Flüt Ve Saksafon Için Efekt Processor

M

mavi_kedi

selam..
Yan flüt ve tenor sax çalmaktayım.Bu zamana kadar çok yerde grup müziği yaptım ve hep kullandığımız ses sistemi üzerinde hangi efektler varsa onları kullandım.3-5 pedallı birbirine bağlayan gitarcılara,harici ses modülleri kullanan klavyecilere imrenerek baktım.Son çaldığımız mekanda yeni çalışmaya başladığımız davulcu arkadaş yamahanın elektronik davulunu kurunca ''yeter'' dedim kendi kendime.Bende gireceğim elektronik dünyasına.Zaten hep sevmişimdir..Neys...uzatmayalım.
Yamahanın elektronik saksafonu var wx5 - wx7 Ama bütçeme çok fazla..
Niyetim flüt veya sax tan mikrofona çalarak bu mikrofonuda bir processor ' e bağlayıp değişik tonlar yakalamak.çeşitli efektler kullanmak.
Çok bilgim yok bu konuda..Bir studyoda bir alet görmüştüm.Mikrofona konuştuğumda sesime delay-reverb-feedback felan gibi şeyler veriyodu ama daha da değişik efektleri vardı üzerinde.Octaver olarak kullanılabiliyodu.Ve şimdi anlatamadığım bir çok efeck vardı..
vokal aletleri işime yarar mı yoksa nefesliler için bu tarz alettler varmıdır..

Bu tarz aletlerle ilgili türkçe ayrıntı fiyat nereden bulurum..yaklaşık 300 milyon ayırabilirim bu alet için..

Flüt ve saksofonda istediğin efekti kullanabilirsin ki buna overdrive, distortiıon tarzı efektler de dahil.Sadece hayalgücüne kalmış şeyler.Ama canlı performansta bırak ilginç bir sound yakalamayı, düzgün güzel bir sound yakalamak bile çok zor.Saksofon yine bir derece, aletin sesi güçlü olduğu için duyabiliyorsun ama flüt duyulması çok zor bir enstruman iyi monitör düzeneği olmayan bir yerde grupla flüt çalmak ölüm çünkü ses insana gecikmeli olarak geliyor ve ne yapacağını şaşırıyorsun.Tvde bir yarışma vardı insanlara kulaklıkla kendi seslerini delayli veriyorlardı ve onları konuşturmaya çalışıyorlardı, garibanlarda eki kükü diye kalıyorlardı aynen böyle bir durum söz konusu oluyor.
Ve böyle bir ortamda flüte delay veya reverb verdiğin zaman duyuşun ve buna bağlı olarak çalışın çok güçleşecek.Stüdyoda veya evde takılırken güzel gelebilir ama canlı performansta kazın ayağı öyle değil.Ama en genel geçer flüt efekti reverb ve delaydir.Sesi çok ıslatmadan kullanırsan aletin o kuruluğunu gidermiş olursun.
Vokal için kullanılan efekt prosesörlerini kullanabilirsin hiç bir sakıncası yok.Hatta ben zamanında gitar prosesörü zoom kullanıyordum sahnede reverb ve delay için.
Aslında güzel bir setup şöyle olabilir:
Mikrofondan EQya, EQdan kompresöre, kompresörden de efekt prosesöre.Bir süre saksofonla digitechin vocalist isimli prosesörünü kullanmıştım.Sesi armonize tarzı reverbü olan bir prosesördü.Saksofonda brass section havası yakalamaya çalışıyordum ama pek işe yaramadı. ;)

Bir başka nokta flütle saksofona aynı mikrofonu kullanma.Dolayısıyla da aynı efektleri de kullanman zor olur.Biliyorsun karakteri farklı enstrumanlar.Flüte çektiğin ayar saksofona tiz gelebilir aynen saksofona çektiğin ayar flüte pes gelebilir.

Evet düzgün sağlam bir sound yakalamak güç.Hele ki kullanılan mikser vasatın altında bir marka-model olursa.Bulunduğum ilin şartları düşünülecek olursa çaldığım mekanlarda genelde ancak camii
anfisi olabilecek mixerlerle çalışıyoruz.(Yok çok abarttım...Büyükşehir belediyemiz var :))

Monitör konusunda katılıyorum.Sahne programında pop parçalar çalıyoruz,akustik gitar kullanıyoruz o yüzden genelde duyabiliyorum kendimi ama konserler ölüm gibi geliyor.
Elektro gitarın basın davulun arkasında kaybolup gidiyor flüte yada sax.
Ayrı bir monitörde vermiyorlar.

Flüt için genelde reverb,delay kullanıyorum .Mikserlerde oluyo zaten bu efektler.
Sesi biraz yumuşatmak için ideal.Birde ben biraz yayık sesleri seviyorum.
Ben üflemeyi kesince pat diye kesilmesin biraz uzasın istiyorum.

Zoom'u bende deneme fırsatı buldum.Bir konserden önce gitarcının 505-II sine taktım mikrofonu.
Tabi ayarlarıyla oynamadığım için bazı sesler iğrenç gürültülü felan çıktı.Ama mesela çift
ses veren bir efekt vardı çok hoşuma gitti.İlginç sesler çıkabilir sanırım kurcalansa biraz.

EQ-kompresör-efect processor sırasını yazmışsın.
EQ ve processorü biliyorum, Kompresorün görevi nedir.Açıklar mısın.

Benim efekt processor istememdeki sebeb değişik,deneysel sesler elde etmek.
Güzel flüt tonu yakalamak istiyorum evet ama dediğim gibi zoom daki o çift ses hoşuma gitmişti.
Yada elektro gitar tonuna yakın bir sesle çalmak isterim
haluk levent,kıraç şarkılarının sololarını.Flütle çok yumuşak kaçıyo..
efekt aletini bu sebebten istiyorum.

Saksafon ve flüt ayarları konusunda şunu söyleyeyim.Sanırım benim sound ayarım bira farklı.
Çünkü genelde (tenor)saksafona , flütten daha fazla tiz vermem gerekiyor istediğim ton için.
Acaba yanlış mı yapıyorum.

Vokal için kullnılan efect processorlerle ilgili web adresi varmı .İngilizceyede razıyım..

Sevgiler...

mavi_kedi demiş ki:
selam..
Yan flüt ve tenor sax çalmaktayım.Bu zamana kadar çok yerde grup müziği yaptım ve hep kullandığımız ses sistemi üzerinde hangi efektler varsa onları kullandım.3-5 pedallı birbirine bağlayan gitarcılara,harici ses modülleri kullanan klavyecilere imrenerek baktım.Son çaldığımız mekanda yeni çalışmaya başladığımız davulcu arkadaş yamahanın elektronik davulunu kurunca ''yeter'' dedim kendi kendime.Bende gireceğim elektronik dünyasına.Zaten hep sevmişimdir..Neys...uzatmayalım.
Yamahanın elektronik saksafonu var wx5 - wx7 Ama bütçeme çok fazla..
..
wx5 veya WX7 Tyrkiyede kullanan varmı.
fiataları ne
yada bunun gibi elektro nefesliler biliyormusun.?

expandedimage.aspx

wx5'
wx7'
wx11'
aynı serinin yeni modellerimi yoksa farklı aletler mi anlayamadım.
bir de akai nin
Akai EWI4000S Electronic Wind Instrument modeli var.

http://www.music123.com/Akai-EWI4000S-Electronic-Wind-Instrument-705622-i1154751.Music123

expandedimage.aspx

o da aynı tür aletlermi çözemedim.
ben ve eşim tekstil mühendisiyiz.
oğlum 10 yaşında ve 7 alet çalıyor.
onın için araştırıyoruz.

değerli arkadaşlar...

peki, TC ELECTRONIC VoiceLive 2 (vocal processor) nasıl olur flütte?

özellikle octaver özelliğini kullanmak istiyorum...

bilgisi veya fikri olanlar yanıt yazarsa sevinirim...

şimdiden teşekkürler...

bu konuda bilgi-tecrübe işi zor, ancak zuhal vb. gibi büyük bir müzik evine gidip denenebilir, flütte tuşe (?) olayı saksafondaki gibi net olamayacağı için overdrive-distortion riskli olur, mikrofon ve mikser de kaliteli olmazsa inanılmaz gürültülere yol açabilir, noise gate gibi birşey de flütün sesinde kayba yol açar diye düşünüyorum. Ancak ucuz yollu olsun derseniz, forumdan 2. el analog ya da dijital delay, reverb alıp deneyebilirsiniz kendiniz de, hep zarar etseniz 10-20 tl zarar edersiniz satışta, bu riske daha girilebilir gibi geldi bana. Yaşadığınız şehri vs. söylerseniz belki yardımcı olan da çıkabilir.

tamam, anladım, çok yardımcı oldu bu açıklamalar...

çok teşekkür ederim...

1700 TL. 'lik bir riske değmez, haklısınız...

TC ELECTRONIC VoiceLive 2 'den vazgeçtim...

başarılı, küçük bir processor'üm vardı zaten...

en iyisi çok abartmayayım, idâre edeyim elimdeki ile... ;)

tekrar sağolun...

saygılarımı iletiyorum...

SAKSAFON

Saksafon kursu İzmir olarak ve Saksafon dersi İzmir hocalarımızın yardımıyla hazırladığımız yazımızda sizlere saksafon hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Saksafon pirinçten üretilen koni ve S biçiminde olan müzik aletidir.Saksafon son yıllarda genellikle caz ve pop müziğinde çokca duyulmaktadır.Ama geçmiş senelerde klasik batı müziğinde kullanılmaktaydı.

Trompet kursu İzmir olarak bilgilerimize devam edicek olursak, saksofon Saksofon klarnete benzer bir yapıdadır. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksofon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır.

İzmir saksafon kursu olarak vereceğimiz kısa bilgiler bu kadardı fazlası için sitelerimize giriş yapabilirsiniz.

12 yıl önce açılan ve içinde Saksafon geçen bir başlıkta reklam yapmak yerine, ilanlar bölümünde veya normal bir konu başlığı altında yazarsanız daha iyi olur sanki. :)

Geri