Entonasyon (In-tonation)

var var , istanbul durumu sıksık .

ilk gelişte yanına uğruyorum abi
, çok isterim sizinle tanışmak bilgilerinizden tecrubelerinizden yararlanmak,

görüşmek üzere.

Fatih abi saddle yüksekliğini neye göre ayarlıyoruz?
Sap ve köprü ayarını yazılarını inceleyerek öğrendim tel takınca hafif oynamaları hallediyorum.
Telleri değdiği zaman cızırdamayacak kadar yakın seviyorum :D Fakat yüksek olunca da rahat edemiyorum.
Tarz olarak shredle uğraşıyorum,gitar olarak da american stratım var.
Bir de köprünün pickguarda paralel mi olması lazım yoksa yüksek olması mı gerekir?
Hepsini yanıtlarsan cok sevinirim(başka bilen arkadaş varsa onlar da yanıtlayabilirler forumda arattım bulamadım)

KoNt87 demiş ki:
Sap ve köprü ayarını yazılarını inceleyerek öğrendim tel takınca hafif oynamaları hallediyorum.
Telleri değdiği zaman cızırdamayacak kadar yakın seviyorum :D Fakat yüksek olunca da rahat edemiyorum.
Bir de köprünün pickguarda paralel mi olması lazım yoksa yüksek olması mı gerekir?
Hepsini yanıtlarsan cok sevinirim(başka bilen arkadaş varsa onlar da yanıtlayabilirler forumda arattım bulamadım)
Fatih ustaya sormuşsun fakat hızlıca özet olarak bende fikrimi belirteyim;

--- Telleri çok yakınlaştırmak ve çok yükseltmek iyi değildir. Çünkü alçak telde sesin çabuk söndüğünü, yüksek telde ise tansiyonun arttığını hissedebilirsin.

--- Gitarındaki kalın tellerin ince tellerden daha çok salınım yaptığını görmüşsündür. Bu durum tellerin ivmelenmesi hadisesi. İsmini koyamadığım bu duruma fatih usta bir ivmelenme dedin ışık yaktın tepemde eyw ;) Bu yüzden en üst tel, en alt telden biraz daha yüksek olmalı ve diğer tellerde buna göre ayarlanmalı.

--- Strat ların sap radiusu misal bir ibaneze göre daha küçüktür. Bu yüzden tuşenin daha yuvarlak olduğunu kendi gitarından biliyorsundur. Saddle lardan tellerin her birini bu ovallik içerisinde yüksekliğini yapmalısın. Yani saddle larda tuşe gibi bombeli olacak.
Bu şekildeki gibi hafif bombeli ama bunu referans alma yani gitarına göre yap ;).
bridge-main-pic.jpg

--- Son olarak evet köprü paralel olacak. Zaten yüksekliği sadde belirliyor.

KoNt87 demiş ki:

Selamlar, kısa kısa cevaplayacam :)

"Fatih abi saddle yüksekliğini neye göre ayarlıyoruz?"

Sadlle yükseklikleri 2 etmene bağlıdır, telin kalvyeden referans yüksekliği ve klavye radiusu.

""Sap ve köprü ayarını yazılarını inceleyerek öğrendim tel takınca hafif oynamaları hallediyorum.
Tarz olarak shredle uğraşıyorum,gitar olarak da american stratım var.""

Cızırtı anfiden gelmiyorsa sorun yoktur, telleri yeni takınca 2-3 gün cızırdar sonra toparlanır.

""Bir de köprünün pickguarda paralel mi olması lazım yoksa yüksek olması mı gerekir?""

Teller sap ile uyumlu açılar içinde olmalı, pickguard ve tel arasında herhangi bir ayar için referans kabul edilmez :)

Sevgi ve saygılarımla.

Smtzdmr valla dostum cok sağol hızır gibi yetişiyosun sorularıma :)
Fatih abi sende çok sağol bu tellerin saddle ayarı kafamı kurcalıyordu,
düzelteyim hemen :)

vigiliante demiş ki:
KoNt87 demiş ki:
Smtzdmr valla dostum cok sağol hızır gibi yetişiyosun sorularıma :)
Fatih abi sende çok sağol bu tellerin saddle ayarı kafamı kurcalıyordu,
düzelteyim hemen :)

Şüşşş bozma haa :p alırım bak paranı :D:D:D:D
Abi Ankaradayım yoksa çoktan uğramış bi çayını içmiş gitarımı gönül rahatlığıyla bırakmış;ayarmış,sapmış uğraşmamış olurdum :D

Geri