Lambalı amfi tavsiyesi (detaylı)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda lic_x tarafından 15 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. İyi forumlar herkese. Fender USA Telecaster (ash) kullanıyorum ve lambalı amfi arıyorum. Ev kullanımı sorun değil ama sahne için bakıyorum açıkcası. Tarz olarak, alternatif rock soundu, blues, clean çok kullanıyorum ve funky ritimler.

1- Tele ile tizleri abartmayacak
    2- Clean performansı iyi
    3- Gerektiğinde 2 gitarlı, davullu bir grupta mikrofonlamadan sahneyi götürebilecek bir amfi
    4- Gerektiğinde ise mikrofonlarayarak büyük sahneleri de kaldıracak bir amfi
    5- Tercihen FX loop
    6- Combo, tercihen 30cm hoparlör

Bu kriterlere bakıp, araştırdığımda en azından 20 watt'lık bir lambalı amfinin işimi göreceğimi gördüm bu yüzden BJ, vintage16 gibi amfilerin işime yarayıp yaramayacağı konusunda endişeliyim.

Almışken 1 kere alayım olayında peder bey'le hem fikiriz ama genede Bogner, Matchless gibi amfiler alacak durumum yok. Laughing

Bana teknik olarak uygun olan amfiler olarak şunları buldum;

1- Fender Blues Deluxe ya da Hot Rod Deluxe
    2- Line6 Spider Valve 112
    3- Ashton Bluetongue 50
    4- Marshall DSL-401 ya da TSL-601 (farkı watt haricinde nedir bilmiyorum)
    5- Marshall MHZ-40 (haze serisi nedir ne değildir hiç bilmiyorum)
    6- Orange Rocker 30
    7- Bulunabilirse Peavey Classic 30 ya da 50 olabilir.

Alacağım amfiyi bir radyo programında mikrofonlanarakta kullanacağım, kafam bu konuda çok karışık. Clean'i amfiden, drive analog setup'ımdan alsam da bana yeter bu sırf program için o yüzden şöyle 5 watt'lık bir amfi (Valve JR, Marshall Class 5, Valvee B) alıp, programda rahat edip, konser içinse 4*12lik bir kabinle kombine şekilde çıkma olayı işi kotarır mı?

Arkadaşlar bu amfi işini Ocak'a kadar çözmem gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

2. rad

rad

96
    6
    305
    Daha önce Fender Hot Rod Deluxe (usa yapımı idi) ile Amerikan deluxe tele'yi uzun zaman sahnede kullandım. Bu konuda bikaç şey söyleyebilirim.

İlk olarak amfinin sesi dağlara taşlara yeter cinsten. hiç abartmıyorum sahnede ses seviyesi 3'ü hiç geçemedim. Çok güçlü.

Sağa sola taşımak için oldukça ağır bir amfi.

Clean tonları gerçekten çok iyi, Tizler sana başta çokmuş gibi geliyor tele ile fakat iyi bir tonlama ile hele de telecaster ile cidden ekmek üzerine tereyağ ve bal sürüp yiyormuşsun gibi hissediyorsun.

Amfinin drive kanalı ise; overdrive tonlarda hafif drive verdiğin zaman yani drive 4-5 seviyesinde gibi iken iyi ama daha sert dist. istiyorsan dist pedalı ve overdrive pedallarını kullanman gerekecek. Ben drive kanallarını kullanmadım. Clean kanal üzeri overdrive ve dist pedallarından alıyordum bu tonları.

Umarım faydam dokunmuştur :wink:

3. Fender temin etmesi daha kolay ve tonlar gercekten tatmin edici.Ayni kategoride bir amfi de ben alacagim bu aralar.Ama ashton ve marshall dusunme derim.Benim alternatiflerim arasinda fender hot rod serisi ve peavey classic 50 var.Fenderin klasik tonu tartisilmaz fakat drive kullanacaksan agirlikli olmasa bile peavey classic50 bence cok yeterli guzel bir amfi.Temin edebilirsen oncelikli tercih et derim...

Bu Sayfayı Paylaş