bahsettiğim gibi kullanan ve "şu" bağlantıyı yaptım şeklinde bir arkadaş bilgi verirse çok mutlu olurum.

bu arada killswitch mantıgını biliyorum ve bahsettiğim de 3w toggle switch ile vol. lerin biri kısık iken orta pozisyonda ses almayarak "killswitch" olayı yaşamak,killswitch in ayrı bi yapı oldugunu kısmen biliyorum.

umarım daha açık olmuştur çünkü kimin gitarında nasıl olduğunu değil çaldıgım gitarlarda ve alışık oldugum şekilde olması gereken baglantı şeklini sordum bu kısımda gayet net im sanıyordum.

lotion, bilgin için sağol ama dediğim gibi birkaç farklı ve genel kullanım var sanırım yani istediğim anormal bişey değil cünkü eski başlığımda da aynı muhabbet geçmişti birkaç kişi de senin söyledigin gibi oldugunu söylemişti sen söyleyince hatırladım ama birçok kişi de bahsettiğim gibi sesin kesildiğini ve normalinin böyle olduğunu söylemişti.elektrik bilgisi olan arkadaşlar da yardımcı olabilirler çünkü potanslar üzerinde toggle switch yoluyla nasıl şase yapılacağını tam bilmiyorum sorunum da bu zaten switch orta konumda iken sesin diğer potansın da üzerinden geçip frekansın "şase" yapması ve sesin gelmemesini istiyorum kabaca.

bu arada eklemeliyim.
hayatım boyunca emg kullanmadım . ben pasif manyetikden bahsediyorum.

bir iki arkadasım var sorayım umarım işe yarayacak bilgiler edinirim

kolay gelsin.

Sanırım olay şurada fark ediyor.emg nin pdf inde 3 ayrı 2tone 2volume baglantı sekli var.
birincisi

Gibson LesPaul april 1975 and later

ikincisi

2 Volume (Either volume will act as master)
w/ selection switch in middle position)
2 Tone
w/ Gibson Style Toggle Switch

(sanırım 2.si benim aradıgım)

üçüncüsü de

2 Volume (Independent)
2 Tone
w/ Gibson Style Toggle Switch

(sanırım bu da benim yaptıgım.ya da tam tersi)

Bu arada lotion sana soracağım bir mevzu var.lespaul gitarda tellere dokununca topraklama eksikliğinden olan sesi kesmek için ne yapmak gerekir yani şu an gitarımda tellere dokunmamla değil metal donanıma dokunmamla kesiliyor (potans uçları switch gibi) sanırım biyerlerden köprüye bağlamalı toprağı ama nerden ve nasıl ? sanırım bu konuda yardım edebilirsin bana.şimdiden teşekkürler

edizkralll demiş ki:
Bu arada lotion sana soracağım bir mevzu var.lespaul gitarda tellere dokununca topraklama eksikliğinden olan sesi kesmek için ne yapmak gerekir yani şu an gitarımda tellere dokunmamla değil metal donanıma dokunmamla kesiliyor (potans uçları switch gibi) sanırım biyerlerden köprüye bağlamalı toprağı ama nerden ve nasıl ? sanırım bu konuda yardım edebilirsin bana.şimdiden teşekkürler

Topraklamayı tail piece altından potansların oldugu yere açacagın ince bir delik vasıtasıyla saglayabilirsin sanırım. Kabloyu ordan geçirip tailpiece vidalarının oraya falan lehim yaptırabilirsin. Bir bas gitara yapılırken görmüştüm bu şekilde ama tam olarak usulü nedir les pauller için orasını bilemem. Kolay gelsin.

tailplace in altından potansların oraya delik açmak ? potanslar tahmin ettigin üzere tailplace in aşagısında kalıyor ordan nasıl bi delik acacagım anlamadım ama önceden nasıl elimle gürültüyü kestigimi anlayamadım şimdi.sanırım cevap lotion da :)

edizkralll demiş ki:
tailplace in altından potansların oraya delik açmak ? potanslar tahmin ettigin üzere tailplace in aşagısında kalıyor ordan nasıl bi delik acacagım anlamadım ama önceden nasıl elimle gürültüyü kestigimi anlayamadım şimdi.sanırım cevap lotion da :)

Ya tam anlatamadım bende:).
Şimdi potansların kondugu boşluktan(içerden yani) çaprazlama olarak tailpiece ayaklarının altına (vidaların oturdugu kısıma) içerden matkapla delik açabiliyorsun. Gövdenin içinden. Yani bir bakıma baglantı yapıyorsun. Açtıgın deliktende kabloyu(toprak için kullanılıcak olanı) tailpiece in ayaklarına lehimle. Diger ucunuda artık potansa mı lehimleniyor yoksa jackın arayamı tam bilmiyorum. Onuda lehimle işlem bitsin. :D

anladım da gitarı delmim ya bi toprak yüzünden :D mantık dogru da belki daha pratik bi yolu vardır (umarım) :D

Bu arada bahsettiğim baglantı şeklini buldum ve sorunumu hallettim,tahmin ettiğim gibi dogrusu yanlışı diye bişey yokmuş sanırım çünkü emg nin pdf sinde buldum cevabı.lotion ın bahsettiği gibi olanı da normalmiş benim bahsettiğim de sanırım ben lotion ın gitarlarındakine o da benim çaldıklarımdakine rastlamamış ama ögrenmenin de yaşı yokmuş hata yaptıgımı sanıyodum farklı yapmışım,paylaşayım bari benim anlattıgım gibi olan baglantıyı da ilerde merak eden olursa burdan faydalansın..

52398814.jpg

3 konumlu anahtar ve iki ses potansı kullanılırken,

anahtar orta konumda:
1) sesi açık olan manyetikten ses alınabilir sesi kapalı olan diğer amnyetiğe etki etmez
***bunun için ses potansının orta ucu manyetikten gelen kabloya bağlanmalıdır
2) herhangibir manyetiğin sesi kapalı diğer manyetiğin sesi açık olduğu halde ses çıkmıyor
***bunun için manyetikten gelen kablo ses potansının kenar ucuna bağlanmalıdır.

jackosn dxmg gitara üzerindeki pasif emglerin sesini dinlemeden emg81 81 (çarşı set siyah/beyaz)

ve emg nin kutusundan çıkan şemada herşey çok güzel anlatılmış. şu an şema ekleme imkanım yok 1) numaralı konuyu tarif edeceğim yada bir önceki açılan başlıktaki ilk şemaya bakılabilir.

a)pil den manyetiğe sesi taşıyan kablo geliyor ,
b)manyetikten sesi taşıyan kablo (manyetik kablosunun diğer ucu) ses potansının orta ucuna bağlanıyor,
c)ses potansının alt ucu şaseye (toprak)bağlanıyor
d)ses potansının boşta kalan ucu 3 konumlu anahtara giriyor, aynı zamanda tone potuna giriyor tone potunu karışıklık olmaması için 3konumlu anahtara bağlamanızı tavsiye ederim.

diğer manyetik içinde aynı bağlantıyı kurunuz.
bu bağlantılardan önce anlattığımı çizerseniz faydalı olur.

yakın zamanda şemayı eklemeye çalışırım..

[email protected] iletişim adresim seve seve yardımcı olurum

tempest demiş ki:
3 konumlu anahtar ve iki ses potansı kullanılırken,

anahtar orta konumda:
1) sesi açık olan manyetikten ses alınabilir sesi kapalı olan diğer amnyetiğe etki etmez
***bunun için ses potansının orta ucu manyetikten gelen kabloya bağlanmalıdır
2) herhangibir manyetiğin sesi kapalı diğer manyetiğin sesi açık olduğu halde ses çıkmıyor
***bunun için manyetikten gelen kablo ses potansının kenar ucuna bağlanmalıdır.

jackosn dxmg gitara üzerindeki pasif emglerin sesini dinlemeden emg81 81 (çarşı set siyah/beyaz)

ve emg nin kutusundan çıkan şemada herşey çok güzel anlatılmış. şu an şema ekleme imkanım yok 1) numaralı konuyu tarif edeceğim yada bir önceki açılan başlıktaki ilk şemaya bakılabilir.

a)pil den manyetiğe sesi taşıyan kablo geliyor ,
b)manyetikten sesi taşıyan kablo (manyetik kablosunun diğer ucu) ses potansının orta ucuna bağlanıyor,
c)ses potansının alt ucu şaseye (toprak)bağlanıyor
d)ses potansının boşta kalan ucu 3 konumlu anahtara giriyor, aynı zamanda tone potuna giriyor tone potunu karışıklık olmaması için 3konumlu anahtara bağlamanızı tavsiye ederim.

diğer manyetik içinde aynı bağlantıyı kurunuz.
bu bağlantılardan önce anlattığımı çizerseniz faydalı olur.

yakın zamanda şemayı eklemeye çalışırım..

[email protected] iletişim adresim seve seve yardımcı olurum

arkadasım tesekkür ederim yardımın için ama sanırım son post lara bakmamışsın çözmüştük olayı.yine de teşekkür ederim.fark da bahsettigin gibi potansın ortasına-ucuna baglama olayıymış.

ya pek vakit yoktu bende sorununu okudum ve yazdım direk :D

diğer başlıkta farkettim bende olayı çok hoşuma gitti o şema şimdi bende bir switch iki volum yapıcam gitarı tone olmicak :D

Geri