tremolo kolu hakkında genel bilgi olmsa nlur vb.

ben de şimdiki gitarlarıma kadar hepsinde tremolo sistemi ya da floyd vardı ama artık ölümüne sabit kullanıyorum :) 2. gitarda falan fena olmaz aslında floyd =)

arnatuile demiş ki:
wodyy demiş ki:
tremolo yapmak icin illede tremolo kolu gerekmez.. sol elini iyi kullanırsan tremolo kolu giibi sesleri yakalaya bilirsin. (floydrose haric)

Ona bend derler. tremolo kolunu kolay bend yapsınlar diye icat etmediler.

af buyurr. tremolo kolunu ne için icat etmişler acaba. biliyorsan bilmeyenleri bilgilendir.

yukarda "bend" olayından bahsetseydim "bend yap" derdim.

"edizkralll" işi biliyor ki çok güzel bi yorum yapmış. belli ki sen gitarda yenisin. klavyeyi tutan elini daha geliştirememişsin ki böyle bi yorum yapmışsın :)

Olmasa da olur. 4 tane gitarım var hepsi de Jackson ve tremololu. Yeri gelince kullanırım. Ancak, tremolosuz gitar da lazım, hemen akort etmek, yeni düzen akort etmek çok kolay oluyor.

kilitli tuner ve vintage köprü en mükemmel ikili bence.illede süper tremolo olacaksa steinbergere bütçesi yetenler düşünmeden alsın. mükemmel bir köprü sistemi var.

steinberger_prog_book.jpg

HHdone1.jpg.w560h240.jpg

Steinberger-Headless-Electric-Guitar-Front.jpg

wodyy demiş ki:
arnatuile demiş ki:
wodyy demiş ki:
tremolo yapmak icin illede tremolo kolu gerekmez.. sol elini iyi kullanırsan tremolo kolu giibi sesleri yakalaya bilirsin. (floydrose haric)

af buyurr. tremolo kolunu ne için icat etmişler acaba. biliyorsan bilmeyenleri bilgilendir.

"edizkralll" işi biliyor ki çok güzel bi yorum yapmış. belli ki sen gitarda yenisin. klavyeyi tutan elini daha geliştirememişsin ki böyle bi yorum yapmışsın :)

Gitara yeni başlayan birisi değilim. Lakin forumda gitara yeni başlayan arkadaşlara cok yardımcı oldum. Genelde onlarda senin gibi Açık ve net yazmazlar mesajlarını!

2 taraflı bir kavram kargaşası ve yanlış anlama söz konusu kanımca.kimin yeni kimin eski olduğu kimin doğru kimin yanlış ı bildiğini göstermez her zaman.

tremolo aslında bambaşka bir teknik (bildiğim kadarıyla), asıl çıkışı tremolo nun klasik gitarda(özellikle fransız-batı müziği ve flamenco) işaret-orta-yüzük parmakları ile hızlı tarayarak (3leme-5leme seklinde) sese "kesintisiz" hissi vermektir.Bend ise yine bildiğim kadarıyla gitar üzerinde tel üzerindeki sesin telin gerilmesiyle 1-2-3 üste ya da release bend ile gerilmiş telin gevşetilmesiyle ilk sesin 1-2-3 altına alınması olayı.elektro gitarda da hızlı şekilde vibrato yapılarak bu kesintisizlik sağlanabilir bu konuda da tremolo kolu yardımcı olur :)

vibrato da yine bildiğim kadarıyla ( :) ) telin yumuşakça bend-release serilerine maruz bırakılmasıyla ses "titreşim hissi" katmak olsa gerek.yanlışım varsa kusura bakmayın da ben böyle ögrendim kendi kendime sağdan soldan, tremolo koluyla yapılan iş vibratoların daha belirgin ve yüksek aralıklı yapılması olsa gerek bu konuda çok bir bilgim yok ama böyle oldugunu sanıyorum.

tremolo kolu aslen bend yapmak için değildir ama parmakla yapılamayacak bir bend gerekiyorsa fazlası ile yapılabilir.hatta bend ve release leri tremolo kolunu iyi kullanan bir arkadaş (bkz:steve vai) bu şekilde şarkıyı ya da partisyonları bile çalabilir(bkz:steve vai-bad horsie,satriani:surfing with the alien).
umarım soruyu soran arkadaşa ya da kavramları karıştıran arkadaşlara 1-2 birşey hatırlatmıştır.yanlışım varsa da düzeltirseniz ben de doğrusunu öğrenmiş olurum ve mutlu olurum.iyi forumlar...gece gece kendimle çelişmiş de olabilirim kafam 10 saniye kadarını tutabiliyor 2-3 günlük uykusuzluk üzerine şimdiden kusura bakmayın :)

arnatuile demiş ki:
wodyy demiş ki:
arnatuile demiş ki:
wodyy demiş ki:

Gitara yeni başlayan birisi değilim. Lakin forumda gitara yeni başlayan arkadaşlara cok yardımcı oldum. Genelde onlarda senin gibi Açık ve net yazmazlar mesajlarını!

çok ciddiyimm ---- tremolo kolunu bend yapsınlar diye icat etmediler.. bunu neye dayanarak söylüyorsun yahu :D

attığım mesajın neresini anlamadın neresini açık ve net bi şekilde yazmadım söyle de hatamı bileyim. sırf konuşmak icin mesaj cekiyorsan o ayrı mesel tabii.. :D
gitarda yeni değilim diyorsun. buda 2-3 yıl a tekavül ederse bu zaman zarfında klavyeyi tutan elini geliştiremediysen ee ozaman sana şu video yu öneririm. "zakk wylde "farewell ballad" adamın sol eline. ve penayı tutuşuna dikkat et. videoyu iyi dinle iyi izle özellikle müzik kulağıyla dinle. ve benim ---"sol elini iyi kullan"--- cümlemi aklına getir haa bidahaki sefere de ezber konuşma :DD

wodyy demiş ki:

Steve vai'de kesin sol elini iyi kullanamadığı için tremolo kullanıyordur!

Birader sen bana neyi ögretmenin derdindesin?.

arnatuile demiş ki:

Şimdi söylermisin bana, bu forumda herkes bir steve vai yada bir zakk wylde'mi?

Adam oraya tremolo ne işe yarar diye sormuş, belliki bilmiyor. ve sen daha tremolonun ne işe yaradığını bilmeyen adama sol elini iyi kullanırsan tremoloya gerek kalmaz mı diyorsun.! Örnek video olarak ta zakk wylde'i gösteriyorsun. Al bide burdan yak.
Bumudur gayet açık olan şey?

yahu sen neyin kavgasını yapıyorsun :)) klavyedeki elini iyi kullanamıyor sonrada klavyedeki el ile tremolo yapamazsın diyorsun :D ee ozaman yaptığım yorumları açıklayıcı bulamıyorsan sana şöyle bi surat ifadesi kullanırım :mrgreen: :mrgreen:

sen kalkıpta ""sol el ile bend yaparsın o tremolo değil.."" dersen sana açıkça bi örnek gösteririm. "zakk farewell ballad" hem bu örnek, başlığı açan arkadaşa değil sana yönelikti :D bunu da anlamamışsın :D tıpkı ilk mesajımın son cümlesini anlamadığın gibi ========> "floyd rose hariç" <=======
oraya birdaha göz at sonra bana vai den bahset . yinede sol elini geliştirmeni tavsiye ederim ozaman söylediklerimi kavraya bilirsin. :)) hadi kendine iyi bak ;)

sana sabit ve floyd farkının neler dogurdugunu anlattık kavga dövüş içinde :) yeni başladıysan benim görüşüm hep sabit ile başlamandır,ben halen sabit kullanıyorum kafam rahat oluyor ama floyd un da iyisi candır .

Geri