Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Arkadaşlar gitarla uğraşan çoğu kişinin zaman zaman enstrumanlarıyla ilgili yapım, onarım ve upgrade ihtiyaçları oluyor ve birçok ustayla karşılaşıp bazen memnun bazen memnuniyetsiz ayrılıyoruz. Bu forumda gitar (ve diğer enstrümanlar) ile ilgili yapım, tamirat, yeniletme vb konularda ustalarla olan tecrübelerimizi (yapılan iş ve fiyat konusundaki olumlu/olumsuz fikirlerinizi) paylaşmak usta arayanlara yolgösterici olabilir.
Ayrıca "Satış yapmak istemeyen müzik mağzaları" forumunda olduğu gibi bu bilgi paylaşımı ustalar yönünde de olumlu etkilere sebep olacaktır.

Yüksel Ustaoğlu :

Dediokudulara inanmayın, bıraktığınız gitarın orasını burasını çizmez, gayet temiz çalışır. Siz ona gerekli vakiti verin, en güzel işçiliği yapar, size gitarınızı geri verir. Yanlız son zamanlarda yanına bir çırakalmış aladığım kadarıya, o biraz kaliteyi düşürüyor, ona dikkat edin . Yüksel abi maharetlerinin yanında hizmet ücretini ucuz tutmasıylada değere biner. Çok şeker iyi bir adamdır

Ekrem Abi :

Ekrem abi ) ekrem özkarpat yanlış hatırlamıyorsam ) Sürekli temiz çalışır, yanlız son 1, 1,5 yıldır onda biraz bezginlik seziyorum, sürekli istediğim özeni gösteremiyorum, hem birazda pahalı çalışır ( yüksele göre ) Ekrem abide güler yüzlü iyi bir insandır.

Başka kimseyle işim olmadı :)

Dostum ben Giresundayım buralarda gitar onarım bakımından anlayan kimse yok... :D Yalnız ben gitarımı istanbula yollamıştım sap ayarı vs.Skatheist arkadaşımın dediği gibi Yüksel Ustaya...Hiç bir problem yaşamadım.Birde yakın zamanda bir arkadaşım gitarını Ankaraya yolladı.Oradada Kenan Usta var.Gayet iyiydi.Gitarın gövdesini değiştirdi ve yine bir takım onarımlar...Bildiklerim ve gördüklerim bu...SAYGILAR...

Yüksel Ustaoğlu :

Dediokudulara inanmayın, bıraktığınız gitarın orasını burasını çizmez, gayet temiz çalışır. Siz ona gerekli vakiti verin, en güzel işçiliği yapar, size gitarınızı geri verir.

Skatheist böyle demişsin. Adamın ustalığına diyecek birşey pek yok. Ama ben gitarımı 2 sene önce ona yaptırdığımda bir güzel çizmişti arka tarafını. Yaklaşık 5 cm kadar ama allahtan derine inip boyayı kaldırmadı. Gitara bakarken tezgahın üstünde unuttuğu lehim parçaları, teller vs gibi şeyleri temizlemiyor. Gözümle gördüm. Bir de adama göre muamele yapıyor onu da bilin. Eğer yükseli iyi tanıyan bir yakınınız varsa ona verin gitarı o götürsün. Ustalık iyi ama ilgi kötü diyebilirim. (Ben gitarı yaptırırken Asım Can Gündüz oradaydı, onunla ilgileniyordu pek sallamadı benım gitarı. Ama sonuç olarak tamiratı halletti o ayrı mesele)

skatheist demiş ki:
Yüksel Ustaoğlu :

Dediokudulara inanmayın, bıraktığınız gitarın orasını burasını çizmez, gayet temiz çalışır. Siz ona gerekli vakiti verin, en güzel işçiliği yapar, size gitarınızı geri verir. Yanlız son zamanlarda yanına bir çırakalmış aladığım kadarıya, o biraz kaliteyi düşürüyor, ona dikkat edin . Yüksel abi maharetlerinin yanında hizmet ücretini ucuz tutmasıylada değere biner. Çok şeker iyi bir adamdır

Ekrem Abi :

Ekrem abi ) ekrem özkarpat yanlış hatırlamıyorsam ) Sürekli temiz çalışır, yanlız son 1, 1,5 yıldır onda biraz bezginlik seziyorum, sürekli istediğim özeni gösteremiyorum, hem birazda pahalı çalışır ( yüksele göre ) Ekrem abide güler yüzlü iyi bir insandır.

Başka kimseyle işim olmadı :)

İkisinden birini nerde bulabilirim. Bi de kompile yıkama - yağlama , rot -balans ne kadara patlar onlara götürürsem gitarı?

O vurma kırma çizme muhabetlerini aştı Yüksel abi , dükkanın içi değişti, daha rahat bir çalışma ortamı sağladı kendisine sonunda. Birde hiç tanımadan iş bırakıyorsanız "aman çizilmesin dikkat et emi abi " gibilerden birşeyler söyleyin çok endişeniz varsa, ondan sonra birşey olmaz artık gitara.

Hasicktear tünele git, tünelden indiğin zaman sağa dön, sonra ilk sağa sap, sokağın sonuna doğru yürü, ilerde sağda olucak Yüksel abinin yeri.

ankara daki kenan turgut ta sanırım fretleri maksimum 100 milyona değiştiriyo. (jim dunlop fret) tel ve bakımda bi yirmi beş milyon tutar oldu 125 milyon türk lirası. buda bi bilgi olsun.

Hoca bende giresundayım burada bi ben varım hehehe , ama ben gitarımı İstanbul Tünel mevkiindeki Rıfat'a götürdüm , eh işte tadında bir sonuç aldım , fret çakımı artı bakım 120 dollar bayıldım, istersen bunuda deneyebilirsin

bir de Ramis EKİNCİ vardır,galatasarayda aznavur pasajının alt katında ram-ses müzik atölyesinde çalışır.istanbul ünv.enstrüman yapım mezunudur.gecenin bu vakti olması dolayısıyla 2.00 yani, no.sunu bulamadım ( hocam olmasına rağmen ) bilhare no.sunu yazıcam. buldum no.su : 0212.2450221 .

Kenan Turgut

Kesinlikle kenan abi konusunda görüş bildirenlere katılıyorum. Kendi elleriyle yaptığı bir thinline teleyi çaldım. gitar şu anda amerikada bir bar müzisyeni çalıyor. Hiç bir amerikalı türkiyede yapıldığına inanmıyormuş...

Bu arada fiyat konusundada kesinlikle rakipsiz. Birde o atolyenin ortamı tabi çok yakından bilirim ve inanılmaz güzel muhabbetler döner.

Hala anlamıyorum bu adam gitarla çalmadığı sürece harikalar yaratabiliyor ama çalamıyor :)

ben gitar yaptırdığım ustamdan çok memnunum, hatta rica etti onun adına ilan verdim buraya(kendisinin bilgisayarla arası pek iyi değil rica etti ben verdim ilanı). kendisi de müzisyen olduğu için çok özeniyo gitara. bi de yeni yer açtı. o yüzden daha ucuz yapıyor. hata diğer luthierlere sorduğunuzda yerini tarif etrmiyorlar. bi de gitar tamir olurken izleyebiliyorsunuz. herkese tavsiye olunur. murat sezenin yanında çalıştı bi süre belki tanıyan vardır adı briken aliu.

iste teli
05552625809
tünel/ istanbul

Geri